Takip Edin

Turizm

Turizm Öğrencileri Sektör Temsilcileri ile Buluştu

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından Türkiye İş Kurumu işbirliğinde düzenlenen ve turistik tesislerin kalifiyeli eleman ihtiyaçlarının karşılanmasını amaçlayan ‘Okul-Sektör’ buluşmasının 13’üncüsü başladı.

Üniversite Mavi Çatı salonunda düzenlenen okul-sektör buluşmasında 107 turistik firma ve 350 katılımcı yer aldı.
Her yıl katılımcının arttığı ‘Okul-Sektör Buluşması’na oteller, turizm seyahat acenteleri, restaurant işletmeleri gibi turizmi bünyesinde barındıran birçok firma katılıyor. İşletmelerin kalifiyeli elaman ihtiyacının karşılanmasını amaçlayan okul-sektör buluşmalarında öğrenciler ve işletme yetkilileri bire bir görüşme yapıyor.

İşletmeler ihtiyaç duydukları alanlarda öğrencilere form doldurtarak sezon öncesi geri dönüş yapıyor ve sezon boyunca öğrenciler bu işletmelerde hem staj yapıyor, hem de meslekleri ile ilgili deneyim kazanıyor.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Burhan Kılıç, “Bu yıl itibari ile 13’üncüsünü düzenlediğimiz okul-sektör buluşmasına işletmeler ve turizm sektörünün ciddi bir talebi oldu. 107 işletmenin resmi başvurusu var. Tabi daha fazla başvuru almak isterdik, işletmelerin yoğun talebi vardı ama fiziksel olanaksızlıklar yüzünden daha fazla işletmeyi kabul edemedik. Kaliteli hizmet açısından da 107’de kesmek durumunda kaldık” dedi.

Marmaris Turizm Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Cafer Topaloğlu, “Son iki yıldır ülkemizdeki turizm hareketliliği 2016’da ve 2017’de yaşanan olumsuzlukları atlattığımızı söyleyebiliriz. Geçen seneki dolululuk oranlarına baktığımızda 2015’i yakalamak üzere olduğumuz görülecektir. Bu yıldan sonra bu rakamların üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz. Rezervasyonlara baktığımızda ise turizmciler ile sürekli birlikteyiz ve toplantılar yapıyoruz. Rezervasyonlar son derecede sevindirici ve mutlu edici rakamlara ulaştı. 2019 yılı sonunda 2015 rakamlarını da geçeceğimizi söyleyebilirim” dedi.

Okul-Sektör buluşmasında işletme sahipleri buluşan ve iş talep formlarını dolduran öğrenciler “Bu sektör buluşmasının bize çok katkısı var. Tecrübemiz olmadığı için sektör buluşması da iş imkanı açısından bizim için çok. İş bulma konusunda daha iyi oluyor bizim için. Başvuruları veriyoruz, geri talep olursa bize dönüyorlar” dediler.

Hilton Bodrum CEO’su Zafer Tangil, “Güzel bir 2018 geçirdik. Geçmiş 2018-2017’ya baktığımızda 2018 gayet başarılı oldu. Rakamlar da çok güzeldi. Tabi bu beklenti ile 2019’a girdik. 2019 yılı için de yabancıların Pazar payı artmaya başladı. Özellikle baktığımızda bu oran yükseliyor. Rus pazarı olsun, DT pazarı olsun bunlarda artışlar var. Aynı şekilde Avrupa pazarında da bir artış görüyoruz. Ancak iç pazarda biraz yavaşlama var. Bu da herhalde biraz fiyatlardan kaynaklanıyor. Herkesin beklentisi, bizim de beklentimiz aynı doğrultuda, sezonun geçmiş yollara göre iyi geçeceği ve 2015 yılını yakalama ihtimali de yüksek. Bu tabi parasal olarak değil, gecelik olarak baktığımızda o oran rakam yakalanacak. Parasal anlamda gerileme olsa bile, 2015’e göre gecelemede iyi bir geceleme yakalanacağına tahmin ediyorum ben”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Çevik, “Bu yıl 107 şirket 350 katılımcı var. Bu gittikçe büyüyor. Tabi bu bizim Üniversite için çok önemli. Turizm bölgesiyiz ama sadece turizm ile sınırlı kalmak istemiyoruz. Öğrencilerimizin geleceğe dönük iş bulma imkânları açısından öğrenci-sektör buluşmasını önemsiyoruz Üniversite yönetimi olarak. Bunu gittikçe büyüyen bir tren ile gerçekleştirmek istiyoruz. 13’üncüsü de bizim için çok önemli oldu. Hakikaten 107 firma ve 350 katılımcı ile büyük bir organizasyon oldu. Öğrencilerimiz hayata atılırken,eğitimlerini aldıktan sonra direkt iş bulmaları açısından çok önemli bu öğrenciler ile sektörü bir araya getirmek, ihtiyaçlarını burada görmek, geri dönüşleri almak ve bunu de kendi eğitim standartlarımızı buna göre belirlemek açısından da önemli” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Turizm

BOYD Başkanı Karcılıoğlu; “Taslak Kabul Edilirse Turizm İçin Büyük Bir Yıkım Olur”

Yayınlanma tarihi

-

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu, Konaklama Vergisi taslağı ile ilgili yaptığı açıklamada “Ankara’dan görüldüğü gibi turizm sektörü bu paraları kazanmıyor. Taslak kabul edilirse turizm için büyük bir yıkım olur” dedi.

BOYD tarafından “Yaza Veda Partisi” gerçekleştirildi. Oasis AVM Gösteri Alanı’ndaki etkinliğe çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. Çeşitli ikramların yapıldığı etkinlikte sahne alan Ayben Ersoy, orkestra eşliğinde söylediği şarkılarla misafirlere keyifli anlar yaşattı.

Dernek Başkanı Serdar Karcılıoğlu, etkinlikte basın mensuplarına açıklamada geçen turizm sezonunu değerlendirdi. Karcılıoğlu, çok sorunlu bir sezonun geride bırakıldığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Güneyimizde savaş içerisinde olan bir ülkede turizm yapmanın ne kadar zor olduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Ama buna rağmen gelen turist sayısı açısından umut verici bir sezon geçirdik. Ama artık bundan 10 sene önce biz otellerimizde gelen sayıya göre başarıyı belirliyorduk. Şimdi bu durum değişti. Şimdi geceleme fiyatları önem arz etmeye başladı. Ama buraya baktığımız zaman biz daha henüz 2015’in rakamlarını elde edebilmiş değiliz. Bu arada yaşanan olaylar, Suriye krizinin bundan sonra 2020 ve 2021’i etkileyeceğini gösteriyor. İnşallah bu kriz bir an önce son bulur ve bu ülke turizmde layık olduğu noktaya kavuşmuş olur.”

“Bu vergi, turizm sektörünün batışa doğru gidişinin habercisidir”
Son günlerde gündemde olan Konaklama Vergisi taslağı ile ilgili de konuşan Karcılıoğlu, şunları söyledi;
“Bu henüz bir taslak. Üzerinde çok fazla konuşmak gerekmiyor ama ben sadece şunu söyleyeceğim; Konaklama sektörüne konulan vergi, turizm sektörünün batışa doğru gidişinin habercisidir. Bilindiği gibi turizm sektörü, daha dorusu konaklama sektörü, öyle gösterildiği gibi büyük paralar kazanmıyor. Ama bunun suçlusu da biziz. Bugün konaklama sektörünü temsil eden, sırf hava atmak adına büyük rakamlarla konuştukları zaman tabi ki devlet bütçesini hassas bir hale getirmek, devlet bütçesini denkleştirme durumunda olan devlet yetkilileri turizm sektörü çok kazanıyor diye onlara bu tür vergiler koyabilirler.”

Turizm sektörünün büyük paralar kazanmadığını ifade eden BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu, açıklamasını şu sözlerle noktaladı:
“Bunun başka bir izahı yok ama Ankara’dan görüldüğü gibi turizm sektörü bu paraları kazanmıyor. Bir de şimdi böyle bir konaklama vergisini çıkmış olması 2020’de yüzde 1, 2021’de yüzde 2 olarak belirleniyor. Bu bir taslak, daha meclise gelecek. Kabul edilip edilmeyeceği belli değil ama kabul edilirse çok büyük bir yıkım olur. Özellikle 2020 için büyük bir yıkım olur. Çünkü 2020 rakamları belirlendi. Avrupa’ya çıktı ve şu anda satışta. Erken rezervasyon satışları da başladı. Şimdi bu yüzde 1’i biz nereye koyacağız. Bunu biz tur operatörüne aksettiremeyiz. O da müşterisine aksettiremez. Dün açıklama yapan bir devlet yetkilisi bunu konaklama yapan kişilerin ödeyeceğini söylediler ama bunun altında da bizi ciddi şekilde rahatsız eden konular var. Rekabet ortamımızı elimizden alır. Avrupa ve diğer turizm ülkeleri ile rekabet ortamımızı elimizden alır. Bu kadar sıkıntı içinde otellere genel bir yük getirir. Onun için bunun çok iyi araştırılıp bizlerle bu konunun görüşülmesi yapılarak öyle bu vergilendirmeye gitmenin doğru olduğunu düşünüyorum.”

Devamını oku

Turizm

Günde 5 Bin Turist Saklıkent’i Ziyaret Ediyor

Yayınlanma tarihi

-

Seydikemer ilçesinde, günde 5 bin kişinin ziyaret ettiği Saklıkent Kanyonu, turistlerin yoğun ilgisi nedeniyle ülke ekonomisine katlı sağlıyor.

Çamur banyosu ve rafting gibi etkinliklerin yapılabildiği kanyon, yoğun ilgi görüyor. Tatilini Fethiye ve çevresinde geçiren yerli ve yabancı birçok kişi, Eşen Çayı’nın bir kolunun aktığı ve Bey Dağları’nın kaynak suyunun eklendiği Saklıkent Kanyonu’nu ziyaret etti.Yetkililer konyonu yaklaşık günde 5 bin kişinin ziyaret ettiğini belirttiler.

Hava sıcaklığının 38 derece ölçüldüğü ilçede sıcaktan bunalanlar, kanyonun 9 derece olan soğuk suyunda serinledi. Çamur banyosu ve rafting yapılan kanyonun girişinde zaman zaman uzun kuyruklar oluştu. Akıntının fazla olduğu yerlere konulan halat yardımıyla kanyona giren tatilciler, dar ve yüksek kayalıklar arasında ilerledi.
Macera tutkunu tatilciler ise kanyonun önündeki Karaçay Deresi’nin yanındaki alanda bungee jumping yaptı.
Yetkililer,Kanyona yaklaşık 5 bin kişinin ziyaret ettiğini belirterek,Yabancı turistlerden İngiliz,Hollanda ve Arapo turistlerin yoğun ilgisi olduğunu ifade ettiler.

Kanyonun girişinde turnikelerde yetişkinlerin 8 lira,Çocuklar ve öğrencilerden 4 lira alındığını ifade ettiler.

Devamını oku

Turizm

Deniz Kaplumbağalarının Yuva Sayısı Artıyor

Yayınlanma tarihi

-

Ortaca’nın dünyaca ünlü İztuzu sahilini üreme alanı olarak belirleyen deniz kaplumbağalarının yuva sayısının 597’ye ulaştığı belirtildi.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) tarafından yapılan açıklamada bu yıl bölgedeki yuva sayısının 597’ye ulaştığı belirtilerek “Yuvalarda ortalama 70 yumurta oluyor. Bazı yuvalarda 120, bazılarında ise 40 yumurta bulunabilir. Bu durum hayvanın yaşı, büyüklüğü ve o sezon kaçıncı yuvasını yaptığına bağlı olarak değişebiliyor. Bu yumurtaların tamamından yavru çıkmıyor. Bir kısmını tilki, porsuk gibi yırtıcı hayvanlar yiyor, yuvaların bir kısmını su basabiliyor, bir kısmında ise embriyonik gelişim farklı nedenlerle durabiliyor. Biz bu yuvaların risk altında olanlarını koruma amaçlı daha güvenli alanlara taşıyoruz” denildi.

35 bin iribabaş deniz kaplumbağasının denize ulaşması bekleniyor
DEKAMER yetkilileri açıklamalarının devamında “Bu yıl Dalyan İztuzu Kumsalı’nda yaklaşık 35 bin İribaş deniz kaplumbağası (Caretta caretta) yavrusunu denize ulaştırmayı bekliyoruz. Bu sayı yüksek görünse de doğada bin yavrudan ancak 1-2 tanesi erginliğe ulaşabiliyor ve bu yaklaşık olarak 25 yıllık bir süreç” ifadelerini kullandılar.

Devamını oku

POPÜLER