Takip Edin

GÜNDEM

Menteşe 2. Etap TOKİ Konutlarından Ev Sahibi Olan Vatandaşlar Anahtarlarını Aldı

Yayınlanma tarihi

-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Muğla’nın Menteşe ilçesinde Toplu Konut İdaresi tarafından yapımı tamamlanan bin 100 konutun anahtar teslimi törenine katıldı. Bakan Kurum, Cumhuriyetin 100. yıldönümü olan 2023 yılına kadar TOKİ tarafından Türkiye genelinde 250 bin sosyal konut üretileceğini açıkladı.

“16 yılda 3,5 milyon vatandaşımız ev sahibi oldu” 
Son 16 yılda Toplu Konut İdaresi olarak 837 bin konut ürettiklerini ve bunun için de 150 milyar liralık yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, “Son 16 yılda 837 bin konut, 15 bin sosyal donatı rakamına ulaşarak yaklaşık 3,5 milyon vatandaşımızı ev sahibi yaptık. TOKİ Türkiye’de üretilen konutların yaklaşık yüzde 9’unu inşa ederek, bu konuda toplam 150 milyar liralık bir yatırım gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 5 Mart’ta başlatılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülen 50 bin yeni sosyal konut kampanyası da bu kapsamda vatandaşlarımıza sunulmuştur. Bildiğiniz gibi 6 Mart tarihi itibari ile Türkiye çapında talep toplama süreci başlatılmış olup, 19 Nisan’a kadar talep toplanacaktır. Kampanya bu süreç içinde beklentilerimiz üzerinde bir taleple ilgi görmüştür” dedi.

“2023 hedefi 250 bin sosyal konut” 
Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılına kadar Toplu Konut İdaresi olarak 250 bin sosyal konut üreteceklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ile lansmanını yaptığımız tüm Türkiye çapında da 2013 yılına kadar 250 bin sosyal konut hedefimizi var. Bu hedefi milletimize söz şeklinde verdik. İnşallah 2023 yılına kadar da Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde bu projeyi yürüteceğiz. İlk etapta 67 ilimizi kapsayan 50 bin sosyal konut projesi ile bu projeye start verdik ve amacımız ‘Yatay şehirleşme ile yükselen Türkiye’ sloganı ile çıktığımız özümüzü, kültürümüzü, tarihimizi yansıtan projeleri tüm şehirlerimizde yapmak. İlçelerimizdeki o sosyal konut ihtiyacını gidermek için de bu projeleri etaplar halinde gerçekleştireceğiz. 19 Nisan’a kadar sürecek projemizde şu ana kadar başvuru sayımız da 90 bine ulaştı. İnşallah o süreçte vatandaşlarımızın bu talebine biz de kayıtsız kalmayacağız ve her yerde yaptığımız gibi Türkiye’nin değişik yerlerinde yapacağız. Tabi biz bu projeleri yaparken, hedefimiz 2023 yılı çerçevesinde büyükşehirlerimizdeki o yaşam kalitesi yükseltmek” dedi.

“Kişi başı yeşil alan miktarı 15 metrekareye çıkacak” 
Bakan Kurum, tüm şehirlerde atık su arıtma tesislerinden düzenli depolama tesislerine kadar birçok proje yaptıklarını ve 2023 yılında nüfusun tamamına hizmet verecek şekilde atık su arıtma hizmetlerini, düzenli depolama hizmetlerini yapmak istediklerini söyledi. Bakan Kurum, “Her ilimize bir Millet Bahçesi sözümüz var ve o Millet Bahçeleri çerçevesinde yapacağımız projeler ile birlikte de kişi başı yeşil alan miktarını 15 metrekareye çıkarmak istiyoruz. Artık sadece ilçelerimizde değil, ilçelerimizin dışında köylerimize kadar en küçük nüfuslu beldelerimize kadar bu Millet Bahçelerini yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Bununla birlikte o sosyal konut ile alakalı projemizi de İnşallah bütün ilçelerimizde yapmak istiyoruz. İstiyoruz ki biz daha yaşanabilir şehirler olsun, marka şehirler olsun ve vatandaşımızın o sosyal konut ihtiyaçlarını da hızlı bir şekilde yapalım, gerçekleştirelim istiyoruz. 50 bin sosyal konut projesi kapsamında Muğla’mıza da tam 455 tane konut inşası yapıyoruz. Bu konutlarında değerli hemşehrilerim taksitleri 460 lira. Tüm alt gelir grubu vatandaşlarımız ev sahibi olana kadar bu sosyal konut projemiz devam edecektir” diye konuştu.

İnşası tamamlanan bin 100 konutluk Menteşe 2. Etap TOKİ konutlarından ev sahibi olan vatandaşların anahtarları Bakan Karum, Vali Esengül Civelek, AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, TOKİ Başkanı Ömer Bulut tarafından teslim edildi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

Jandarma Tarafından “180 Yılda 180 Bin Fidan” Etkinliği Düzenlendi

Yayınlanma tarihi

-

Jandarma Teşkilatı’nın kuruluşunun 180’inci yılı etkinlikleri kapsamında fidan dikim çalışmaları devam ediyor.

‘180 yılda 180 bin fidan’ sloganı ile başlatılan fidan dikim çalışmalarında Muğla İl Jandarma Komutanlığı Ortaca İlçe Jandarma Komutanlığı personeli; Orman İşletme personeli, şehit aileleri, öğrenciler ve vatandaşların katılımı ile devam etti.

Ortaca Gökbel Mahallesinde gerçekleştirilen fidan dikim töreninde yüzlerce fidan toprak ile buluştu. Fidan dikimlerinin bundan sonraki haftalarda da diğer ilçelerde devam edeceği açıklandı.

Devamını oku

GÜNDEM

Menteşe’de 5 Bin Fidan Dağıtıldı

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Orman Haftası ve Ağaç Bayramı etkinlikleri kapsamında ücretsiz fidan dağıtımı gerçekleştirildi.

Menteşe’de bulunan Sınırsızlık Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte fıstıkçamı, ceviz, lavanta, defne, hünnap ve dut gibi fidanların bulunduğu toplam 5 bin fidan bir saat içinde tükendi. Aynı meydanda açılan ‘Yanan sadece orman değil’ temalı, içinde Zeytinköy yangınından karelerin de bulunduğu fotoğraf sergisi vatandaşlar tarafından ilgi gördü.

Orman Bölge Müdür Vekili Enver Demirci yaptığı açıklamada, “Orman Genel Müdürlüğü’nün 180’inci kuruluş yıldönümü münasebetiyle Orman Haftası içerisinde çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bu bağlamda ilk olarak sabah sayın valimizi ziyaret ettik. Şimdi halkımıza 5 Bin adet fidan dağıtımı yapıyoruz. Bugün yine Düzeyn mevkiinde fidan dikim törenini gerçekleştireceğiz. Hafta boyu etkinliklerimiz devam edecek” dedi.

Orman Haftası boyunca Muğla genelinde toplam 20 bin fidan dağıtılacağı öğrenildi.

Devamını oku

GÜNDEM

Yetki Belgesi Olmayan Emlakçılık Yapamayacak

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası tarafından kayıt dışı emlakçılık faaliyetleri ile ilgili basın açıklaması yapılarak Muğla’daki emlakçılar uyarıldı.

Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Ziya Ercan tarafından yapılan basın açıklamasında, “Emlak Meslek Odası olarak ilk önemli çalışmamız, kayıt dışı emlakçılık faaliyetlerine bir düzen getirmek olmuştur. Kayıt dışı olarak, yerleşik düzende bir ofis veya iş yerleri bulunmayan, evden, kafeden, sadece telefon ile emlak alım-satım aracılık faaliyetlerinde bulunan, sosyal medya’da emlakçılık yapan, vergi dairesi ve meslek odalarında kayıtları olmayan kişilerin tespiti ve bu kişilerin çalışmalarının, Taşınmaz Ticareti Hakkında çıkan yönetmelik ve ilgili diğer Kanunlara uygun hale getirilmesi için “Emlak Meslek Odası” olarak bir dizi çalışmalar başlattık.

MEDEO, Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası olarak; öncelikle ilçeler bazında da temsilciliklerimiz vasıtasıyla Vergi İdaresi Başkanlığına ve Sanayi Ticaret İl Müdürlüğüne, yukarıdaki şekilde gayri kanuni faaliyetlerini sürdürmekte olan emlakçıların kayıt dışı olmaktan çıkarılarak kayıt altına alınması için resmi yazı yollamış bulunmaktayız” diye ifade edildi.

“Cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz”
Ercan, “Bu türde faaliyetlerini gayri yasal devam etmekte olan kişilerin, çalışma koşullarını en kısa sürede Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında olması gerektiği şekil ve şartlara taşımasını sağlayacağız. Bu bağlamda, sektörümüzün adil bir düzene kavuşmasını, emlak alım-satım hizmeti alacak olan vatandaşlarımızın da güvenilir koşullar altında hizmet almasını hedefliyoruz. Ve Seslenmek istiyoruz; Kayıt dışı olarak emlak alım, satım aracılık faaliyetinde bulunan, Sosyal medyada emlakçılık yapan, vergi dairesine ve meslek odalarına kayıtlı olmayan kişiler; vergi kaydınızı ve meslek odası kaydınızı yaptırınız. En kısa zamanda işinizi ve işletmenizi 05 Haziran 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Taşınmaz Ticareti” hakkında çıkan yönetmeliğe ve kanunlara uygun hale getiriniz. Aksi takdirde cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sürecin takibi, Muğla bölgesinde Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası, ilçelerde oda temsilcilikleri ve emlak dernekleri tarafından, cezai işlemler ise İlçe Vergi Daireleri ve Muğla Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yapılacaktır” diye konuştu.

“Resmi emlakçılarla alışveriş yapın”
Ziya Ercan açıklamanın son bölümünde, “Sosyal medyada ve emlak satış sitelerinde “kayıt dışı” olarak emlak alım satım, kiralama, taşınmaz ticaretine aracılık yapan kişileri öncelikle odamız, temsilciliklerimiz ve derneklerimiz vasıtasıyla takip ediyoruz, tespit ediyoruz ve tespit ettiğimiz ilgilileri ikaz ediyoruz, kayıt altına alınmalarını sağlıyoruz.

Yürürlükte olan yasa ve yönetmeliklere göre; her türlü emlak alım satım, kiralama, taşınmaz ticaretine aracılık yapan kişilerin “vergi kaydının, ilgili meslek odası kaydının” yapılmış olması zorunludur. Söz konusu faaliyetler “yetki belgesi” olan “yerleşik işletmeler, ofisler” tarafından yapılacaktır. Ayrıca; buradan kamuoyuna mesaj vermek istiyoruz; meslek kuruluşu olarak emlak sahiplerini, gayrimenkul alıcılarını, satıcılarını, kiralama yapan kişileri uyarmak istiyoruz. Mağduriyetleri önlemek için resmi emlakçılar ile alış veriş yapınız, birikimlerinizi riske atmayınız” dedi.

Devamını oku

POPÜLER