Takip Edin

GÜNDEM

Milaslı Çiftçiler Yeniden İsmail Atıcı Dedi

Yayınlanma tarihi

-

Tam bir demokrasi şölenin yaşandığı Milas Ziraat Odası 27. Olağan Genel Kurulu’nda oy kullanan delegeler, mevcut başkan İsmail Atıcı’yı yeniden Milas Ziraat Odası Başkanı olarak seçti.

Milas’ın en köklü ve güçlü STK’larından biri olan Milas Ziraat Odası, 27. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı yeni hizmet binasında yoğun bir katılımla gerçekleştirdi. Genel Kurul’da yeniden başkanlığa aday olan mevcut başkan İsmail Atıcı, 124 delegenin oy kullandığı seçimde 83 delegenin oyunu alarak yeniden Milas Ziraat Odası Başkanı seçildi. Diğer aday Hasret Kaya ise 40 oy alarak seçimi tamamladı. Seçim görevlileri, 1 oyun ise geçersiz sayıldığı açıklandı.

Demokrasi şölenin yaşandığı Milas Ziraat Odası 27. Olağan Genel Kurulu’na; Muğla Milletvekilleri Av. Burak Erbay, Suat Özcan, eski dönem milletvekilleri Fevzi Topuz, Av. Zeki Çakıroğlu, Hasan Kökten, İrfettin Akar, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Başkan Yardımcısı Zeynep Çınar, MİTSO Başkanı Reşit Özer, Milas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Milas Esnaf Odası Başkanı Celal Devrim, Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nurol Paskal, Milas Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası Başkanı Mustafa Sezgin, Milas Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Özay Sabancı, S.S. 153 Nolu Tariş Milas Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Kamil Gül ve Kooperatif Müdürü Elin Alpay, Türk Kızılayı Milas Şube Başkanı Ayşegül Semerci Güneş, Milas Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Artay Yağcı, Milas Zeytincilik Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Doç. Dr. Figen Çukur, Milas Yörük Türkmen ve Kültür Derneği Başkanı Mevlüt Kiriş, Milas Yörük Obaları Derneği Başkanı Erkan Turgut,Milas Kent Konseyi Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Günlük, AK Parti İlçe Başkanı Fahri Acar, AK Parti Milas Belediye Başkan Adayı Barış Saylak, CHP Milas Başkanı İlgin Göktepe, MHP Milas Başkanı Emin Nazmi Ünlüsoy, CHP Muğla İl Gençlik Kolları Başkanı Bekir Perçin, Milas Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Çoban, Milas Muharip Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Sarban, Milas Belediye Meclis Üyeleri ve adayları, oda ve derneklerin yönetim kurulu üyeleri, çok sayıda mahalle muhtarı, çevre ilçelerin ziraat odaları başkanları ve ziraat odasına kayıtlı çok sayıda çiftçi katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunmasıyla başlayan genel kurul divan başkanlığına, Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, Başkan Vekilliğine Halis Şahin, divan üyeliklerine ise Hakkı Dörtyollu ve Mustafa Atıcı seçildi.

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, gündem maddelerinin okunması ve oylanmasının ardından açılış konuşması yaptı.
Konuşmasına son günlerde yaşanan sel ve su baskını, fırtına gibi felaketleri hatırlatarak başlayan Başkan Atıcı, sel baskınında yaşamını yitiren Milaslı nişanlı çift Billur Atik ve Çağlar Bencik’in ölümünden duyduğu derin üzüntüyü dile getirerek, evlatlarını kaybeden ailelere başsağlığı diledi.

Çiftçilerin de bu felaketlerde mal kayıpları yaşadığını ifade eden Başkan Atıcı, mal kayıplarının bir şekilde telefi edilebileceğini ancak can kayıplarının telafisinin mümkün olmadığının altını çizdi.

Yeni hizmet binası ile birlikte ilçe merkezindeki hizmet binasında da tüm işlemlerin yapıldığını söyleyen Başkan Atıcı, “Milas Ziraat Odası olarak çiftçimizin haklarını savunarak, çiftçimizin daima teknoloji rehberliğinde üretimini artırması için çaba gösterdik. Çiftçilerimizi tarımsal konularda eğittik, üretimlerini verimli bir şekilde yürütebilmeleri için tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti sunduk. Bunun yanı sıra kurumlar arası işbirliğini hiçbir zaman elden bırakmadan faydalı etkinliklere, fuarlara ve şenliklere imza attık. Tarım marketimiz olan MİZOTAR aracılığı ile çiftçilerimize uygun fiyat ve ödeme koşullarında; tarımsal makine ve alet temini gibi pek çok hizmet sunduk.” diye konuşarak Milas Ziraat Odası’nın çiftçilere sunduğu hizmetleri ana başlıklar halinde özetledi.

Tarım ve hayvancılığın stratejik bir alan olduğuna vurgu yaparak çiftçilere sahi çıkılması gerektiğine dikkat çeken Atıcı, çiftçilerin girdi maliyetlerinin artması nedeniyle zor günler geçirdiğini belirterek, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de belirttiği gibi çiftçilerimiz gerçekten çok stratejik bir alanda emek veriyor. Büyük Önder Atatürk, asıl kurtuluşun ekonomik yönden kalkınmamızla mümkün olacağını belirtmiş ve bunun çiftçiler tarafından gerçekleştirileceğine defalarca işaret etmiştir. ‘Gerçek manada üreten köylü, milletin efendisidir’ diyen Atatürk’ün bu ve bunun gibi manalı birçok sözünü, kitap sayfalarından çıkarıp, hayata geçirmek için yıllardır mücadele ediyoruz. Unutmayalım ki eğer köylü-çiftçi üretmese, ülke olarak dışa bağımlılıktan asla kurtulamayız. Çünkü insan olarak yediğimiz her lokmada çiftçinin alın teri var. Ülkemizde yaşayan insanların karnı doyuyorsa bunu sağlayan çiftçilerimizdir.”diye konuştu.

Milas Ziraat Odası’na sadece altyapı ve bina değil bunun yanı sıra çok sayıda hizmet sunduklarını belirten Başkan Atıcı’nın konuşmasının ardından, kürsüye gelerek birer konuşma yapan CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay ve Suat Özcan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, MİTSO Başkanı Reşit Özer, AK Parti Milas Belediye Başkan Adayı Barış Saylak daima ilklere başarıyla imzasını atan Milas Ziraat Odası yönetimine övgü yağdırdı.

Ailesinin narenciye işiyle uğraştığını ve buradan gelen gelir sayesinde okuma imkanı bulduğunu ve avukat olduğunu söyleyen CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, çiftçilerin girdi masraflarının artması ve ürünlerin para etmemesi nedeniyle zor günler geçirdiğine dikkat çekti. Kenevir üretimine Muğla’nın da dahil edilmesi için çaba harcadıklarını belirten Erbay, tarım konusunun siyaset üstü bir konu olduğunu söyledi ve Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı’ya çiftçiye olan değerli hizmetlerinden ötürü teşekkür etti.

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan ise, “Dünyada sanayisi olan ülkelere baktığımız zaman aynı zamanda da tarımı da gelişmiş olduğunu görüyoruz. Tarımı gelişmiş hatta sanayi ürünleri dışında tarımsal ürünleri de ihraç eden durumdadır. Bu nedenle hem çiftçimizin refahının, üretiminin önünü açmak, insan yaşantısını daha iyi noktaya getirmek için tarıma daha çok önem vermeliyiz” diye konuştu.

Kurumlar arası işbirliği ve ortak akla katkı sunan kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, bu noktada Milas Ziraat Odası’nın çok büyük katkılarını olduğunu ifade ederek, “Milas Ziraat Odası’na bu yeni hizmet binasını kazandıran değerli Başkan İsmail Atıcı’ya teşekkürlerimi sunuyorum. Böylesi başarılı bir oda ile çalışmaktan büyük onur ve gurur duyuyorum. Genel kurulun da hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Milas’taki fuar ve markalaşma çalışmaları hakkında bilgi sunan MİTSO Başkanı Özer de Milas’ta önemli işlere imza atan Milas Ziraat Odası Yönetimini, Başkan Atıcı’yı tebrik etti.
Çiftçilerin Türkiye’nin üreten gücü olduğuna dikkat çeken Milas Belediye Başkan Adayı Saylak ise, tüm çiftçilere verdikleri emek ile Milas’a, Muğla’ya ve Türkiye’ye sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür etti. Saylak, üretmeden yapılan tüm çalışmaların bir gün yok olmaya mahkûm olduğuna dikkat çekti.
Konuşmaların sonrasında kesin hesapların müzakeresi ve kabulü, yeni dönem için tahmini bütçenin müzakeresi ve onaylanması gerçekleştirildi.

Görev süresi boyunca gerçekleştirdikleri hizmetleri bir bir anlatan Başkan Atıcı, “Önümüzdeki dönem yapmayı planladığımız bazı projelerimiz için de yeniden aday olarak karşınızdayım. Bugüne kadar ilkleri yapmayı başaran Milas Ziraat Odası, bugün de bir ilke imza atıyor. İki kadın delegemizden biri olan Sayın Hasret Kaya, başkan adayı olarak benimle birlikte yarışacak. İşte demokrasinin güzelliği buradadır. Bizler öğrenci, asıl bu odanın sahibi olan üyelerimiz de bizim öğretmenimizdir. Notu verecek olan da sizlersiniz.” diyerek yeni dönemde gerçekleştirmeyi hedeflediği proje ve çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Atıcı, daha sonra Ziraat Odası Meclisi’nde uzun yıllar görev yapan Durmuş Gürgün’e, Nedim Atçı ve 102 yaşında olmasına rağmen halen aktif olarak çiftçilik yapan oda üyesi Hanife Gezgin’e teşekkür plaketi takdim etti.
Başkan Atıcı’ın yanı sıra oda başkanlığına aday olan Hasret Kaya da, gündemin arından üyelere hitaben bir konuşma yaptı.

Üyelere yakışır bir binayı hizmete sunan Milas Ziraat Odası Başkanı Atıcı ve Oda Yönetimine teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kaya, “Ancak biz bu binanın kent merkezinde olmasına, üyelerimizin işlemleri için burası ile İlçe Tarım Müdürlüğü arasında gidip gelmesini doğru bulmuyoruz. Dolayısıyla biz burayı, üyelerimizin ve Milas halkının cüzi bir ücretle yararlanacağı bir göz hastanesine çevrilmesinin daha doğru olacağını düşünüyoruz. Böylelikle bu koca binanın, sadece 5 odasının hizmet verdiği, diğer bölümlerinin ise atıl durumda kalmasının önüne geçeceğiz. Tarım aletlerinin satıldığı marketimizde çiftçimizin en fazla ihtiyaç duyduğu aletler yok. Öncelikle bunları sağlayacak, hatta bazı il ve ilçelerde olduğu gibi bu aletlerden çiftçimizin ücretsiz yararlanmasını sağlayacağız. Fiyat artışı ne kadar olursa olsun, odamıza ait markette satılan hiçbir makine ve alet, piyasa fiyatının üzerinde olmayacak.” dedi.

Konuşmaların tamamlanmasıyla birlikte adaylar seçim listelerini divan kuruluna sundu.
Bu sırada Kaya’nın listesinde yer alan bazı isimler, habersiz bir şekilde listeye isimlerinin yazıldığını ifadede ederek, divan başkanlığına dilekçe sundu.
Kaya’nın listesinden çekilen isimlerin yerine yenilerinin yazılıp, yeniden sunulmasıyla seçim başladı.

Toplam 124 delegenin oy kullandığı seçimde, 83 oy alan İsmail Atıcı, yeniden başkan seçildi. Hasret Kaya ise 1 oyun geçersiz sayıldığı seçimi 40 oy ile tamamladı.
Seçime; “İsmail Atıcı, Fikret Turgut, Harun Güneş, Hüseyin Felek, Halil İbrahim Akar, Şahabettin Korkmaz, Mehmet Kuray, Halis Şahin, Kazım Bayındır, Hakkı Dörtyollu, Özcan Sabancı, Özay Yüksel, Sami Sarıoğlu, Mustafa Atıcı, Ali Esmer, Ersin Kaya, Günan Karadağ, Mehmet Çamlıbelen, Mustafa Baş, Yalçın Kocakaya ve Abdullah Kökten” yazılı listeyle giren ve yeniden Milas Ziraat Odası Başkanı seçilen Atıcı, seçim sonrasında yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Yoğun katılımlı bir seçim gerçekleştirdik. Tam bir demokrasi şöleni yaşadık. Önümüzde hedefler, projeler var. Milas çiftçisine hizmet için daha gayretli ve azimli bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Bana oy veren vermeyen tüm delegelerime teşekkür ediyorum.”

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

‘Osmanlı Çeyiz Sandığı’ Projesinin Tanıtımı Yapıldı

Yayınlanma tarihi

-

Beş yıl önce Türk el sanatlarının yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Muğla Merkezli kurulan Altıneller Derneği, ‘Osmanlı Çeyiz Sandığı’ projesinin tanıtımını yaptı.

Akyaka’da gerçekleştirilen proje tanıtımında proje ile unutulmaya yüz tutmuş sandıklarda bekleyen geleneksel Türk motiflerinin gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanıyor. Proje tanıtım toplantısına Mehteşe Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Ersöz de katıldı.

‘Osmanlı Çeyizi Sandığı’ projesi kapsamında, dokumacılık (kumaş ve kilim), oya ve nakış, ayakkabıcılık, porselen ve çini boyama ve ahşap işçiliği gibi beş dal belirlendi. Projenin amacının sürdürülebilir bir iş modelini hayata geçirip kurs ve eğitimler ile meslek edindiren kadınlara düzenli bir gelir imkânı sağlayarak bölgesel kalkınmaya ve kültürel tanıtıma katkı sağlayan bir setsem oluşturmak.

‘Osmanlı Çeyiz Sandığı’ projesi kapsamında ilk etapta 50 kadın ile yola çıkılması hedefleniyor. Tanıtım ve satış aşamasında ise öncelikli olarak bölgedeki turistik işletmeler ile görüşmeler yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Ören yerlerindeki hediyelik eşya satış işletmeleri ile de bağlantı kurulacak. Ürün satışı ile gelir elde etme hedefinin yanında bölgeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin el sanatlarını yakından tanıması ve atölye çalışmalarını deneyimlerine katma amacı da bu yaz sezonunda başlatılacak.
‘Osmanlı Çeyiz Sandığı’ projesi ile sandıklarda duran 100-200 yıllık Türk el sanatlarının gün yüzüne çıkarılması, bu kültürün yaşatılması, ev hanımlarının üretim yaparak ev ekonomisine katkıda bulunması amaçlanıyor.

Devamını oku

GÜNDEM

Hükümlüler ‘Okumadan olmaz’ Sloganı ile Kitap Okudu

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Açık Ceza İnfaz Kurumunda kitap okuma etkinliği düzenlendi. Hükümlüler, ‘Okumadan Olmaz’ sloganı ile Eğitim Servisi öncülüğünde Nisan ayı boyunca yarım saat kitap okudu.

Etkinliğe katılan hükümlüler arasından kura belirlenen hükümlülere hangi kitapları okuduklarını soran Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, “Siz elinizde kitap tutarsanız, kitaplar da yarın sizin elinizden tutar. Burada bunun için güzel bir fırsat var. Kütüphanemizi aktif olarak kullanmalısınız. Bu güzel etkinlik, beşikten mezara kadar öğrenmeyi şiar edinmiş bir topluma çok yakışıyor” dedi.

Kitap okuma etkinliğine katılan hükümlüler arasından kura ile belirlenen üç okuyucuya hediyeleri, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz tarafından, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 99’uncu yıldönümü nedeniyle Muğla Açık Ceza İnfaz Kurumunda yapılan tören sonrasında verildi.
Dört hafta süren okuma etkinliğine 146 hükümlü katıldı.

Devamını oku

GÜNDEM

Büyükşehir Muğla’ya 2 Milyar 737 Milyonluk Yatırım Yapacak

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından organize edilen basın buluşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile Muğla genelinde görev yapan gazeteciler bir araya geldi.

Basın buluşmasına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ve gazeteciler katıldı.

Toplantıda seçimle ilgili görüşlerini dile getiren Başkan Gürün, “Seçim boyunca çok önemli bir görevi yerine getirdiniz. Seçimin sakin bir şekilde geçmesini sağladınız ve vatandaşlar arasında manşetlerle onları ayıran bir yayın ilkesi Muğla’da geçerli olmadı. Bu konuda sizlere teşekkür ediyorum. Muğla’da seçim, yoğun bir mücadele içinde geçti ve vatandaş tercihini bizden yana kullandı. Büyük hadiseler yaşamadan Muğla’da yerel seçimi atlattık” dedi.

Osman Gürün ardından gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gürün, İstanbul’da seçim sürecinde yaşananlara değinerek, “İstanbul’da seçim tam olarak sonuçlanmadı. Türkiye bunu hak etmiyor. İstanbul seçmeninin iradesine saygı duymamız gerekiyor. Umuyorum ki YSK en kısa sürede seçimi sonuçlandırır ve İstanbul Türkiye gündeminden çıkar” diye konuştu.

“Kılıçdaroğlu ve Türkiye’ye geçmiş olsun”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun uğradığı saldırıya da değinen Osman Gürün, “Bu sadece Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan bir saldırı değil. Demokrasiye yapılan saldırıdır. Ülkenin huzuruna yapılan bir saldırıdır. Ben Sayın Kılıçdaroğlu saldırı sonrası sakinliğini koruyarak ülkenin karışıklığa uğramaması için demokratik tepkisini göstererek farklı eylemler içine partiyi ve bizleri sürüklemedi. Bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Şehit hepimizin şehidi. Cenazeye kimlerin katılacağına kimse karar veremez. Şehitlik bizim dinimizde en yüksek paye. Keşke tüm şehit cenazelerine hep beraber katılabilsek. Bu tarz hareketler sahip olduğumuz önemli değerlerin tartışmaya açılmasına yol açıyor. Kılıçdaroğlu’na karşı yapılmış bu hareketin nasıl olduğu, daha önceki bazı söylemlerin bu hareketin yapılmasında tetikleyici rolü var mı, bu iş organize mi araştırılması gerekiyor. Ben sayın genel başkanıma ve Türkiye’ye geçmiş olsun diyorum” diye ifade etti.

Gürün konuşmasının devamında, “Bu seçimde vatandaş tepkisini gösterdi. Bizler 4,5 yıl bu parlamento ve Cumhurbaşkanı ile çalışmaya devam edeceğiz. Öyleyse kalan 4,5 yılda ülkenin idare ediliş şeklinin tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. Bizim sıkıntımız öncelikle hukuk ve demokrasi. İkisi olmadan ekonomide ileri gidemeyiz. Şuan genlerin yüzde 25’i işsiz. Bizim süratle seçim döneminden çıkıp ekonomiye, hukuk ve adalette oluşan eksikleri gidererek topluca hareket etmemiz lazım. Ekonomik sıkıntıyı herkes hissediyor ve bu böyle sürdürülemez. Türkiye İttifakı sözü kendi içinde çok değerli. Ama sadece iki kelime bizim gelecekte ulaşmamız gereken yere bizi ulaştırmaz. Onun içini doldurmamız gerekiyor. Bu ittifakı talep eden en üst makam Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıdan sonra genel başkanımıza geçmiş olsun demedi, yapanlar yakalanacak, ülkemizin barışa ihtiyacı var demedi, demesi gerekirdi. Bu şekilde Türkiye İttifakı sözünün içeriği ortadan kalkmış oldu. Keşke öyle olmasaydı. Çünkü Türkiye’nin sıkıntıya girmesi, hepimizin sıkıntıya girmesi demektir. Şuandaki sistem Türkiye’nin sistemine uymuyor. Bundan bir an önce kurtulup, Mustafa Kemal Atatürk’ün zor şartlarda kurduğu Cumhuriyet’in kurumlarını tekrar ayağa kaldırmamız ve onu Türkiye’nin yönetimi olarak koymamız gerekiyor. Anlaşıldı ki bu sistem ülkemiz şartlarına uygun değil” dedi.

Gürün: “Türkiye’de tansiyon düşürülmeli”
Osman Gürün, “Birinci olarak İstanbul’un artık tartışılmayacak şekilde gündemden çıkarılması lazım. İkinci olarak Cumhurbaşkanının tüm liderlerle bir araya gelip, ülkenin geleceği adına acilen bir danışma toplantısı yapması gerekir. Oradan ortak karar ile çıkan sonucun, içimden geçeni söylüyorum. Çıkan kararların tüm liderler tarafından birlikte kamuoyuna deklare edilmesi lazım. O zaman Türkiye’de tansiyon birden düşer. Buna da şiddetle ihtiyacımız var” diye konuştu.

“2 Milyar 737 Milyon yatırım yapacağız”
Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün konuşmasının sonunda, “Yerel yönetim olarak biz yine 13 ilçemize eşit mesafede, öncelikler tanıyarak hizmet etmeye devam edeceğiz. Geçen dönem Muğla’da 5 yıl içinde en fazla yatırımı Muğla Büyükşehir Belediyesi yaptı. 1 Milyardan fazla yatırım yaptık içinde devredilen borç ile birlikte. Önümüzdeki dönem altyapı ile ilgili çok önemli yatırımlar yapacağız. Önümüzdeki dönem ödeyeceğimiz borçla beraber 2 Milyar 737 Milyon yatırım yapacağız. Çok önemli bir rakam. Bunu gerçekleştireceğiz. Muğla’ya alt yapı için harcanması gereken para 5 Milyar lira. Bunun 1 Milyar lirasını önümüzdeki dönemde vereceğiz. Daha 4 Milyar yatırım yapılması gerekiyor” dedi.
Toplantı soru cevap şeklinde devam etti.

Devamını oku

POPÜLER