Takip Edin

Turizm

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: “Stratonikeia İkinci Efes Olabilir”

Yayınlanma tarihi

-

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ilk antik kentlerden birisi olan Yatağan Stratonikeia Antik Kenti’nin ikinci bir Efes olabileceğini söyledi. Bakan Ersoy, “Aynı zamanda Yatağan bölgesinin turizm kaderi ile ilgili bir değişiklik oluşturabilir. Bir farkındalık oluşturabilir.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Muğla’da kazı çalışmaları devam eden ilk antik kentlerden birisi olan Yatağan Stratonikeia Antik Kenti’nde incelemelerde bulundu. Bakan Ersoy’u Vali Esengül Civelek, AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete ve AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır eşlik etti. Strnatonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt’ten yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Ersoy, restorasyonu tamamlanan hamam ve camiyi gezdi. Bakan Ersoy, antik kent içindeki Gimnazyom, kuzey giriş kapısı, kazı evi ve kazı çalışmaları devam eden Antik Tiyatro’yu gezdi. Köy meydanında yöresel ürün satışı yapan vatandaşları da ziyaret eden Bakan Ersoy, Stratonikeia Antik Kenti’nin ikinci bir Efes olabileceğini, tarih ile yaşamın iç içe olabileceği ender antik kentlerden birisi olduğunu söyledi.

Stratonikeia Antik Kenti’nin çok özel bir kent olduğunu belirten Bakan Ersoy, “12 aylık kazı programına alınan ilk grup içinde Stratonikeia. Açıkçası milattan önce 1500’e dayanan 3 bin 500 yıllık bir tarihi var. Örnekli olan tarihinin geçmişi olması değil, tarihsel yaşamının uzun yıllara dayandığını görme şansı buluyorsunuz burada. Bir yerde milattan önce 1500’ü görürken, diğer taraftan milattan sonra 1000’i görebiliyorsunuz burada. Bunu farklı aşamaları ile görebiliyorsunuz. Stratonikeia çok önemli bir şehir. Sık sık ziyaret edeceğiz desteklediğimiz kazı başkanlıklarını ve onun çalışma bölgelerini. Artı başka ihtiyaçları da var. Biraz daha destek olma sözü verdim ben. Kamulaştırma kapsamındaki yerlerin kamulaştırmasını hızlı bir şekilde yapacağız. Stratonikeia çok farkındalık oluşturulmuş bir şehir. Aslında baktığımız zaman ikinci bir Efes bölgesi olabilir. Aynı zamanda da Yatağan bölgesinin turizm kaderi ile ilgili bir değişiklik oluşturabilir. Bir farkındalık oluşturabilir. Yatağan turizm ile anılan bir bölge değil, geçiş noktası. Aslında bütün özellikle kültürel ziyaret yapan Anadolu turları yapan turistik firmaların güzergahı tanıması gereken bir nokta. Birkaç yıl içinde yoğun ziyaretçi alacak hale getireceğiz.” diye konuştu.

“Antik kent meydanı yaşam merkezi olabilir”
Stratonikeia Antik Kenti’nin köy meydanı düzenlemesini çok beğendiğini söyleyen Turizm Bakanı Ersoy, “Ayrıca farklı bir uygulama da var burada. Tarih ile yaşamın iç içe olabileceği, günümüz yaşamının içinde olacağı bir ortam var. Ben köy meydanındaki çalışmalarını çok beğendim. Orayı da kısa zamanda hayata geçirip, aktif hale getirebilirsek sadece ziyaret değil, yaşam merkezi haline de gelebiliyor. Gelen ziyaretçilerin saatlerce kalabileceği, dinlenebilecekleri, ilginç bir ortam. Bugüne kadar gördüğüm hiçbir yerde böyle bir ortamı yakalayamamıştık.” şeklinde konuştu.

“Deniz, kum güneş değil, tarih de olacak”
Kazı bölgelerine yapılacak kazı destekleri ile ilgili de bilgi veren Bakan Ersoy, “Sadece kazı desteği vermeyeceğiz, tanıtım desteği de vereceğiz bu bölgeye. Ege Bölgesi’nin ayrışmasını istiyoruz biz, tarih ve sanat ile. Sadece deniz, kum ve güneşin olmasını istemiyoruz. Tarih ile beraber anılmasını istiyoruz. Elimizdeki en güzel örneklerden biri. O yüzden biz desteğe devam edeceğiz. İlave destek de vereceğiz. Zaten Valiliğimiz bu güne kadar çok sıkı destekleme yapmışlar çalışmalara. Şimdi Bakanlığın da yoğun desteği ile İnşallah birkaç yıl içinde çok değerli bir turizm noktasını Türkiye’ye kazandırmış olacağız.” ifadesini kullandı.

“Başarısız kazı başkanlarını değiştireceğiz”
12 aylık kazı çalışmalarını 20 proje ile başladıklarını belirten Bakan Ersoy, bu sayıyı her yıl 20 projeyi daha ilave edeceklerini söyledi. Bakan Ersoy, ilave ödenek talepleri olan kazı bölgeleri ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kazı başkanı karar veriyor. Kazı başkanı bize oluşturduğu bütçeyi biz onaylayıp destek kapsamında ilave destek veriyoruz. Kazı başkanından bize gelecek. Şimdi zaten biz şöyle bir şey yapıyoruz. Bu ilk yılı biliyorsunuz. Bu sene 20 tane proje ile başladık. Minimum her yıl 20 tane proje buna ilave etmek ve 122 tane yerel kazı başkanlığı tarafından yapılan ören yerinin desteklenmesi var. Ama ikinci bir çalışmamız daha var. Taahhüdünü iyi yerine getiren kazı başkanlıklarına genişletilmiş destek vermek gibi. Yani 20 tane gelecek ama taahhüdünü çok güzel yerine getiren dosyasını doğru kapatan kazı başkanlıklarına daha geniş bir destek paketi kapsamında birkaç noktada çalışabilecekleri destekler vereceğiz. Kazı başkanının başarısına bağlı açıkçası. Ama başarılı olmayan kazı başkanlarını da değiştireceğiz onu da söyleyeyim.” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Turizm

Bodrum’da 13 Katlı Dev Yolcu Gemisine Folklor Ekibi İle Karşılama

Yayınlanma tarihi

-

Yunanistan’ın Souda Crete limanından Bodrum’a gelen 290 metre uzunluğundaki 13 katlı yolcu gemisi folklor ekibi ve çiçeklerle karşılanınca gemi kaptanı ve yolcular şaşkınlık yaşadı.

2019 turizm sezonunun ilk yolcu gemisi Mein Schiff, 2 bin 636 yolcusu ve 982 personeli ile sabah saatlerinde Bodrum Limanı’na demirledi. 13 katlı Malta Bayraklı gemide yüzme havuzları, kapalı ve açık spor alanları, alışveriş mağazaları, restoran, bar ve daha birçok yaşam alanı bulunurken, gemide çoğunluğu Alman olmak üzere 6 farklı ülkeden yolcu seyahat ediyor.

Karya Çiçekleri Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile gümrük sahasına giren yolcu gemisini Belediye Başkanı Ahmet Aras çiçeklerle karşıladı. Bodrum Yolcu Limanı Genel Müdürü ve Global Liman Holding Deniz Bölge Koordinatörü Aziz Güngör, Bodrum Liman Müdürü Haluk Hızlan ve Merhaba Gemicilik Seyahat Acentesi yetkilisi Süleyman Uysal’ın da eşlik ettiği karşılama sonrasında Başkan Aras gemiyi ziyaret etti. Mein Schiff 4 kaptanı Sebastian Naneder ve ekibi tarafından karşılanan Başkan Aras’a geminin plaketi takdim edildi. Geçen yıl 4 defa Bodrum’a geldiğini ifade eden kaptan Naneder, bu güzel karşılamadan dolayı çok şaşkın olduğunu söyledi. Başkan Ahmet Aras ise bölge turizmine önemli katkı sağlayan kruvaziyer turizmi ile daha yakından ilgileneceklerini ifade etti. Gemi kaptanı Sebastian Naneder, daha sonra Başkan Ahmet Aras’a gemi ve seferleri hakkında bilgiler verdi.

Gemiden kimileri bisikletleriyle, kimileri araçlarla, kimileri de yaya ayrılan yolcular, Bodrum’da kısa şehir turu yaptı. Bazı turistler ise ilçe merkezine giderek, merkez çarşısını gezip alışveriş yaptı. Gemide yolculuk yapan turistler, geçtiğimiz yıl da Bodrum’a geldiklerini ve ilçeyi çok beğendiklerini ifade ettiler.

Bodrum Yolcu Limanı Genel Müdürü Aziz Güngör, “Bu sene Bodrum için yine kruvaziyer turizminde büyümenin yeniden başlayacağı bir yıl olacak. Yaklaşık 15 gemi seferi olacak, bunlara bir 6-7 gemi seferini daha eklenebileceğini tahmin ediyoruz. Bu şekilde sezonu 2019 yılı için bitirecek, 2020 itibariyle de bu büyüme devam edecek. Önümüzdeki sene yaklaşık 25 gemi seferi görülmekte. Yine 2021 yılına doğru da artık o 2016’nın öncesinin o güzel günlerini görmeye başlayacağız” dedi.

Dev yolcu gemisinin akşam saatlerinde Rodos’a gideceği öğrenildi.

Devamını oku

Turizm

Bodrum’da 7. Plaj Mavi Bayrak Temsilcisi Eğitimleri Başladı

Yayınlanma tarihi

-

Bodrum’da bu yıl yedincisi düzenlenen “Plaj Mavi Bayrak Temsilcisi Eğitimi ve Sertifikasyonu Toplantıları” başladı.

17-18 Nisan tarihlerinde düzenlenen eğitim toplantısında, Mavi Bayrak temsilcileri ile ‘’Mavi Bayraklı Oteller ve Marinalar Atık Pilleri Topluyor’’ yarışmasını kazananlara sertifika ve plaketleri verilecek.
Bodrum Belediyesinin destekleriyle düzenlenen toplantının açılışına Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen ve Bodrum Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Engin Doğan ile otel işletmecileri eşlik etti. Mavi Bayrak programını destekleyen kurumların başında gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra eğitime Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları-TAP Derneği yetkilileri katıldı.

TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen, eğitim programı hakkında verdiği bilgide, “Vakfımız bir ulusal sorumlu kuruluş olarak uluslararası alanda Mavi Bayrak Ödüllü plaj ve marinalarımızın standardının diğer ülkelerden daha yüksek olmasına özen göstermektedir. Bu hedefe yöresel destekle daha iyi ulaşılacağına inanmaktadır. Plaj Mavi Bayrak Temsilcilerinin güncel bilgilere sahip olmalarının, kıyı yönetiminde önem arz eden kritik konularda uzmanlar aracılığı ile bilgi edinmelerinin sağlanması, yöresinde örnek uygulamaları yürüten yerel sorumluların deneyimlerinden faydalanılması ve karşılıklı fikir alış verişinde bulunulması amacıyla ulusal düzeyde yılda bir defa eğitim semineri düzenlenmektedir” dedi.

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt açılışta yaptığı konuşmada, “Sayın bakanlık yetkilileri, sivil toplum kuruluşu üyeleri ve tüm katılımcılar. Hepiniz Bodrum’a hoş geldiniz. Çok yararlı olacağını düşündüğümüz bu eğitimde hepinize başarılar diliyorum. Biz de Bodrum Belediye Başkanlığı ve Bodrum Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü olarak 2014 yılında sekiz adet mavi bayraklı halk plajlarımızla hizmet vermeye başlamıştık. 2015 yılında 12 noktada hizmet vermeye devam ettik. 2016’da 15 noktada, 2017’de 24 noktada olan halk plajlarımızı 2018’de ise 30’a çıkarttık. Her yıl bu plajlarımızın bakım ve onarımını yaparak, eksiklerini gidererek, günlük temizliğini yaparak, şezlong ve şemsiyeleriyle vatandaşlara hizmet verdik. Şu anda sekiz adet mavi bayraklı halk plajımız bulunuyor. Hedefimiz, bütün halk plajlarımıza bir standart kazandırarak sürdürülebilir çevre politikalarına uygun, çevreci, engelsiz plajlar oluşturmaktır. Bodrum Belediyesi olarak bu tür etkinlikleri her zaman destekliyoruz. Tüm yetkililere, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.
Tüm katılımcılara hoş geldiniz diyerek sözlerine başlayan Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ise “Sevgili arkadaşlar, bizler de bu tür eğitim programlarına zaman zaman katılıyoruz, öğrenmenin yaşı ve zamanı yok. Hem sosyal açıdan hem de kendimizi geliştirme açısından bu tür eğitim faaliyetlerini son derece önemli ve yararlı buluyorum. Bodrum bildiğiniz üzere çok önemli bir turizm merkezi ve bizim için kongre turizmi de çok önemli olduğu için bu tür faaliyetleri önemsiyoruz. Yeni turizm sezonuna giriyoruz ve bu sezonun herkese hayırlı olmasını diliyorum. Son yıllarda turizm konusunda ilerlemeler yaşıyoruz ve inanıyorum ki bu yıl turizmde rekorlar kıracağımızı umut ediyorum. Eğitim programını düzenleyenlere ve emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Programın ilk bölümünde Kültür ve Turizm Bakanlığından Canan Cantemur “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Mavi Bayrak’a Bakışı”, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Hülya Çakır “Oteller İçin Sıfır Atık” ve Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği’nden Gökmen Güven ise “Otellerde Fazla Gıdanın Yönetimi, İsrafın Önlenmesi” başlıklarında sunumlar gerçekleştirdi.

10 kıyı ilinden kayıt yaptıran 100’ün üzerinde Mavi Bayrak temsilcisine 1,5 gün sürecek eğitimin sonunda sınav yapılacak ve başarılı olanlara 5 yıl süre ile geçerli “Mavi Bayrak Plaj Temsilcisi Sertifikası ve Kimlik Kartı” verilecek.

Seminerde ayrıca TÜRÇEV ile TAP Derneği’nin işbirliği ile 4 yıldır düzenlenen “Mavi Bayraklı Oteller ve Marinalar Atık Pillerini Topluyor” yarışmasının ödül töreni yapılacak. 2018 yılında en fazla atık pil toplayan Mavi Bayraklı 10 otel ve 3 marinaya sertifika ve plaketleri verilecek.

1993 yılından bu yana uygulanmakta olan Mavi Bayrak Programı kapsamında 2018 yılı itibariyle 459 plaj ve 22 marina, 10 yat Mavi Bayrak ödülüne hak kazandı. Ödüllü plaj sayısı ile Türkiye bu yıl 50 ülke arasında dünyada 3. sırada yer aldı. Plaj ve marina toplamında dünyadaki toplam Mavi Bayrak ödülünün yaklaşık yüzde 11’i ülkemizde dalgalanıyor.

Devamını oku

Turizm

TÜRSAB Marmaris BTK Başkanı Esin: “En Büyük Savaşımız Kaçak Tur Satışlarıyla İlgili Olacak”

Yayınlanma tarihi

-

TÜRSAB Marmaris Bölge Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin, “En büyük savaşımızın da kaçak tur satışlarıyla ilgili olacak dedik. Bununla ilgili olarak haftada bir özellikle sahil bandında denetimlerimizi gerçekleştirdik” dedi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölge Temsil Kurulu acentaları birleştirme ve kaynaştırma kahvaltısı etkinliği düzenledi. Siteler Mahallesi’ndeki bir restoranda gerçekleşen etkinliğe TÜRSAB Marmaris Bölge Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, üyeler ve basın mensupları katıldı. Suat Esin etkinlikte yaptığı konuşmada bölgede turizmi ileriye taşımak için çalışmalarına devam ettiklerini belirterek “İlk acentaları birleştirme, kaynaştırma etkinliğimiz 25-28 Mart arasındaki Karadenizli turizmcilerle başladı. 50 acenta buna katılım sağladı. Dopdolu bir dört gün geçirdik. Bunun da semeresini gördü acentalarımız. Birkaç acentamız orada kültür turuna başladı. Göreve gelirken arkadaşlarımıza dedik ki amacımız turizmi biraz daha öne götürebilmek. Acentalarımızı elimizden geldiğince korumak. ‘En büyük savaşımızın da kaçak tur satışlarıyla ilgili olacak’ dedik. Bununla ilgili olarak hafta bir özellikle sahil bandında denetimlerimizi gerçekleştirdik. En büyük sorunumuz tekne turu adı altında kurulan stantlarda kara satışları, restoranlarda yapılan tur satışları, sokakta yapılan tur satışları. Bunlar bizi oldukça olumsuz etkiliyor. Bu konuyla ilgili raporlarımızı hazırladık, gerekli çalışmaları yapacağız” dedi.

“Hanutçuluğa kesinlikle müsaade etmeyeceğiz”
Marmaris’te turizm sezonunun uzayacağını belirten Oktay ise, “Sezonla ilgili, Nisan ve Mayıs ayını düşük sezon diye ifade ederiz. Ancak inşallah önümüzdeki yıl ve diğer yıllar içerisinde Mart ayını düşük sezon olarak ifade edeceğiz. Yaptığımız temaslarda, gerek İskandinav, gerekse İngiltere pazarında özellikle uçuş ayağında sezonun bir miktar daha uzayacağı ifade ediliyor. Biz hanutçulukla ilgili kısımda her konuda sizinle beraber yürüyeceğiz. Bu konuda TÜRSAB Başkanı ile sürekli istişare halindeyiz. Buna kesinlikle müsaade etme gibi bir durumumuz söz konusu olamaz. Gürültü ve görüntü kirliliği sorunlarıyla ilgili de acil müdahalede bulunacağız” dedi.

Devamını oku

POPÜLER