Takip Edin

GÜNDEM

Marmaris’te Ücretsiz Karbonmonoksit Ölçümü Yapıldı

Yayınlanma tarihi

-

Marmaris’te, Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinlikleri kapsamında karbonmonoksit ölçümü yapıldı.

Marmaris’te Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinlikleri kapsamında ücretsiz karbonmonoksit ölçümü yapıldı. İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından bir alışveriş merkezinde gerçekleşen etkinliğe ilçe sakinleri yoğun ilgi gösterdi. Etkinlik hakkında bilgi veren Dr. Mehmet Töreyenler, “Sigara içen vatandaşlarımızın akciğer kapasitelerini ölçüp akciğerleriyle ilgili bilgi veriyoruz. Ve sigarayı bırakma polikliniğimize yönlendiriyoruz. Aynı zamanda Vatandaşlarımıza pasif içiciliğin zararları, sigaranın sağlığa ve ekonomiye zararları hakkında bilgi veriyoruz. Mekanlarımızı gezmeye, alışveriş merkezlerinde ve caddelerimizde karbonmonoksit ölçümü yapıp vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Her ay bunu üç dört kez yapacağız” dedi.

Karbonmonoksit ölçümü yapan Salih Kocahasan ise, “Bakanlığın çalışmasını olumlu buluyorum. İnsanlar sigarayı bırakmak istiyorlar ama nasıl bırakabileceklerini bilemiyorlar. Sigarayı bırakmak için Cuma günü doktora gideceğim. Sigarayı bırakmayı düşünüyorum.” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

‘Osmanlı Çeyiz Sandığı’ Projesinin Tanıtımı Yapıldı

Yayınlanma tarihi

-

Beş yıl önce Türk el sanatlarının yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Muğla Merkezli kurulan Altıneller Derneği, ‘Osmanlı Çeyiz Sandığı’ projesinin tanıtımını yaptı.

Akyaka’da gerçekleştirilen proje tanıtımında proje ile unutulmaya yüz tutmuş sandıklarda bekleyen geleneksel Türk motiflerinin gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanıyor. Proje tanıtım toplantısına Mehteşe Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Ersöz de katıldı.

‘Osmanlı Çeyizi Sandığı’ projesi kapsamında, dokumacılık (kumaş ve kilim), oya ve nakış, ayakkabıcılık, porselen ve çini boyama ve ahşap işçiliği gibi beş dal belirlendi. Projenin amacının sürdürülebilir bir iş modelini hayata geçirip kurs ve eğitimler ile meslek edindiren kadınlara düzenli bir gelir imkânı sağlayarak bölgesel kalkınmaya ve kültürel tanıtıma katkı sağlayan bir setsem oluşturmak.

‘Osmanlı Çeyiz Sandığı’ projesi kapsamında ilk etapta 50 kadın ile yola çıkılması hedefleniyor. Tanıtım ve satış aşamasında ise öncelikli olarak bölgedeki turistik işletmeler ile görüşmeler yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Ören yerlerindeki hediyelik eşya satış işletmeleri ile de bağlantı kurulacak. Ürün satışı ile gelir elde etme hedefinin yanında bölgeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin el sanatlarını yakından tanıması ve atölye çalışmalarını deneyimlerine katma amacı da bu yaz sezonunda başlatılacak.
‘Osmanlı Çeyiz Sandığı’ projesi ile sandıklarda duran 100-200 yıllık Türk el sanatlarının gün yüzüne çıkarılması, bu kültürün yaşatılması, ev hanımlarının üretim yaparak ev ekonomisine katkıda bulunması amaçlanıyor.

Devamını oku

GÜNDEM

Hükümlüler ‘Okumadan olmaz’ Sloganı ile Kitap Okudu

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Açık Ceza İnfaz Kurumunda kitap okuma etkinliği düzenlendi. Hükümlüler, ‘Okumadan Olmaz’ sloganı ile Eğitim Servisi öncülüğünde Nisan ayı boyunca yarım saat kitap okudu.

Etkinliğe katılan hükümlüler arasından kura belirlenen hükümlülere hangi kitapları okuduklarını soran Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, “Siz elinizde kitap tutarsanız, kitaplar da yarın sizin elinizden tutar. Burada bunun için güzel bir fırsat var. Kütüphanemizi aktif olarak kullanmalısınız. Bu güzel etkinlik, beşikten mezara kadar öğrenmeyi şiar edinmiş bir topluma çok yakışıyor” dedi.

Kitap okuma etkinliğine katılan hükümlüler arasından kura ile belirlenen üç okuyucuya hediyeleri, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz tarafından, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 99’uncu yıldönümü nedeniyle Muğla Açık Ceza İnfaz Kurumunda yapılan tören sonrasında verildi.
Dört hafta süren okuma etkinliğine 146 hükümlü katıldı.

Devamını oku

GÜNDEM

Büyükşehir Muğla’ya 2 Milyar 737 Milyonluk Yatırım Yapacak

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından organize edilen basın buluşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile Muğla genelinde görev yapan gazeteciler bir araya geldi.

Basın buluşmasına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ve gazeteciler katıldı.

Toplantıda seçimle ilgili görüşlerini dile getiren Başkan Gürün, “Seçim boyunca çok önemli bir görevi yerine getirdiniz. Seçimin sakin bir şekilde geçmesini sağladınız ve vatandaşlar arasında manşetlerle onları ayıran bir yayın ilkesi Muğla’da geçerli olmadı. Bu konuda sizlere teşekkür ediyorum. Muğla’da seçim, yoğun bir mücadele içinde geçti ve vatandaş tercihini bizden yana kullandı. Büyük hadiseler yaşamadan Muğla’da yerel seçimi atlattık” dedi.

Osman Gürün ardından gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gürün, İstanbul’da seçim sürecinde yaşananlara değinerek, “İstanbul’da seçim tam olarak sonuçlanmadı. Türkiye bunu hak etmiyor. İstanbul seçmeninin iradesine saygı duymamız gerekiyor. Umuyorum ki YSK en kısa sürede seçimi sonuçlandırır ve İstanbul Türkiye gündeminden çıkar” diye konuştu.

“Kılıçdaroğlu ve Türkiye’ye geçmiş olsun”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun uğradığı saldırıya da değinen Osman Gürün, “Bu sadece Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan bir saldırı değil. Demokrasiye yapılan saldırıdır. Ülkenin huzuruna yapılan bir saldırıdır. Ben Sayın Kılıçdaroğlu saldırı sonrası sakinliğini koruyarak ülkenin karışıklığa uğramaması için demokratik tepkisini göstererek farklı eylemler içine partiyi ve bizleri sürüklemedi. Bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Şehit hepimizin şehidi. Cenazeye kimlerin katılacağına kimse karar veremez. Şehitlik bizim dinimizde en yüksek paye. Keşke tüm şehit cenazelerine hep beraber katılabilsek. Bu tarz hareketler sahip olduğumuz önemli değerlerin tartışmaya açılmasına yol açıyor. Kılıçdaroğlu’na karşı yapılmış bu hareketin nasıl olduğu, daha önceki bazı söylemlerin bu hareketin yapılmasında tetikleyici rolü var mı, bu iş organize mi araştırılması gerekiyor. Ben sayın genel başkanıma ve Türkiye’ye geçmiş olsun diyorum” diye ifade etti.

Gürün konuşmasının devamında, “Bu seçimde vatandaş tepkisini gösterdi. Bizler 4,5 yıl bu parlamento ve Cumhurbaşkanı ile çalışmaya devam edeceğiz. Öyleyse kalan 4,5 yılda ülkenin idare ediliş şeklinin tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. Bizim sıkıntımız öncelikle hukuk ve demokrasi. İkisi olmadan ekonomide ileri gidemeyiz. Şuan genlerin yüzde 25’i işsiz. Bizim süratle seçim döneminden çıkıp ekonomiye, hukuk ve adalette oluşan eksikleri gidererek topluca hareket etmemiz lazım. Ekonomik sıkıntıyı herkes hissediyor ve bu böyle sürdürülemez. Türkiye İttifakı sözü kendi içinde çok değerli. Ama sadece iki kelime bizim gelecekte ulaşmamız gereken yere bizi ulaştırmaz. Onun içini doldurmamız gerekiyor. Bu ittifakı talep eden en üst makam Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıdan sonra genel başkanımıza geçmiş olsun demedi, yapanlar yakalanacak, ülkemizin barışa ihtiyacı var demedi, demesi gerekirdi. Bu şekilde Türkiye İttifakı sözünün içeriği ortadan kalkmış oldu. Keşke öyle olmasaydı. Çünkü Türkiye’nin sıkıntıya girmesi, hepimizin sıkıntıya girmesi demektir. Şuandaki sistem Türkiye’nin sistemine uymuyor. Bundan bir an önce kurtulup, Mustafa Kemal Atatürk’ün zor şartlarda kurduğu Cumhuriyet’in kurumlarını tekrar ayağa kaldırmamız ve onu Türkiye’nin yönetimi olarak koymamız gerekiyor. Anlaşıldı ki bu sistem ülkemiz şartlarına uygun değil” dedi.

Gürün: “Türkiye’de tansiyon düşürülmeli”
Osman Gürün, “Birinci olarak İstanbul’un artık tartışılmayacak şekilde gündemden çıkarılması lazım. İkinci olarak Cumhurbaşkanının tüm liderlerle bir araya gelip, ülkenin geleceği adına acilen bir danışma toplantısı yapması gerekir. Oradan ortak karar ile çıkan sonucun, içimden geçeni söylüyorum. Çıkan kararların tüm liderler tarafından birlikte kamuoyuna deklare edilmesi lazım. O zaman Türkiye’de tansiyon birden düşer. Buna da şiddetle ihtiyacımız var” diye konuştu.

“2 Milyar 737 Milyon yatırım yapacağız”
Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün konuşmasının sonunda, “Yerel yönetim olarak biz yine 13 ilçemize eşit mesafede, öncelikler tanıyarak hizmet etmeye devam edeceğiz. Geçen dönem Muğla’da 5 yıl içinde en fazla yatırımı Muğla Büyükşehir Belediyesi yaptı. 1 Milyardan fazla yatırım yaptık içinde devredilen borç ile birlikte. Önümüzdeki dönem altyapı ile ilgili çok önemli yatırımlar yapacağız. Önümüzdeki dönem ödeyeceğimiz borçla beraber 2 Milyar 737 Milyon yatırım yapacağız. Çok önemli bir rakam. Bunu gerçekleştireceğiz. Muğla’ya alt yapı için harcanması gereken para 5 Milyar lira. Bunun 1 Milyar lirasını önümüzdeki dönemde vereceğiz. Daha 4 Milyar yatırım yapılması gerekiyor” dedi.
Toplantı soru cevap şeklinde devam etti.

Devamını oku

POPÜLER