Takip Edin

GÜNDEM

Marmaris’te Sokakta Çalışan Çocuklara Yönelik Denetim Yapıldı

Yayınlanma tarihi

-

Dünyaca ünlü turizm kenti Marmaris’te sokakta çalışan ya da zorla çalıştırılan çocuklara yönelik denetim yapıldı. Sokakta çalıştığı tespit edilen çocukların ailelerine ulaşılıp, çocukların çalışmaması ile ilgili uyarılar yapıldı.

Muğla’nın dünyaca ünlü turizm kenti Marmaris’te yazın artan nüfusla birlikte, sokakta çalışan ya da çalıştırılan çocuk sayısında da artış gözlendi. Bu kapsamda Muğla Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Menteşe Sosyal Hizmet Merkezi, Marmaris Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ortak çalışma yaptı. İlçede bulunan işlek noktalarda denetim yapan ekipler, önce küçük yaşta sokakta çalışan çocukları tespit etti. Çocuklara çeşitli uyarılarda bulunan görevliler daha sonra telefonla çocukların ailelerine ulaştı. Çocukların sokakta çalışmaması konusunda uyarılan ailelere, çocukları teslim edildi. Menteşe Sosyal Hizmet Merkezi’nde görevlisi Psikolojik Danışman Duygu İlikatar yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Öncelikle sokakta çalışan çocuklarla görüşme yaptıklarını belirten İlikatar, “İlk önce, sokakta çalıştırıldığını ya da çalıştığını fark ettiğimiz çocuklarla görüşmelerimizi yapıyoruz. Bu görüşmelerde çocuklarımızın anne ve babasını, nerde yaşadıklarını, ne şartlarda olduğunu, neden sokakta çalıştırılmaya itildiğini anlamaya çalışıyoruz. Daha sonra aileye ulaşarak bunun kanunen çocuk açısından ve aile açısından bağlayıcılığını aktarıyoruz. Eğer sosyal hizmet modellerimizden herhangi birine ihtiyaç varsa bu ekonomik destek olabilir, çocuğun ihmali ve şiddet olabilir, istismar olabilir bu durumlar söz konusu ise bu noktada da kurum bakımı alternatifini değerlendiriyoruz.” dedi.

Denetimler hakkında konuşan Zabıta Komiseri Durali Çetin ise, “Marmaris Belediyesi Zabıta birimi ekipleri olarak, özellikle yaz aylarında artan, kayıt dışı ve küçük yaştaki çocukların çalıştırılması ile ilgili mücadele kapsamında bir uygulama yapıyoruz. Muğla’dan görevli arkadaşlar gelip, her hafta cuma günleri rutin uygulama yapıyorlar. Biz diğer günlerde yaptığımız eksik ve aksaklıkları arkadaşlarla paylaşarak birebir görüşmelerde ailelere ulaşarak, uyarılarımızı yaparak çocukları teslim ediyoruz, devamında aynı şekilde tespit ettiğimizde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile görüşmeler yapıp gerekirse bu çocuklarımızı yurda kayıt altına alınıyor. Ailelerine ulaşamadıklarımızda da kendilerini Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğündeki görevlilere teslim ediyoruz, bu tür çalışmanın önüne geçmeye çalışıyoruz.” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

Yörükler Seydikemer’de Buluştu

Yayınlanma tarihi

-

Seydikemer ilçesinde Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen dernekleri tarafından düzenlenen Yörük Yareni etkinliklerine başta Ege ve Akdeniz olmak üzere bir çok sayıda Yörük Türkmen Derneği katıldı.

Seki Mahallesi’ndeki Zümrüt Çayısı’nda Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen Dernekleri düzenlene etkinliğe, Muğla, Antalya, Denizli, Isparta, Burdur, Manisa İzmir ve Afyonkarahisar’dan dernek başkanları ve temsilcileri katıldı.

Mahalle meydanında toplanan Yörükler yöresel kıyafetler ile, davul zurna eşliğinde zümrüt çayırına kadar yürüdü.

Programa Seydikemer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Ali Türken, Belediye Meclis üyeleri Alper Çalıkoğu, Önder Akdenizli, yöresel kıyafetleriyle katılan vatandaşlar katıldı. Yerel sanatçılarının çalıp söylediği şarkılarla oynayan davetliler. Zeybek oynayan Yörüklere, sahneye çıkan vatandaşlar eşlik etti.

Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak, gazetecilere yaptığı açıklamada, yarenlerin Yörüklerin yaylaya göçlerinin ardından yapıldığını söyledi.

Yaylalarda yaren tepesi ve yaren yeri olduğunu dile getiren Kıvrak, “Yaren tepesinde dua ederiz. Yaren yerinde eğleniriz. Yarenimizde cura, sipsi, kaval, tırnak kemane, saz, davul ve zurna çalındı. Kıvrak ve ağır zeybek, çömlek kırdıran oynandı. Ata türküleri söylenip ata oyunları oynandı. Şenliğe kadını erkeği, çocuğu yaşlısı ilgi gösterdi. Folklor ekipleri ve sanatçılar gösteri sundu. Yörük kültürünü yaşatıp yeni nesillere aktarmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Devamını oku

GÜNDEM

Fethiye, Hollywood’a Göz Kırptı

Yayınlanma tarihi

-

İskoç aktör Mike Michael, Fethiye’de çekilmesi planlanan yeni filmini tanıtmak amacıyla Fethiye Belediyesini ziyaret etti.

Daha önce Hollywood yapımı Cesuryürek (Braveheart), 007 James Bond, Gladyatör gibi filmlerde rol alan Mike Michael, Fethiye’de çekilmesi planlanan yeni film için prodüktör koltuğuna oturmaya hazırlanıyor.

Hazırlık aşamasında olan ve 2020 yılında çekilmesi planlanan yeni filminin tanıtımı ve planlaması amacıyla Fethiye’ye gelen Michael, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’yı ziyaret etti. Filmin korku türü olacağını söyleyen Michael, Amerikalı ve İngiliz birçok oyuncunun yer alacağını belirtti. Mike Michael, prodüktörlüğünü yapacağı filmin projesinde başrollerden birini ise, başta Kurtlar Vadisi ve Diriliş Ertuğrul, Sevda Kuşun Kanadında olmak üzere çeşitli dizilerde ve çok sayıda filmde rol alan Aydan Çakır’ın oynayacağını söyledi.
19 yıldır Fethiye’ye gelen ve Ovacık Mahallesi’nde evi bulunan Mike Michael, kendisini Fethiye’nin fahri hemşehrisi olarak gördüğünü ve Fethiye’yi tüm dünyaya tanıtmak amacıyla elinden gelen her şeyi yaptığını dile getirdi.

Ziyaretle ilgili düşüncelerini dile getiren Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise, geçtiğimiz aylarda yine Fethiye’de çekilen “Sol Yanım” isimli Türk filmine destek olduklarını, bu sefer yabancı yönetmen, prodüktör ve Hollywood oyuncularıyla Fethiye bölgesinde film çekilmesini önemsediklerini, büyük bir kısmı Fethiye’de çekilecek olan böyle bir filmin şehrimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacağına inandığını belirtti.

Mike Michael’in prodüktörlüğünü yapacağı ve Fethiye’de çekilmesi planlanan filmin çekimlerine 2020 Nisan – Mayıs aylarında başlanması planlanıyor.

Devamını oku

GÜNDEM

Yörük Oyunları Şenliği Büyük İlgi Gördü

Yayınlanma tarihi

-

Fethiye’nin Nif Mahallesi’nde geleneksel olarak düzenlenen “Geçmişten Günümüze Yörük Oyunları Şenliği” yoğun ilgi gördü.

Bu yıl 6’ncısı yapılan Yörük Oyunları Şenliği’nde, Yörüklerin boş vakitlerinde birlik beraberliğini sağlamak için oynadığı Yörük oyunları tekrarlanıp, gençlere tanıtıldı.

Fethiye’nin Nif Mahallesi Gedre Mevkii’nde düzenlenen 6. Nif “Geçmişten Günümüze Yörük Oyunları Şenliği” gerçekleştirildi. Mahallenin gelenek ve göreneklerinin yaşatılması amacıyla düzenlenen Yörük Oyunları Şenliği’ne ilgi yoğun oldu. Nif mahalle sakinlerinin yanı sıra çevre mahallelerden yoğun katılımın olduğu şenlikte; çuval yarışı, tahta ile yürüme, halat çekme ve yağlı güreş gibi oyunlar ve etkinlikler yapıldı. Etkinlikte, Dağların Sultanları Kadın Efeler grubu ve yöre halk oyunları ekipleri folklor gösterileri gerçekleştirirken; yöresel sanatçılar da türküleri ile halkı coşturdu.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Mahalle Muhtarı Ferhat Uysal’ın yanı sıra çok sayıda vatandaşın izlediği etkinliğin geleneksel hale geldiğini söyleyen Tertip Komitesi Üyesi Ali Arsal, “Yöremizdeki Yörük oyunlarını ve geleneklerini yaşatmak amacıyla düzenlediğimiz şenliklerimize destek veren ve katılanlara teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

POPÜLER