Takip Edin

Eğitim

Öğrenciler Yarıyıl Tatilinde ‘Olmazsa Olmaz’ı Okuyacak

Yayınlanma tarihi

-

Kurumsal ve Sosyal Davranış Kuralları, Usul Esastan Önce Gelir ve Olmazsa Olmaz kitaplarının yazarı, Eğitimci-Yazar İdris Koç, yarıyılın son günlerinde Fethiyeli öğrenciler ile buluştu. Yazar, programın ilk gününde Fethiye Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Lisesi ve Seydikemer Kur’an Kursu öğrencileri ile bir araya geldi. Öğrencilere hayatın olmazsa olmazları olan görgü ve nezaket kuralları ile temel iletişim usulleri konusunda bilgi veren İdris Koç, seminer sonunda bütün öğrencilere ‘Olmazsa Olmaz’ kitabını imzaladı.

Fethiye Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Lisesi Müdürü Erdinç Yalçın, bütün öğrencilerin yarıyıl tatilinde bu kitabı okuyacaklarını ve ikinci dönemin ilk günü yapılacak sınavda dereceye giren öğrencilere okul idaresi olarak hediyeler vereceklerini söyledi.

Yazar İdris Koç, programın ikinci gününde ise Fethiye Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Ortaokulu, Karaçulha 15 Temmuz Şehitleri Kur’an Kursu ve Huriye Koyuncu Kur’an Kursu öğrencileri ile bir araya gelerek ‘Olmazsa Olmaz’ kitabını imzaladı. Veliler ile bir araya gelen yazar; öğrencilerin görgü, nezaket ve temel iletişim usulleri konusunda da yetiştirilmesinin öneminden bahsederek velilere önerilerde bulundu. Karaçulha 15 Temmuz Şehitleri Kur’an Kursunda yapılan ve birinci dönem itibariyle başarılarıyla öne çıkan öğrencilere ödüllerinin de verildiği programa Fethiye Müftüsü Hamdi Uzunharman, Karaçulha 15 Temmuz Şehitleri Kur’an Kursu Müdürü Özer Koyuncu, Fethiye Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Lisesi Müdürü Erdinç Yalçın, Huriye Koyuncu Kur’an Kursu Müdürü Nesrin Türkmen, Evrensel Hafızlar Derneği Muğla Şube Başkanı Oğuzhan Okulu, öğrenciler ve veliler katıldı.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Eğitim

Göçmen Çocuklar Çalıştayı Düzenlendi

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Swabish Gmünd Üniversitesi, Gavle Üniversitesi, De Calabria Üniversitesi ve “Back on Track” stratejik ortaklığında yürütülen proje kapsamında “Göçmen Çocuklar Çalıştayı” düzenlendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştayın açılış programına; Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Duman, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Rezan Çeçen Eroğul, proje ortakları ve akademik personel katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasında Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, İnsanlık tarihi boyunca toplumsal çatışmaların ve iç savaşların en büyük mağdurlarının kadınlar ve çocuklar olduğunu kaydetti. Çiçek; “Alıştıkları kültürden, ülkelerinden, evlerinden koparak göç etmek zorunda kalan mülteci çocuklar, göç ettikleri ülkelerde çok büyük zorluklarla karşılaşmaktadırlar. İşte bu zorluklardan en kritiği olan “mülteci çocukların eğitim sistemine adaptasyonu” çözülmesi gereken öncelikli sorunların başında gelmektedir. Küresel barışın tesisi için kurulmuş olan birçok uluslararası kurumun zaman zaman yetersiz kaldığı günümüzde, üniversitelerin mesuliyeti bir kez daha ön plana çıkmaktadır. Nitekim bizler bugün, bir ölçüde savaşın ve politik çatışmaların insanlık üzerine açtığı yaraları sarmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Avrupa ülkeleri, Suriye’de ve Ortadoğu’da yaşanan savaşın yıkıcılığına Türkiye kadar yakından tanık olamamışlardır. Ancak bu tür bilimsel etkinlikler ve kıtalararası işbirliğiyle tüm potansiyelimizi sorunların çözümü için kullanabiliriz. Bu nedenle göçmen öğrencilerimizin sorunları ile yakından ilgilenen bir Rektör olarak bugünkü çalıştayın çok kıymetli olduğunu tekraren ifade etmek isterim” dedi.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Rezan Çeçen Eroğul ise; Anadili Arapça olan Göçmen çocukların Arapça konuşan eğiticileri ya da mentörleri aracılığıyla çocukların kendi kendine öğrenme kapasitelerinin güçlendirilmesi” isimli proje hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Eroğul; “Bu projenin amacı, göçmen çocukların öz-düzenleyici öğrenme stratejilerini geliştirme ve öz-yetkinliklerini güçlendirme konularında destekleyen müfredat dışı bir eğitim modeli geliştirmektir. Bu modeli entegrasyon sürecindeki öğrencilere anadili Arapça olan eğiticiler ve öğretmenler yardımıyla ulaştırmaktır. Böylece göçmen çocukların kendilerini motive edebilme ve kendi öğrenme davranışlarını çevreye ve istenen çıktılara uyarlayabilme konularında gelişim göstermeleri beklenmektedir. Şu ana kadar ilkini Almanya’da, ikincisini İtalya’da ve üçüncüsünü İsveç’te gerçekleştirdiğimiz çalıştaylarda anadili Arapça olan eğitmenlere destekleyici bir öğretmen olmak, travmayla baş etme yolları, çocukların bilgilerini belirleme, iletişim üçgeni, benlik saygısı, motivasyon ve öz-düzenlemeli öğrenme gibi konularda bilgi aktarmayı ve onların deneyimleri ve yaşadıkları zorluklar hakkında paylaşımda bulunmayı hedefledik. Dördüncü çalıştay proje ortaklarımızın katılımıyla üniversitemiz ev sahipliğinde 12-14 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir” diye konuştu.

Devamını oku

Eğitim

‘Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ Tanıtımı Yapıldı

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’de 12 ilde pilot uygulama olarak uygulanacak olan ‘Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ tanıtım toplantısı pilot illerden birisi olan Muğla’nın Menteşe ilçesindeki Uluslararası Gençlik Merkezi‘n de yapıldı. Tanıtım toplantısına Gençlik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Ulusan ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Genel Müdürü Ömer Kökçam, Muğla Gençlik Spor Müdürü Ömer İlman, Muğla Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İl Sanayi ve Teknoloji Müdürü Ahmet Bayramer ve Menteşe’de bulunan okulların müdürleri katıldı.

Bilim, teknoloji ve yenilikte yetkinleşebilmek amacıyla kurulacak atölyelerde teknoloji ve bilimsel çalışma alanları oluşturulacak olup bu sayede teknoloji geliştiren insan kaynağı çekirdekten yetiştirilmiş gençler amaçlanan proje hakkında bilgi veren Gençlik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Ulusan, “Türkiye’de, geleceğin bilim insanlarını, araştırmacılarını, girişimcilerini keşfetmeyi ve geliştirmeyi hedefleyen DENEYAP teknoloji atölyelerinin 2020 yıl sonuna kadar 81 ildeki gençlerle buluşturulmasının planlandı. Proje çerçevesinde kurulacak teknoloji atölyelerinde, yenilikçi bir eğitim modeli ile tasarım-üretim, robotik-kodlama, elektronik programlama, yazılım teknolojileri, siber güvenlik, enerji teknolojileri, havacılık ve uzay, nanoteknoloji ve yapay zeka gibi alanlarda teorik ve uygulamalı eğitimler verilmesi planlanıyor. Ortaokul başlangıç ve lise başlangıç çağı olmak üzere iki yaş grubunda, 3 yıllık bir program olarak sunulan eğitimler ise tamamen ücretsiz olacak. Muğla’dan seçilecek 160 gençle birlikte 3 yıl çalışma yürütecek. İnşallah 10-15 yıl sonra Türkiye’nin uzay teknolojisinde söz sahibi olacak gençleri Muğla’dan çıkartacağız” dedi.

Genel Müdür Yardımcısı Ulusan, “Dünya genelinde teknoloji denilince ilk akla internet kullanımı akla geliyor. Bu bağımlılık seviyesinde olduğundan biz bağımlılıkla yapılan mücadeleyi kötü tarafını göstererek değil aynı materyalin doğru tarafını göstererek bu çalışmayı yapıyoruz. Gençlerimizin teknolojiyi doğru kullanarak neler yapabileceğini göstermek istiyoruz. Eğitimle birlikte tasarım ve üretim boyutu olacak. Üniversitelerle bu anlamda işbirliği yapacağız” dedi.

Daha Sonra okul müdürlerine projeyi anlatan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Genel Müdürü Ömer Kökçam, “Milli teknoloji hamlesini kurguluyoruz. Biz bunları farkındalık oluşturmak amacı ile yapıyoruz. Bir konuda bir çalışma yapmak istiyorsanız kendi lisanınızla bir slogan, marka ortaya koymanız gerekiyor. Sanayi 4.0 dediğimizde bu bize ait olmuyor. Almanya’nın ortaya attığı kendi markasını oluşturmak için desteklediği bir şeydir. O yüzden Milli Teknoloji diyoruz ki insanlarımız bunu fark etsin. Eğer büyük ülke olacaksak ve dünya da ilk üçe ya da beşe gireceksek bunun yolu teknolojiden geçiyor” dedi.

Devamını oku

Eğitim

Köyceğiz’in İlk Kodlama ve Robotik Atölyesi Açıldı

Yayınlanma tarihi

-

Köyceğiz’de kurulan atölyenin geleceğin yazılımcıları ve teknoloji uzmanlarının yetişmesine katkı sağlaması hedefleniyor.

Köyceğiz Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen ve Köyceğizli hayırsever Alparslan Kürşat Kişioğlu tarafından finanse edilen “Köyceğiz Kodlama ve Robotik Atölyesi” açılış töreni yapıldı. İlk ve Ortaokul öğrencilerine kodlama ve robotik eğitimlerin verilebileceği atölye Köyceğiz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü binasında hizmet verecek.

Törene, Köyceğiz Kaymakamı Erdinç Dolu, İlçe Emniyet Müdürü Yılmaz Lima, İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Ten, İlçe Müftüsü Abdullah Kır, kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Köyceğiz Kaymakamı Erdinç Dolu; “Kodlama eğitim merkezinde senede 300 öğrencinin eğitim alması hedeflenmektedir. İlçemizdeki tüm okullarda kodlama ve robotiğe yetenekli ve istekli öğrencilerin taraması yapıldıktan sonra eğitimlere başlanacak. Hayırseverimiz Alparslan Kürşat Kişioğlu’na teşekkür ederek İlçemize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Devamını oku

POPÜLER