Takip Edin

Siyaset

Kurum: “Bu Ülke, CHP Döneminde Ne Zaman Bahar Gördü ki Bundan Sonra Da Görsün”

Yayınlanma tarihi

-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, CHP’nin ‘Martın sonu bahar’ sloganını eleştirerek, “Bu ülke, CHP döneminde ne zaman bahar gördü ki bundan sonra görsün” dedi.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde açılışına Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katıldığı Cumhur İttifakı ve AK Parti Fethiye Belediye Başkan adayı Muhittin Kayabaş’ın seçim koordinasyon merkezinin açılışı yağmura rağmen miting havasında geçti. Bakan Kurum, yaptığı konuşmada halkın ‘TOKİ istiyoruz’ sloganları karşısında Cuma gününden itibaren Karaçulha Mahallesi’nde 300 adet TOKİ başvurularının alınacağını ifade etti. Fethiye’ye çeşitli müjdelerle geldiğini ifade eden Kurum, “İller Bankası Genel Müdürlüğümüzün kanalıyla Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresine sağlayacağımız 500 milyon kredi faiz desteği ile neler yapacağız? Bu krediler uzun vadeli. Ve birçok çevre projesini bu krediler ile birlikte destek vereceğiz. Bu desteği kanalizasyon rehabilitasyonundan atık su arıtma tesislerine, şebeke çalışmasından yine kolektör hatlarına kadar çok çeşitli alanlarda vereceğiz. Muğlamızın daha temiz, daha sağlıklı olması için de İller Bankası kanalıyla da bu projeleri gerçekleştireceğiz. Yine bu kapsamda Fethiyemizde kanalizasyon şebekemiz maalesef sıkıntılı. Kolektör hattımız sıkıntılı. Atık su arıtma tesislerimize ilişkin destek vereceğiz ve aslında o körfez çalışmalarının başka etapları da bunlar olacak. Yani bir taraftan o dip temizliğini yapacağız, diğer taraftan da yapacağımız atık su arıtma tesisleri ve dere ıslahları ile birlikte de inşallah körfezimiz çok daha güzel hal alacak. Geleceğimiz için, çocuklarımız için çok daha iyi önemli bir sürece girmiş olacak” dedi.

Bodrum-Kaş arasına bisiklet yolları yapılacak
Bakan Kurum, ”İzmir’den başlayıp Antalya’ya kadar gelecek olan 519 kilometre hatlı bisiklet yolu projesi için de bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu hat içerisinde Bodrum, Datça Yarımadası, Köyceğiz, Dalyan, Fethiye, Kaş arasında bisiklet yolları yapacağız. Ve oradan giren bir turistimiz, bir vatandaşımız 519 kilometrelik güzergahta da bisikletine binecek. Fethiye içinde yine bakanlığımızca 68 kilometre bisiklet yolu projelendirdik. Ve o proje çerçevesinde biz genel müdürlük, bakanlık olarak da o bisiklet yollarını yapacağız. Ve buraya geldiğinizde gerçekten sağlıklı bir yaşama kavuşabilmek için bu bisiklet yollarını kullanacaksınız. Bu bisiklet yolları Göcek’te, Ölüdeniz’de yine aynı şekilde projelendirme yapılacak. Bunların tamamı da 335 kilometre olarak yapılıyor. Tabii biz bunları yaparken yeşili, doğayı korumak istiyoruz. Bunları yaparken bu projeler çerçevesinde hem geleceğimizi hem de o geleceğimizin teminatı çocuklarımız için daha yeşil, daha doğaya saygılı şehirler yapmak istiyoruz. Muğlamızda tam 5 tane Özel Çevre Koruma alanlarımız var. Bunların toplam miktarı 387 bin hektar. Ve Muğla genelinde de 1 milyon 300 bin hektarda yine Çevre Koruma Bölgesi ilanımız var. Ve bunların tamamını da koruyoruz. Türkiye genelinde de 4 buçuk milyon hektar doğal sit alanımız var. Biz çevremizi koruyan bir partiyiz. Bizim liderimiz genel başkanımız çevreci bir genel başkan. Biz poşetleri ücretli hale getirdik. Sıfır Atık Projesi’yle gene çöplerimizi kaynağında ayrıştırıyoruz. Ve bu anlamda da bakanlık olarak Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde Sıfır Atık Projemizi yürütüyoruz. İnşallah Muğla’yı çok daha iyi bir konuma getirmiş olacağız” dedi.

“16 yıl engeller çıkardılar”
”Muğla ufuk sahibi insanların şehridir” diyen Bakan Murat Kurum, “Muğla, AK Parti’nin davası ve o AK Parti’ye gönlünü vermiş insanların şehridir. O yüzden burada en güzel gönül belediyeciliği Muğla’da anlatılır. Ve Muğla’ya baktığımızda son 16 yılda o göz kamaştırıcı bir büyümeden fazlasıyla kendisi hizmet almıştır. Fethiyemiz almıştır. Ancak içindeki o potansiyeli de kullandığını ben düşünmüyorum. İnanın Muğlamız, Fethiyemiz tüm Türkiye’ye bakabilecek kapasitede. Buradaki tarım alanları verimli bir şekilde kullanırsanız, bu körfezi verimli bir şekilde kullanırsanız buradaki istihdam da artar, turizm geliri de artar, doğal güzellikleri de hiç bozmayacak şekilde yönetir, ülke ekonomisine katkı sağlamış olursunuz. Biz bu işleri yaparken son 16 yılda karşımıza birçok engeller çıkardılar. Sürekli çelmeler, tuzaklar, oyunlar kurdular ve bu oyunlara baktığınızda biz hemen hemen her alanımızda bağımsızlık mücadelesi verdik. Savunma sanayimizde bir yere bağımlıydık, artık bağımlı değiliz. Kendi İHA’larımızı, SİHA’larımızı üretiyoruz. Ve inanın değerli kardeşlerimiz biz o insansız hava araçlarını üretmeseydik bugün ne Afrin’de ne de Fırat Kalkanı’nda başarılı olabilirdik ve durum çok daha farklı olurdu. AK Parti’den önce IMF’ye 23 buçuk milyar dolar borcumuz vardı. Sayın Cumhurbaşkanımız bu borcu bitirdi ve şuan ekonomik olarak bağımsızlığımızı kazandık. Yine milli gelirimiz 236 milyar dolardı, şuan 860 milyar dolara çıktı. Yılda 70 milyar yatırım yapan bir ülkeydik. Şuan 266 biner lira yılda yatırım yapan bir ülke haline geldik” diye konuştu.

,

Fethiye’ye 300 konut
Fethiyelilere TOKİ müjdesi de veren Bakan Kurum, “Gençlerimiz TOKİ ister de biz yapmaz mıyız? TOKİ başkanımız burada. Hemen kendisine talimat veriyoruz. Buradaki arazimize Fethiyeli vatandaşlarımıza yönelik inşallah bir sosyal konut uygulaması başlatalım. Bugüne kadar Muğla ve Fethiye’ye Toplu Konut İdaresince 3 bin 320 konut yaptık. Bunun dışında okullar, hastaneler, kamu hizmet binaları gibi projeleri de tamamladık. Türkiye genelinde 50 bin konutluk proje hazırladık. Cumhurbaşkanımızın teşrifiyle bu projenin lansmanını yaptık. Muğla’ya da bu proje kapsamında 455 konut yaptık. Bu konutlara baktığımızda 300’ü Fethiye’de 2+1 konutlar ve fiyatları 138 bin liradan başlıyor. 240 aya varan vadeyle ve 460 lira taksitli bu evleri alabiliyorsunuz. 3+1 konutlarda da 180 aya varan vadeyle başlıyor ve fiyatları 202 bin lira. Amacımız 2023’e kadar 250 bin sosyal konut üretmek. Bu çerçevede de çalışmalarımızı azimle sürdürüyoruz. Biz bunları yaparken hem çevremizi hem de doğamızı korumaya çalışıyoruz” dedi.

“CHP çöp, çamur, çukur”
Ana muhalefet partisini eleştiren Bakan Kurum, şunları kaydetti:
”Biliyorsunuz ki 31 Mart’a kutlu bir ittifak kurduk. Bu ittifak kapalı kapılar ardında kurulmuş, kapalı kapılar ardında kurulmuş bir ittifak değildir. Bu kutlu ittifakın içinde gönül, birliktelik ve karşılıklı güven vardır. Bu ittifakın içerisinde 15 Temmuz’da hain terör örgütüne karşı direnme ve birliktelik vardır. Biz bunu yaparken diğer taraftan zillet, illet ittifakı kuruldu. Onlar da terör örgütünün siyasi uzantılarıyla kol kola girdiler. Geçenlerde CHP yerel seçim manifestosunu açıkladı. Diyorlar ki ‘Mart’ın sonu bahardır.’ Ben de Fethiye’den soruyorum. Bu şehirler, ilçeler CHP döneminde ne zaman baharı gördü ki bu baharı görsün. Biz sizin belediyecilik kariyerinizi de, karnenizi de biliyoruz. İkisi de sıfır. Biz CHP belediyecilik anlayışını çok iyi biliyoruz. Onların belediyeciliği çöp, çamur, çukur olarak milletimizin hafızalarına kazınmıştır. 1994’te Sayın Cumhurbaşkanımız gelmiş AK belediyecilikle İstanbul’u tanıştırmış, o çöp, çamur, çukurla ve çarpık kentleşmeyle de uğraşmak suretiyle İstanbul’u bugünkü haline getirmiştir. Biz çevreci bir parti ve çevreci bir genel başkanın yol arkadaşlarıyız. İnşallah her yerde çevremizi, doğamızı koruyup, ecdadımızın bize bıraktığı emanetleri en iyi şekilde gelecek nesillere aktaracağız. Biz aşkla yürüyoruz. Yürümeye devam edeceğiz. Yorulmadık, yorulmayacağız. Cumhurbaşkanımız 31 Mart için sloganımızı açıkladı, ‘Önce millet, önce memleket’ dediler. Memleket işi gönül işi dediler. Gönüllere dokunmayan hiçbir iş hizmet sayılmaz. Gönüllere dokunacağız dediler. İnşallah Fethiye’de 31 Mart’ta Fethiye’nin, Muğla’nın geleceğini inşa edeceğiz. Fethiye’nin, Muğla’nın ihtiyacı neyse bakanlık olarak tüm ihtiyaçlarını gidereceğiz.”

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Siyaset

Ortaca Belediye Başkanı Uzundemir Göreve Başladı

Yayınlanma tarihi

-

MHP’den Ortaca Belediye Başkanı seçilen Alim Uzundemir, mazbatasını alarak göreve başladı.

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın MHP adayı olarak Ortaca Belediye Başkanı seçilen Uzundemir, mazbatasını aldı. Uzundemir, daha sonra beraberindekilerle devir teslim töreni için Ortaca Belediyesine geçti. Devir teslimin ardından Demokrasi ve Şehitler Meydanı’nda düzenlenen törende konuşan Uzundemir, görevi devraldığı Hasan Karaçelik’e teşekkür etti.

1959 yılında kurulan Ortaca Belediyesinde 12 başkanın görev yaptığını belirten Uzundemir, “Hepsi taş üzerine taş koymaya geldiler. İnşallah bizde eserlerimiz ile hatırlanmak için Ortaca’ya en iyi şekilde hizmet edeceğiz. Bunun için çalışacağımıza söz veriyorum.” diye konuştu.

Seçim sürecinde kendisine destek olanlara teşekkür eden Başkan Uzundemir; “Herkesin belediye başkanı olmaya söz veriyorum. İktidar ile belediyeyi buluşturmadıktan sonra yatırım alamayacağımızı söylemiştik. İl başkanlarımız ve Milletvekillerimizden Allah razı olsun. Ambulans için teşekkür ediyorum. Bu başlangıçtı. Seçim sürecinde verdiğimiz sözleri yerine getirmek için çalışmaya başlayacağız.” dedi.

Devamını oku

Siyaset

İl Başkanı Mete; “4 Belediye Kaybettiler Davul Zurnayla Kutladılar”

Yayınlanma tarihi

-

Ak Parti İl Başkanı Kadem Mete, Cumhur İttifakı Ortaca ve Dalaman Belediye Başkanlarının mazbata törenlerine katıldı.

Ak Parti İl Başkanı Mete, Dalaman Belediyesi önünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, seçimlerde 3 olan belediye sayısını 7’ye çıkarmalarına rağmen buruk bir sevinç içerisinde olduklarını söyledi.

Kazandıkları belediyelerde yapacakları hizmetlerle gösterdikleri başarıyı daha da ileri taşımak istediklerini belirten Mete, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 4 belediyeyi kaybetmesine rağmen seçim günü akşam davul zurnayla kutlama yapmasını şaşkınlıkla karşıladıklarını ifade etti.

İl Başkanı Mete; “Muğla’da arzu ettiğimiz sonucu genel olarak alamadık. CHP belediye sayısını düşürdü. 4 belediyeyi kaybetti. Seçim günü akşamı il binasının önünde davul zurna ile kutladılar. Biz 3 olanı 7 yaptık ama niye bunu 10 ya da 13 yapamadık Büyükşehri alamadık diye içimizde bir burukluk vardı. Bu aradaki siyaset farkını gösterir, siyasete nasıl baktığınızı gösterir.” diye konuştu.

“Oylarımızı artırarak kazandık”
Ak Partili 3 belediyede oylarını artırarak tekrar kazandıklarına dikkat çeken Met; “Köyceğiz’de oylarımızı yüzde 46’dan yüzde 49’a, Seydikemer’de yüzde 40’dan yüzde 50’ye ve Kavaklıdere’de yüzde 52’den yüzde 68’e çıkardık. Demek ki oralarda düzgün hizmetler yapmışız. Oralarda düzgün hizmet yapan belediye başkanları Dalaman, Ortaca, Yatağan ve Ula’ya örnek oldu ki biz sayımızı 7’ye çıkardık.” dedi.

Seçimlerin ardından kazandıkları yedi belediyenin başarılı olma sorumluluklarına değinen Mete; “Şimdi bundan sonra yapacağımız şey şu, bu yeni kazandığımız 4 belediye ve önceden olan 3 belediyeyle o kadar iyi hizmet yapmak zorundayız ki, bir dahaki seçimde geri kalan 6’sını alalım. Büyükşehri de alalım. Şimdi sizin hizmetkarınız sadece belediye başkanları değil, sizin ilde bir hizmetkarınız var, Ankara’da da iki hizmetkarınız var.” şeklinde konuştu.

Seçim dönemi Cumhur İttifakı teşkilatlarının başarılı çalışma yürüttüklerini aktaran Mete, sözlerini şöyle sürdürdü;
”Bu seçimlerde olağanüstü çalışan en başında inandığımız teşkilatlardan aday gösterdiğimiz ve seçimleri kazandığımız ilçe başkanları var. Onların arkasında kapı gibi duran teşkilatları var. Kadın, gençlik kolları başkanlarıma ve kutlu bir dava uğruna, beka uğruna bir araya geldiğimiz Milliyetçi Hareket Partisi’ne teşekkür ediyorum.”

İlk gün Ambulans müjdesi
Dalaman’daki törenin ardından Ortaca’ya geçen Ak Parti İl Başkanı Mete ve beraberindeki heyet Cumhur İttifakı’nın MHP’den seçimi kazanan Belediye Başkanı Alim Uzundemir’in mazbata törenine katıldı. Mete, burada yaptığı konuşmada, kazandıkları belediyelerde yaptıkları hizmetlerle oylarını artırmak istediklerini vurguladı.
İlk gün için Ortaca’ya ambulans kazandırdıklarını aktaran Mete, bundan sonraki süreçte hizmetlerin artarak devam edeceğini söyledi.

Devamını oku

Siyaset

İYİ Parti, Seydikemer’de Seçim Sonuçlarına İtiraz Etti

Yayınlanma tarihi

-

İYİ Parti Seydikemer ilçe başkanlığı 31 Mart yerel seçimleriyle ilgili Seydikemer sonuçlarına itiraz etti.

Muğla İl Başkanlığında düzenlenen toplantıya İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ ve Seydikemer ilçe Başkanı Uğur Salih Eroğlu katıldı.

İYİ Parti Seydikemer İlçe Başkanı Uğur Salih Eroğlu “ Uğur 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşen Mahalli İdareler Seçimleri ilçelerimizin bir çoğunda sıkıntısız bir şekilde tamamlanmış olup halkımızın iradesinin sandığa yansıması noktasında gerek İlçe başkanlıklarımız gerekse de İl başkanlığımız ve tüm teşkilatlarımız özverili bir şekilde çalışmış olup her bir oyun takibi için çalışmalarımız halen sürmektedir.Kamuoyunun da yakından takip ettiği üzere bu seçimlerin en önemli gündem maddesi; hatalı sandık sonuç tutanakları, geçersiz oyların çokluğu, Türkiye’nin birçok yerinde ilçe seçim kurullarınca verilen birbirinden farklı karar ve uygulamalardır” dedi.

Eroğlu “İlimiz Seydikemer ilçesinde yapılan yerel seçimlerde il ve ilçe teşkilatımızın yapmış olduğu titiz çalışmalar neticesinde 80 (Seksen) farklı sandıkta partimiz aleyhine ve seçim sonuçlarına etki edebilecek çoğunluktahaksız ve hukuka aykırı uygulamalar tespit edilmiştir. Seydikemer’de seyyar sandık dahil toplam 176 sandık kurulmuş olup tüm sandıklara ait ıslak imzalı sandık sonuç tutanakları teşkilatlarımızın elinde mevcuttur. Toplam 176 sandığın bulunduğu bir ilçede 80 sandıkta yapılan hata ve usulsüz uygulamaların yaratacağı haksızlık izahtan varestedir. Islak imzalı tutanakların incelemesinde de hukuka aykırı işlemler açıkça görülmektedir. Örneğin 1014 nolu sandıkta hiçbir gerekçe belirtilmeksizin 52 oy geçersiz sayılmış ve hesaba katılmamıştır. Bunun gibi toplam 80 sandıkta, sandık sonuç tutanağında İyi Parti’ye yazılan oylar YSK’nın sistemine yanlış ve eksik işlenmiş, sandık sonuç tutanakları ile birleştirme tutanaklarında partimiz aleyhine sonuç doğuracak şekilde hatalı iş ve işlemler yapılmıştır” diye konuştu.

Salih Eroğlu “Yapılan kapsamlı çalışma neticesinde Seydikemer İlçe Seçim Kuruluna teşkilatımız süresinde itirazını yapmış, maalesef ilçe seçim kurulu gerekçesiz, haksız ve mesnetsiz bir şekilde haklı itirazımızı oy çokluğu ile 2 cümlelik ve gerekçesiz bir kararla reddetmiştir. İki üye alınan bu karara itiraz etmiş ancak kurul başkanının diğer tarafta olması nedeniyle itirazımız reddedilmiştir. Bunun üzerine Muğla İl Seçim Kurulu’na müracaat edilerekilçe seçim kurulunun karanının kaldırılması veoyların tekrar sayılması talep edilmiştir. Gerek İl Başkanlığımız ve gerekse de Seydikemer İlçe teşkilatımız bu haklı mücadeleyi sonuna kadar devam ettirecek ve sürecin takipçisi olacaktır. Seçmenin iradesinin sandığa yansıma için başlatmış olduğumuz bu kutlu hukuk mücadelesi bağımsız ve tarafsız yargıçlar tarafından neticelenecek, seçimlerin sonucu değişecektir. Seydikemer’de hem belediye başkanlığında hem de belediye meclis üyeliği seçiminde kullanılan oylara yönelik itirazlarımız neticesinde Seydikemer’li vatandaşlarımızın iradesi hak ve hukuk çerçevesinde doğru sonuca ulaşılacaktır. Seçime katılan tüm siyasi partilerin haklarının korunması adına başlatılan bu hukuki mücadele demokrasimiz için de bir kazanım olacaktır. Partimiz üyesi olsun olmasın İyi Parti’ye veya diğer partilere oy vermiş Seydikemer’li vatandaşlarımız müsterih olsun, Partimiz tüm kadrolarıyla Seydikemer’de yapılan usulsüzlüklerin takipçisidir. İYİ Parti olarak Türkiye İYİ olsun, Muğla İYİ olsun diye yola çıktığımız bu yolda ne kimsenin hakkını yer ne de hiç kimseye hakkını yediririz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” diye ifade etti.

Devamını oku

POPÜLER