Takip Edin

GÜNDEM

Menteşe Devlet Hastanesi 15 Temmuz’da Açılacak

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin hizmet girmesinin ardından atıl duruma düşen eski SSK ve Devlet Hastaneleri binaları için devreye giren AK Parti Milletvekilleri, atıl binaların 100 Yataklı Menteşe Devlet Hastanesi yapımı için Sağlık Bakanlığı’ndan olur almışlardı. 22 Kasım’da tadilat ihalesi yapılan hastanede yüklenici firma 3 Ocak’ta tadilat çalışmalarına başladı.

Tadilat çalışmaları başlayan hastanede AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır, Menteşe Belediye Başkan adayı Av. Gültekin Akça, Menteşe İlçe Başkanı Tamer Topal ve İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer incelemelerde bulunurken, yüklenici firma yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

15 Temmuz’da açılışı yapılacak
AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Menteşe devlet hastanesi tadilat ihalesi 22 Kasım’da açık ihale usulü ile ihale edildiğini, firmanın 3 Ocak 2019 tarihinde de tadilat işlemlerine başladığını açıkladı. Milletvekili Gökcan, “Sağlık bakanlığı tıbbi cihaz planlama daire başkanlığı bünyesinde yapılan toplantıda hastanenin donanım ve mefruşatı için 8 milyon 700 bin TL ödenek tahsis edildi. Hastanenin perde, yönlendirme tabela (iç-dış mekan ) ve bilişim altyapı ihtiyacı için de ayrıca ödenek talebi hazırlıklarımız devam ediyor. Bakanlığımız Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden 1. Seviye 6 yataklı erişkin yoğun bakım ile 5 yataklı palyatif bakım ünitesi açılışı için gerekli izinler alındı. Yeni açılacak hastanemizde 19 acil ünitesi, 21 adet poliklinik odası (her branşta ) , 4 ameliyathane odası, 2 SDL odası (özellikli doğumhane) mevcut olup, kemik dansitometre cihazı, çift dedektörlü dijital röntgen cihazı Bilgisayarlı Tomografi cihazı, Endoskopi, Laparoskopi gibi kapalı ameliyatların yapılabileceği tıbbi donanımlar, göz muayene ve ameliyatları için tıbbi cihazlar, fizik tedavi üniteleri için gerekli donanımlar hizmet verecek. Hastanemizin en kısa sürede Muğlalı hemşehrilerimize hizmet verebilmesi için gerekli çalışmalar hızla devam ederken, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik gününde açılışının yapılması planlanıyor” dedi.

Anjio cihazları geldi
Milletvekili Gökcan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne söz verdikleri Anjiyo cihazlarının geldiğini belirtirken, “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastanemizde kalp cerrahisi bölümünde operasyonlar yapılmaya başlandı. Artık, erişkin ve çocuk kalp ameliyatları ve Bypass ameliyatlarının Muğla’mızda yapılmaya başlandığı müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Ayrıca 2 adet anjio cihazımız hastanemize teslim edildi. Şu anda kurulumu bitmek üzere olup, hastalarımızın anjio işlemleri Şubat ayı içinde hastanemizde yapılmaya başlanacak” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

Jandarma Tarafından “180 Yılda 180 Bin Fidan” Etkinliği Düzenlendi

Yayınlanma tarihi

-

Jandarma Teşkilatı’nın kuruluşunun 180’inci yılı etkinlikleri kapsamında fidan dikim çalışmaları devam ediyor.

‘180 yılda 180 bin fidan’ sloganı ile başlatılan fidan dikim çalışmalarında Muğla İl Jandarma Komutanlığı Ortaca İlçe Jandarma Komutanlığı personeli; Orman İşletme personeli, şehit aileleri, öğrenciler ve vatandaşların katılımı ile devam etti.

Ortaca Gökbel Mahallesinde gerçekleştirilen fidan dikim töreninde yüzlerce fidan toprak ile buluştu. Fidan dikimlerinin bundan sonraki haftalarda da diğer ilçelerde devam edeceği açıklandı.

Devamını oku

GÜNDEM

Menteşe’de 5 Bin Fidan Dağıtıldı

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Orman Haftası ve Ağaç Bayramı etkinlikleri kapsamında ücretsiz fidan dağıtımı gerçekleştirildi.

Menteşe’de bulunan Sınırsızlık Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte fıstıkçamı, ceviz, lavanta, defne, hünnap ve dut gibi fidanların bulunduğu toplam 5 bin fidan bir saat içinde tükendi. Aynı meydanda açılan ‘Yanan sadece orman değil’ temalı, içinde Zeytinköy yangınından karelerin de bulunduğu fotoğraf sergisi vatandaşlar tarafından ilgi gördü.

Orman Bölge Müdür Vekili Enver Demirci yaptığı açıklamada, “Orman Genel Müdürlüğü’nün 180’inci kuruluş yıldönümü münasebetiyle Orman Haftası içerisinde çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bu bağlamda ilk olarak sabah sayın valimizi ziyaret ettik. Şimdi halkımıza 5 Bin adet fidan dağıtımı yapıyoruz. Bugün yine Düzeyn mevkiinde fidan dikim törenini gerçekleştireceğiz. Hafta boyu etkinliklerimiz devam edecek” dedi.

Orman Haftası boyunca Muğla genelinde toplam 20 bin fidan dağıtılacağı öğrenildi.

Devamını oku

GÜNDEM

Yetki Belgesi Olmayan Emlakçılık Yapamayacak

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası tarafından kayıt dışı emlakçılık faaliyetleri ile ilgili basın açıklaması yapılarak Muğla’daki emlakçılar uyarıldı.

Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Ziya Ercan tarafından yapılan basın açıklamasında, “Emlak Meslek Odası olarak ilk önemli çalışmamız, kayıt dışı emlakçılık faaliyetlerine bir düzen getirmek olmuştur. Kayıt dışı olarak, yerleşik düzende bir ofis veya iş yerleri bulunmayan, evden, kafeden, sadece telefon ile emlak alım-satım aracılık faaliyetlerinde bulunan, sosyal medya’da emlakçılık yapan, vergi dairesi ve meslek odalarında kayıtları olmayan kişilerin tespiti ve bu kişilerin çalışmalarının, Taşınmaz Ticareti Hakkında çıkan yönetmelik ve ilgili diğer Kanunlara uygun hale getirilmesi için “Emlak Meslek Odası” olarak bir dizi çalışmalar başlattık.

MEDEO, Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası olarak; öncelikle ilçeler bazında da temsilciliklerimiz vasıtasıyla Vergi İdaresi Başkanlığına ve Sanayi Ticaret İl Müdürlüğüne, yukarıdaki şekilde gayri kanuni faaliyetlerini sürdürmekte olan emlakçıların kayıt dışı olmaktan çıkarılarak kayıt altına alınması için resmi yazı yollamış bulunmaktayız” diye ifade edildi.

“Cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz”
Ercan, “Bu türde faaliyetlerini gayri yasal devam etmekte olan kişilerin, çalışma koşullarını en kısa sürede Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında olması gerektiği şekil ve şartlara taşımasını sağlayacağız. Bu bağlamda, sektörümüzün adil bir düzene kavuşmasını, emlak alım-satım hizmeti alacak olan vatandaşlarımızın da güvenilir koşullar altında hizmet almasını hedefliyoruz. Ve Seslenmek istiyoruz; Kayıt dışı olarak emlak alım, satım aracılık faaliyetinde bulunan, Sosyal medyada emlakçılık yapan, vergi dairesine ve meslek odalarına kayıtlı olmayan kişiler; vergi kaydınızı ve meslek odası kaydınızı yaptırınız. En kısa zamanda işinizi ve işletmenizi 05 Haziran 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Taşınmaz Ticareti” hakkında çıkan yönetmeliğe ve kanunlara uygun hale getiriniz. Aksi takdirde cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sürecin takibi, Muğla bölgesinde Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası, ilçelerde oda temsilcilikleri ve emlak dernekleri tarafından, cezai işlemler ise İlçe Vergi Daireleri ve Muğla Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yapılacaktır” diye konuştu.

“Resmi emlakçılarla alışveriş yapın”
Ziya Ercan açıklamanın son bölümünde, “Sosyal medyada ve emlak satış sitelerinde “kayıt dışı” olarak emlak alım satım, kiralama, taşınmaz ticaretine aracılık yapan kişileri öncelikle odamız, temsilciliklerimiz ve derneklerimiz vasıtasıyla takip ediyoruz, tespit ediyoruz ve tespit ettiğimiz ilgilileri ikaz ediyoruz, kayıt altına alınmalarını sağlıyoruz.

Yürürlükte olan yasa ve yönetmeliklere göre; her türlü emlak alım satım, kiralama, taşınmaz ticaretine aracılık yapan kişilerin “vergi kaydının, ilgili meslek odası kaydının” yapılmış olması zorunludur. Söz konusu faaliyetler “yetki belgesi” olan “yerleşik işletmeler, ofisler” tarafından yapılacaktır. Ayrıca; buradan kamuoyuna mesaj vermek istiyoruz; meslek kuruluşu olarak emlak sahiplerini, gayrimenkul alıcılarını, satıcılarını, kiralama yapan kişileri uyarmak istiyoruz. Mağduriyetleri önlemek için resmi emlakçılar ile alış veriş yapınız, birikimlerinizi riske atmayınız” dedi.

Devamını oku

POPÜLER