Takip Edin

GÜNDEM

Menteşe 2. Etap TOKİ Konutlarından Ev Sahibi Olan Vatandaşlar Anahtarlarını Aldı

Yayınlanma tarihi

-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Muğla’nın Menteşe ilçesinde Toplu Konut İdaresi tarafından yapımı tamamlanan bin 100 konutun anahtar teslimi törenine katıldı. Bakan Kurum, Cumhuriyetin 100. yıldönümü olan 2023 yılına kadar TOKİ tarafından Türkiye genelinde 250 bin sosyal konut üretileceğini açıkladı.

“16 yılda 3,5 milyon vatandaşımız ev sahibi oldu” 
Son 16 yılda Toplu Konut İdaresi olarak 837 bin konut ürettiklerini ve bunun için de 150 milyar liralık yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, “Son 16 yılda 837 bin konut, 15 bin sosyal donatı rakamına ulaşarak yaklaşık 3,5 milyon vatandaşımızı ev sahibi yaptık. TOKİ Türkiye’de üretilen konutların yaklaşık yüzde 9’unu inşa ederek, bu konuda toplam 150 milyar liralık bir yatırım gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 5 Mart’ta başlatılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülen 50 bin yeni sosyal konut kampanyası da bu kapsamda vatandaşlarımıza sunulmuştur. Bildiğiniz gibi 6 Mart tarihi itibari ile Türkiye çapında talep toplama süreci başlatılmış olup, 19 Nisan’a kadar talep toplanacaktır. Kampanya bu süreç içinde beklentilerimiz üzerinde bir taleple ilgi görmüştür” dedi.

“2023 hedefi 250 bin sosyal konut” 
Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılına kadar Toplu Konut İdaresi olarak 250 bin sosyal konut üreteceklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ile lansmanını yaptığımız tüm Türkiye çapında da 2013 yılına kadar 250 bin sosyal konut hedefimizi var. Bu hedefi milletimize söz şeklinde verdik. İnşallah 2023 yılına kadar da Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde bu projeyi yürüteceğiz. İlk etapta 67 ilimizi kapsayan 50 bin sosyal konut projesi ile bu projeye start verdik ve amacımız ‘Yatay şehirleşme ile yükselen Türkiye’ sloganı ile çıktığımız özümüzü, kültürümüzü, tarihimizi yansıtan projeleri tüm şehirlerimizde yapmak. İlçelerimizdeki o sosyal konut ihtiyacını gidermek için de bu projeleri etaplar halinde gerçekleştireceğiz. 19 Nisan’a kadar sürecek projemizde şu ana kadar başvuru sayımız da 90 bine ulaştı. İnşallah o süreçte vatandaşlarımızın bu talebine biz de kayıtsız kalmayacağız ve her yerde yaptığımız gibi Türkiye’nin değişik yerlerinde yapacağız. Tabi biz bu projeleri yaparken, hedefimiz 2023 yılı çerçevesinde büyükşehirlerimizdeki o yaşam kalitesi yükseltmek” dedi.

“Kişi başı yeşil alan miktarı 15 metrekareye çıkacak” 
Bakan Kurum, tüm şehirlerde atık su arıtma tesislerinden düzenli depolama tesislerine kadar birçok proje yaptıklarını ve 2023 yılında nüfusun tamamına hizmet verecek şekilde atık su arıtma hizmetlerini, düzenli depolama hizmetlerini yapmak istediklerini söyledi. Bakan Kurum, “Her ilimize bir Millet Bahçesi sözümüz var ve o Millet Bahçeleri çerçevesinde yapacağımız projeler ile birlikte de kişi başı yeşil alan miktarını 15 metrekareye çıkarmak istiyoruz. Artık sadece ilçelerimizde değil, ilçelerimizin dışında köylerimize kadar en küçük nüfuslu beldelerimize kadar bu Millet Bahçelerini yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Bununla birlikte o sosyal konut ile alakalı projemizi de İnşallah bütün ilçelerimizde yapmak istiyoruz. İstiyoruz ki biz daha yaşanabilir şehirler olsun, marka şehirler olsun ve vatandaşımızın o sosyal konut ihtiyaçlarını da hızlı bir şekilde yapalım, gerçekleştirelim istiyoruz. 50 bin sosyal konut projesi kapsamında Muğla’mıza da tam 455 tane konut inşası yapıyoruz. Bu konutlarında değerli hemşehrilerim taksitleri 460 lira. Tüm alt gelir grubu vatandaşlarımız ev sahibi olana kadar bu sosyal konut projemiz devam edecektir” diye konuştu.

İnşası tamamlanan bin 100 konutluk Menteşe 2. Etap TOKİ konutlarından ev sahibi olan vatandaşların anahtarları Bakan Karum, Vali Esengül Civelek, AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, TOKİ Başkanı Ömer Bulut tarafından teslim edildi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

Mutlu Ayhan MTO Başkanı Seçildi

Yayınlanma tarihi

-

Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu’nda yapılan başkanlık oylamasında, tüm üyelerin oylarını alan Mutlu Ayhan MTO Başkanı seçildi.

Marmaris Ticaret Odası Eski Başkan’ı Mehmet Baysal’ın, 31 Mart’ta yapılan yerel seçimler sebebiyle istifa etmesinin ardından, yerine yönetmelik gereği en yaşlı başkan yardımcısı sıfatıyla Mutlu Ayhan Başkanlık görevini üstlendi. Geçtiğimiz Kasım ayında ek madde ile yönetmelikte değişiklik yapılarak “seçimi kazanamayan Oda Başkanı’na görevine dönme hakkı” tanınmıştı. Resmi seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Mehmet Baysal’ın göreve geri dönmeme kararı almasının ardından, Oda Yönetim Kurulu üyeleri arasında bugün yapılan seçim sonucunda Başkanlık görevini yürüten Mutlu Ayhan kalan 3 yıl süre için Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

Başkan Ayhan, seçim sonucu tüm yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederek, “Bugüne kadar Odamıza katkısı bulunan tüm eski Oda Başkanları ve Meclis Başkanlarımıza, Meclis, Meslek Komitesi ve Oda personelimize, tüm üyelerimiz ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Yönetim Kurulu üyelerimizin güvenini boşa çıkarmamak ve Odamızı bölgemizin en başarılı Odası haline getirmek için, daha önceden olduğu gibi hep birlikte azimle çalışmaya devam edeceğiz. Marmaris Ticaret Odası, her zaman olduğu gibi bugünden sonra da turizmde ve ticarette bölgemize yaptığı katkıları sürdürmek için, daha önceden hayata geçirdiği projelere yenilerini ekleyerek var gücüyle çalışmaya devam edecek. Sezonun başlamasıyla birlikte Marmaris’in turizm sezonundan en verimli şekilde yararlanması ve tüm üyelerimizin bu sezonu başarılı ve kazançlı bir şekilde geçirmesi için Yönetim Kurulu olarak çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz. Millî Mücadelemizin 100. Yılını kutladığımız bu dönemde, Ulu Önder Atatürk’ün ilkelerini şiar edinerek, ülkemizin kalkınması ve ekonomimizin gelişmesi için üstümüze düşen her türlü vazifeye hazırız. Odamızın daha istikrarlı ve başarılı bir ivme kazanmasına katkı sağlamaya, dünya standartlarında bir hizmet kalitesi oluşturmaya devam edeceğiz. Ben ve Yönetim Kurulu üyelerimiz; Marmaris’imizin markalaşması ve turizminin gelişmesi adına azimle çalışarak, turizmin gözbebeği ilçemizin daha başarılı bir seviyeye gelmesi için yeni projelerimizi hayata geçireceğiz. Hizmet kalitemiz ve misyonumuz gereği, Oda üyelerimize olan sorumluluklarımızı her zaman ön planda tutacağız. İlkemiz; Marmaris Ticaret Odası olarak iş birliği ve bütünlük içinde ülkemiz ve Marmaris için hizmet etmektir. Bu bağlamda beni bu göreve layık gören Yönetim Kurulu Üyelerimize, Meclis Başkanımız ve Meclis üyelerimize kıymetli destekleri için tekrar teşekkür ederim” dedi.

Boşalan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine ise Ömer Erden seçildi. Erden görevini, Başkan Yardımcısı Özgür Dervis ile birlikte yürütecek. Yönetim Kurulu’nda yer alan diğer isimler şöyle; Enis Bilgiç, Görkem İnal, İbrahim Tekin, Mustafa Kodaman, Onur Tokmak, Özgecan Çetinkaya.

Devamını oku

GÜNDEM

Komutanlardan Başkan Aras’a Ziyaret

Yayınlanma tarihi

-

Cumhuriyet tarihinin en büyük planlı tatbikatı Denizkurdu-2019 kapsamında Bodrum ve Yalıkavak Limanı’na demir atan TCG Turgutreis, TCG Kalkan, TCG Bora, TCG Kuşadası ve TCG Karşıyaka gemi komutanları Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı ziyaret etti.

Öğlen saatlerinde ziyarete gelen TCG Turgutreis Komutanı Deniz Yarbay Burak Akgül, TCG Kalkan Komutanı Deniz Yarbay Akın Arıdıcı, TCG Bora Komutanı Deniz Binbaşı Kadir Umut Tercan, TCG Kuşadası Komutanı Deniz Yüzbaşı Erdinç Bayram İyidoğan ve TCG Karşıyaka Komutanı Deniz Yüzbaşı Anıl Demirağ’ı Başkan Aras makamında ağırladı.

Aras, başarılı bir tatbikat sonrası Bodrum Limanlarına yanaşan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 5 gemi komutanı ile bir süre sohbet etti. Ziyaret sonunda, Denizkurdu-2019 tatbikatı anısına yaptırılan hatıra pulu Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a takdim edildi.

Bodrum Limanı’na demir atan TCG Turgutreis, TCG Kalkan, TCG Bora ile Yalıkavak Limanında demirli TCG Kuşadası ve TCG Karşıyaka gemileri 23 Mayıs gününe kadar, 10.00-12.00 ile 14.00-17.00 saatlerinde halkın ziyaretine açık olacak.

Devamını oku

GÜNDEM

Muğla’da Kamyon ve Çekici Şoförlerine Trafik Eğitimi

Yayınlanma tarihi

-

Menteşe ilçesi Çırpı Mahallesinde özel bir madencilik şirketinde görevli kamyon ve çekici şoförlerine Menteşe İlçe Jandarma Komutanlığı Trafik Timleri tarafından eğitim verildi.

Emniyet kemeri kullanmanın önemi, hız kurallarına uyulması, azami yüklü ağırlık miktarının aşılmaması, yorgun, uykusuz ve alkollü araç kullanılmaması, araçların ışık donanımı, yük üzerine branda çekilmesi ve öncelik yayanın, öncelik hayatın projesi kapsamında 20 şoför trafik eğitimi aldı.

Devamını oku

POPÜLER