Takip Edin

GÜNDEM

Zeytinköy’de Ev Bekleyişi Sürüyor

Yayınlanma tarihi

-

Menteşe ilçesi kırsal Zeytinköy Mahallesi’nde 2017 yılı Eylül ayında çıkan yangında evini kaybeden ve 16 aydır konteynerde yaşayan 25 hane sakinleri, kendilerine vaat edilen evlerin yapılmasını bekliyor. Afetzedelerle bir araya gelen Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve AFAD İl Müdürü M. Temel Kışlal gelinen son durum hakkında mahalle sakinlerine bilgi verdiler.

Zeytinköy’de 2017 yılı Eylül ayında çıkan yangında evini kaybeden ve 16 aydır konteynerde yaşayan mahalle sakinleri, kendilerine vaat edilen evlerin yapılmasını bekliyor. Zeytinköy sakinlerinden Melek Duman, “Ben gideceğim Valiye sıkıntımızı anlatacağım diyorum. Üst üste geldi her şey. 4-5 aydır gözyaşı döküyorum. Elimizde avucumuzda bir şey kalmadı. İki inek orada, iki inek başka yerde. Çok rezil durumdayız. Evleri yapıyoruz deyip aldattılar. Kendimizin yapmasına izin vermediler” dedi.

Feriştah Çakır ise, “Bizi aşağıya sürdüler. Bir aşağı bir yukarı. Başınızın çaresine bakın diyen yok. Burada sürünüyoruz işte” diye konuştu.
Ardından konuşan Bayram Kayalı, “Her şey meydanda, sokakta gibiyim, banyom yok, tuvaletim yok. Yaşım 78. Çamaşırı kendim yıkıyorum. Bana bu layık mı yani” diye ifade etti.

“Ne çektiğimi bir Allah bir ben bilirim”
Afetzede Duran Duman, “Yapacağız, yapacağız diyerek 80 bin lira geri ödemeli olarak evlerin yapılacağı söylendi. Biz tamam dedik. Yine yok. Taş üstüne taş konulmadı. Ondan sonra dediler ki Çevre Bakanlığı devraldı. 150 bin lira oldu dediler. Biz yine tamam dedik. Yine olmadı. Konteyner verdiler, sağ olsunlar fakat konteynerlerin üstündeki civatalar akıttı. Para verip yaptırdım, yine aktı. Muhtarımız branda çek dedi, çektim. Yine de su akıttı. O günden bu güne yaşadığımı, bir Allah bilir, bir ben” diye konuştu.

Kaymakam Yıldız: “Konutları TOKİ yapacak”
Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız Zeytinköy sakinleri ile yaptığı toplantıda son gelişmeleri mahalle halkına aktardı. Yıldız, “14 hak sahibi herhangi bir sorun olmaksızın ihaleye çıkacak. En kısa zamanda onay geldikten sonra TOKİ tarafından konutlar yapılacak. Geriye kalan 4 hak sahibi var. Onların da imar, arsa ve yol olmadığından dolayı konuyu çözemiyoruz. Buna bir çözüm bulunabilirse o kişiler de bu haktan yararlanabilecek” dedi.

4 afetzede imara takıldı
İl AFAD Müdürü Mustafa Temel Kışlal ise, “Hak sahibi olan 25 kişiden 17’si ihale yöntemiyle konut sahibi olmak için müracaatlarını tamamladılar. Bunun üzerine yer seçimi komisyonu oluşturularak gösterilen yerler ve evrak üzerinde incelemede bulunuldu. Buna göre 14 kişinin yer sorunu olmadığı, 1 kişinin parselinin küçük olduğu, 3 kişinin de arsasından resmi yol olmadığı için hak sahibi olamamaktadır. İmar durumu uygun olan 14 afetzede ile yer seçimi protokolü hazırlanarak onay için gönderilecektir. İmar sorunu olanların bu sorunu çözmeleri için bir müddet daha beklenebilir. Resmi yolun çözümü için görüşmeler yapacağız” dedi.

Kışlal ayrıca, Zeytinköy halkının ihale usulü yöntemini seçtiklerini belirterek, “Ödenek ücretler 20 yıl vadeli, 2 yıl geri ödemesiz sıfır faizli kredi kullanacaklar” diye ifade etti.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

Marmaris Tiyatro Günleri 23 Şubat’ta Sona Erecek

Yayınlanma tarihi

-

Bu yıl altıncısı düzenlenen Marmaris Tiyatro Günleri devam ediyor. İlçe yaşayanlarına tiyatro ziyafeti sunan etkinlik 23 Şubat’ta sona erecek.

Marmaris Tiyatro Günleri bu yıl altıncı kez kapılarını açtı. 12 Şubat’ta Büyük Gözaltı oyunuyla başlayan etkinlik devam ediyor. Oyunlar Armutalan Kültür Merkezi Tarık Akan Sahnesi’nde sergileniyor. Akademi Garaj Sorumlusu Cengiz Sezgin etkinlik hakkında bilgi verdi.

Oyunlara ilginin yoğun olduğunu belirten Sezgi, “Altıncısını düzenlediğimiz Marmaris Tiyatro Günleri, 12 Şubat’ta ‘Büyük Gözaltı’ oyunuyla başladı. Her şey iyi gidiyor. Oyuncularımız, seyircilerimiz herkes memnun. Bu akşam Uymazcı oyunumuz var. Ayın 23’ünde Alper Kul’un “Hamileyim” adlı oyunuyla devam edecek. Seyircilerimiz etkinliğimizin altıncısı olması nedeniyle daha duyarlılar. Önceden biletlerini alıp geliyorlar. Bu da bizi mutlu ediyor. Tiyatro iyidir. Tiyatro insanı mutlu kılar” dedi.

Devamını oku

GÜNDEM

“Muğla’da Hava Kirliliği ve Çözüm Önerileri” Konulu Panel Düzenlendi

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Tabip Odası ve Türk Toraks Derneği, Muğla Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri üzerine ‘Muğla’da Hava Kirliliği ve Çözüm Önerileri’ konulu panel düzenlendi.

Menteşe İskender Alper Konakaltı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panelin açılışını ve oturum başkanlığını Dr. Hakkı Turan ve Prof. Dr. Sebahat Genç yaptı. İki bölümden oluşan panelin ilk bölümünde; Hava Kirliliğinin Sağlık etkileri, Hava kirliliği nedir, nasıl oluşur? Çocuk sağlığına, solunum, kalp damar sistemine ve nörolojik etkileri hakkında bilgi verildi.

Panelde konuşan Çukuroca Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda Prof. Dr. Ali Kocabaş, Dünya Sağlık Örgütü’nün 2017 yılı Türkiye partikül madde kirliliği oranlarına değindi. Kocabaş yüzde 68’i orman olan Muğla’nın standartlara göre 4,3 kat daha kirli olduğunu açıkladı.

“Sanayi devrimi risk faktörlerini değiştirdi”
Prof. Dr. Ali Kocabaş konuşmasında, “Doğduğunuz yer sizin yaşam sürenizi belirler. Bu konuda son 250 yıla bakmak gerekir. Sanayi devriminin ardından risk faktörleri değişti. Hastalıklar değişti. Bunu belirleyen ise para, güç ve kaynakların dağılımı. Bizler doktorlar olarak sağlık veremeyiz, sağlık hizmeti veririz. Halka sağlık verecek olan politikadır. Aslında sağlık politiktir” dedi.

“Türkiye’de 33 bin 647 kişi öldü”
Kocabaş, “Gelişimin sonucu olarak hava kirleniyor. Ardından su ve topraklarımız da kirleniyor. Dünyada şuan önümüzdeki 100 yıl tartışılıyor. Araştırmalar sonucu Türkiye hava, kirliliğinin arttığı ülkeler arasında gözüküyor. Geçen sene Türkiye’de hava kirliliğinin neden olduğu sağlık problemleri nedeniyle 33 bin 647 kişi hayatını kaybetti. Bu rakam trafik kazalarında ölenlerin neredeyse 7 katı. Artık çağımızın sigarası hava kirliliği oldu. Ülke olarak hava kirliliğinin önüne geçebiliriz ve geçmeliyiz. 10 yıl içinde hava kirliliğini yüzde 85 oranında azaltan örnek ülkeler var” diye ifade etti.

Devamını oku

GÜNDEM

MÜSİAD Muğla Şube Başkanı Demir’den Protokol Ziyaretleri

Yayınlanma tarihi

-

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Muğla Şubesi’nin geçen ay yapılan olağan genel kurulunda görevi devralan Av. Kazım Demir ve yönetim kurulu üyeleri protokol ziyaretlerini sürdürüyor.

Göreve geldikten sonra görev bölümünü gerçekleştiren MÜSİAD Muğla Şubesi, şimdi de Muğla protokolü ziyaretlerini gerçekleştiriyor. MÜSİAD Muğla Şube Başkanı Av. Kazım Demir, Teşkilatlanmadan Sorumlu Başkan Yrd. Av. Emin Özler, Yönetim Kurulu üyeleri Cihan Şimşek, Av. Emin Koca, Mehmet Özsoy ve Muhsin Çakmak ile Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek’i nezaket ziyareti gerçekleştirdiler.

Devamını oku

POPÜLER