Takip Edin

Eğitim

Muğla BİLSEM Öğrencilerinden Yeni Bir Eser

Yayınlanma tarihi

-

Kuruluşundan bu yana bünyesinden çeşitli eserler çıkaran Muğla Bilim ve Sanat Merkezi, eserlerine bir yenisini daha ekledi. Muğla BİLSEM öğrencilerinin yazdığı eserlerden oluşan edebiyat seçkisi okurların beğenisine sunuldu.

28 öğrencinin hazırladığı 37 eserden oluşan ‘Dilimiz Döndüğünce’ isimli kitabın editörlüğünü yine merkez öğrencilerinden Doğa Aybüke Yılmaz ve Kumsal Kaanoğlu yaptı. Türkçe Öğretmeni Burcu Hızır’ın derleyip yayına hazırladığı ‘Dilimiz Döndüğünce’ öğrencilere yazarlık ile birlikte editörlük tecrübesi katması açısından da önemli bir eser olma özelliğini taşıyor.
Yazar öğrenciler, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Şen’i ziyaret edip, kitabı takdim ettiler. Şen, öğrencileri tebrik ederken başarılarının devamını diledi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Eğitim

Marmaris’te Liselilerin Geliştirdiği Kaskla Suçlular Anında Tespit Edilebilecek

Yayınlanma tarihi

-

Marmaris’te öğrenim gören lise öğrencileri Mehmet Ali Balkanlıgil ve Yusuf Hıdır geliştirdikleri “Reflekse Dayalı Kask” ile savunma sanayine katkı sağlamayı hedefliyor.

Teknoloji ile donatılmış kaskta, arananlar listesine isimleri eklenmiş teröristleri veya suçluları yüz tanıma sistemiyle tespit edilip uyarı veriyor. Uyarı alan kolluk kuvvetleri suçlulara anında müdahale edebilecek. Ayrıca kask üzerinde bulunan uzaklık sensörü ile güvenlik güçlerine karşı olan tehditler zamanında algılanabilecek.

Marmaris İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde “TÜBİTAK 4006 Bilişim Fuarı” düzenlendi. Fuara damga vuran teknolojik çalışma ise güvenlik güçleri için tasarlanan “Reflekse Dayalı Kask” çalışması oldu. 12’nci sınıf Bilgisayar ve Bilişim Bölümü öğrencileri Mehmet Ali Balkanlıgil ve Yusuf Hıdır tarafından geliştirilen kaskın üzerinde iki kamera bulunuyor. Teknoloji ile donatılmış kaskta, arananlar listesine isimleri eklenmiş teröristleri veya suçluları yüz tanıma sistemiyle tespit edilip uyarı veriyor. Uyarı alan kolluk kuvvetleri suçlulara anında müdahale edebilecek. Ayrıca kask üzerinde bulunan uzaklık sensörü ile güvenlik güçlerine karşı olan tehditler zamanında algılanabilecek. Bu projeyle çeşitli yarışmalara katıldıklarını, bütçe yetersizliklerinden dolayı kaskı fazla geliştiremediklerini belirten Yusuf Kıdır, “TÜBİTAK projelerine katılırken bir kask tasarladık. Tasarladığımız kask ile TEKNO Fest’e katıldık. Kask gibi bir savaş donanımını geliştirip daha fazla özellik katmak istedik. Daha çok askerlerimize, güvenlik görevlilerimize yardımcı olsun istedik. Elimizden şuan gelen bu, daha iyisini yapabilirdik ama bütçemiz ve yeterli donanımımız bulunmadığı için elimizden şu an bu kadarlık çıktı. Hem savunma hem de taarruz durumunda kullanılabilir durumda. Mesela yurt dışına bir operasyona gidildiğinde bir terörist aranıyorsa, kasktaki kamera o teröristi gördüğü anda surat tanımlayıp bilgisini, konumunu sunuculara aktarabilir. Bu kaskla bir teröristi, bir haini hemen bulabiliyoruz. Aynı zamanda kaskı kullanan güvenlik görevlimizin başına bir iş gelirse, sağlık problemi olduysa onu bilgilendirip ona göre tasarladık” dedi.

“Yalnızca askerin değil, halkın da can güvenliğini sağlamak için yapılmış bir kask”
Katkılarından dolayı öğretmenlerine teşekkür eden Mehmet Ali Balkanlıgil, “Kaskımızı, daha çok askerimizin sahadaki üstünlüğünü sağlamak için yaptık. Sadece askerin değil birçok kolluk kuvvetinin kullanacağı bir kask. Yalnızca askerin değil, halkın da can güvenliğini sağlamak için yapılmış bir kask. Kask yüz tanıma sistemine sahip, bu yüzden sadece teröristleri değil, sisteme tanımlı zanlıları yoldan geçen bir polis tutuklanması gereken şahsı tanıyacak. Uzaklık sensörü sayesinde arkadan gelebilecek tehditlere karşı personeli korumuş oluyoruz. Türk askerinin ve Türk halkının can güvenliğini sağlamak için 2023 Eğitim vizyonuna uygun olarak yapılmış bir kask” diye konuştu.

Okul olarak 2023 vizyonuna uygun projeler geliştirdiklerini belirten okul müdürü Murat Aslan ise, “TÜBİTAK projemizin iki gün süren sergimizi yaptık. Bizim en önemli projelerimiz savunma sanayine yönelik çalışmalarımızdır. 2023 vizyonuna uygun teknik çalışmalara önem veren bir okuluz” dedi.

Devamını oku

Eğitim

Öğrenciler ‘Düğerek İngilizce Öğreniyor’ Projesi ile Ailelerine İngilizce Öğretiyor

Yayınlanma tarihi

-

Menteşe ilçesindeki Düğerek Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu öğrencileri, okulda aldıkları İngilizce eğitimini evlerine taşıdı. ‘Düğerek İngilizce öğreniyor’ projesi kapsamında evde aileleri ile pratik yapan öğrenciler, İngilizce çalışırken cep telefonlarına çektikleri görüntüleri proje ekibine gönderiyor. Okuldaki öğretmenlerden oluşan proje ekibi tarafından bu görüntüler izleniyor ve daha sonra belirlenen eksikler, İngilizce öğretmeni Aslı Dağdibi tarafından gideriliyor.

Türkiye’de ilk defa uygulanan proje ile hiç İngilizce bilmeyen aileler çocukları ile hem hoş vakit geçiriyor, hem çocukların pratiklerinin gelişmesine katkı veriyor, hem de İngilizce öğreniyorlar. Aileler okulda da İngilizce öğretmeni Aslı Dağdibi nezaretinde evde öğrendikleri İngilizce kelimeleri müzik eşliğinde yakar top oyunu ile daha da geliştiriyor. Müzik durduğunda top kimde kalırsa kutuya atılan İngilizce kelimeler rastgele çekilerek Türkçe karşılığı veliler tarafından okunuyor.

‘Düğerek İngilizce öğreniyor’ projesi kapsamında aileleri ile neşeli dakikalar geçirdiklerini söyleyen öğrenciler, “Aslı hocamız sayesinde İngilizceyi daha çabuk öğreniyoruz. Evde ailemiz ile hoşça vakit geçiriyoruz. Bunun yanında ailelerimiz de yabancı dil öğrenirken, bizler de pratik yapmış oluyoruz. İngilizce derslerimiz şu anda çok çok iyi durumda. Proje ile yabancı dilimizi geliştirmenin yanında evde daha sıcak bir ortam oluştu. Öğretmenimiz tarafından bize verilen konuyu evde cep telefonu ile kaydediyoruz ve proje ekibine bu görüntüleri gönderiyoruz. Görüntüleri izleyen öğretmenlerimiz okulda bizim eksiklerimizi tamamlıyor” dediler.

Düğerek Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu İngilizce öğretmeni Aslı Dağdibi, proje ile öğrencilerin İngilizceyi hem neşeli bir öğrenme şekline getirdiklerini, hem de ailelerin de zamanlarından çalmadan İngilizce öğrendiklerini söyledi. Dağdibi, “Düğerek İngilizce öğreniyor projesi veliler ve öğrencilerin ortak zaman diliminde bir araya gelerek kaliteli bir zaman geçirmeleri ve bu sayede de bu zaman dilimi içinde İngilizce öğrenmelerini amaçlıyor. Buradaki esas amacımız öğrencilerimizin öğrenmesi ve dolayısı ile velilerimiz de öğreniyor. Bu süreci kurs yapar gibi buraya alıp zamandan çalmadan evde geçirecekleri zamanları kaliteli bir şekilde ortaya koymuş oluyorlar. Şimdiden çok güzel geri dönüşler aldık. Öğrencilerimizin İngilizceye olan motivasyonları arttı, henüz yeni bir proje olmasına rağmen başarıları da arttı. Aslında bu proje ilk etapta küçük bir çaplıydı. Bu kadar büyüyeceğini düşünememiştik. Sağolsun Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Şen bu konuda bizi destekledi ve projemizin önemini bize anımsattı. Kendisine de çok teşekkür ediyorum” dedi.

Devamını oku

Eğitim

Muğla’da Fen Bilimleri Araştırma Sempozyumu Düzenlendi

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde bilim ve teknolojinin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacıyla
Fen Bilimleri Araştırma Sempozyumu düzenlendi.

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen Fen Bilimleri Araştırma Sempozyumu, Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Türkiye’de bilimi ve teknolojiyi yaymak ve geliştirmek amacıyla düzenlenen sempozyum kapsamında konferans ve poster sunumları yapıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Güneş yaptı.

Ardından Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek söz aldı. Prof. Dr. Çiçek, bilim ve teknolojiye olan ilginin her geçen gün arttığına değinerek, bu alanda öne çıkmamız için yüksek lisans ve doktora yapan nitelikli öğrenci sayısının arttırılması gerektiğini söyledi. Nanoteknolojinin bilimsel gelişmede öncü bir rol oynadığına dikkat çeken Rektör Çiçek, bu çerçevede interdisipliner çalışmanın öneminin ve bilimsel çalışmalara katkısının yadsınamaz olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Yerci “Ufukta Güneş Var: Güneş Hücre Teknolojilerinin Gelişimi ve Geleceği” konulu konferans verdi.
Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Yerci’nin konuşmasının ardından Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Yerci’ye teşekkür plaketi takdim etti.

9’uncu Fen Bilimleri Araştırma Sempozyumu çerçevesinde, Poster Sunum ve Değerlendirme Ödül Töreni yapıldı. Jüri üyelerinin yaptığı değerlendirmeler soncunda Poster Ödülü almaya hak kazanan araştırmacılara ödül belgesi verildi.

Devamını oku

POPÜLER