Takip Edin

GÜNDEM

HAYDOS Başkanı Dağdelen Uyardı; “600’e Yakın Köpek Sokakta Kalır”

Yayınlanma tarihi

-

Dalaman Belediye Meclisi Ağustos ayı olağan toplantısına izleyici olarak katılan Hayvan Dostları Derneği Başkanı (HAYDOS) Başkanı Türkan Dağdelen, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş ve meclis üyelerine hayvan barınağındaki sorunları iletti ve taleplerini anlattı.

Toplantıda, sokaklarda yaşamak zorunda olan sessiz dostların sıkıntılarını ve HAYDOS bakım evinin eksiklerini dile getirdiklerini belirten Türkan Dağdelen; “Son seçimlerde hem Dalaman hem de Ortaca Belediye Başkanları değişti. Hangi partiden oldukları bizi bağlamıyor derdimiz siyaset değil yüzlerce hayvanın yaşadığı HAYDOS bakım evi ve 5199 sayılı yasa bizim için önemli olan. Ayrıca hayvanların sorunlarına çare bulmak biz insanoğlunun ahlaki ve insani sorumluluğudur. Asla pes etmeyeceğiz. Acilen her iki başkanın bizimle masaya oturup, aklın yolu bir diyerek senelerdir olduğu gibi ortak çalışmasını öneriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sıkıntıları, Belediye Başkanı Muhammet Karakuş ve meclis üyelerine aktardığını ifade eden HAYDOS Başkanı Dağdelen; “Biz artık bu yükün altından kalkamıyoruz. Kendi imkanlarımla kurduğum bir barınak var, Dalaman ve Ortaca belediyeleri ile çalıştık. Personelimiz yok, verilecek dediler, elimizdekini de aldılar, Personel saat beşten sonra çalışmıyor, mesaisi ödenmiyor, barınak unutulmuş durumda. Ortaca Belediyesi Başkanı Alim Uzundemir, ‘Dalyan’da yerimiz var orası beni bağlamıyor’ dedi. Bağlayacak öyle bir lüksleri yok. Çünkü halen iki Ortaca personeli barınakta çalışıyor. Köpek sayısı 500’ü geçti. Köpekler nereye gidecek, ne yiyecek, kim bakacak hiç düşünen yok. Bir ambulansımız var Gaziantep’ten geldi. Artık her şey bizim sırtımızda. Mama alınan firma, alınan mamaların bedeli ödenmediği için icraya vereceğini söylüyor.” dedi.

“Ortak çalışmalıyız”
Sokak hayvanları konusunda iki ilçe arasında sınır olmadığını dile getiren HAYDOS Başkanı Dağdelen; “Dalaman dünya çapında bir ilçe, bizim taleplerimiz bayramdan sonra sizlere yazılı olarak gelecek. Sokak hayvanlarının popülasyonun düşmesi konusunda Ortaca ile ortak çalışırsak başarı sağlarız. Onun dışında boşa kürek çekeriz.” şeklinde konuştu.

“600 köpek sokakta kalır”
Her iki belediyeden yardım beklediklerini dile getiren Dağdelen, şunları kaydetti; “Biz gerekli ilgiyi göremezsek her iki hayvan ambulansı Gaziantep’e geri gidecek. Belediyeler bizi daha fazla ciddiye almazsa 600’e yakın köpek sokakta kalır. Köpeklerin hepsi kısır, aşılı ama ben bakamadığım hayvanı insani ve ahlaki olarak o kapıların ardında tutmam. Muhtemelen bu 600 köpeğin yarısı Dalaman’a yarısı Ortaca sokaklarına gelecek. Ayrıca bu konuda gerekirse büyük bir eylem yapacağım. Bu sadece belediye başkanının değil, hepimizin sorunu. Bütçe yok cümlesini kabul etmiyorum. Bütçe ayrılacak. Yetmediği yeri ben tamamlayacağım. Barınağın olduğu yer bizden önce çöplüktü şimdi ne hale geldi, ne kadar güzelleşti bir gidip bakın. Beni arayıp Türkan köpekleri, kedileri topla diyorlar. Ne yiyecek onlar orada, temizliği kim yapacak, ölenleri nereye gömeceğiz.”

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

Emniyet Müdürü Önce Kendi Çakar’ını Söktürdü

Yayınlanma tarihi

-

Trafikte yetkisiz çakar kullanımının 1 Kasım tarihi itibari ile yasaklanmasına ilişkin düzenlemenin ardından Muğla’da çakar kullanan kamu kurumlarındaki araçların çakarları tek tek sökülüyor.

1 Kasım tarihinden itibaren kamuda, mahalli idarelerde, diğer meslek kuruluşları ve üniversitelerde üst yönetici, genel müdür, daire başkanı veya başka unvanlar ile görev yapan kamu görevlilerinin kullanımındaki araçlarda çakar olarak tabir edilen ışıklı uyarı işaretlerinin kullanımına izin verilmeyecek.

Yetkisiz çakar kullanımını denetleyecek kurumlardan Muğla İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki araçlarda bulunan çakarlar da sökülüyor. Muğla İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, önce kendi aracındaki çakarı söktürdü.
Muğla Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şube Müdürü Raşit Tosun, 1 Kasım’dan itibaren halk arasında ‘Çakar’ olarak tabir edilen ışıklı sistemin kullanımın yasaklandığını belirterek, “Muğla Emniyet Müdürlüğü olarak ilk olarak kendi araçlarımızdan başlayarak İl Emniyet Müdürümüzün aracı dahil tüm araçlarımızda, sivil ve kiralık araçlarımızda bulunan ışıklı ve uyarı sistemleri usul ve esaslar hakkındaki yönetmeliğe uygun bir şekilde söküm işlemlerini tamamladık. 1 Kasım itibari ile il genelinde Muğla Emniyet müdürlüğü olarak denetimlerimiz en üst seviyede devam edecek. Şu anda Emniyet Müdürlüğümüzde 11 adet çakar tabir edilen ışıklı sistem vardı. Bunların tamamının sökümü tamamlandı. Sadece boyama şekilleri ile yani resmi araç olan araçlarımız haricindeki diğer tüm sivil araçlardaki söküm işlemleri tamamlandı” dedi.

Muğla’da sadece Valilik çakar kullanacak
Muğla Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, çakar ile ilgili Türkiye’de çok ciddi sorunlar yaşandığını belirterek, “Bu konuda çok sayıda şikayetler alındı. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Sayın İçişleri Bakanımızın bize verdiği emirler doğrultusunda çakar konusundaki düzenlemeler ile ilgili uygulamalara 1 Kasım tarihi itibari ile başlıyoruz. Bu konuda çok geniş açıklamalar yapıldı, kamuoyu da bilgilendirildi. İlimizde sadece valilik makamı dışında hiçbir araç panjur içinde çakar kullanılmaması konusunda ilgili dairelere gerekli uyarı ve yazışmalar yapıldı. Başta benim kendi makam aracım olmak üzere acil durumlarda geçiş üstünlüğü kullanmamız gereken durumlarda kullanmak üzere araçların tepesinde kullanılacak olan uyarıcı işaretler siren ile birlikte kullanılmak suretiyle bu işlemleri gerçekleştireceğiz. İlimiz trafiğinin çok yoğun olduğu geçiş üstünlüğüne haiz araçların kullanıldığı bir güzergaha sahip. Bununla ilgili biz bu yeni düzenleme çerçevesinde en hassas bir şekilde Trafik Müdürlüğümüz takip edecek. Bu konuda ilgililerin bize yardımcı olmasını, herhangi bir olumsuzluğa mahal verilmemesi konusunda rica ediyoruz” dedi.

Devamını oku

GÜNDEM

Muğla Büyükşehirden Kadın Üreticilere “Kıl Keçisi” Desteği

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Büyükşehir Belediyesi kırsal kalkınma çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek Kıl Keçisi Projesi’ni hayata geçirdi. Özellikle kadın üreticilere destek olmak için başlatılan projede pilot bölge olarak seçilen Menteşe İlçesinde 40 üreticiye 2 dişi 1 erkek olmak üzere toplam 120 “Kıl Keçisi” dağıtıldı. Düğerek Mahallesi’nde gerçekleştirilen dağıtım törenine Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, eski ve yeni meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Kıl keçisi desteği proje ile üreticilerin ikinci yılda ellerinde anaçlarla birlikte 8 keçisi olması ve üretime teşvik edilmesi amaçlanırken, sürdürülebilir kırsal kalkınmanın sağlanması, hayvancılığın desteklenmesi ve alınan taleplerle birlikte diğer ilçelerde de hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Yörük kültürünün önemli öğelerinden olan kıl keçisinin bakım ve besleme ile her türlü iklim koşullarına çok iyi adaptasyon sağlayan, hastalıklara dayanıklı, makiliklerden iyi yararlanabilen, yetiştiriciliği kolay bir ırk olması nedeniyle seçildiği belirtildi.

Törende konuşan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Büyükşehir Yasasının ardından büyükşehir ve İlçe belediyelerine tarım ve hayvancılıkla ilgili bazı yetkilerin verildiğini belirterek Büyükşehir Belediyesinin çiftçiye büyük destekler verdiğini söyledi. Başkan Gümüş, “Menteşe ilçesi tarım ve hayvancılığın yapıldığı bir kent. Köylünün desteklenmesi amacıyla büyükşehir belediyesinin güzel çalışmalarını görmekteyiz. Tarım kenti Muğla’mız da köylünün desteklenmesi ve köyden kente göçün önlenmesi konusunda sağlanan bu destek nedeniyle başkanımız Osman Gürün’e teşekkür ediyorum” dedi.

Kıl Keçisi dağıtımında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla’nın sanılanın aksine sadece turizm kenti olmadığını aynı zamanda tarım kenti olduğunu vurgulayarak tarımsal üretimin arttırılması için gerekli destekleri vermeye devam edeceklerini belirtti. Başkan Gürün, Muğla’da kırsaldan kente göçüşün diğer illere göre daha düşük olduğunun altını çizerken, “Başka illerde kırsaldan kente göçüş çok yüksek ancak Muğla’da bizim köylümüz toprağına sahip çıkıp üretmeye devam ediyor. Burada en önemli faktör kadınlarımızdır çünkü üretimde kadınlarımız ön plana çıkıyor. Üretimin ana aktörü kadınlarımızla Alım Garantili çiçek üretiminde, Koku vadisi projemizde birlikte hareket ediyoruz. Milli ekonominin temeli tarım, tarımın ana aktörü de üretici kadınlarımızdır” dedi.

Başkan Gürün dağıtılan Kıl Keçilerinin 3 sene boyunca satılamayacağını belirtirken, “3 sene süreyle satış yapmak yasak ancak keçilerden üretilen süt ve kıllardan yararlanabilirsiniz. Üretimin devam etmesi için gerekli desteği de vermeye devam edeceğiz. Hayvancılık dışında ‘Tarlanı satma ürününü sat’ kooperatiflerle yaptığımız tarımsal üretimi destekleme projeleri de hız kesmeden devam edecek. Sahilde büyük bir tüketim var o nedenle pazarımız da hazır. Kırsalda üretip kıyısalda tüketim yapacağız” dedi.

Devamını oku

GÜNDEM

Şampiyona Dönüşü Kazada Ölen Milli Antrenör Son Yolculuğuna Uğurlandı

Yayınlanma tarihi

-

Bosna Hersek’te düzenlenen Kick Boks Şampiyonası sonrası Muğla’ya dönerken Aydın’ın Germencik ilçesinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Milli Takım Antrenörü Hasan Karlı, son yolculuğuna uğurlandı.

Aydın-İzmir otoyolu Germencik gişeleri yakınında dün sabah saatlerinde meydana gelen kazada Bosna Hersek’te düzenlenen Kick Boks Dünya Şampiyonası’ndan dönen Kick Boks Milli Takım antrenörü Hasan Karlı yönetimindeki 48 ABA 465 plakalı cip, otoban gişelerinde bariyerlere çarptı. Kazada ağır yaralanan Hasan Karlı ambulansla hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetti. Araçta bulunan milli sporcu Merve Sağlam ise Aydın Atatürk Devlet Hastanesi’ne tedavi altına alındı.

Milli Antrenör Hasan Karlı’nın Aydın Devlet Hastanesi morgundan alınan cenazesi, bugün karayoluyla Bodrum’a gönderildi. Karlı’nın cenazesi, ikinci namazı sonrası kılının cenaze namazının ardından Turgutreis Mahallesi’nde son yolculuğuna uğurlandı.

Devamını oku

POPÜLER