Takip Edin

Turizm

Turizm Öğrencileri Sektör Temsilcileri ile Buluştu

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından Türkiye İş Kurumu işbirliğinde düzenlenen ve turistik tesislerin kalifiyeli eleman ihtiyaçlarının karşılanmasını amaçlayan ‘Okul-Sektör’ buluşmasının 13’üncüsü başladı.

Üniversite Mavi Çatı salonunda düzenlenen okul-sektör buluşmasında 107 turistik firma ve 350 katılımcı yer aldı.
Her yıl katılımcının arttığı ‘Okul-Sektör Buluşması’na oteller, turizm seyahat acenteleri, restaurant işletmeleri gibi turizmi bünyesinde barındıran birçok firma katılıyor. İşletmelerin kalifiyeli elaman ihtiyacının karşılanmasını amaçlayan okul-sektör buluşmalarında öğrenciler ve işletme yetkilileri bire bir görüşme yapıyor.

İşletmeler ihtiyaç duydukları alanlarda öğrencilere form doldurtarak sezon öncesi geri dönüş yapıyor ve sezon boyunca öğrenciler bu işletmelerde hem staj yapıyor, hem de meslekleri ile ilgili deneyim kazanıyor.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Burhan Kılıç, “Bu yıl itibari ile 13’üncüsünü düzenlediğimiz okul-sektör buluşmasına işletmeler ve turizm sektörünün ciddi bir talebi oldu. 107 işletmenin resmi başvurusu var. Tabi daha fazla başvuru almak isterdik, işletmelerin yoğun talebi vardı ama fiziksel olanaksızlıklar yüzünden daha fazla işletmeyi kabul edemedik. Kaliteli hizmet açısından da 107’de kesmek durumunda kaldık” dedi.

Marmaris Turizm Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Cafer Topaloğlu, “Son iki yıldır ülkemizdeki turizm hareketliliği 2016’da ve 2017’de yaşanan olumsuzlukları atlattığımızı söyleyebiliriz. Geçen seneki dolululuk oranlarına baktığımızda 2015’i yakalamak üzere olduğumuz görülecektir. Bu yıldan sonra bu rakamların üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz. Rezervasyonlara baktığımızda ise turizmciler ile sürekli birlikteyiz ve toplantılar yapıyoruz. Rezervasyonlar son derecede sevindirici ve mutlu edici rakamlara ulaştı. 2019 yılı sonunda 2015 rakamlarını da geçeceğimizi söyleyebilirim” dedi.

Okul-Sektör buluşmasında işletme sahipleri buluşan ve iş talep formlarını dolduran öğrenciler “Bu sektör buluşmasının bize çok katkısı var. Tecrübemiz olmadığı için sektör buluşması da iş imkanı açısından bizim için çok. İş bulma konusunda daha iyi oluyor bizim için. Başvuruları veriyoruz, geri talep olursa bize dönüyorlar” dediler.

Hilton Bodrum CEO’su Zafer Tangil, “Güzel bir 2018 geçirdik. Geçmiş 2018-2017’ya baktığımızda 2018 gayet başarılı oldu. Rakamlar da çok güzeldi. Tabi bu beklenti ile 2019’a girdik. 2019 yılı için de yabancıların Pazar payı artmaya başladı. Özellikle baktığımızda bu oran yükseliyor. Rus pazarı olsun, DT pazarı olsun bunlarda artışlar var. Aynı şekilde Avrupa pazarında da bir artış görüyoruz. Ancak iç pazarda biraz yavaşlama var. Bu da herhalde biraz fiyatlardan kaynaklanıyor. Herkesin beklentisi, bizim de beklentimiz aynı doğrultuda, sezonun geçmiş yollara göre iyi geçeceği ve 2015 yılını yakalama ihtimali de yüksek. Bu tabi parasal olarak değil, gecelik olarak baktığımızda o oran rakam yakalanacak. Parasal anlamda gerileme olsa bile, 2015’e göre gecelemede iyi bir geceleme yakalanacağına tahmin ediyorum ben”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Çevik, “Bu yıl 107 şirket 350 katılımcı var. Bu gittikçe büyüyor. Tabi bu bizim Üniversite için çok önemli. Turizm bölgesiyiz ama sadece turizm ile sınırlı kalmak istemiyoruz. Öğrencilerimizin geleceğe dönük iş bulma imkânları açısından öğrenci-sektör buluşmasını önemsiyoruz Üniversite yönetimi olarak. Bunu gittikçe büyüyen bir tren ile gerçekleştirmek istiyoruz. 13’üncüsü de bizim için çok önemli oldu. Hakikaten 107 firma ve 350 katılımcı ile büyük bir organizasyon oldu. Öğrencilerimiz hayata atılırken,eğitimlerini aldıktan sonra direkt iş bulmaları açısından çok önemli bu öğrenciler ile sektörü bir araya getirmek, ihtiyaçlarını burada görmek, geri dönüşleri almak ve bunu de kendi eğitim standartlarımızı buna göre belirlemek açısından da önemli” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Turizm

İngiltere Güzeli Muğla’ya Hayran Kaldı

Yayınlanma tarihi

-

Muğla’ya, turizm tanıtım filmleri çekimine katılmak için gelen 2018 İngiltere güzeli Alisha Cowie, bölgeye hayran kaldı.

Cowie, Dalyan Kanalı, Kaya Mezarları, Sultaniye Kaplıcaları, Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER), Kayaköy Açık Hava Müzesi’nde tanıtım çekimlerine katıldı. Göcek 12 Adalarda mavi tura çıktı. Ölüdeniz’de paraşütle atlayış yaptı.

İngiltere güzeli Alisha Cowie, özellikle gençlerle ilgili sosyal sorumluluk projelerinde yer aldığını söyledi. Tanıtım projesinin parçası olmaktan heyecan duyduğunu belirten Cowie; “10 yıl önce Türkiye’ye gelmiştim. Türkiye inanılmaz güzel bir ülke. İnsanlar çok cana yakın ve çok misafirperver. Gördüğüm doğal ve tarihi güzellikler beni çok etkiledi. Özellikle insanların bana gösterdiği ilgi inanılmazdı.” diye konuştu.

İngilizlerin tatil için Türkiye’yi sıklıkla tercih ettiğini ve bu anlamda popüler bir ülke olduğunu söyleyen Cowie; “Neden popüler olduğunu anlayabiliyorum çünkü eşsiz güzellikleri olan bir bölge. Buraya gelen İngilizlerin neden geldiğini çok daha iyi anladım. Herkese mesajım mutlaka gelip burayı görmeleri” dedi.

İngiltere’de yayınlanacak tanıtım filmi çekimlerini organize eden firmanın yetkilisi Ali Keskin, projenin çok ses getireceğine inandıklarını dile getirdi. Cowie’nin sosyal medyada çok aktif ve İngiltere magazinin de sıklıkla yer alan bir isim olduğunu aktaran Keskin, İngiltere’nin en önemli blog yazarlarının proje yer aldığını ifade etti.

Tedavisi tamamlanan kaplumbağayı denize bıraktı
İngiltere güzeli Alisha Cowie, DEKAMER’de kaplumbağaları inceledi. Tesis bünyesinde “Hasan Efe” ve 6 aylık “Miska” isminde 2 kaplumbağanın tedavisini yapan DEKAMER ekibine yardım etti ve 6 aylık Miska’yı bakımının yapıldığı havuza bıraktı. Cowie, DEKAMER’de tedavisi tamamlanan “Yeşil Yol” adındaki 6 yaşındaki yeşil deniz kaplumbağasını İztuzu Plajı’nda denize bıraktı.

Bölgenin tanıtım yüzü olan Cowie, yapılan programın ikinci gününde 12 adalarında içinde olduğu mavi yolculuk turuna çıktı. İngiltere Güzeli Göcek Limanı’ndan hareket etti. Tur esnasında 12 adalarda verdiği mola sırasında denizin maviliği ve ormanların yeşilliği arasındaki eşsiz manzara eşliğinde yoga yaptı. Bölgede çeşitli çekimlere katılan Cowie, yoğun programının yorgunluğunu akşam Dalyan’da attı.

Devamını oku

Turizm

Tarihi Bodrum Kalesi Yıllar Sonra Ziyarete Açıldı

Yayınlanma tarihi

-

Bodrum Kalesi’nin ilk etap açılışını Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan yaptı. Yıllardır süren restorasyon çalışmaları nedeniyle kapalı olan kale yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıldı. Alpaslan, 2023 hedeflerinin 70 milyon turist, 70 milyar dolar gelir elde etmek olduğunu açıkladı.

2 yıl önce yenileme çalışması başlatılan Bodrum Kalesi bugün Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın katılımıyla açıldı. Kalenin yerli ve yabancı turistlere açılan bölümlerini gezen Alpaslan, kale ile ilgili bilgilendirme aldı. Açılan Yassiada batıkları salonu, Bozburun batığı depo sergileme alanı, Kale Camisi, seyir terasını ve Orta avluda bulunan taş eserlerin sergilendiği bölgeyi gezen Alpaslan kalenin tamamının en kısa sürede açılacağını da müjdeledi.

Açılışa, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’a Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla AK Parti Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Ömer Özmen ve müze yetkilileri eşlik etti.

Kaleyi gezen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan daha sonra bir basın açıklaması yaptı. Bodrum kalesinin 1’inci etabını açtıklarını ifade eden Alpaslan, “18 Mayıs günü müzeler haftasının ilk gününde büyük anıt eserlerimizden biri olan Bodrum kalemizin açılışını yapmaktayız. 2 yıldır Bodrum kalesi yenileme sürecindeydi. Kalemiz Bodrum’un ve ülkemizin önemli eserlerinden biridir. Bodrum gibi önemli bir turizm merkezinde yer alan kalemizin kapalı olması turizm faaliyetleri açısından ciddi bir eksiklikti. Kalemiz çok önemli bir kale, 60 yıldır müze fonksiyonu görmekte ve tarihin çok eski dönemlerinden bugüne kadar getirilmiş bir eser. Bu eserlerin sağlıklı bir şekilde ayakta kalabilmesi ve gelecek kuşaklarımıza sağlıklı bir şekilde aktarmamızda son derece önemlidir. Bunun içinde bir yenileme mecburiyeti vardı. Bu yenileme çok doğru ve sağlıklı bir şekilde zamanla yarışarak doğru bir zaman içerisinde bitirilmesi gerekiyordu. Bütün bu düşünce ve anlayışla kalemizin birinci etabını açıyoruz. Artık yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıyoruz. Kale çok büyük bir yapı olduğu için çalışmalarımız devam edecek. Bugün kalenin 1’inci etabını açıyoruz. İnşallah önümüzdeki sene müzeler haftasında 2’inci etabını da bitirmiş oluruz. 2’inci etap açılışında yaparsak kale ve müzenin tamamını açmış olacağız. Yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine tamamen açılmış olacak” şeklinde konuştu.

Hedef 70 milyar dolar

Turizm ile ilgili ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, “Türkiye Kültürel ve tarih açısından dünyanın en önemli yerlerinden bir tanesi, büyük bir zenginlik bizim için. Maddi ve manevi anlamda çok büyük bir hazine bizde bakanlık olarak bu hazinenin farkındayız. Biz bu hazinemizi koruyarak ve kullanarak gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmak bizim en büyük sorumluluğumuz ve görevimizdir. Bunu yaparken de ülkemizin gelişmesi açısından çok büyük bir değer bu varlıklar. Biz bu varlıklarımızı gözümüz gibi koruyarak, gözümüz gibi bakarak bunlar tarihin binlerce yıllık dönemlerinden geldiği için yaşlı bir hasta gibi sürekli bakıma ihtiyacı olan yapılar biz bu anlayışla bu yapılarımızı koruyarak, kollayarak gelecek nesillere ve ziyaretçilerin ilgisine açık tutacağız. Biz Türkiye olarak turizmi Türkiye ekonomisi açısından stratejik bir sektör ilan ettik, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtikten sonra. 2023 hedeflerimizi yeniledik. 70 milyon turist 70 milyar dolar turizm hedefi planlamaktayız, hedeflemekteyiz. Bu hedeflere ulaşa bilmek için çok kapsamlı çalışmalar yürütmekteyiz. Bu kültürel ve tarihi değerlerimiz bu hedeflerimize ulaşmakta önemli bir rol üstleniyor. Çok zengin bir gastronomimiz var, çok güzel bir doğamız var. Turgut Özal’dan beri turizm çok hızlı bir şeklide büyüdü ve büyük bir birikimimiz oluştu. Tüm bunları kullanarak 70 milyar dolar hedefine ulaşacağız. Bu yıl turizmden büyük beklentilerimiz var. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda rekora imza atacağız” dedi.

Devamını oku

Turizm

Dalaman’ın Tanıtım Yüzü Alisha Cowie’i Oldu

Yayınlanma tarihi

-

İngiltere’de 2018 yılında düzenlenen güzellik yarışmasında birinci seçilen Alisha Cowie, tanıtım projesi kapsamında Muğla’ya geldi.

YDA Dalaman Havalimanı Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Güvenç, İngiltere’de 2018 yılında düzenlenen güzellik yarışmasında birincilik elde eden 19 yaşındaki Alisha Cowie’un, Dalaman’da yapılacak turizm tanıtım filmleri çekiminin tanıtım yüzü olacağını söyledi.

Güvenç, projenin ana sponsoru olan YDA Dalaman Havalimanı ve organizasyonu düzenleyen organizasyon firmasının bu sayede bölgenin kaynak marketi İngiltere’de etkin ve kalıcı bir tanıtımının yapılabilmesini amaçladıklarını kaydetti.

Projenin, Dalaman bölgesi başta olmak üzere tüm Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sunmasını hedeflediklerini belirten Güvenç, “Alisha Cowie, Çarşamba gecesi 24.00’te Dalaman’a indi. Fethiye’de yamaç paraşütü yapacak, Göcek’te tekne turu yapıp Dalyan Kanalı, Kaya Mezarları ve İztuzu Plajı’nı gezecek. Kraliçeye balık tutturup, bölgenin sembollerinden olan mavi yengeç yedirilecek. Ayrıca Kayaköy Açık Hava Müzesi’nde de tanıtım çekimleri yapılacak. Bunun yanı sıra Dalyan’da Kaplumbağa Hastanesi ziyareti ile Marmaris, Selimiye, Akyaka bölgelerinde özel çekimler yapılacak.” dedi.

Güvenç, çekimler sonunda bölgeyle ilgili kısa tanıtım videoları hazırlanacağını ve bu videoların sosyal medya kanallarında milyonlarca kişiye ulaştırılmasının hedeflendiğini kaydetti.
Alisha Cowie ise Türkiye’ye gelmekten ve bölge tanıtımına katkı sağlayacak projede yer almaktan mutluluk duyduğunu belirtti.
Cowie, çocukken Türkiye’ye geldiğini söyledi.

Devamını oku

POPÜLER