Takip Edin

GÜNDEM

Lahos Balıkları Gökova Körfezi ile Buluştu

Yayınlanma tarihi

-

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, denizlerde popülasyonunu arttırmak, biyoçeşitliliğe katkı sunmak amacıyla yürütülen balıklandırma projesi kapsamında Gökova Körfezi’ne bin adet lahos balığı bırakıldı.

Gökova Körfezi’ne tarihinde ilk defa balık bırakılırken, Tarım ve Orman Bakanlığı Kaynak Yönetimi ve Balıkçılık Yapılar Daire Başkanı Doç. Dr. Mahir Kanyılmaz, Tarım ve Orman İl Müdürü Fırat Erkal, Ula Belediye Başkanı İsmail Akkaya, Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birlik Başkanı Ramazan Özkaya ve Akyaka Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Can Görgün bin adet lahos balığını denizle buluşturdu.

“Ege ve Akdeniz’e 6 bin Lahos bırakıldı”
Tarım ve Orman Bakanlığı Kaynak Yönetimi ve Balıkçılık Yapılar Daire Başkanı Doç. Dr. Mahir Kanyılmaz, “Yönetimi “Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık Su Ürünleri Genel Müdürlüğü olarak bugün Gökova Körfezinde lahos bıraktık. Lahos üretilmesi son derece zor ve yüksek bilgi teknoloji isteyen bir balık türü. Dünyada bu düzeyde ilk defa Türkiye’de başarılmış bir balık özel bir firma tarafından üretildi. Balıkçılık Su Ürünleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Gökova Körfezine bırakıldı. Burada bırakılan Bin adet balık ile birlikte toplam Akdeniz ve Ege’ye 6 bin adet lahos balığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından bırakılmış oldu. Yöre halkından, sakinlerinden ve balıkçılardan ricamız balıkları avlama boyutunun altında tutmamaları, tutanlara mani olmaları kendi gelecekleri açısından son derece önemli. Ülke çapında bu sene Tarım ve Orman Bakanlığı olarak 40 milyon civarında balığı kaynaklara bıraktık. Her sene bu aktivitemiz devam ediyor” dedi.

“Vatandaşlarımızı balık tüketmeye davet ediyoruz”
Vatandaşları balık yemeye davet eden Doç. Dr. Kanyılmaz, Türkiye’de her ailenin bütçesine göre balık bulunduğunu söyledi. Kanyılmaz, “Ülkemizde insanlarını balık tüketmeye davet ediyoruz. Balık son derece sağlıklı ve ucuz. Hangi balığın olduğunun çok önemi yok. Bütçeleri elverdiği imkanlar ölçüsünde çocuklarına balık yedirmelerini, sağlıklı nesiller yetiştirmeleri açısından son derece önemli” dedi.

2023 hedefi 2 milyar dolar balık ihracatı
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Cumhuriyet’in 100’üncü yılında hedef olarak belirlediği 1 milyar dolar ihracat rakamının 2018 yılında yakalandığını, yeni hedefin 2 milyar dolar olduğunu belirten Kanyılmaz, “Ülke olarak Türkiye’de yetiştirilen balıklarımızın başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyada 85 ülkeye ihraç ediyoruz. İhraç ettiğimiz balık miktarı 180 bin ton. Buradan da 952 milyon dolar gelir elde ediyoruz. Biz aslında 2013 yılında 1 milyar dolar gelir elde etmeyi hedeflemiştik. Balıkçılarımızın ve üreticilerimizin üstün gayreti ile 2018 yılında normal hedefinden 5 yıl önce milyar dolar hedefine yaklaştık. Dolayısıyla 2013 hedefimizi 600 bin ton balık üretimi yetiştiricilik yoluyla üretim ve 2 milyar dolar olarak belirledik” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

Köyüne Hizmet İçin Kamu Kurumundan İstifa Etti

Yayınlanma tarihi

-

Menteşe İlçesi Doğanköy Mahallesinde 32 yaşındaki Ömür Öztük, sözleşmeli olarak çalıştığı karayollarındaki işinden istifa ederek baba ocağında muhtar oldu.

Aynı zamanda hayvancılıkla uğraşan Muhtar Öztürk, “Köyümle ve hayvanlarla uğraşmayı seviyorum. Hayvanlarla uğraşmak insanla uğraşmaktan daha kolay derler. Ben her ikisine talip oldum. Köyümün hayvanları da insanları da bana emanet” dedi.

Ömür Öztük, “Muhtarlığımdan önce Karayollarında görev yapmaktaydım. Köyümüzdeki bazı eksiklikleri görerek muhtarlığa talip oldum. Sağ olsunlar köy sakinlerimiz beni seçti. Köyümüze faydalı olabilmek için karayollarındaki işimden istifa ettim. Bunun yanında hayvancılıkla da uğraşıyorum” diye konuştu.

Ailesinin devlet kurumunda çalışmasını istediğini, fakat baba ocağındaki sorunlara duyarsız kalamadığını belirten Öztürk, “Köyümüzün gençleri için istihdam istiyor, yaşlılarımızın sağlığı ile uğraşıyoruz. Tabi ki köyümüzün eksikleri var. Fakat bu eksikler tamamlanamayacak eksikler değil. En büyük eksiğimiz ise okul. 88 öğrencimiz komşu köylere ve merkeze okumaya gidiyor. Köyümüzde okul için yerimiz bulunuyor. Köylümüz ulaşım sıkıntısı, buna bağlı olarak kaza tehlikesi yaşamadan çocuklarını okutmak istiyor” diye ifade etti.

Devamını oku

GÜNDEM

Bodrum’dan 85 Ton Çöp Çıktı; Duyanlar Kulaklarına İnanamadı

Yayınlanma tarihi

-

Bodrum ilçesinden oluşturulan temizlik timi gün boyu çöp topladı. 85 ton çöp toplayan temizlik timi gördükleri manzara kaşısın da şok oldu.

Bodrum Belediyesi’nin “Bodrum’da Doğa Kazanacak” sloganıyla başlattığı temizlik seferberliği devam ediyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde yer alan Temizlik İşleri birimi, bahçe ve evsel atıkların toplanması amacıyla Bodrum’un tüm mahallelerinde çalışma başlattı. Ekipler bir günde sadece bir bölgeden 85 ton atık topladı. Ortakent Mahallesi’nde 1 iş makinesi, 2 kamyon, 2 kamyonet ve 25 personelden oluşan temizlik timi ile işe koyulan ekipler, sabah saatlerinden itibaren Müsgebi, Yahşi, Gürece ve Yakaköy Mahallelerinde çöp konteynırları dışına, kaldırım üstlerine, yol üzerlerindeki duvar diplerine bırakılan bahçe atıkları, eski ev eşyaları, çuvallar dolusu inşaat molozu, karton, plastiklerden oluşan ve görüntü kirliliğine yol açan çöpleri topladı. Temizlik operasyonunda, belirtilen bölgeden toplanan çöp miktarı 85 ton olunca Belediye ekipleri bile şok oldu.

Sonbaharın gelmesiyle birlikte artan bahçe atıklarının ve eski ev eşyalarının çevre kirliliği oluşturduğunu belirten ekipler, vatandaşın Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne haber vermeleri durumunda bu atıkların ücretsiz olarak belediye tarafından alınacağını vurguladılar. Bodrum’un her mahallesi için çöp toplama günlerinin belirlendiğini hatırlatan ekipler, bahçe atıkları için yapılan mıntıka temizliğinin de düzenli olarak her mahallede devam edeceğini bildirdiler.

Devamını oku

GÜNDEM

Muğla Arıtmada Türkiye Altıncısı

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Muğla, 2018 yılındaki 68 milyon 989 bin metreküp atık su deşarjı ile Türkiye sıralamasında altıncı sırada yer aldı. Ayrıca, Aydın ve Denizli illeri arasında en fazla arıtma yapan il oldu. Atık suların tamamı Büyükşehir Belediyesine ait tesislerde arıtıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Muğla, Aydın ve Denizli illeri arasında en fazla arıtma yapan il oldu. Muğla’da deşarj edilen kişi başı günlük ortalama atık su miktarı 254 litre olarak hesaplandı. Muğla Türkiye genelinde 6’ıncı sırada yer alırken, Aydın 25’inci ve Denizli 74’üncü sırada yer aldı.

Yılda 3,5 milyon yabancı, 10 milyona yakın yerli turist ağırlayan Muğla, atık su arıtma istatistiklerinde Türkiye genelinde altıncı sırada yer aldı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Muğla, Aydın ve Denizli illerinin yanı diğer illerin atık su ve arıtma oranlarını açıkladı.

Muğla’da günlük kişi başı 254 litre atık su arıtıyor
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Muğla’da Büyükşehir Belediyesi tarafından 68 milyon 989 bin metreküp atık su deşarj edildi. Aydın’da belediyeler tarafından 54 milyon 882 bin m atık su deşarj edilirken, Denizli’de belediyeler tarafından 32 milyon 772 bin m atık su deşarj edildi. Muğla’da kanalizasyon şebekesi ile deşarj edilen kişi başı günlük ortalama atık su miktarı 254 litre olarak hesaplandı.

Muğla’da Türkiye’de altıncı sırada
Türkiye için bu değer 188 litre olarak gerçekleşirken kişi başı günlük ortalama atık su miktarının en yüksek olduğu ilk üç il sırasıyla 341 litre ile Yalova, 308 litre ile Trabzon ve 290 litre ile Antalya oldu. Muğla kişi başı günlük ortalama atık su miktarı sıralamasında 254 litre ile Türkiye genelinde 6. sırada yer aldı. Deşarj edilen atık suların tamamı arıtıldı. Muğla’da kanalizasyon şebekesinden deşarj edilen 68 milyon 989 bin m3 atık suyun tamamı atık su arıtma tesislerinde arıtıldı. Arıtılan atık suyun %60,2’si (41 milyon 562 bin m3) gelişmiş arıtma tesislerinde, %39,7’si (27 milyon 372 bin m3) biyolojik arıtma tesislerinde, %0,1’i de (55 bin m3) doğal arıtma tesislerinde arıtıldı.

Çevreye ve doğaya önem veriyor
Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada “ Muğla il genelinde 26 atık su 3 tane içme uyu olmak üzere 29 arıtma tesisimiz bulunmaktadır. Muğla’da tüm atık suların ileri biyolojik veya biyolojik arıtma projesi arıtılmış olması ve diğer birçok ilde olduğu gibi ön arıtma sonrası doğaya deşarj yapılmamış olması da önemli ayırt edici bir özellik olarak öne çıkmaktadır. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak çevreye ve doğaya büyük önem veriyoruz. Büyükşehir Belediyesi tarafından 68 milyon 989 bin m atık su deşarj edilmesi bunun bir göstergesidir. Deşarj edilen atık suların tamamı arıtılmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu verileri de bunu ortaya koyuyor” denildi.

Devamını oku

POPÜLER