Takip Edin

GÜNDEM

Özel Bireyler Uygulama Bahçesine El Attı

Yayınlanma tarihi

-

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, MİZO’da görevli ziraat mühendisleriyle birlikte, Ahmet Hamdi Helvacıoğlu Özel Eğitim Uygulama Okulu’ndaki özel bireylerle uygulama bahçesinde sebze ve çiçek fidanlarını toprakla buluşturdu.

Milas çiftçisine hizmet veren Milas Ziraat Odası, Dünya Çiftçiler Günü ve Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Ahmet Hamdi Helvacıoğlu Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda renkli bir etkinlik gerçekleştirdi. Milas Ziraat Odası’nın temin ettiği sebze, çiçek fidanlarının dikiminin gerçekleştirildiği etkinliğe; Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, MİZO’da görevli ziraat mühendisleri Abdullah Öz ve Yusuf Ören, Ahmet Hamdi Helvacıoğlu Özel Eğitim Uygulama Okul Müdürü Halil Karakuş, Milas Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Yavuz Yıldırım, öğretmenler, veliler ve özel öğrenciler katıldı.

Milli Eğitim Müdürü Bal ve Okul Müdürü Karakuş’tan özel öğrencilerin eğitimiyle ilgili bilgi alan Başkan Atıcı, ilk önce okulu gezerek öğrencilerle vakit geçirdi. Ardından hobi bahçesinde hazırlanan alanlara dikim gerçekleştirildi.

Protokolle fidanları toprakla buluşturan özel öğrenciler ve öğretmeler, MİZO’da görev yapan ziraat mühendisleri Abdullah Öz ve Yusuf Ören’den üretim konusunda teknik bilgiler aldı.
Fidanlara ilk can suyunu verilirken büyük bir mutluluk yaşayan özel öğrenciler, bol bol fotoğraf çektirdi.

Böylesi anlamlı bir günde özel öğrencilerle birlikte olmanın tarifsiz mutluluğunu yaşadığını söyleyen Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, öğretmenlik yıllarında böyle imkanların bulunmadığını ve birçok özel bireyin maalesef topluma kazandırılamadığına dikkat çekti.

Ahmet Hamdi Helvacıoğlu Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun özel öğrencilere sunduğu hizmetleri ve hobi bahçesi uygulamasını oldukça başarılı bulduğunu belirten Atıcı, “Özel öğrencilerimizin uygulama bahçesinde fidan ve çiçek ihtiyacı olduğunu öğrendik ve bu dikimleri birlikte yapalım istedik. Çok güzel, anlamlı bir etkinlik oldu. Çocuklarımızla birlikte fidanları diktik, onlarla sohbet ettik.” diyerek, Ahmet Hamdi Helvacıoğlu Özel Eğitim Uygulama Okulu’na destek olacaklarını kaydetti.

Muğla genelinde Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmalarda en iyi bahçe ve yemekhane ödülü alan Ahmet Hamdi Helvacıoğlu Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun uzman kadrosu ve özverili öğretmenleriyle özel bireyleri topluma kazandırıldığını anlatan Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, “Sanat etkinlikleriyle de dikkat çeken okulumuz, yaklaşık 1 yıldır hobi bahçesiyle özel öğrencilerin üretim yapmalarını ve sorumluluk sahibi olmalarını sağlıyor. Okul ayrıca hobi bahçesi ürünlerinin de kermesler yoluyla halka satışını sağlayacak imkanlar sunuyor. Okulumuz idarecilerini, öğretmenlerimizi, özel öğrencilerimizi ve velilerimizi tebrik ediyorum.” dedi.

Etkinlik sonunda Okul Müdürü Karakuş, özel öğrencilerin el emeğiyle yaptıkları resimlerden oluşan tabloları Başkan Atıcı’ya ve Müdür Bal’a hediye etti.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

Muğla’da “Tatarstan Land Of 1001 Delights” Fotoğraf Sergisi Açıldı

Yayınlanma tarihi

-

Tataristan Cumhuriyeti’nin tarihi ve doğal güzelliklerinin yer aldığı “Tatarstan Land Of 1001 Delights” isimli fotoğraf sergisi YDA Dalaman Havalimanı’nda açıldı.

Tataristan Turizm Bakanlığı ve YDA Dalaman Havalimanı’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği etkinlikte Tataristan Turizm Komisyonu tarafından seçilen 30 eser ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Açılışta konuşan Ak Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, iki ülkenin turizm ve ekonomik açıdan gelişmesi anlamında kardeş şehir uygulamasının önemli olduğunu vurguladı.

Marmaris ile Tataristan’ın Nizhnekamsk şehrinin kardeş şehir olduğunu hatırlatan Yelda Erol Gökcan, “Dost ve kardeş ülke olan Tataristan’a geçen yıl Muğla Milletvekili olarak bir ziyaretim olmuştu. Başkent Kazan’ı ziyaret ettiğimizde ciddi anlamda etkilendim. Son dönemde direkt uçuşların başlamasıyla birlikte iki şehrin kardeş şehir olması karşılıklı olarak hem turizm, hem ekonomik hem de sosyal anlamda şehirlerin gelişmesi yönünde oldukça önemli. Kazan’dan Dalaman Havalimanına direkt uçuş olması Muğla’daki turizmin gelişmesi, gelen turist sayısının artması ve şehrin kalkınması açısından çok önemli. Muğla’mızın diğer ilçelerinin de kardeş şehir uygulaması, ülkeler arası kaynaşma ve turizmin kalkınması açısından önemli. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Tataristan’ın Devlet Başkanı Rüstem Minnihanov arasındaki dostluk önümüzdeki süreçte her iki ülkenin de kalkınması ve gelişmesi açısından önem arz ediyor.” diye konuştu.

YDA Dalaman Havalimanı Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Güvenç de Tataristan’ın, Rusya Federal Cumhuriyeti’nin en önemli özerk bölgelerinden birisi olduğunu söyledi.

Bundan 3-4 yıl önce Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ile başlayan ilişkiler kapsamında başlangıçta Tataristan’dan 2-3 bin yolcu geldiğini anlatan Güvenç, “Bu sayı hızla artarak 25 binlere vardı. Hedefimiz 50 bin yolcuya ulaşmak. Tataristan her yıl yurt dışına 190 bin yolcuyu turistlik amaçlı tatile gönderiyor. Bu bölgeyi tanıdıkça çok sevmeye başladılar. Daha çok gelmeye başladılar.” dedi.

Tataristan’ın Nizhnekamsk Belediyesi Uluslararası İlişkiler Müdürü Olga Kurdiukuva ise 2018’de Nizhnekamsk Belediyesi olarak Marmaris Belediyesi ile kardeşlik sözleşmesi imzaladıklarına değindi.

Sözleşmedeki maddelerden birinin de karşılıklı olarak fotoğraf sergisi yapılması olduğunu aktaran Kurdiukuva, “Dalaman ve Marmaris bölgeleri fotoğraf sergisi geçen yıl bizim Begişevo Havalimanında yapıldı. Bu sene de Tataristan fotoğraf sergisini burada açtık. Kardeşlik sözleşmesini imzalamamızın amacı zaten sosyal ve kültürel bağlarımızın güçlenmesiydi. Burada Tataristan fotoğraf sergisinin bulunmasının amacı burayı kullanan yolcuların Tataristan’ı tanımaları, Begişevo’dan uçanların da Dalaman ve Marmaris bölgesini tanımaları.” diye konuştu.
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay da geçen yıl Nizhnekamsk’te sergiyle birlikte Kardeşlik ve Kavuşma Festivali adı altında festival gerçekleştirildiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından serginin açılışı Ak Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, YDA Dalaman Havalimanı Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Güvenç, Tataristan’ın Nizhnekamsk Belediyesi Uluslararası İlişkiler Müdürü Olga Kurdiukuva, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş tarafından yapıldı.
(

Devamını oku

GÜNDEM

Metinbilim ‘Etkin Yazarlık’ Atölyesi’ Mezunlarına Belge

Yayınlanma tarihi

-

Geçen yarıyıl, ‘Okuma-Tartışma Atölyesi’ ile gençlerin akademik gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlayan Metinbilim Enstitüsü Derneği, bahar yarıyılında ‘Bilimsel makale yazma’ ve ‘Edebî metin yazma’ başlıkları altında 2 yazarlık atölyesi gerçekleştirdi.

10 hafta süren atölyelerde gençler bilimsel makale, tez ve kitap yazma konusunda teorik bilgiler aldılar ve örnek metin çalışmaları yaptılar. Bunun yanı sıra diğer grup gençler şiir, hikâye, deneme, köşe yazısı konularında teorik bilgilerle donanarak yazdıkları metinleri tartıştılar.

Etkin Yazarlık Atölyesi’nde MSKÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim elemanları Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Prof. Dr. Alaattin Karaca, Doç. Dr. Oktay Yivli, Dr. Öğretim Üyesi Ümral Deveci, Dr. Araştırma Görevlisi Fahri Kaplan, Araştırma Görevlisi Ahmet Duran Arslan ve Araştırma Görevlisi Gizem Ece Gönül ders verdiler.

Atölye 10 hafta sürdü ve haftada ikişer saat olmak üzere dört saatlik derslere, önlisans, lisans ve lisans üstü öğrencileri katıldılar. Atölye çalışmalarına katılan öğrencilere katılım belgelerinin verildiği törende konuşan Metinbilim Enstitüsü Derneği Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ümral Deveci, okuma eylemi kadar yazma eyleminin de gerekli olduğunu belirterek, bu atölyenin bir ilk adım olduğunu; gelecek dönemlerde Etkin yazarlık Atölyesini devam ettireceklerini ve halka da açacaklarını söyledi.

Devamını oku

GÜNDEM

Kırsal Çırpı Mahallesinde Huzur Toplantısı Düzenlendi

Yayınlanma tarihi

-

Merkez İlçesi Menteşe’de kamu hizmetlerinin etkin ve verimli yürütülmesi, vatandaşların kamu idaresine erişebilirliğinin kolaylaştırılması, sunulan kamu hizmetleri ile ilgili olarak vatandaşların bilgilendirilmesi ve vatandaşların sorunlarının yerinde dinlenmesi amacıyla düzenlenen ‘Huzur Toplantısı’ Çırpı Mahallesinde gerçekleştirildi.

Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız’ın başkanlığında Çırpı Mahallesi’nde gerçekleştirilen Kent Güvenliği Huzur Toplantısına Menteşe İlçe Emniyet Müdürü Tümer Yılmaz, Menteşe İlçe Jandarma Komutanı Gürcan Özdilek, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Mahalle halkını tamamını dinleyen Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, devletin tüm imkanlarını vatandaşlar için seferber edildiğini, aynı şekilde de seferber edilmeye devam edeceklerini belirtti. Çırpı Mahallesi sakinleri de düzenlenen toplantıdan son derece memnun kaldıklarını dile getirerek, toplantının düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Devamını oku

POPÜLER