Takip Edin

Eğitim

Marmaris’te Liselilerin Geliştirdiği Kaskla Suçlular Anında Tespit Edilebilecek

Yayınlanma tarihi

-

Marmaris’te öğrenim gören lise öğrencileri Mehmet Ali Balkanlıgil ve Yusuf Hıdır geliştirdikleri “Reflekse Dayalı Kask” ile savunma sanayine katkı sağlamayı hedefliyor.

Teknoloji ile donatılmış kaskta, arananlar listesine isimleri eklenmiş teröristleri veya suçluları yüz tanıma sistemiyle tespit edilip uyarı veriyor. Uyarı alan kolluk kuvvetleri suçlulara anında müdahale edebilecek. Ayrıca kask üzerinde bulunan uzaklık sensörü ile güvenlik güçlerine karşı olan tehditler zamanında algılanabilecek.

Marmaris İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde “TÜBİTAK 4006 Bilişim Fuarı” düzenlendi. Fuara damga vuran teknolojik çalışma ise güvenlik güçleri için tasarlanan “Reflekse Dayalı Kask” çalışması oldu. 12’nci sınıf Bilgisayar ve Bilişim Bölümü öğrencileri Mehmet Ali Balkanlıgil ve Yusuf Hıdır tarafından geliştirilen kaskın üzerinde iki kamera bulunuyor. Teknoloji ile donatılmış kaskta, arananlar listesine isimleri eklenmiş teröristleri veya suçluları yüz tanıma sistemiyle tespit edilip uyarı veriyor. Uyarı alan kolluk kuvvetleri suçlulara anında müdahale edebilecek. Ayrıca kask üzerinde bulunan uzaklık sensörü ile güvenlik güçlerine karşı olan tehditler zamanında algılanabilecek. Bu projeyle çeşitli yarışmalara katıldıklarını, bütçe yetersizliklerinden dolayı kaskı fazla geliştiremediklerini belirten Yusuf Kıdır, “TÜBİTAK projelerine katılırken bir kask tasarladık. Tasarladığımız kask ile TEKNO Fest’e katıldık. Kask gibi bir savaş donanımını geliştirip daha fazla özellik katmak istedik. Daha çok askerlerimize, güvenlik görevlilerimize yardımcı olsun istedik. Elimizden şuan gelen bu, daha iyisini yapabilirdik ama bütçemiz ve yeterli donanımımız bulunmadığı için elimizden şu an bu kadarlık çıktı. Hem savunma hem de taarruz durumunda kullanılabilir durumda. Mesela yurt dışına bir operasyona gidildiğinde bir terörist aranıyorsa, kasktaki kamera o teröristi gördüğü anda surat tanımlayıp bilgisini, konumunu sunuculara aktarabilir. Bu kaskla bir teröristi, bir haini hemen bulabiliyoruz. Aynı zamanda kaskı kullanan güvenlik görevlimizin başına bir iş gelirse, sağlık problemi olduysa onu bilgilendirip ona göre tasarladık” dedi.

“Yalnızca askerin değil, halkın da can güvenliğini sağlamak için yapılmış bir kask”
Katkılarından dolayı öğretmenlerine teşekkür eden Mehmet Ali Balkanlıgil, “Kaskımızı, daha çok askerimizin sahadaki üstünlüğünü sağlamak için yaptık. Sadece askerin değil birçok kolluk kuvvetinin kullanacağı bir kask. Yalnızca askerin değil, halkın da can güvenliğini sağlamak için yapılmış bir kask. Kask yüz tanıma sistemine sahip, bu yüzden sadece teröristleri değil, sisteme tanımlı zanlıları yoldan geçen bir polis tutuklanması gereken şahsı tanıyacak. Uzaklık sensörü sayesinde arkadan gelebilecek tehditlere karşı personeli korumuş oluyoruz. Türk askerinin ve Türk halkının can güvenliğini sağlamak için 2023 Eğitim vizyonuna uygun olarak yapılmış bir kask” diye konuştu.

Okul olarak 2023 vizyonuna uygun projeler geliştirdiklerini belirten okul müdürü Murat Aslan ise, “TÜBİTAK projemizin iki gün süren sergimizi yaptık. Bizim en önemli projelerimiz savunma sanayine yönelik çalışmalarımızdır. 2023 vizyonuna uygun teknik çalışmalara önem veren bir okuluz” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Eğitim

Öğrenciler Robotik Kodlama İçin Bir Araya Geldi

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Kodlama ve 3 boyutlu modelleme konularına ilgi duyan, yazılım geliştirme yetkinliğine sahip öğrencilere Kodlama ve Robotik Atölyesi ile 3 Boyutlu Tasarım Atölyesi eğitimi veriyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Bilişim ve Gelişim merkezinde 5 Ağustos’ta başlayan ve İlkokul 3. ve 4. Sınıf öğrencileri ile Ortaokul 5. 6. 7. ve 8. Sınıf öğrencilerine verilen eğitimlerin 6 Eylül tarihinde bitirilmesi planlanıyor.

Öğrenciler Robotik Kodlama konusunda bilgi ve beceri kazanacak 
Kodlama ve Robotik Atölyesi etkinliği kapsamında katılımcılara Kodlama (Blok Kodlama, Scratch Kodlama) ve temel Robotik Programlama konusunda bilgiler verilerek çeşitli robot kitleri ile uygulama atölye çalışması yaptırılıyor. 20 kişilik 8 grup halinde öğrencilerin katıldığı etkinlikte gerçekleştirilen çalışmalar ile atölyelere katılan öğrencilerin çeşitli robot kitleri ile çalışma fırsatı bulmaları ve Robotik Kodlama konusunda bilgi ve beceri kazanmaları hedefleniyor.

Katılımcılar 3 Boyutlu düşünme konusunda beceri kazanacak 
3 Boyutlu Tasarım Atölyesi etkinliği kapsamında ise katılımcılara temel olarak 3 Boyutlu modelleme konusunda bilgi verilerek katılımcılar tarafından modellenen objelerin 3 Boyutlu yazıcı ile üretilmesi kapsamında atölye çalışması yaptırılıyor. 15 kişilik 4 grup halinde öğrencilerin katıldığı etkinlikte gerçekleştirilecek çalışmalar ile atölyelere katılan öğrencilerin 3 boyutlu düşünme konusunda beceri kazanmaları hedefleniyor.

Devamını oku

Eğitim

Rektör Yardımcılığına, Prof. Dr. Sırrı Sunay Gürleyük Atandı

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcılığına Prof. Dr. Sırrı Sunay Gürleyük atandı.

Prof. Dr. Gürleyük, 1966 yılında Sivas’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Sivas’ta tamamladı. 1988 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. Yüksel lisans ve doktora eğitimini sırasıyla 1992 ve 1997 yıllarında Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde Elektrik Makineleri üzerine yaptı. 1997-2003 yılları arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, 2003-2013 yılları arasında Bülent Ecevit Üniversitesi öğretim üyeliği yaptı ve 2013 yılında itibaren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde göreve başladı. Bu üniversitelerde Elektrik-Elektronik Bölümü kurulmasında yer aldı. Bu güne kadar çeşitli Bölüm Başkanlıkları, Müdürlük, Dekan vekilliği görevlerinde bulundu. Amerika ve Avrupa’daki birçok ülkede araştırma yaptı ve ders verdi.

Gürleyük, İki çocuk babası olup İngilizce, İspanyolca ve Arapça biliyor.

Devamını oku

Eğitim

LGS’de Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi

Yayınlanma tarihi

-

Marmaris’te LGS’de ilçe birincisi olan özel bir okulun öğrencisi İrem Şengör ile Marmaris Ortaokulu öğrencisi Kumsal Kaanoğlu Marmaris Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ödüllendirildi.

Marmaris’te Liselere Geçiş Sınavı’nda ilçe birincisi olan özel bir okulun öğrencisi İrem Şengör ile Marmaris Ortaokulu öğrencisi Kumsal Kaanoğlu Marmaris Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ödüllendirildi. Ödül ve plaket takdimi kurum binasında yapıldı. Etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, şube müdürleri, dereceye giren öğrenciler, ailenin öğrencileri ve öğretmenler katıldı. Öğrencilere hitaben konuşan Aldoğan, “ Marmaris olarak bizi çok gururlandırdınız. Tüm eğitim camiası adına hepinizi kutluyorum, iyi ki varsınız. Muğla LGS’de ilimiz bu yıl Türkiye birincisi oldu. Bize çok haklı bir gurur yaşattınız. İleriki yıllarda Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS)da başarı sağlayacağınıza inanıyorum.” dedi. Zor bir sınav maratonunu geride bıraktıklarını belirten İrem Şengör, “LGS’ye giridk. Stresini yaşadık, herkes çok çalıştı. Herkes elinden geleni yaptı, emeklerimin karşılığını aldığımı düşünüyorum. Ben çok çalıştım, aileminde bana çok büyük desteği oldu.” dedi. Azimle çalışıldığı zaman başarıya ulaşmanın mümkün olduğunu belirten Kumsal Kaanoğlu ise, “Bu yıl LGS’ye girdim. Benim de tüm sorulardan bir yanlışım var. Öğretmenlerimin ve ailemin çok büyük desteği oldu. Çalışmaya odaklanıldığında ve azimle çalışıldığı zaman herkes başarıya ulaşabilir.” dedi. Aldoğan başarılı öğrencilere çeşitli hediyeler ve plaket verdi. Etkinlik hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

Devamını oku

POPÜLER