Takip Edin

GÜNDEM

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün;“Petrol Savaşları Yerini Su Savaşlarına Bırakabilir”

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Uzaktan Algılama, Uygulama ve Araştırma Merkezi (CBS&UZAL) tarafından düzenlenen ‘10’uncu Ulusal Hidroloji’ kongresi başladı. 12 Ekim tarihine kadar devam edecek kongreye kurum ve kuruluşların yanı sıra, yabancı konuklar da katıldı.

Kongrede, hidrolojik ölçümlerden havaza yönetime, taşkınlardan iklim değişikliğinin tekelm etkilerine, tarihi su yapılarına kadar değişik konular yer alıyor. renin açılışında konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Coğrafi Bilgi Sistemleri, Uzaktan Algılama, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, “Mevcut su kaynaklarının gelecek kuşaklara arttırabilmesi, ancak hidrolojik çalışmaların ve bu çalışmalar sonucu yapılacak analiz ve değerlendirmelerin doğru, tutarlı ve gerçekçi yürütülebilmesi ile mümkündür. Gelişen ve ilerleyen teknolojiye bağlı olarak hidroloji biliminin de gün geçtikçe gelişerek ilerlemesi değerlendirmelerin daha tutarlı ve gerçeğe yakın yürütülmesine imkan sağlamaktadır. En fazla yağış alan illerin başında yer alan, açık ve kapalı havzaları, yer üstü ve yer altı su kaynakları yeşil ormanları ve eşsiz denizi ile hidrolojik zenginlikleri doğasında barındıran Muğla’mızda Hidroloji kongresini yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

“Petrolün yerine su savaşları alabilir”
1979 yılında başlayan Hidroloji kongrelerinin bugüne kadar biraz da zorlanarak 10’uncusuna gelindiğini belirten Muğla Büyükşehir Belediye başkanı Osman Gürün, “Şu anda 2 yılda bir yapılıyor ama önümüzdeki süreçte her yıl yapma gereği duyabiliriz. Dünya nüfusunun bu kadar hızlı arttığı, şehirleşmenin getirdiği birtakım sorunlarla suya ne kadar ihtiyaç duyduğumuzun hepimiz farkındayız. Dünya önümüzdeki 10 yıllarda su ile ilgili yaşanacak olan bir takım olaylarla karşı karşıya gelebilir. Şu anda petrol için yaşanmakta olan olaylar su adına yaşanabilir. Su, muhakkak suretle çok iyi değerlendirilmeli” dedi.

“Türkiye’de entegre bir su sistemi şart”
Türkiye’nin bölgeler arası petrol boru hattına benzer bir entegre sistemin kurulmasının şart olduğunu belirten Gürün, “Türkiye genelinde planlanması yapılarak, komşu ülkeler ile birlikte suyun nasıl kullanılacağı belirlenebilir. Bir petrol boru hattını ülkelerden geçirebiliyorsak, suyu da bu sistem içerisinde düşünerek Türkiye’nin bölgeler ve havzalar içerisindeki kurulacak olan çeşitli sistemlerle, by-paslarla bir entegre sistemi oluşmasının suyun ve ülkemizin geleceği açısından çok değer taşıdığını düşünüyorum” dedi.

“Altyapı yatırımlarımızın maliyeti 5 milyar”
Muğla’nın yerleşik nüfusunun 1 milyon, yaz aylarında ise 5 milyon nüfusa ulaştığını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün, alt yapı yatırımlarını da 5 milyon nüfusa göre yapmak durumunda olduklarını açıkladı. Gürün, “Muğla nüfusu 967 bin. Ama bizim yazlık nüfusumuz 5 milyon. Biz, Bir milyonluk nüfusa göre değil, 5 milyon nüfusa göre altyapı yapmak durumundayız. 13 bin 267 kilometre kare alanımız var. Bu Türkiye’deki Büyükşehir Belediyeleri içerisinde 2 veya 3’üncü sırada yer alıyor. Dolayısı ile bizim yatırım maliyetimiz diğer illere oranla çok yüksek. Şu anda Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak bizim altyapı ile ilgili yapmamız gereken yatırım 5 milyar lira. Öncelikli olarak yatırımlarımızı su kaçaklarına ayırmamız gerekir. İkinci olarak sulama suyunun damlama yağmurlama usulüne geçmek suretiyle sulamada vahşi sulamayı tamamen ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bunun yanında tarımsal alanda kullandığımız ilaçlamaların kesinlikle denetim altına alınması gerekiyor. Tarımsal alanda kullanılan ilaçlar yeraltı sularına sirayet etmesini engellemeniz gerekiyor” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

Köyüne Hizmet İçin Kamu Kurumundan İstifa Etti

Yayınlanma tarihi

-

Menteşe İlçesi Doğanköy Mahallesinde 32 yaşındaki Ömür Öztük, sözleşmeli olarak çalıştığı karayollarındaki işinden istifa ederek baba ocağında muhtar oldu.

Aynı zamanda hayvancılıkla uğraşan Muhtar Öztürk, “Köyümle ve hayvanlarla uğraşmayı seviyorum. Hayvanlarla uğraşmak insanla uğraşmaktan daha kolay derler. Ben her ikisine talip oldum. Köyümün hayvanları da insanları da bana emanet” dedi.

Ömür Öztük, “Muhtarlığımdan önce Karayollarında görev yapmaktaydım. Köyümüzdeki bazı eksiklikleri görerek muhtarlığa talip oldum. Sağ olsunlar köy sakinlerimiz beni seçti. Köyümüze faydalı olabilmek için karayollarındaki işimden istifa ettim. Bunun yanında hayvancılıkla da uğraşıyorum” diye konuştu.

Ailesinin devlet kurumunda çalışmasını istediğini, fakat baba ocağındaki sorunlara duyarsız kalamadığını belirten Öztürk, “Köyümüzün gençleri için istihdam istiyor, yaşlılarımızın sağlığı ile uğraşıyoruz. Tabi ki köyümüzün eksikleri var. Fakat bu eksikler tamamlanamayacak eksikler değil. En büyük eksiğimiz ise okul. 88 öğrencimiz komşu köylere ve merkeze okumaya gidiyor. Köyümüzde okul için yerimiz bulunuyor. Köylümüz ulaşım sıkıntısı, buna bağlı olarak kaza tehlikesi yaşamadan çocuklarını okutmak istiyor” diye ifade etti.

Devamını oku

GÜNDEM

Bodrum’dan 85 Ton Çöp Çıktı; Duyanlar Kulaklarına İnanamadı

Yayınlanma tarihi

-

Bodrum ilçesinden oluşturulan temizlik timi gün boyu çöp topladı. 85 ton çöp toplayan temizlik timi gördükleri manzara kaşısın da şok oldu.

Bodrum Belediyesi’nin “Bodrum’da Doğa Kazanacak” sloganıyla başlattığı temizlik seferberliği devam ediyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde yer alan Temizlik İşleri birimi, bahçe ve evsel atıkların toplanması amacıyla Bodrum’un tüm mahallelerinde çalışma başlattı. Ekipler bir günde sadece bir bölgeden 85 ton atık topladı. Ortakent Mahallesi’nde 1 iş makinesi, 2 kamyon, 2 kamyonet ve 25 personelden oluşan temizlik timi ile işe koyulan ekipler, sabah saatlerinden itibaren Müsgebi, Yahşi, Gürece ve Yakaköy Mahallelerinde çöp konteynırları dışına, kaldırım üstlerine, yol üzerlerindeki duvar diplerine bırakılan bahçe atıkları, eski ev eşyaları, çuvallar dolusu inşaat molozu, karton, plastiklerden oluşan ve görüntü kirliliğine yol açan çöpleri topladı. Temizlik operasyonunda, belirtilen bölgeden toplanan çöp miktarı 85 ton olunca Belediye ekipleri bile şok oldu.

Sonbaharın gelmesiyle birlikte artan bahçe atıklarının ve eski ev eşyalarının çevre kirliliği oluşturduğunu belirten ekipler, vatandaşın Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne haber vermeleri durumunda bu atıkların ücretsiz olarak belediye tarafından alınacağını vurguladılar. Bodrum’un her mahallesi için çöp toplama günlerinin belirlendiğini hatırlatan ekipler, bahçe atıkları için yapılan mıntıka temizliğinin de düzenli olarak her mahallede devam edeceğini bildirdiler.

Devamını oku

GÜNDEM

Muğla Arıtmada Türkiye Altıncısı

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Muğla, 2018 yılındaki 68 milyon 989 bin metreküp atık su deşarjı ile Türkiye sıralamasında altıncı sırada yer aldı. Ayrıca, Aydın ve Denizli illeri arasında en fazla arıtma yapan il oldu. Atık suların tamamı Büyükşehir Belediyesine ait tesislerde arıtıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Muğla, Aydın ve Denizli illeri arasında en fazla arıtma yapan il oldu. Muğla’da deşarj edilen kişi başı günlük ortalama atık su miktarı 254 litre olarak hesaplandı. Muğla Türkiye genelinde 6’ıncı sırada yer alırken, Aydın 25’inci ve Denizli 74’üncü sırada yer aldı.

Yılda 3,5 milyon yabancı, 10 milyona yakın yerli turist ağırlayan Muğla, atık su arıtma istatistiklerinde Türkiye genelinde altıncı sırada yer aldı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Muğla, Aydın ve Denizli illerinin yanı diğer illerin atık su ve arıtma oranlarını açıkladı.

Muğla’da günlük kişi başı 254 litre atık su arıtıyor
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Muğla’da Büyükşehir Belediyesi tarafından 68 milyon 989 bin metreküp atık su deşarj edildi. Aydın’da belediyeler tarafından 54 milyon 882 bin m atık su deşarj edilirken, Denizli’de belediyeler tarafından 32 milyon 772 bin m atık su deşarj edildi. Muğla’da kanalizasyon şebekesi ile deşarj edilen kişi başı günlük ortalama atık su miktarı 254 litre olarak hesaplandı.

Muğla’da Türkiye’de altıncı sırada
Türkiye için bu değer 188 litre olarak gerçekleşirken kişi başı günlük ortalama atık su miktarının en yüksek olduğu ilk üç il sırasıyla 341 litre ile Yalova, 308 litre ile Trabzon ve 290 litre ile Antalya oldu. Muğla kişi başı günlük ortalama atık su miktarı sıralamasında 254 litre ile Türkiye genelinde 6. sırada yer aldı. Deşarj edilen atık suların tamamı arıtıldı. Muğla’da kanalizasyon şebekesinden deşarj edilen 68 milyon 989 bin m3 atık suyun tamamı atık su arıtma tesislerinde arıtıldı. Arıtılan atık suyun %60,2’si (41 milyon 562 bin m3) gelişmiş arıtma tesislerinde, %39,7’si (27 milyon 372 bin m3) biyolojik arıtma tesislerinde, %0,1’i de (55 bin m3) doğal arıtma tesislerinde arıtıldı.

Çevreye ve doğaya önem veriyor
Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada “ Muğla il genelinde 26 atık su 3 tane içme uyu olmak üzere 29 arıtma tesisimiz bulunmaktadır. Muğla’da tüm atık suların ileri biyolojik veya biyolojik arıtma projesi arıtılmış olması ve diğer birçok ilde olduğu gibi ön arıtma sonrası doğaya deşarj yapılmamış olması da önemli ayırt edici bir özellik olarak öne çıkmaktadır. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak çevreye ve doğaya büyük önem veriyoruz. Büyükşehir Belediyesi tarafından 68 milyon 989 bin m atık su deşarj edilmesi bunun bir göstergesidir. Deşarj edilen atık suların tamamı arıtılmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu verileri de bunu ortaya koyuyor” denildi.

Devamını oku

POPÜLER