Takip Edin

Eğitim

Marmaris’te Liselilerin Geliştirdiği Kaskla Suçlular Anında Tespit Edilebilecek

Yayınlanma tarihi

-

Marmaris’te öğrenim gören lise öğrencileri Mehmet Ali Balkanlıgil ve Yusuf Hıdır geliştirdikleri “Reflekse Dayalı Kask” ile savunma sanayine katkı sağlamayı hedefliyor.

Teknoloji ile donatılmış kaskta, arananlar listesine isimleri eklenmiş teröristleri veya suçluları yüz tanıma sistemiyle tespit edilip uyarı veriyor. Uyarı alan kolluk kuvvetleri suçlulara anında müdahale edebilecek. Ayrıca kask üzerinde bulunan uzaklık sensörü ile güvenlik güçlerine karşı olan tehditler zamanında algılanabilecek.

Marmaris İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde “TÜBİTAK 4006 Bilişim Fuarı” düzenlendi. Fuara damga vuran teknolojik çalışma ise güvenlik güçleri için tasarlanan “Reflekse Dayalı Kask” çalışması oldu. 12’nci sınıf Bilgisayar ve Bilişim Bölümü öğrencileri Mehmet Ali Balkanlıgil ve Yusuf Hıdır tarafından geliştirilen kaskın üzerinde iki kamera bulunuyor. Teknoloji ile donatılmış kaskta, arananlar listesine isimleri eklenmiş teröristleri veya suçluları yüz tanıma sistemiyle tespit edilip uyarı veriyor. Uyarı alan kolluk kuvvetleri suçlulara anında müdahale edebilecek. Ayrıca kask üzerinde bulunan uzaklık sensörü ile güvenlik güçlerine karşı olan tehditler zamanında algılanabilecek. Bu projeyle çeşitli yarışmalara katıldıklarını, bütçe yetersizliklerinden dolayı kaskı fazla geliştiremediklerini belirten Yusuf Kıdır, “TÜBİTAK projelerine katılırken bir kask tasarladık. Tasarladığımız kask ile TEKNO Fest’e katıldık. Kask gibi bir savaş donanımını geliştirip daha fazla özellik katmak istedik. Daha çok askerlerimize, güvenlik görevlilerimize yardımcı olsun istedik. Elimizden şuan gelen bu, daha iyisini yapabilirdik ama bütçemiz ve yeterli donanımımız bulunmadığı için elimizden şu an bu kadarlık çıktı. Hem savunma hem de taarruz durumunda kullanılabilir durumda. Mesela yurt dışına bir operasyona gidildiğinde bir terörist aranıyorsa, kasktaki kamera o teröristi gördüğü anda surat tanımlayıp bilgisini, konumunu sunuculara aktarabilir. Bu kaskla bir teröristi, bir haini hemen bulabiliyoruz. Aynı zamanda kaskı kullanan güvenlik görevlimizin başına bir iş gelirse, sağlık problemi olduysa onu bilgilendirip ona göre tasarladık” dedi.

“Yalnızca askerin değil, halkın da can güvenliğini sağlamak için yapılmış bir kask”
Katkılarından dolayı öğretmenlerine teşekkür eden Mehmet Ali Balkanlıgil, “Kaskımızı, daha çok askerimizin sahadaki üstünlüğünü sağlamak için yaptık. Sadece askerin değil birçok kolluk kuvvetinin kullanacağı bir kask. Yalnızca askerin değil, halkın da can güvenliğini sağlamak için yapılmış bir kask. Kask yüz tanıma sistemine sahip, bu yüzden sadece teröristleri değil, sisteme tanımlı zanlıları yoldan geçen bir polis tutuklanması gereken şahsı tanıyacak. Uzaklık sensörü sayesinde arkadan gelebilecek tehditlere karşı personeli korumuş oluyoruz. Türk askerinin ve Türk halkının can güvenliğini sağlamak için 2023 Eğitim vizyonuna uygun olarak yapılmış bir kask” diye konuştu.

Okul olarak 2023 vizyonuna uygun projeler geliştirdiklerini belirten okul müdürü Murat Aslan ise, “TÜBİTAK projemizin iki gün süren sergimizi yaptık. Bizim en önemli projelerimiz savunma sanayine yönelik çalışmalarımızdır. 2023 vizyonuna uygun teknik çalışmalara önem veren bir okuluz” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Eğitim

Lösemi Hastası Hale’ye Karne Sürprizi

Yayınlanma tarihi

-

Milyonlarca öğrenci bugün okullarına giderek karnelerini aldı. Marmaris’te yaşayan lösemi hastası Hale Öztürk’ün karnesi ise evinde teslim edildi. Öztürk, Kaymakam Celalettin Yüksel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan ve öğretmenlerin sürpriz ev ziyareti ile karnesini aldı.

Türkiye’de milyonlarca öğrenci, okullarında karnelerini alarak 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı’nı noktaladı. Sağlık sorunları nedeniyle okula gidemeyerek evde eğitim gören öğrenciler ise karnelerini evde aldı. O kişilerden biri de Marmaris’te yaşayan Nurettin Gençalioğlu Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi, lösemi hastası Hale Öztürk’tü.

Öztürk karnesini sürprizle aldı. Öztürk’ün karnesi, Beldibi Mahallesi’nde bulunan evlerine giden Kaymakam Celalettin Yüksel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan ve öğretmenleri tarafından verildi. Takdir ve onur belgesi alan Öztürk’ün mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Karnesini aldıktan sonra Hale Öztürk, Kaymakam Yüksel, Milli Eğitim Müdürü Aldoğan ve öğretmenleriyle birlikte şarkı söyledi.

Başarılarından dolayı Öztürk’ü tebrik eden Kaymakam Yüksel, “Hale kızımız, evinde eğitimi aldı. Milli Eğitim Bakanlığımızın, devletimizin, hükümetimizin bir uygulaması olan evde eğitim aldı. Görevli öğretmenlerimiz evde eğitim çalışmasını yürüttüler. Kızımız da gayet başarılı bir öğrencilik sergilemiş. Hem onur hem de takdir belgesi almış. Evde eğitim veren Milli Eğitim Müdürlüğümüze, evlerini eğitim için açan ailemizi de tebrik ediyorum. Gayretlerinden dolayı Hale kızımızı tebrik ediyorum” dedi.

Devamını oku

Eğitim

Marmaris’te 14 Bin 206 Öğrenci Karnesini Aldı

Yayınlanma tarihi

-

Marmaris’te öğrenim gören 14 bin 206 öğrenci ikinci dönem karnelerini alarak tatile girdi. 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı 9 Eylül başlayacak.

Tüm yurtta olduğu gibi Marmaris’te öğrenim gören öğrenciler de karne heyecanı yaşadı. Bin 665’i anaokulu, 4 bin 517’i ilkokul, 4 bin 499’dü ortaokul ve 3 bin 225 lise olmak üzere toplamda 14bin 206 öğrenci karne aldı. İlçede bulunan Beldibi Sıtkı Zaralı İlkokulu’nda karne töreni yapıldı. Saat 10:30’da gerçekleşen törene Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Öğrencilere karnelerini veren Kaymakam Yüksel, öğrencilere iyi tatiller geçirmesini diledi.

Devamını oku

Eğitim

Muğla’da 152 Bin 721 Öğrenci Karne Aldı

Yayınlanma tarihi

-

Menteşe ilçesinde, Şehbal Baydur İlkokulunda resmi karne töreni gerçekleştirildi.

Törene Muğla Valisi Esengül Civelek, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Menteşe İlçe Emniyet Müdürü Tümer Yılmaz, öğretmenler ve veliler katıldı. Karne töreninde Vali Esengül Civelek yaz tatiline çıkacak öğrencilerle sohbet etti. Ardından öğrencilerin karneleri protokol üyeleri tarafından verildi.

152 Bin 721 öğrenci karne aldı

Muğla’da 328 ilkokulda 47 Bin 285 öğrenci, 241 ortaokulda 49 Bin 468 öğrenci, 165 lisede 40 Bin 242 öğrenci karne aldı. Ayrıca 60 bağımsız anaokulu ve 291 bünyesinde anasınıfı bulunan okulda 15 Bin 726 okul öncesi öğrencisine gelişim karnesi verildi. Toplam 794 okulda 152 Bin 721 öğrenci karnelerini alarak yaz tatiline başlamış oldu.

Devamını oku

POPÜLER