Takip Edin

GÜNDEM

HAYDOS Başkanı Dağdelen Uyardı; “600’e Yakın Köpek Sokakta Kalır”

Yayınlanma tarihi

-

Dalaman Belediye Meclisi Ağustos ayı olağan toplantısına izleyici olarak katılan Hayvan Dostları Derneği Başkanı (HAYDOS) Başkanı Türkan Dağdelen, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş ve meclis üyelerine hayvan barınağındaki sorunları iletti ve taleplerini anlattı.

Toplantıda, sokaklarda yaşamak zorunda olan sessiz dostların sıkıntılarını ve HAYDOS bakım evinin eksiklerini dile getirdiklerini belirten Türkan Dağdelen; “Son seçimlerde hem Dalaman hem de Ortaca Belediye Başkanları değişti. Hangi partiden oldukları bizi bağlamıyor derdimiz siyaset değil yüzlerce hayvanın yaşadığı HAYDOS bakım evi ve 5199 sayılı yasa bizim için önemli olan. Ayrıca hayvanların sorunlarına çare bulmak biz insanoğlunun ahlaki ve insani sorumluluğudur. Asla pes etmeyeceğiz. Acilen her iki başkanın bizimle masaya oturup, aklın yolu bir diyerek senelerdir olduğu gibi ortak çalışmasını öneriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sıkıntıları, Belediye Başkanı Muhammet Karakuş ve meclis üyelerine aktardığını ifade eden HAYDOS Başkanı Dağdelen; “Biz artık bu yükün altından kalkamıyoruz. Kendi imkanlarımla kurduğum bir barınak var, Dalaman ve Ortaca belediyeleri ile çalıştık. Personelimiz yok, verilecek dediler, elimizdekini de aldılar, Personel saat beşten sonra çalışmıyor, mesaisi ödenmiyor, barınak unutulmuş durumda. Ortaca Belediyesi Başkanı Alim Uzundemir, ‘Dalyan’da yerimiz var orası beni bağlamıyor’ dedi. Bağlayacak öyle bir lüksleri yok. Çünkü halen iki Ortaca personeli barınakta çalışıyor. Köpek sayısı 500’ü geçti. Köpekler nereye gidecek, ne yiyecek, kim bakacak hiç düşünen yok. Bir ambulansımız var Gaziantep’ten geldi. Artık her şey bizim sırtımızda. Mama alınan firma, alınan mamaların bedeli ödenmediği için icraya vereceğini söylüyor.” dedi.

“Ortak çalışmalıyız”
Sokak hayvanları konusunda iki ilçe arasında sınır olmadığını dile getiren HAYDOS Başkanı Dağdelen; “Dalaman dünya çapında bir ilçe, bizim taleplerimiz bayramdan sonra sizlere yazılı olarak gelecek. Sokak hayvanlarının popülasyonun düşmesi konusunda Ortaca ile ortak çalışırsak başarı sağlarız. Onun dışında boşa kürek çekeriz.” şeklinde konuştu.

“600 köpek sokakta kalır”
Her iki belediyeden yardım beklediklerini dile getiren Dağdelen, şunları kaydetti; “Biz gerekli ilgiyi göremezsek her iki hayvan ambulansı Gaziantep’e geri gidecek. Belediyeler bizi daha fazla ciddiye almazsa 600’e yakın köpek sokakta kalır. Köpeklerin hepsi kısır, aşılı ama ben bakamadığım hayvanı insani ve ahlaki olarak o kapıların ardında tutmam. Muhtemelen bu 600 köpeğin yarısı Dalaman’a yarısı Ortaca sokaklarına gelecek. Ayrıca bu konuda gerekirse büyük bir eylem yapacağım. Bu sadece belediye başkanının değil, hepimizin sorunu. Bütçe yok cümlesini kabul etmiyorum. Bütçe ayrılacak. Yetmediği yeri ben tamamlayacağım. Barınağın olduğu yer bizden önce çöplüktü şimdi ne hale geldi, ne kadar güzelleşti bir gidip bakın. Beni arayıp Türkan köpekleri, kedileri topla diyorlar. Ne yiyecek onlar orada, temizliği kim yapacak, ölenleri nereye gömeceğiz.”

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

Yörükler Seydikemer’de Buluştu

Yayınlanma tarihi

-

Seydikemer ilçesinde Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen dernekleri tarafından düzenlenen Yörük Yareni etkinliklerine başta Ege ve Akdeniz olmak üzere bir çok sayıda Yörük Türkmen Derneği katıldı.

Seki Mahallesi’ndeki Zümrüt Çayısı’nda Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen Dernekleri düzenlene etkinliğe, Muğla, Antalya, Denizli, Isparta, Burdur, Manisa İzmir ve Afyonkarahisar’dan dernek başkanları ve temsilcileri katıldı.

Mahalle meydanında toplanan Yörükler yöresel kıyafetler ile, davul zurna eşliğinde zümrüt çayırına kadar yürüdü.

Programa Seydikemer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Ali Türken, Belediye Meclis üyeleri Alper Çalıkoğu, Önder Akdenizli, yöresel kıyafetleriyle katılan vatandaşlar katıldı. Yerel sanatçılarının çalıp söylediği şarkılarla oynayan davetliler. Zeybek oynayan Yörüklere, sahneye çıkan vatandaşlar eşlik etti.

Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak, gazetecilere yaptığı açıklamada, yarenlerin Yörüklerin yaylaya göçlerinin ardından yapıldığını söyledi.

Yaylalarda yaren tepesi ve yaren yeri olduğunu dile getiren Kıvrak, “Yaren tepesinde dua ederiz. Yaren yerinde eğleniriz. Yarenimizde cura, sipsi, kaval, tırnak kemane, saz, davul ve zurna çalındı. Kıvrak ve ağır zeybek, çömlek kırdıran oynandı. Ata türküleri söylenip ata oyunları oynandı. Şenliğe kadını erkeği, çocuğu yaşlısı ilgi gösterdi. Folklor ekipleri ve sanatçılar gösteri sundu. Yörük kültürünü yaşatıp yeni nesillere aktarmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Devamını oku

GÜNDEM

Fethiye, Hollywood’a Göz Kırptı

Yayınlanma tarihi

-

İskoç aktör Mike Michael, Fethiye’de çekilmesi planlanan yeni filmini tanıtmak amacıyla Fethiye Belediyesini ziyaret etti.

Daha önce Hollywood yapımı Cesuryürek (Braveheart), 007 James Bond, Gladyatör gibi filmlerde rol alan Mike Michael, Fethiye’de çekilmesi planlanan yeni film için prodüktör koltuğuna oturmaya hazırlanıyor.

Hazırlık aşamasında olan ve 2020 yılında çekilmesi planlanan yeni filminin tanıtımı ve planlaması amacıyla Fethiye’ye gelen Michael, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’yı ziyaret etti. Filmin korku türü olacağını söyleyen Michael, Amerikalı ve İngiliz birçok oyuncunun yer alacağını belirtti. Mike Michael, prodüktörlüğünü yapacağı filmin projesinde başrollerden birini ise, başta Kurtlar Vadisi ve Diriliş Ertuğrul, Sevda Kuşun Kanadında olmak üzere çeşitli dizilerde ve çok sayıda filmde rol alan Aydan Çakır’ın oynayacağını söyledi.
19 yıldır Fethiye’ye gelen ve Ovacık Mahallesi’nde evi bulunan Mike Michael, kendisini Fethiye’nin fahri hemşehrisi olarak gördüğünü ve Fethiye’yi tüm dünyaya tanıtmak amacıyla elinden gelen her şeyi yaptığını dile getirdi.

Ziyaretle ilgili düşüncelerini dile getiren Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise, geçtiğimiz aylarda yine Fethiye’de çekilen “Sol Yanım” isimli Türk filmine destek olduklarını, bu sefer yabancı yönetmen, prodüktör ve Hollywood oyuncularıyla Fethiye bölgesinde film çekilmesini önemsediklerini, büyük bir kısmı Fethiye’de çekilecek olan böyle bir filmin şehrimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacağına inandığını belirtti.

Mike Michael’in prodüktörlüğünü yapacağı ve Fethiye’de çekilmesi planlanan filmin çekimlerine 2020 Nisan – Mayıs aylarında başlanması planlanıyor.

Devamını oku

GÜNDEM

Yörük Oyunları Şenliği Büyük İlgi Gördü

Yayınlanma tarihi

-

Fethiye’nin Nif Mahallesi’nde geleneksel olarak düzenlenen “Geçmişten Günümüze Yörük Oyunları Şenliği” yoğun ilgi gördü.

Bu yıl 6’ncısı yapılan Yörük Oyunları Şenliği’nde, Yörüklerin boş vakitlerinde birlik beraberliğini sağlamak için oynadığı Yörük oyunları tekrarlanıp, gençlere tanıtıldı.

Fethiye’nin Nif Mahallesi Gedre Mevkii’nde düzenlenen 6. Nif “Geçmişten Günümüze Yörük Oyunları Şenliği” gerçekleştirildi. Mahallenin gelenek ve göreneklerinin yaşatılması amacıyla düzenlenen Yörük Oyunları Şenliği’ne ilgi yoğun oldu. Nif mahalle sakinlerinin yanı sıra çevre mahallelerden yoğun katılımın olduğu şenlikte; çuval yarışı, tahta ile yürüme, halat çekme ve yağlı güreş gibi oyunlar ve etkinlikler yapıldı. Etkinlikte, Dağların Sultanları Kadın Efeler grubu ve yöre halk oyunları ekipleri folklor gösterileri gerçekleştirirken; yöresel sanatçılar da türküleri ile halkı coşturdu.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Mahalle Muhtarı Ferhat Uysal’ın yanı sıra çok sayıda vatandaşın izlediği etkinliğin geleneksel hale geldiğini söyleyen Tertip Komitesi Üyesi Ali Arsal, “Yöremizdeki Yörük oyunlarını ve geleneklerini yaşatmak amacıyla düzenlediğimiz şenliklerimize destek veren ve katılanlara teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

POPÜLER