Takip Edin

GÜNDEM

Milas Ziraat Odası Başkanı Atıcı; “Çiftçimiz Dertli, Yapacak Çok İşimiz Var”

Yayınlanma tarihi

-

Milaslı çiftçileri zor günlerinde yalnız bırakmak istemediği için MİZO 27. Olağan Genel Kurulu’nda yeniden aday olduğunu söyleyen ve çiftçinin takdiriyle genel kurulda yeniden başkan seçilen Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, yeni dönem hedefleriyle ilgili açıklama yaptı.

Geçtiğimiz cuma günü yoğun bir katılımla gerçekleştirilen Milas Ziraat Odası 27. Olağan Genel Kurulu’nda yeniden başkan seçilen Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, MİZO Yönetim Kurulu Üyesi Fikret Turgut ile beraber, ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. MİTSO Lokali’nde düzenlenen kahvaltı toplantıda açıklamalarda bulunan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, toplantıya katılan ve Milas Ziraat Odası’nın faaliyetlerini kamuoyuna duyuran tüm basın mensuplarına teşekkür etti.

Basının önemine dikkat çekerek konuşmasına başlayan Başkan Atıcı, “1 Şubat’ta üyelerimiz yeniden yeşil ışık yaktı, karnemize iyi yazdı ve bize ‘devam et’ dedi. Genel kurulda geride bıraktığımız dönemi ve geleceğe ilişkin neler hedeflediğimizi sizlerle bir kez daha bir araya gelerek, bu hedefleri yeniden sizler aracılığıyla kamuoyu ile paylaşmak istedik. Basının gözünde biz neyiz, kimiz? Buna bir bakalım istedik. Sizlerin birçoğu benimle birlikte bu sahada, halkı bilgilendirmek adına hep var oldunuz. Doğru ve hızlı bir şekilde, abartmadan veya kendi yorumunuzu habere eklemeden işinizi en iyi şekilde yapmaya çalıştınız. Çalışmalarımızın bölgemize ve tüm Türkiye’ye yayılmasını sağladınız. Bu anlamda Milas basınının ben son derece ehil ve işini doğru bir şekilde, kaliteli gazetecilik yapan insanlardan oluştuğunu görüyor ve sizlere bu anlamda teşekkür ediyorum. Eğer zaten böyle olmasaydı, sadece bir odanın, sektörün, kurumun kaliteli olması, işini en iyi şekilde yapması hem görülmez, hem de çok fazla anlamı olmazdı. Rahatlıkla söylemek gerekir ki ilçemizde topyekün bir birliktelik var.” dedi.

Milas Ziraat Odası’nın geçmiş yıllardaki durumuyla ilgili çarpıcı bilgiler paylaşan Başkan İsmail Atıcı, ilçe gündemine oturan genel kurulla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “2000’li yıllarda Ziraat Odası’nın yerini bile bulmak mümkün değildi. Kent merkezinde sıkışmış, üyesine yeterli hizmet veremeyen fiziki koşullara sahip bir durumdaydı. Ben bile ilk oda başkanlığına aday olduğumda, Milas Ziraat Odası’nın binasını bayağı bir aradım. Oda başkanı olduktan sonra ilk hizmet binamızı, daha sonra da ikinci hizmet binamızı yaptık. Geride bıraktığımız 21 yıllık sürede, Ziraat Odası’na yeterli bir ilgi ve talep yoktu. Hiçbir seçim döneminde karşımda rakip olmadı. 2018 yılından ibaren sadece Milas’ta değil, tüm ülke genelinde ziraat odalarına karşı bir ilgi-alaka oluştu. Özellikle Büyükşehir Yasası’ndan sonra bu ilgi arttı. Çünkü kırsal kesime ulaşmanın, çiftçiye ulaşmanın en kısa yolu Ziraat Odalarından geçiyor. Siyasi kurumlar oda yönetimleriyle daha sıkı ilişkiler kurmaya, bizlerin dolayısıyla çiftçinin sorunlarıyla daha yakından ilgilenmeye başladılar. Böyle bir strateji izliyorlar. Dediğim gibi bu sadece Milas’a özel bir şey değil. Beni hepiniz yakından tanıyorsunuz. Bugüne kadar hiçbir siyasi partinin arkasına takılmadım. Odamızı hiçbir partinin arka bahçesine dönüştürmedim. Her siyasi partiye aynı mesafede durdum. Yönetimdeki arkadaşlarım da öyle Kaldı ki yönetimde her siyasi düşünceden arkadaşım var. Kimi zaman ben veya arkadaşlarımı siyasetin içine çekmeye çalışlar ancak başaramadılar. İşte böyle bir dönemde bazı arkadaşlarımız aday olmak için yola çıktılar, üyelerimize delegelerimize ulaşarak projelerini anlattılar. Demokrasi adına gerçekten güzel bir şey ve ben şahsen aday olan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum ancak üzüldüğüm, bu süreçte yalan-yanlış, bazen de iftira boyutunda bazı söylemlerde bulunuldu. Bunların olmaması gerekir. Bakın önümüzde bir yerel seçim var. Seçimi kazanma adına rakipler birbirlerine iftira atmamalı, seviyeyi düşürmemeli Saygı-sevgi çerçevesinde bu süreçleri yaşamalıyız. Sonuçta hepimiz bu ilçede yaşıyoruz ve birbirimizin yüzüne bakıyoruz. Muhalefetsiz iktidar olmaz Dolayısıyla biz ne kadar şunu yaptık, bunu yaptık desek de, çiftçimizin gözünde bunların ne kadar karşılığı olduğunu görmek için, genel kurullarda birden fazla aday olmalı diye düşünüyorum. Nitekim kasım ayında delege seçimleriyle başlayan süreçte her iki grup da çalışmalarını yaptı ve sonuç, oy kullanan 124 delegenin tercihi ile neticelendi. Bundan sonraki süreçte de farklı adaylar, farklı gruplar ortaya çıkacak ve çekişmeli genel kurullar olacaktır. Bu da Odamız adına, çiftçilerimiz adına sevindiricidir. Bir kez daha genel kurula gelerek oy veren üyelerimiz başta olmak üzere tüm katımcılara teşekkür ediyorum. Herkes genel kurulun, seviyeli ve demokratik bir ortamda geçmesi için azami bir gayret gösterdi”

Milas Ziraat Odası Başkanlığı makamının çok hassas ve özveri isteyen bir görev olduğuna dikkat çeken Başkan Atıcı, MİZO’nun çok geniş bir coğrafyaya hitap ettiğini ifade ederek, “Neden 4 yıl daha taşın alna elimi koydum sorusu ile başlamak istiyorum. Milaslı çiftçilerimizin sorunları bitmiş değil ve tarımın durumu iyiye gitmiyor. Geçmiş yıllara göre kayıtlı üye sayısındaki düşüş bize bunu çarpıcı bir şekilde gösteriyor. İyi günde iyiyken, bu zor günlerde Milaslı çiftçilerimizi yalnız bırakmak bana yakışmazdı ve başkan adaylığımın doğru olacağı yönünde çiftçilerimizden yoğun bir talep gördüm. Bu sebeple de yeniden başkanlığa aday olmaya karar verdim. Görev ve sorumluluğumuzda yaklaşık 200 km’lik bir alan var. Tarımın her alanında, hayvancılıkta her geçen gün gelişme gösteren, modern yöntemlerle üretmekten yana olan üyeye sahibiz. 132 mahallemiz var ve tümüne hizmet götürmek durumundasınız. Girdi maliyetlerinin yüksek olmasına, üreticimizin hak ettiği geliri elde edememesine rağmen çiftçilerimiz bir şeyler yapmaya çalışıyorsa, oda olarak bizler de onlara en iyi hizmeti sunmak zorundayız. Onların tüm sorunlarını bilen, bu sorunları bizzat yaşayan biri olmak durumundasınız. Bugün aktif 14 bin 451 üyesi bulunan bir sivil toplum kuruluşu olarak, birlik ve kooperatiflerle, ilçemizdeki diğer sivil toplum kuruluşlarıyla, yerel yönetim ve siyasi partilerle birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek, hem üreciye, hem de tüketiciye sağlıklı ve piyasa şartlarında uygun fiyatlarla ürünleri sunmaya çalışmalıyız.” dedi.

Milas Ziraat Odası’nın yeni dönemde gerçekleştirmek istediği hedefler ve çalışma planları hakkında açıklama yapan Atıcı, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ile ilgili, iki ilde pilot bölge olarak başlanılan uygulamanın Muğla’da da yürürlüğe girmesini talep ettiklerini belirterek şunları kaydetti: “Eğer biz bir meslek odası isek, nasıl ki ticaretle uğraşan insanlar Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nda veya Esnaf Odası’nda her türlü iş ve işlemlerini yapabiliyor, bunun için de başka bir kuruma gitmiyorsa, benim odama kayıtlı üye de, tüm işlemlerini kendi binasında yapabilmeli. Oysa çiftçimiz, çiftçi belgesi almak için bize geliyor, belgeyi alıyor sonra da İlçe Tarım Müdürlüğü’ne giderek, ÇKS Belgesi alıyor. Bu, çiftçi için zaman kaybı ve eziyettir. 6964 Sayılı Yasa, ‘Çiftçinin meslek odası, ziraat odasıdır’ diyor. Eğer çiftçilik meslek ve biz de meslek odası ise o zaman bu işleri bizim yapmamız gerekiyor. Bu konuyu Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar ve tüm ziraat odası başkanları olarak bu konuda altyapı olarak hazır olduğumuzu bakanlığa ilettik. Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı nezdinde de bu konu konuşuldu. Son olarak Aydın’da yapılan toplanda Sayın Tarım Bakanımıza konu bir kez daha iletildi. Sayın Bakan da ‘Devletin mühendisi, teknikeri akşama kadar bilgisayar başında oturup, bu tür işlerle uğraşmamalı. Bizim görevimiz sahaya çıkıp, seraya-tarlaya-ağıla gitmek ve çiftçinin yanında olmaktır. Varsa sorun, yerinde görmeli ve çözüm üretmelidir’ diyor. Bu konuda ilk adım olarak Aydın ve Bursa pilot bölge olarak seçildi. Biz de Muğla’daki ziraat odaları olarak bu yetkinin bize de verilmesini istiyoruz.”

“Tarımsal sulama sorununu tam anlamıyla çözemedik” diyerek geçtiğimiz yıl yaklaşık 6 milyon m3 suyun, tarımsal sulama için çiftçiye sunulduğunu ancak bu miktarın oldukça yetersiz olduğunu söyleyen Atıcı, “Bu rakamla ancak yüzde 25’lik bir tarım alanı sulanabildi. İki barajdan temin edilen ve Sarıçay üzerinden tarlaya ulaştırılan bu su yetersizdir. Özellikle Yaşyer Savran ve çevresindeki arazilerin bulunduğu bölge tuz oranının yüksek olduğu yerlerdir. Oysa bu bölgeler her türlü tarımsal ürem için son derece verimli toprakların olduğu yerlerdir, ancak bölgedeki su kaynaklarının tuzlu olması nedeniyle tarımsal sulamada kullanılamaması, sorunun tam olarak çözülmemesine neden olmaktadır. Dolayısıyla, mutlaka bölgemizde yapımı planlanan diğer barajların da bir an önce yapılması ve çiftçinin hizmetine sunulması gerekiyor. Biz bugüne kadar taşıma su ile değirmeni döndürmeye çalıştık. Eşence Barajı’nın yapılması için çalışmalar hızlandı, bu da sevindirici bir gelişmedir. Ancak Eşence Barajı ile Yeniköy Barajı’nın birleştirilmesi fikrine de şahsen karşıyım. Her iki baraj ayrı ayrı yapılmalı ve bölgedeki çiftçinin hizmetine sunulmalıdır.” dedi.

Muğla’da ilk kez tarımsal danışmanlık hizmetini Milas Ziraat Odası’nın başlattığını hatırlatan ve bu hizmetin önemine dikkat çeken Atıcı, kısa bir süre önce ikinci danışmanı göreve başlattıklarını söyledi.
“Bu arkadaşlarımız ayrı bölgelerde görev yapacaklar ve sahada bizzat çiftçimizin ayağına giderek, onlara her türlü tarımsal desteği verecekler. Bölgemizde 60 çiftçimiz ile sözleşme imzalandı, çünkü bu sayı bakanlığın zorunlu tuttuğu bir sayıdır. En az 60 çiftçi ile sözleşme yapılması gerekiyor. Dolayısıyla bir arkadaşımız bu 60 çiftçiye hizmet verirken, diğer arkadaşımız da farklı bölgedeki çiftçimizin yanında olacak.” diye konuşan Atıcı, MİZOTAR’da piyasaya göre uygun fiyatta satışa sunulmaya çalışılan tarımsal alet ve makine çeşidini arttırmak için çalışma başlattıklarını, çiftçiye verilen desteklemelerden kesilen stopajın kaldırılması için de girişimde bulunmaya devam edeceklerini söyledi.
Milas tarımına dair önemli paylaşımların yapıldığı toplantı, basın mensuplarının sorularının Başkan Atıcı tarafından yanıtlanmasıyla ve hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

İlçe Milli Eğitim Müdürü Aldoğan’dan Ada’ya Sürpriz Ziyaret

Yayınlanma tarihi

-

Marmaris Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan kendisine mektup yazan ilkokul öğrencisi Ada Karaman’a sürpriz yaparak sınıfında ziyaret etti. Aldoğan’ı karşısında gören Ada şaşkınlığını gizleyemedi.

Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü örnek bir projeye imza atıyor. Değerlerimizi canlandırmak ve öğrencilerin yazma becerisini ortaya çıkarmak, samimi duygularını, hayallerinin ifadelerini sağlamak amacıyla “İlçe Milli Eğitim Müdürüme Mektubum Var” projesi hayata geçirdi. Proje kapsamında Ahu Hetman İlkokulu üçüncü sınıf öğrencisi Ada Karaman, Marmaris Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan’a mektup yazdı. Mektubunda Aldoğa’ı yaptığı çalışmalardan dolayı takip ettiğini ve çok sevdiğini belirten Karaman, Aldoğan’ı tanımayı çok istediğini de söyledi. Mektubu okuyunca harekete geçen Aldoğan, sabah saatlerinde Ada’nın öğrenim gördüğü sınıfa sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Aldoğan’ı karşısında gören Ada şaşkınlığını gizleyemedi. Ziyaretten dolayı çok mutlu olduğunu belirten Ada, “Yazı yazmayı, özellikle kompozisyon ve mektup yazmayı çok seviyorum. Daha önce bu alanda yarışmada birinci de oldum. Milli Eğitim Müdürümüz davetimi kabul edip geldiği için çok heyecanlandım ve mutlu oldum. Mektubumda onu tanıdığımda çok iyi biri olacağına emin olduğumu yazdım. Mektubumda kendimi ifade etmeye çalıştım” dedi.

Mektubu alınca çok duygulandığını belirten Aldoğan, “Projenin de her şeyin de özeti sevgi ve sevginin gücü. Biz dedik ki, 14 bin öğrencimizi hep ziyaret ediyoruz, görüşüyoruz ama onların samimi duygularının bize geçmesini istedik. Bir de unutulmuş bazı alışkanlıklarımız, güzel alışkanlıklarımız vardı. Bizim jenerasyon mektuplarla büyüdü. Biz postacı yolu beklerdik. Şimdiki çocuklar elektrik kesilince internetim bitti derdindeler.’ Milli Eğitim Müdürüme Mektubum Var ‘ sloganıyla yola çıktık. Her öğrencimizin en samimi duygularıyla mektup yazmasını istedik. Çünkü çocuklar dürüstçe ve dürüstçe seviyorlar. Bu projeyi 15 gün önce başlattık. Dün akşam bu okuldan, Ada’dan beni çok duygulandıran bir mektup geldi. Ada mektubunda beni tanımak istediğini ve hayalindeki beni anlatıyordu. Okulundan, Marmaris’te yaşamaktan mutlu olduğunu güzel vurgular yapıp anlatmış. Ben onları yetiştiren aileleri ve öğretmenleri yürekten kutluyorum. Mektubu aldıktan sonra okul müdürümüzü aradım. Onlar da bana biz sizi bekliyorduk zaten dediler“ dedi.

Devamını oku

GÜNDEM

Niyazi Atare, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Oldu

Yayınlanma tarihi

-

Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Niyazi Atare, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon tarafından Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Geçtiğimiz yıl elim bir kaza sonucu kaybettiğimiz Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ’ın yerine görevlendirilen Meclis Üyesi Niyazı Atare; Mali Hizmetler Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Müdürlüğü ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden sorumlu başkan yardımcısı oldu.

Başkan Yardımcısı Atare, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sevgili ağabeyim İsmail Altındağ’ı kaybetmenin acısını hala içimizde yaşıyoruz. Ağabeyimden aldığım bu görevi en iyi şekilde, layıkıyla yerine getireceğimin sözünü veriyorum. Beni bu göreve layık gören Bodrum Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Kocadon’a da çok teşekkür ediyorum. Belediye hizmetlerinin etkin, verimli ve koordinasyon içerisinde sunulabilmesi için verilen bu görevin ciddiyet, disiplin ve sorumluluğunun farkındayız. Bodrum halkına en iyi şekilde hizmet verebilmek için canla başla çalışmaya devam edeceğiz” dedi

Devamını oku

GÜNDEM

Milas Belediyesi Ücretsiz Tip Proje Uygulaması Devam Ediyor

Yayınlanma tarihi

-

Milas Belediyesi, köyden mahalleye dönüşen yerlerde yaşayan vatandaşlar için başlattığı ücretsiz tip proje uygulaması devam ediyor.

6360 Sayılı Büyükşehir Yasası ile birlikte kırsalda yaşayan vatandaşlarında proje hazırlatmak zorunda olduğunu kaydeden Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “merkez mahallelerde olduğu gibi kırsalda yaşayan vatandaşlarımızda artık ev yapacakları zaman proje hazırlatmak ve bu projeler için yüksek ücretler ödemek durumda kalacaklardı. Milas Belediyesi olarak vatandaşlarımızın bu durumunu düşünerek, 2017 yılı Ocak ayı meclis toplantımızda kırsalda oturan vatandaşlarımızın evlerinin projelerini ücretsiz hazırlama kararı aldık. kırsal yerleşim alanı içerisinde yaşayan vatandaşlarımızın evlerinin projelerini hazırlayıp, yine vatandaşlarımıza ücretsiz veriyoruz” dedi.

Vatandaşların inşaat yapmak istedikleri yerde ikamet ediyor olmaları gerekiyor
İmar Planı Olmayan kırsal kesimde yaşayan vatandaşların, mahallelerinde (köylerinde) yapacakları inşaatlarla ilgili olarak, belediyenin hazırlayacağı Tip Projeler konusu 2017 yılı Ocak meclisinde kabul edildiğini belirten Başkan Tokat “ Buna göre, belediye 50 ila 200 m2 arasında YAKLASIK 10 ayrı tip proje hazırladı. Belediyenin mimar ve mühendislerince hazırlanan ve Teknik Uygulama Sorumluluğu da Belediye mühendislerince yapılmakta olan bu projeleri uygulamak isteyen vatandaşlar, projeler için belediyeye herhangi bir ücret ödemeyecekler. Ancak jeolojik etüdlerini kendileri yaptıracaklar. Sonra, eğer gerekli şartları yerine getiriyorlarsa, bu projelerden birini belediyeden alarak, inşaatlarını yapabilecek, yaptırabilecekler. Bundan faydalanmak isteyen vatandaşların Mart 2014 tarihi öncesinden başlayarak, inşaat yapmak istedikleri yerde ikamet ediyor olmaları gerekiyor” dedi.

Daha önce Turizm Merkezleri içinde yer alan mahalleler uygulamadan faydalanamamakta olduğunu belirten Başkan Tokat ; “Tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüşen köylerde ticari amaç taşımayan konut amaçlı yapılar için yürürlükteki imar mevzuatına göre yörenin geleneksel kültürel ve mimari özelliklerine uygun tek ve iki katlı olmak üzere farklı tiplerde projeler Belediyemiz tarafından hazırlanmıştır.şartları uygun olan vatandaşlarımız projelerden kendilerine ihtiyaç olanı seçmekte yapı ruhsatı tanzim edilmesinin akabinde yapısının inşasına başlamaktadır. Yapının denetimi İdaremiz teknik personelleri tarafından yapılmakta, uygulamalar titizlikle kontrol edilmektedir. Köyden mahalleye dönüşen birçok mahallemizde ikamet eden vatandaşlarımız tip proje uygulamasından faydalanmış ve faydalanmaya devam etmektedir. Bu kapsamda birçok mahallemizde uygulama hayata geçmiş inşa süreçleri başlamış, bazı yapılar yapı kullanma izin belgesi almıştır. Belediyemiz bahse konu uygulamadan herhangi bir ücret, harç, proje ücreti vs. almamakta hizmet bila bedel karşılanmaktadır. Turizm Merkezleri içinde yer alan mahalleler uygulamadan faydalanamamakta idi. Muğla Büyükşehir Belediyesinin Uygulama İmar Planı Bulunmayan Kırsal Nitelikli Yerleşim Alanlarındaki Yapılaşma Hakkında Yönergede değişiklik yapması üzerine Belediye Meclisimiz Ocak ayı Meclis toplantısında Turizm Merkezlerinde de Tip Proje uygulanması kararı almıştır. Böylelikle ilçemiz sınırları içinde bulunan Turizm Merkezlerinde (Fesleğen Turizm Merkezi, vs.) yer alan mahallerimizin de Tip Proje Uygulamasından yararlanmasının önü açılmıştır. Yine aynı kararda istimlak sonucu köylerinden ayrılmak zorunda kalan vatandaşlarımızın da bu uygulamadan faydalanması sağlanmıştır.

Tip proje uygulamasından faydalanmak isteyen Köyden Mahalleye dönüşen köylerde ikamet eden ve şartları sağlayan vatandaşlarımızın Belediyemiz Ek Hizmet Binasında yer alan Plan ve Proje Müdürlüğü ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden uygulama hakkında gerekli tüm bilgileri alabilirler” dedi.

Devamını oku

POPÜLER