Takip Edin

Turizm

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: “Stratonikeia İkinci Efes Olabilir”

Yayınlanma tarihi

-

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ilk antik kentlerden birisi olan Yatağan Stratonikeia Antik Kenti’nin ikinci bir Efes olabileceğini söyledi. Bakan Ersoy, “Aynı zamanda Yatağan bölgesinin turizm kaderi ile ilgili bir değişiklik oluşturabilir. Bir farkındalık oluşturabilir.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Muğla’da kazı çalışmaları devam eden ilk antik kentlerden birisi olan Yatağan Stratonikeia Antik Kenti’nde incelemelerde bulundu. Bakan Ersoy’u Vali Esengül Civelek, AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete ve AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır eşlik etti. Strnatonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt’ten yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Ersoy, restorasyonu tamamlanan hamam ve camiyi gezdi. Bakan Ersoy, antik kent içindeki Gimnazyom, kuzey giriş kapısı, kazı evi ve kazı çalışmaları devam eden Antik Tiyatro’yu gezdi. Köy meydanında yöresel ürün satışı yapan vatandaşları da ziyaret eden Bakan Ersoy, Stratonikeia Antik Kenti’nin ikinci bir Efes olabileceğini, tarih ile yaşamın iç içe olabileceği ender antik kentlerden birisi olduğunu söyledi.

Stratonikeia Antik Kenti’nin çok özel bir kent olduğunu belirten Bakan Ersoy, “12 aylık kazı programına alınan ilk grup içinde Stratonikeia. Açıkçası milattan önce 1500’e dayanan 3 bin 500 yıllık bir tarihi var. Örnekli olan tarihinin geçmişi olması değil, tarihsel yaşamının uzun yıllara dayandığını görme şansı buluyorsunuz burada. Bir yerde milattan önce 1500’ü görürken, diğer taraftan milattan sonra 1000’i görebiliyorsunuz burada. Bunu farklı aşamaları ile görebiliyorsunuz. Stratonikeia çok önemli bir şehir. Sık sık ziyaret edeceğiz desteklediğimiz kazı başkanlıklarını ve onun çalışma bölgelerini. Artı başka ihtiyaçları da var. Biraz daha destek olma sözü verdim ben. Kamulaştırma kapsamındaki yerlerin kamulaştırmasını hızlı bir şekilde yapacağız. Stratonikeia çok farkındalık oluşturulmuş bir şehir. Aslında baktığımız zaman ikinci bir Efes bölgesi olabilir. Aynı zamanda da Yatağan bölgesinin turizm kaderi ile ilgili bir değişiklik oluşturabilir. Bir farkındalık oluşturabilir. Yatağan turizm ile anılan bir bölge değil, geçiş noktası. Aslında bütün özellikle kültürel ziyaret yapan Anadolu turları yapan turistik firmaların güzergahı tanıması gereken bir nokta. Birkaç yıl içinde yoğun ziyaretçi alacak hale getireceğiz.” diye konuştu.

“Antik kent meydanı yaşam merkezi olabilir”
Stratonikeia Antik Kenti’nin köy meydanı düzenlemesini çok beğendiğini söyleyen Turizm Bakanı Ersoy, “Ayrıca farklı bir uygulama da var burada. Tarih ile yaşamın iç içe olabileceği, günümüz yaşamının içinde olacağı bir ortam var. Ben köy meydanındaki çalışmalarını çok beğendim. Orayı da kısa zamanda hayata geçirip, aktif hale getirebilirsek sadece ziyaret değil, yaşam merkezi haline de gelebiliyor. Gelen ziyaretçilerin saatlerce kalabileceği, dinlenebilecekleri, ilginç bir ortam. Bugüne kadar gördüğüm hiçbir yerde böyle bir ortamı yakalayamamıştık.” şeklinde konuştu.

“Deniz, kum güneş değil, tarih de olacak”
Kazı bölgelerine yapılacak kazı destekleri ile ilgili de bilgi veren Bakan Ersoy, “Sadece kazı desteği vermeyeceğiz, tanıtım desteği de vereceğiz bu bölgeye. Ege Bölgesi’nin ayrışmasını istiyoruz biz, tarih ve sanat ile. Sadece deniz, kum ve güneşin olmasını istemiyoruz. Tarih ile beraber anılmasını istiyoruz. Elimizdeki en güzel örneklerden biri. O yüzden biz desteğe devam edeceğiz. İlave destek de vereceğiz. Zaten Valiliğimiz bu güne kadar çok sıkı destekleme yapmışlar çalışmalara. Şimdi Bakanlığın da yoğun desteği ile İnşallah birkaç yıl içinde çok değerli bir turizm noktasını Türkiye’ye kazandırmış olacağız.” ifadesini kullandı.

“Başarısız kazı başkanlarını değiştireceğiz”
12 aylık kazı çalışmalarını 20 proje ile başladıklarını belirten Bakan Ersoy, bu sayıyı her yıl 20 projeyi daha ilave edeceklerini söyledi. Bakan Ersoy, ilave ödenek talepleri olan kazı bölgeleri ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kazı başkanı karar veriyor. Kazı başkanı bize oluşturduğu bütçeyi biz onaylayıp destek kapsamında ilave destek veriyoruz. Kazı başkanından bize gelecek. Şimdi zaten biz şöyle bir şey yapıyoruz. Bu ilk yılı biliyorsunuz. Bu sene 20 tane proje ile başladık. Minimum her yıl 20 tane proje buna ilave etmek ve 122 tane yerel kazı başkanlığı tarafından yapılan ören yerinin desteklenmesi var. Ama ikinci bir çalışmamız daha var. Taahhüdünü iyi yerine getiren kazı başkanlıklarına genişletilmiş destek vermek gibi. Yani 20 tane gelecek ama taahhüdünü çok güzel yerine getiren dosyasını doğru kapatan kazı başkanlıklarına daha geniş bir destek paketi kapsamında birkaç noktada çalışabilecekleri destekler vereceğiz. Kazı başkanının başarısına bağlı açıkçası. Ama başarılı olmayan kazı başkanlarını da değiştireceğiz onu da söyleyeyim.” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Turizm

Katar Emirinin 300 Milyon Dolar Değerindeki Yüzen Sarayı Bodrum’da

Yayınlanma tarihi

-

Katar Emiri’nin 300 milyon dolar değerindeki süper lüks yatı Bodrum’a demirledi. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

Turizmin göz bebeği Bodrum, son günlerde birbirinden lüks yatları ağırlıyor. Bir hafta içerisinde Radiant ve Malta Şahini gibi süper lüks yatların geldiği ilçeye, bugün de Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani’nin “Al Lusail” adlı yatı demirledi.

Yatta yok yok
2017 yılında Almanya’da inşa edilen 123 metre boyunda ve 23 metre genişliğindeki yatın değeri 300 milyon dolar. 36 kişiye kadar konaklama imkanı sunan yat, 56 mürettebatı taşıma kapasitesine sahip. Çelik gövde ve alüminyum üst yapıya sahip “Al Lusail”de spor salonu, asansör, yüzme havuzu, sinema, yüzme platformu, beach club, helikopter pisti, sualtı ışıkları, güzellik salonu gibi bölümler yer alıyor.
Öğle saatlerinde Gemi Yanaşma İskelesi’ne demirleyen yat, ihtişamıyla göz kamaştırıyor. Katar emirinin yatın içerisinde olup olmadığı ise bilinmiyor.

Lüks yat ilgi odağı oldu
Yat, yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı oldu. Gemi Yanaşma İskelesi’nde görkemli yatı inceleyen İngiliz turist Marc Snowden, “Çok güzel, çok zarif bir yat. Bu hafta 2-3 tane süper yat gördüm. Bu gördüğüm en güzel yat. İçerisinde kim olduğunu merak ediyorum. Ben İngiltere’den Bodrum’a tatile geldim. İlk defa Bodrum’a geldim. Çok güzel bir yer, çok etkilendim. İnsanlar oldukça nazik. Hava çok güzel. Konakladığımız otel de çok güzel” diye konuştu.

Yatın Bodrum’dan ne zaman ayrılacağı bilinmiyor.

Devamını oku

Turizm

“Malta Şahini” Bodrum’a Demirledi

Yayınlanma tarihi

-

Dünyanın en büyük yelkenlilerinden biri olan 150 milyon dolarlık “Malta Şahini” Bodrum’a demirledi. Yunan uyruklu iş kadını Elena Ambrosiadou’ya ait yelkenli yata vatandaşlar hayranlıkla baktı.

Dünyanın en büyük ve lüks 100 yatı arasında gösterilen ve adını ünlü klasik sinema filminden alan “Maltese Falcon” (Malta Şahini), bir kez daha Bodrum’a geldi. Baş rollerini Humphrey Bogart ve Mary Astor’un oynadığı 1941 yapımı Maltese Falcon (Malta Şahini) adlı ünlü sinema klasiğinden ismini alan Malta bayraklı mega yat, Bodrum Gemi Yanaşma İskelesi’ne demirledi.

ABD’li milyoner Tom Perkins için 2006 yılında yapılan ve 2009 yılında 150 milyon dolara Yunan uyruklu iş kadını Elena Ambrosiadou’ya satılan Malta Şahini, yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekti. Bin 240 ton ağırlığında, 88 metre uzunluğunda ve 12,6 metre genişliğindeki yat yerli ve yabancı turistler tarafından dikkatlice incelendi. Elektronik ortamda dokunmatik olarak yönetilen yelken sistemine sahip yatta toplam 15 yelken bulunuyor. Yat, gece ışıklandırmasıyla da dikkat çekiyor.

Servet ödemek gerekiyor
Tuzla’daki bir tersanesinde 200 işçinin çalışmasıyla 3 yılda inşa edilen, 2006’da Çırağan Sarayı’nda düzenlenen resepsiyonla sahibine teslim edilen dünyanın özel mülkiyetteki en büyük yelkenlisi “Maltese Falcon’da” bir haftalık tatil bedelinin mevsimine göre 350 bin ile 400 bin avro arasında değiştiği belirtiliyor. İçerisinde kimlerin olduğu hakkında bilgi edinilemeyen yatın, Bodrum’dan ne zaman ayrılacağı ise bilinmiyor.

Devamını oku

Turizm

Steven Seagal Bodrum’a Hayran Kaldı

Yayınlanma tarihi

-

BD’li aktör Steven Seagal Bodrum’da hazırlanan sürpriz karşısında şok oldu. Türk yemekleri yiyen Seagal, akşam yemeğinde lazerle isminin sahile yazıldığını görünce şaşkınlığını gizleyemedi.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen dünyaca ünlü ABD’li aktör Steven Seagal ve eşi Erdenetuya Seagal, 2 gün İstanbul’da kaldıktan sonra soluğu Bodrum’da aldı. Dün gece Bodrum’a gelen Seagal ilçenin havasına, denizine hayran kaldı. Güneşin doğuşunu izleyen ünlü aktör otelde dinlenmeye çekildi. Seagal’ın onuruna, iş adamı Cihan Ekşioğlu yemek organize etti. Eşi ile birlikte The Bodrum by Paramount Hotels& Resorts Oteli içinde yeni açılan Melengeç isimli restoranın açılışında düzenlenen yemeğe katılan Seagal keyifli vakit geçirdi.

Seagal gözlerine inanamadı
Restoranda kedisine ayrılan masaya geçen ünlü aktör Steven Seagal ve eşi Erdenetuya Seagal Türk yemeklerinin tadına baktı. Dolma’dan, içli köfteye, Kebap çeşitlerinden, lahmacunai çiğ köfteye kadar tüm yöresel yemeklerin tadına bakan Seagal çifti neredeyse tüm yemeklere hayran kaldı. Yemek esnasında otel yetkilileri tarafından lazerle sahile “Steven Seagal – Erdenetuya Seagal hoş geldiniz” yazısını gören Seagal ve eşi sürpriz karşısında şok oldu.

Havai fişekler atıldı, flayboard şovları yapıldı
Açılışı yapılan restoranda Seagal için süprizler bitmedi. Canlı müzik eşliğinde Türk arkadaşlarıyla birlikte yemek yiyen Seagal dakikalarca havai fişek atıldı. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise flayboard şov yapıldı. Flayboard şovu ayakta izleyen ünlü aktör keyfi bir gece geçirdi.

Türkiye’yi çok sevdi
The Bodrum by Paramount Hotels& Resorts Oteli CEO’su Geylan Dursunoğlu böyle bir ünlü ismi otelde ağırladıkları için memnuniyetlerini dile getirerek “çok değerli bir aktör ülkemize geldi. Onu burada ağırlamaktan keyif alıyoruz. Türkiye’de olmaktan çok mutluluk duyuyor. Bir proje için burada ama net olmayan bir proje olduğu için onun adına da konuşmak istemiyorum. Bodrum’un havasını çok sevdi. Türkiye’yi çok seviyor. Türk dostlarıyla beraber geldi. Bizde Türk misafirperverliğini göstererek ülkemize yakışır bir şekilde misafir ediyoruz. Birkaç gün daha burada olacak. Yarın Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı ziyaret edecek. Bodrum’u da Steven Seagal’a gezdirecekler. Bildiğim kadarıyla Çarşamba günü ülkemizden ayrılacak” şeklinde konuştu.

Bodrum’a hayran kaldı
Geylan Dursunoğlu ünlü aktörün Bodrum’a hayran kaldığını ifade ederek “Steven Bodrum’a hayran kaldı. Dün sabah 5’e kadar beraberdik. Güneşin doğuşunu izledi. Bize dövüş teknikleri göstereceğini de söyledi. Bodrum’un havasını çok sevdi, nemsiz olmasına bayıldı. Bizde ülkemizin yöresel yemeklerini ikram ettik. Türk kahvaltısını sunduk kendisine, Akşam’da yöresel yemekler yedirdik. Çok sevdi Türk mutfağını eşiyle birlikte keyifli vakit geçiriyor Bodrum’da” dedi.

Devamını oku

POPÜLER