Takip Edin

GÜNDEM

Marmaris’te ‘Yunus Terapi Merkezi Kapatılsın’ Tartışması

Yayınlanma tarihi

-

Marmaris’te Yunus Terapi Merkezi’nin kapatılması tartışması yaşanıyor. Merkezin kapatılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurduklarını belirten Marmaris Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin, “Çevreye zarar veriyor. Bu parkın kapatılmasını istiyoruz.” dedi. Çevreye zarar vermediklerini belirten işletme sahibi Elena Gerasimova ise, “Eğer hayvan sever arkadaşlar gerçekten hayvanlar için bir şeyler yapmak istiyorlarsa kendi doğal ortamlarında değil de hayvanat bahçelerinde ve dev akvaryumlarda sırf insanların seyir zevki için tutsak edilen hayvanlar için bir şeyler yapmaya çalışsınlar.”

Marmaris’te bulunan Yunus Terapi Merkezi’nin kapatılması için başvuru yapıldı. Marmaris Çevrecileri Derneği, merkezle ilgili hazırladıkları belgeleri, bilim adamlarının teşhislerini ve yunus parkının bütün dip çekimlerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Marmaris Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin, “Yunus parkları bilim adamlarının kabul etmediği bir konu. Biz de üç yıldır Marmaris’te yunus parkının kaldırılması için uğraş veriyoruz. Biz bu parkın dip çekimini yaptık. Çevresini de temizledik. Çekimlerde yunusların perişan durumlarını gördük. Yunusların dışkıları çevrelerindeki tellere yapışmış vaziyette. Marmaris’te iki otel de bundan zarar görüyor kirlilik açısından. Bunun dibinde turistlerimiz denize girmeye çalışıyor. Biz bunun kaldırılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurduk. Bütün belgeleri, bilim adamlarının teşhislerini ve yunus parkının bütün dip çekimlerini Bakanlığa gönderdik. Tam bu sırada da ihaleye çıkıldı. Şimdi o da iptal edildi. Bizim için sevindirici bir olay. Süreci takip etmeye devam ediyoruz. Biz sadece Marmaris’te değil yunus parklarının her yerde kaldırılmasını istiyoruz. Yoksa buradan kaldırılıp başka bir yere konulması bizim için onaylanacak bir durum değil.” dedi.
“Çevreye duyarlıyız ve yunusları çok seviyoruz”

Yunus Terapi Merkezi sahibi Elena Gerasimova konuyla ilgili İHA’ya yazılı açıklama yaptı. Çevreye duyarlı bir işletme olduklarını belirten Gerasimova açıklamasında, “Biz 11 yıldır yunus terapi merkezi olarak faaliyet gösteriyoruz. Bizim tesisimiz herkese açık bir tesis. Yunuslar zeki hayvanlardır hepimiz biliyoruz, insanlara faydalı olduklarını biliyorlar ve bundan mutlular. Yunusların antrenörlere her gün gördüğümüz derin bağlantısı vardır. Özellikle terapi merkezimizi eleştirirken Bern Sözleşmesi’ne atıfta bulunuyorlar. Bizim yunuslarımız yabani yunuslar değiller ve yabani ortamda yaşamıyorlar. Dolaysı ile mevzu olarak Bern Sözleşmenin kapsamında değiller. Onlar 12 yıldır insanın himayesindedirler. Bern sözleşmesi çok önemli bir sözleşme. Doğadaki bitkileri, hayvanları koruyor. Çevreci arkadaşlar havuzda yaşadıkları için kaslarının gelişmediğini ve doğum yapmadıklarını iddia ediyorlar ama bizim 1,5 yıl önce burada doğmuş bebek yunusumuz var. Yunusların terapi açısından faydalı olmadığını iddia ediyorlar ama bu konuda faydalı olduğuna dair yazılmış bir çok bilimsel makaleler var.
Çevreyi kirlettiğimizi iddia ediyorlar. 2018 yılı şubat ayında resmi kurumlarca yapılan kontrollerde çevreyi kirletmediğimiz ile ilgili rapor düzenlenmiştir. Kaldı ki kirletiyor olsak burası mavi bayraklı plaj kalamazdı. Daha öncede belirttiğim gibi biz 11 yıldır aynı yerde faaliyet gösteriyoruz. Etrafındaki oteller yıllar boyunca her yıl Mavi Bayrak Plaketi resmi kurumdan alıyorlar.

Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda özellikle yurt dışından gelen misafirlerimizi ağırlayarak ülke ekonomimize doğrudan veya dolaylı ciddi manada döviz girdisi sağlıyoruz. Firma olarak istihdam sağlıyor, kiramızı ve vergimizi ödüyoruz. Eğer hayvan sever arkadaşlar gerçekten hayvanlar için bir şeyler yapmak istiyorlarsa kendi doğal ortamlarında değil de hayvanat bahçelerinde ve dev akvaryumlarda sırf insanların seyir zevki için tutsak edilen hayvanlar için bir şeyler yapmaya çalışsınlar. Deniz kirliliği azaltılsın diye bir sürü girişimlerde bulunabilirler, yunuslar ağlarda boğulmasın diye teknik çalışmaları yapsınlar. Plastik vs. yutmasınlar da, ölmesinler kendi doğal ortamında. Sonuç olarak çevreye duyarlıyız, yunuslarımızı çok seviyoruz.” dedi

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

İlçe Milli Eğitim Müdürü Aldoğan’dan Ada’ya Sürpriz Ziyaret

Yayınlanma tarihi

-

Marmaris Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan kendisine mektup yazan ilkokul öğrencisi Ada Karaman’a sürpriz yaparak sınıfında ziyaret etti. Aldoğan’ı karşısında gören Ada şaşkınlığını gizleyemedi.

Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü örnek bir projeye imza atıyor. Değerlerimizi canlandırmak ve öğrencilerin yazma becerisini ortaya çıkarmak, samimi duygularını, hayallerinin ifadelerini sağlamak amacıyla “İlçe Milli Eğitim Müdürüme Mektubum Var” projesi hayata geçirdi. Proje kapsamında Ahu Hetman İlkokulu üçüncü sınıf öğrencisi Ada Karaman, Marmaris Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan’a mektup yazdı. Mektubunda Aldoğa’ı yaptığı çalışmalardan dolayı takip ettiğini ve çok sevdiğini belirten Karaman, Aldoğan’ı tanımayı çok istediğini de söyledi. Mektubu okuyunca harekete geçen Aldoğan, sabah saatlerinde Ada’nın öğrenim gördüğü sınıfa sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Aldoğan’ı karşısında gören Ada şaşkınlığını gizleyemedi. Ziyaretten dolayı çok mutlu olduğunu belirten Ada, “Yazı yazmayı, özellikle kompozisyon ve mektup yazmayı çok seviyorum. Daha önce bu alanda yarışmada birinci de oldum. Milli Eğitim Müdürümüz davetimi kabul edip geldiği için çok heyecanlandım ve mutlu oldum. Mektubumda onu tanıdığımda çok iyi biri olacağına emin olduğumu yazdım. Mektubumda kendimi ifade etmeye çalıştım” dedi.

Mektubu alınca çok duygulandığını belirten Aldoğan, “Projenin de her şeyin de özeti sevgi ve sevginin gücü. Biz dedik ki, 14 bin öğrencimizi hep ziyaret ediyoruz, görüşüyoruz ama onların samimi duygularının bize geçmesini istedik. Bir de unutulmuş bazı alışkanlıklarımız, güzel alışkanlıklarımız vardı. Bizim jenerasyon mektuplarla büyüdü. Biz postacı yolu beklerdik. Şimdiki çocuklar elektrik kesilince internetim bitti derdindeler.’ Milli Eğitim Müdürüme Mektubum Var ‘ sloganıyla yola çıktık. Her öğrencimizin en samimi duygularıyla mektup yazmasını istedik. Çünkü çocuklar dürüstçe ve dürüstçe seviyorlar. Bu projeyi 15 gün önce başlattık. Dün akşam bu okuldan, Ada’dan beni çok duygulandıran bir mektup geldi. Ada mektubunda beni tanımak istediğini ve hayalindeki beni anlatıyordu. Okulundan, Marmaris’te yaşamaktan mutlu olduğunu güzel vurgular yapıp anlatmış. Ben onları yetiştiren aileleri ve öğretmenleri yürekten kutluyorum. Mektubu aldıktan sonra okul müdürümüzü aradım. Onlar da bana biz sizi bekliyorduk zaten dediler“ dedi.

Devamını oku

GÜNDEM

Niyazi Atare, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Oldu

Yayınlanma tarihi

-

Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Niyazi Atare, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon tarafından Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Geçtiğimiz yıl elim bir kaza sonucu kaybettiğimiz Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ’ın yerine görevlendirilen Meclis Üyesi Niyazı Atare; Mali Hizmetler Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Müdürlüğü ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden sorumlu başkan yardımcısı oldu.

Başkan Yardımcısı Atare, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sevgili ağabeyim İsmail Altındağ’ı kaybetmenin acısını hala içimizde yaşıyoruz. Ağabeyimden aldığım bu görevi en iyi şekilde, layıkıyla yerine getireceğimin sözünü veriyorum. Beni bu göreve layık gören Bodrum Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Kocadon’a da çok teşekkür ediyorum. Belediye hizmetlerinin etkin, verimli ve koordinasyon içerisinde sunulabilmesi için verilen bu görevin ciddiyet, disiplin ve sorumluluğunun farkındayız. Bodrum halkına en iyi şekilde hizmet verebilmek için canla başla çalışmaya devam edeceğiz” dedi

Devamını oku

GÜNDEM

Milas Belediyesi Ücretsiz Tip Proje Uygulaması Devam Ediyor

Yayınlanma tarihi

-

Milas Belediyesi, köyden mahalleye dönüşen yerlerde yaşayan vatandaşlar için başlattığı ücretsiz tip proje uygulaması devam ediyor.

6360 Sayılı Büyükşehir Yasası ile birlikte kırsalda yaşayan vatandaşlarında proje hazırlatmak zorunda olduğunu kaydeden Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “merkez mahallelerde olduğu gibi kırsalda yaşayan vatandaşlarımızda artık ev yapacakları zaman proje hazırlatmak ve bu projeler için yüksek ücretler ödemek durumda kalacaklardı. Milas Belediyesi olarak vatandaşlarımızın bu durumunu düşünerek, 2017 yılı Ocak ayı meclis toplantımızda kırsalda oturan vatandaşlarımızın evlerinin projelerini ücretsiz hazırlama kararı aldık. kırsal yerleşim alanı içerisinde yaşayan vatandaşlarımızın evlerinin projelerini hazırlayıp, yine vatandaşlarımıza ücretsiz veriyoruz” dedi.

Vatandaşların inşaat yapmak istedikleri yerde ikamet ediyor olmaları gerekiyor
İmar Planı Olmayan kırsal kesimde yaşayan vatandaşların, mahallelerinde (köylerinde) yapacakları inşaatlarla ilgili olarak, belediyenin hazırlayacağı Tip Projeler konusu 2017 yılı Ocak meclisinde kabul edildiğini belirten Başkan Tokat “ Buna göre, belediye 50 ila 200 m2 arasında YAKLASIK 10 ayrı tip proje hazırladı. Belediyenin mimar ve mühendislerince hazırlanan ve Teknik Uygulama Sorumluluğu da Belediye mühendislerince yapılmakta olan bu projeleri uygulamak isteyen vatandaşlar, projeler için belediyeye herhangi bir ücret ödemeyecekler. Ancak jeolojik etüdlerini kendileri yaptıracaklar. Sonra, eğer gerekli şartları yerine getiriyorlarsa, bu projelerden birini belediyeden alarak, inşaatlarını yapabilecek, yaptırabilecekler. Bundan faydalanmak isteyen vatandaşların Mart 2014 tarihi öncesinden başlayarak, inşaat yapmak istedikleri yerde ikamet ediyor olmaları gerekiyor” dedi.

Daha önce Turizm Merkezleri içinde yer alan mahalleler uygulamadan faydalanamamakta olduğunu belirten Başkan Tokat ; “Tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüşen köylerde ticari amaç taşımayan konut amaçlı yapılar için yürürlükteki imar mevzuatına göre yörenin geleneksel kültürel ve mimari özelliklerine uygun tek ve iki katlı olmak üzere farklı tiplerde projeler Belediyemiz tarafından hazırlanmıştır.şartları uygun olan vatandaşlarımız projelerden kendilerine ihtiyaç olanı seçmekte yapı ruhsatı tanzim edilmesinin akabinde yapısının inşasına başlamaktadır. Yapının denetimi İdaremiz teknik personelleri tarafından yapılmakta, uygulamalar titizlikle kontrol edilmektedir. Köyden mahalleye dönüşen birçok mahallemizde ikamet eden vatandaşlarımız tip proje uygulamasından faydalanmış ve faydalanmaya devam etmektedir. Bu kapsamda birçok mahallemizde uygulama hayata geçmiş inşa süreçleri başlamış, bazı yapılar yapı kullanma izin belgesi almıştır. Belediyemiz bahse konu uygulamadan herhangi bir ücret, harç, proje ücreti vs. almamakta hizmet bila bedel karşılanmaktadır. Turizm Merkezleri içinde yer alan mahalleler uygulamadan faydalanamamakta idi. Muğla Büyükşehir Belediyesinin Uygulama İmar Planı Bulunmayan Kırsal Nitelikli Yerleşim Alanlarındaki Yapılaşma Hakkında Yönergede değişiklik yapması üzerine Belediye Meclisimiz Ocak ayı Meclis toplantısında Turizm Merkezlerinde de Tip Proje uygulanması kararı almıştır. Böylelikle ilçemiz sınırları içinde bulunan Turizm Merkezlerinde (Fesleğen Turizm Merkezi, vs.) yer alan mahallerimizin de Tip Proje Uygulamasından yararlanmasının önü açılmıştır. Yine aynı kararda istimlak sonucu köylerinden ayrılmak zorunda kalan vatandaşlarımızın da bu uygulamadan faydalanması sağlanmıştır.

Tip proje uygulamasından faydalanmak isteyen Köyden Mahalleye dönüşen köylerde ikamet eden ve şartları sağlayan vatandaşlarımızın Belediyemiz Ek Hizmet Binasında yer alan Plan ve Proje Müdürlüğü ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden uygulama hakkında gerekli tüm bilgileri alabilirler” dedi.

Devamını oku

POPÜLER