Takip Edin

GÜNDEM

Milas Süt Birliği Başkanı Gezgin; “Çiğ Süt Referans Fiyatı Üreticimize Nefes Aldıracak”

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye Süt Üreticileri Merkezi Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, soğutulmuş çiğ süt fiyatlarının 15 Kasım’dan geçerli olmak üzere 2020’nin sonuna kadar yüzde 15 artışla 2.30 TL olarak belirlenmesini, üretici açısından önemli bir fiyat revizesi olarak değerlendirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üreticinin desteklenmesi açısından süt fiyatlarının daha iyi noktalarda olması gerektiğini düşündüğünü belirtmişti. Bakan Pakdemirli’nin bu açıklamaları ve üretici birliklerinden gelen talebin ardından Ulusal Süt Konseyi toplanarak, soğutulmuş çiğ süt fiyatlarını yeniden belirledi.

Bakanlık, üretici ve sanayici temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Ulusal Süt Konseyi toplantısında, üretici temsilcileri soğutulmuş çiğ süt fiyatlarının 50 kuruş artırılarak bunun 25 kuruşunun desteklerden 25 kuruşunun da fiyatlara yansıtılmasını istedi. Süt üreticilerinin yakından takip ettiği toplantıda, 15 Kasım’dan geçerli olmak üzere çiğ süt fiyatlarının yüzde 15 artırılarak 2.30 TL olmasına karar verildi.

Türkiye Süt Üreticileri Merkezi Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği yeni soğutulmuş çiğ süt fiyatını üreticileri memnun eden bir fiyat revizyonu olarak değerlendirdi.

Ulusal Süt Konseyi’nin tüm taraflarla birlikte Bakanlık himayelerinde, süt üreticilerini kaliteli ürün üretmeye teşvik edecek bir taslak üzerine çalışma yaptığını duyuran Başkan Gezgin, çiğ süte yeni fiyat belirleme sistemi getirecek olan tasarıyla ilgili şunları kaydetti; “Bu güne kadar 1 litre soğutulmuş çiğ süt fiyatı belirlenirken kaliteye bakılmazken, Bakanlığımız ile üretici örgütleri tarafından yeni dönemde kalite bazlı ödemeye geçilmesi için çalışma başlatıldı. Bu yeni tasarıda üretilen sütün protein ve yağ değerlerine bakılacak ve bu değerlere göre ödeme yapılacak.”

Kalite bazlı üretimi hedeflediklerini söyleyen Gezgin, Milas Süt Birliği üyesi üreticilerin kaliteli üretim yapabilmesi için birçok alanda destek sağladıklarını ve bu alanda altyapı ile yetişmiş insan gücüne yatırım yaptıklarını ifade etti.

Yeni dönemde soğutulmuş çiğ sütün bileşenlerine göre sınıflandırılarak fiyatlandırılacağını kaydeden Gezgin, “Bu sistem, kalite kriteriyle teşvik alacak olan üreticinin milli ekonomiye daha fazla katkı sunmasını sağlayacak. Milas Süt Birliği olarak savunduğumuz bu uygulama için iki yıl önce hazırlık yapmaya başlamıştık ve şuan hazırız. Bu anlamda, Selimiye’de Ege Bölgesi’nin sayılı tesisleri arasında gösterilen Çiğ Süt Yenileşim Merkezimizi kurduk. Selimiye ve Baharlı’daki iki tam teşekküllü laboratuvarımızda görev alan personelimiz, üretilen sütün bütün değerlerini ölçebiliyor. Milas Süt Birliği üyeleri, yatırımlarımız ve çalışmalarımız sayesinde kalite bazlı ödeme sistemine sorunsuz bir şekilde geçebilecek” dedi.

Üreticilerin sorunları ve talepleri doğrultusunda yetkili kurum ve kuruluşlarla, mercilere sürekli temas halinde olduklarını ifade eden Gezgin, “Çiğ süt referans fiyatı, 15 Kasım 2019 – 31 Aralık 2020 tarihlerinde geçerli olmak üzere, Ulusal Süt Konseyi tarafından revize edildi. Üreticimizin üretimini artırarak devam ettirebilmesi için süt fiyatlarının daha iyi noktalarda olmasını arzu eden Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’ ye, tüm çalışma ekibine üreticilerimiz adına teşekkür ediyorum. Yeni fiyat uygulamasının da hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Üreticilerin, çiğ süt desteklemeleri ve yem fiyatları konusunda endişeleri olduğunu belirten Gezgin, “Üreticilerimiz süte her zam geldiğinde yem fiyatlarına da zam yapıldığına dikkat çekerek, Bakanlığımızın bu konuda gerekli çalışmaları yapmasını ve önlem almasını istiyor. Üreticilerimizin, yeni süt fiyatının 2020’nin sonuna kadar devam edeceği zaman diliminde, maliyetlerin de yerinde kalıp kalmayacağı konusunda kaygıları bulunuyor. Sektörü ayakta tutan devlet destekleri ve teşviklerin pozitif yönde devam etmesini, yeni soğutulmuş çiğ süt fiyatının ilerleyen dönemde maliyet artışına göre yeniden değerlendirmesini üreticilerimiz adına talep ediyoruz. Bu taleplerin gerçekleştirilmesiyle, sektördeki istikrarın sağlanarak üretim ve kalitenin artacağına inanıyoruz” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

Köyüne Hizmet İçin Kamu Kurumundan İstifa Etti

Yayınlanma tarihi

-

Menteşe İlçesi Doğanköy Mahallesinde 32 yaşındaki Ömür Öztük, sözleşmeli olarak çalıştığı karayollarındaki işinden istifa ederek baba ocağında muhtar oldu.

Aynı zamanda hayvancılıkla uğraşan Muhtar Öztürk, “Köyümle ve hayvanlarla uğraşmayı seviyorum. Hayvanlarla uğraşmak insanla uğraşmaktan daha kolay derler. Ben her ikisine talip oldum. Köyümün hayvanları da insanları da bana emanet” dedi.

Ömür Öztük, “Muhtarlığımdan önce Karayollarında görev yapmaktaydım. Köyümüzdeki bazı eksiklikleri görerek muhtarlığa talip oldum. Sağ olsunlar köy sakinlerimiz beni seçti. Köyümüze faydalı olabilmek için karayollarındaki işimden istifa ettim. Bunun yanında hayvancılıkla da uğraşıyorum” diye konuştu.

Ailesinin devlet kurumunda çalışmasını istediğini, fakat baba ocağındaki sorunlara duyarsız kalamadığını belirten Öztürk, “Köyümüzün gençleri için istihdam istiyor, yaşlılarımızın sağlığı ile uğraşıyoruz. Tabi ki köyümüzün eksikleri var. Fakat bu eksikler tamamlanamayacak eksikler değil. En büyük eksiğimiz ise okul. 88 öğrencimiz komşu köylere ve merkeze okumaya gidiyor. Köyümüzde okul için yerimiz bulunuyor. Köylümüz ulaşım sıkıntısı, buna bağlı olarak kaza tehlikesi yaşamadan çocuklarını okutmak istiyor” diye ifade etti.

Devamını oku

GÜNDEM

Bodrum’dan 85 Ton Çöp Çıktı; Duyanlar Kulaklarına İnanamadı

Yayınlanma tarihi

-

Bodrum ilçesinden oluşturulan temizlik timi gün boyu çöp topladı. 85 ton çöp toplayan temizlik timi gördükleri manzara kaşısın da şok oldu.

Bodrum Belediyesi’nin “Bodrum’da Doğa Kazanacak” sloganıyla başlattığı temizlik seferberliği devam ediyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde yer alan Temizlik İşleri birimi, bahçe ve evsel atıkların toplanması amacıyla Bodrum’un tüm mahallelerinde çalışma başlattı. Ekipler bir günde sadece bir bölgeden 85 ton atık topladı. Ortakent Mahallesi’nde 1 iş makinesi, 2 kamyon, 2 kamyonet ve 25 personelden oluşan temizlik timi ile işe koyulan ekipler, sabah saatlerinden itibaren Müsgebi, Yahşi, Gürece ve Yakaköy Mahallelerinde çöp konteynırları dışına, kaldırım üstlerine, yol üzerlerindeki duvar diplerine bırakılan bahçe atıkları, eski ev eşyaları, çuvallar dolusu inşaat molozu, karton, plastiklerden oluşan ve görüntü kirliliğine yol açan çöpleri topladı. Temizlik operasyonunda, belirtilen bölgeden toplanan çöp miktarı 85 ton olunca Belediye ekipleri bile şok oldu.

Sonbaharın gelmesiyle birlikte artan bahçe atıklarının ve eski ev eşyalarının çevre kirliliği oluşturduğunu belirten ekipler, vatandaşın Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne haber vermeleri durumunda bu atıkların ücretsiz olarak belediye tarafından alınacağını vurguladılar. Bodrum’un her mahallesi için çöp toplama günlerinin belirlendiğini hatırlatan ekipler, bahçe atıkları için yapılan mıntıka temizliğinin de düzenli olarak her mahallede devam edeceğini bildirdiler.

Devamını oku

GÜNDEM

Muğla Arıtmada Türkiye Altıncısı

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Muğla, 2018 yılındaki 68 milyon 989 bin metreküp atık su deşarjı ile Türkiye sıralamasında altıncı sırada yer aldı. Ayrıca, Aydın ve Denizli illeri arasında en fazla arıtma yapan il oldu. Atık suların tamamı Büyükşehir Belediyesine ait tesislerde arıtıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Muğla, Aydın ve Denizli illeri arasında en fazla arıtma yapan il oldu. Muğla’da deşarj edilen kişi başı günlük ortalama atık su miktarı 254 litre olarak hesaplandı. Muğla Türkiye genelinde 6’ıncı sırada yer alırken, Aydın 25’inci ve Denizli 74’üncü sırada yer aldı.

Yılda 3,5 milyon yabancı, 10 milyona yakın yerli turist ağırlayan Muğla, atık su arıtma istatistiklerinde Türkiye genelinde altıncı sırada yer aldı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Muğla, Aydın ve Denizli illerinin yanı diğer illerin atık su ve arıtma oranlarını açıkladı.

Muğla’da günlük kişi başı 254 litre atık su arıtıyor
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Muğla’da Büyükşehir Belediyesi tarafından 68 milyon 989 bin metreküp atık su deşarj edildi. Aydın’da belediyeler tarafından 54 milyon 882 bin m atık su deşarj edilirken, Denizli’de belediyeler tarafından 32 milyon 772 bin m atık su deşarj edildi. Muğla’da kanalizasyon şebekesi ile deşarj edilen kişi başı günlük ortalama atık su miktarı 254 litre olarak hesaplandı.

Muğla’da Türkiye’de altıncı sırada
Türkiye için bu değer 188 litre olarak gerçekleşirken kişi başı günlük ortalama atık su miktarının en yüksek olduğu ilk üç il sırasıyla 341 litre ile Yalova, 308 litre ile Trabzon ve 290 litre ile Antalya oldu. Muğla kişi başı günlük ortalama atık su miktarı sıralamasında 254 litre ile Türkiye genelinde 6. sırada yer aldı. Deşarj edilen atık suların tamamı arıtıldı. Muğla’da kanalizasyon şebekesinden deşarj edilen 68 milyon 989 bin m3 atık suyun tamamı atık su arıtma tesislerinde arıtıldı. Arıtılan atık suyun %60,2’si (41 milyon 562 bin m3) gelişmiş arıtma tesislerinde, %39,7’si (27 milyon 372 bin m3) biyolojik arıtma tesislerinde, %0,1’i de (55 bin m3) doğal arıtma tesislerinde arıtıldı.

Çevreye ve doğaya önem veriyor
Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada “ Muğla il genelinde 26 atık su 3 tane içme uyu olmak üzere 29 arıtma tesisimiz bulunmaktadır. Muğla’da tüm atık suların ileri biyolojik veya biyolojik arıtma projesi arıtılmış olması ve diğer birçok ilde olduğu gibi ön arıtma sonrası doğaya deşarj yapılmamış olması da önemli ayırt edici bir özellik olarak öne çıkmaktadır. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak çevreye ve doğaya büyük önem veriyoruz. Büyükşehir Belediyesi tarafından 68 milyon 989 bin m atık su deşarj edilmesi bunun bir göstergesidir. Deşarj edilen atık suların tamamı arıtılmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu verileri de bunu ortaya koyuyor” denildi.

Devamını oku

POPÜLER