Takip Edin

GÜNDEM

Fethiye Belediyesi, Göcek Kapalı Spor Salonu’nu Hizmete Açtı

Yayınlanma tarihi

-

Fethiye Belediyesi tarafından Göcek Kültür Merkezi’nde yapılan kapalı spor salonu, vatandaşların yoğun katılımıyla açılışı gerçekleşti. Açılışta konuşan Başkan Saatcı, MUÇEV’e dava açtıklarını ifade ederek, “Ankara’dan Fethiye’mize ait olan yerin meyvesini alabilmek için gidip rica minnet etmek zorunda hissediyoruz. Biz bunu hak etmiyoruz. Biz sadaka kültürüyle yetişmedik. Hakkımızı alabilirsek alırız. Ama namert sofrasına

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

karnımız aç da olsa oturmayız” diye konuştu. Başkan Saatcı, Göcek Kapalı Spor Salonu yapımına büyük uğraş verdiklerini ifade ederek, salonun Göcek ve bölge halkına hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Açılış programı Fethiye Belediye Bandosu tarafından çeşitli marşların söylenmesiyle başladı. Açılış programına çok sayıda Göcek halkı katılım sağlarken, Fethiye Belediyesi’nin Göcek’te yaptığı kapalı spor salonu ile yapılacak olan Göcek pazar yerinin yenilenmesi, Kültür Merkezi sergi alanının üst örtüsünün kapatılmasıyla ilgili proje afişleri salonda yerini aldı.

Şatır, “Başkan Saatcı’ya teşekkür ediyorum”
Açılışta ilk konuşmayı Göcek eski Belediye Başkanlarından Recep Şatır yaptı; “Bizler için heyecan verici, anlamlı, tüm halkımızın sosyal, kültürel, sportif etkinliklerine ev sahipliği yapacak olan bu yapı, büyükşehir yasasının geçmesiyle yarıda kalmıştı. Göcek bu süreçte mağdur edilen beldelerimizden birisi oldu ve olacağa benziyor. Göcek’in kendisini, Fethiye’nin kendisini, Muğla’nın kendisini yönettiği eski günlere dönmek dileğiyle, kültür merkezimizin yapımında emeği geçen başta Belediye Başkanımız Sayın Behçet Saatcı olmak üzere, tüm belediye personelimize, sponsor olan tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Hepimize hayırlı uğur olsun”

Başkan Saatcı, “Zor şartlarda burayı yaptık”
Spor salonunun yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “Rahmetli Süleyman Demirel’in duble yollar için bir sözü vardı. “Yol var, yanına bir yol daha yapıp duble diyorlar” diye. Aslında burada bir kültür merkezi vardı. Biz sadece buraya tadilat yaptık. Ama zor oldu gerçekten. İzolasyonla ilgili ve zeminle ilgili hala sıkıntıları var. Ancak kapalı spor salonunu dört dörtlük yaptık. Sadece biz yapmadık burayı. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu coğrafyayı paylaşarak, hoşgörü kültürüyle, birbirimize saygı göstererek ve ortak akılla yöneteceğiz. İşte yapılması gereken budur. 26 Aralık’ta biz Muçev’i mahkemeye verdik. Biz aslında topluluk olarak bir protesto gösterisi yapacaktık. Ancak Muçev Genel Müdürlüğü geldi ve dedi ki, “Biz iskeleyi değil ama Göcek sahilini sizlere vereceğiz” Bunu söyledikleri için biz o tepkisel toplantıyı erteledik, buzdolabına koyduk. Biz Muçev’i mahkemeye verdik. Neden Muçev diyorum? Göcek’in önündeki takriben 800-900 metrekarelik sahil bandı bizim değil. Göcek iskelesi Recep Şatır Başkan zamanında yapılmış. Ancak orası da elimizden alındı. Göcek’in tek değeri bu. Bunu kabul etmek mümkün değil. Birbirinden güzel koylarımız var. Kuleli, Belcekız, Samanlık gibi… Bunların hepsi Muçev’in ya da Orman’ın elinde. Rahmetli Ecevit’in bir lafı vardır, “Toprak işleyenin, su kullananın…” diye. Bunlar Göcek’in ve Fethiye’nin değerleri. Bunlar bizde olsa, biz buraları sosyal amaçlı çok farklı şekilde kullanırız. Bir Huzurevi daha yaparız, bir Kadın Konuk Evi daha yaparız. Fethiyespor’a destek verip, bir üst lige çıkmasını sağlarız. 900 öğrenciye burs veriyoruz, 5 bin öğrenciye burs veririz. Fakat şimdi buradan alınan kaynaklar, gelirler maalesef Ankara’ya gidiyor. Ankara’dan kendime ait olan yerin meyvesini alabilmek için gidip rica minnet bulunmak zorunda hissediyorsun kendini. Biz bunu hak etmiyoruz. Biz sadaka kültürüyle yetişmedik. Hakkımızı alabilirsek alırız. Ama namert sofrasına karnımız aç da olsa oturmayız” diye konuştu.

Başkan Saatcı, “İmar affıyla ülkemiz gecekondu kültürüne doğru gidiyor”
Başkan Saatcı konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Buraya bir kapalı spor salonu yaptık. Burayı Göcek’teki bütün çocuklarımız kullanacak. Göcek’te çok iyi basketbolcu arkadaşlar var. Göcek çok özel bir yer. Şu son imar affından sonra sıkıntıya girdik. Sadece burası değil. Bütün Fethiye, bütün Türkiye 1999 öncesi gecekondu kültürüne gidiyor. Kontrolsüz, estetikten uzak, ben yaptım oldu zihniyetiyle hareket ediliyor. Benim evi olmayıp, bir iki oda ev yapanlara söyleyecek bir sözüm yok. Ancak Ölüdeniz, Ovacık, Hisarönü ve özellikle Kayaköy gibi yerlerde fırsatı ganimete çevirenler var. Villa haftalık 5 bin dolar olursa herkes kaçak inşaata giriyor. Halbuki bilmiyorlar seneye o 5 bin dolara vermiş oldukları yerleri 1 dolara bile veremeyecekler. Çünkü Kayaköy’de de sular çekile çekile obruklar oluşacak. Diyeceksiniz ki, “Neden engel olmuyorsun, sen Belediye Başkanısın yetkin yok mu?” Affı ben çıkarmadım. Cini şişeden ben çıkarmadım. Cini şişeden çıkaran tekrar şişeye geri koyacak. Seçime bu kadar az zaman kala bunu iktidar çıkardı” diye konuştu.

Başkan Saatcı, “Göcek’imize hayırlı olsun”
“Biz her şeyi yaptık deme şansım yok. Elimizdeki imkanlarla yapmaya çalıştık. Gücümüz yettiğince yapmaya da devam edeceğiz. Burayı da kapatacağız. İstiyoruz ki, düğünde dernekte özel günlerinizde gelin burayı kullanın. Aşağıda güzel sanatlarla ilgili stüdyoları da inşallah izolasyonu sağladıktan sonra açıp hizmetinize sunacağız. İyi günlerde, güzel günlerde kullanalım inşallah. Hep böyle güzellikleri paylaşmak için bir araya gelelim. Spor salonu sadece Göcek’in değil herkesin kullanabileceği çok güzel bir salon. Türkiye’nin en iyi ustasına yaptırdık. Ona da teşekkür ediyorum. Spor salonumuzun Göcek’imize aktivite getirmesini temenni ediyorum. Hayırlı olsun”

Konuşmaların ardından kapalı spor salonunun yapımında destekleri bulunan kurum ve şahıslara plaketleri takdim edildi. Başkan Saatcı daha sonra Göcek halkıyla birlikte kapalı spor salonunun açılışı yaptı. TBF 2. Ligde mücadele eden Fethiye Belediyespor Kulübü sporcuları basketbol sahasında kısa süreli bir gösteri yaptı. Fotoğraf çekiminin ardından Başkan Saatcı Göcek halkıyla sohbet etti.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

İlçe Milli Eğitim Müdürü Aldoğan’dan Ada’ya Sürpriz Ziyaret

Yayınlanma tarihi

-

Marmaris Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan kendisine mektup yazan ilkokul öğrencisi Ada Karaman’a sürpriz yaparak sınıfında ziyaret etti. Aldoğan’ı karşısında gören Ada şaşkınlığını gizleyemedi.

Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü örnek bir projeye imza atıyor. Değerlerimizi canlandırmak ve öğrencilerin yazma becerisini ortaya çıkarmak, samimi duygularını, hayallerinin ifadelerini sağlamak amacıyla “İlçe Milli Eğitim Müdürüme Mektubum Var” projesi hayata geçirdi. Proje kapsamında Ahu Hetman İlkokulu üçüncü sınıf öğrencisi Ada Karaman, Marmaris Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan’a mektup yazdı. Mektubunda Aldoğa’ı yaptığı çalışmalardan dolayı takip ettiğini ve çok sevdiğini belirten Karaman, Aldoğan’ı tanımayı çok istediğini de söyledi. Mektubu okuyunca harekete geçen Aldoğan, sabah saatlerinde Ada’nın öğrenim gördüğü sınıfa sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Aldoğan’ı karşısında gören Ada şaşkınlığını gizleyemedi. Ziyaretten dolayı çok mutlu olduğunu belirten Ada, “Yazı yazmayı, özellikle kompozisyon ve mektup yazmayı çok seviyorum. Daha önce bu alanda yarışmada birinci de oldum. Milli Eğitim Müdürümüz davetimi kabul edip geldiği için çok heyecanlandım ve mutlu oldum. Mektubumda onu tanıdığımda çok iyi biri olacağına emin olduğumu yazdım. Mektubumda kendimi ifade etmeye çalıştım” dedi.

Mektubu alınca çok duygulandığını belirten Aldoğan, “Projenin de her şeyin de özeti sevgi ve sevginin gücü. Biz dedik ki, 14 bin öğrencimizi hep ziyaret ediyoruz, görüşüyoruz ama onların samimi duygularının bize geçmesini istedik. Bir de unutulmuş bazı alışkanlıklarımız, güzel alışkanlıklarımız vardı. Bizim jenerasyon mektuplarla büyüdü. Biz postacı yolu beklerdik. Şimdiki çocuklar elektrik kesilince internetim bitti derdindeler.’ Milli Eğitim Müdürüme Mektubum Var ‘ sloganıyla yola çıktık. Her öğrencimizin en samimi duygularıyla mektup yazmasını istedik. Çünkü çocuklar dürüstçe ve dürüstçe seviyorlar. Bu projeyi 15 gün önce başlattık. Dün akşam bu okuldan, Ada’dan beni çok duygulandıran bir mektup geldi. Ada mektubunda beni tanımak istediğini ve hayalindeki beni anlatıyordu. Okulundan, Marmaris’te yaşamaktan mutlu olduğunu güzel vurgular yapıp anlatmış. Ben onları yetiştiren aileleri ve öğretmenleri yürekten kutluyorum. Mektubu aldıktan sonra okul müdürümüzü aradım. Onlar da bana biz sizi bekliyorduk zaten dediler“ dedi.

Devamını oku

GÜNDEM

Niyazi Atare, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Oldu

Yayınlanma tarihi

-

Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Niyazi Atare, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon tarafından Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Geçtiğimiz yıl elim bir kaza sonucu kaybettiğimiz Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ’ın yerine görevlendirilen Meclis Üyesi Niyazı Atare; Mali Hizmetler Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Müdürlüğü ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden sorumlu başkan yardımcısı oldu.

Başkan Yardımcısı Atare, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sevgili ağabeyim İsmail Altındağ’ı kaybetmenin acısını hala içimizde yaşıyoruz. Ağabeyimden aldığım bu görevi en iyi şekilde, layıkıyla yerine getireceğimin sözünü veriyorum. Beni bu göreve layık gören Bodrum Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Kocadon’a da çok teşekkür ediyorum. Belediye hizmetlerinin etkin, verimli ve koordinasyon içerisinde sunulabilmesi için verilen bu görevin ciddiyet, disiplin ve sorumluluğunun farkındayız. Bodrum halkına en iyi şekilde hizmet verebilmek için canla başla çalışmaya devam edeceğiz” dedi

Devamını oku

GÜNDEM

Milas Belediyesi Ücretsiz Tip Proje Uygulaması Devam Ediyor

Yayınlanma tarihi

-

Milas Belediyesi, köyden mahalleye dönüşen yerlerde yaşayan vatandaşlar için başlattığı ücretsiz tip proje uygulaması devam ediyor.

6360 Sayılı Büyükşehir Yasası ile birlikte kırsalda yaşayan vatandaşlarında proje hazırlatmak zorunda olduğunu kaydeden Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “merkez mahallelerde olduğu gibi kırsalda yaşayan vatandaşlarımızda artık ev yapacakları zaman proje hazırlatmak ve bu projeler için yüksek ücretler ödemek durumda kalacaklardı. Milas Belediyesi olarak vatandaşlarımızın bu durumunu düşünerek, 2017 yılı Ocak ayı meclis toplantımızda kırsalda oturan vatandaşlarımızın evlerinin projelerini ücretsiz hazırlama kararı aldık. kırsal yerleşim alanı içerisinde yaşayan vatandaşlarımızın evlerinin projelerini hazırlayıp, yine vatandaşlarımıza ücretsiz veriyoruz” dedi.

Vatandaşların inşaat yapmak istedikleri yerde ikamet ediyor olmaları gerekiyor
İmar Planı Olmayan kırsal kesimde yaşayan vatandaşların, mahallelerinde (köylerinde) yapacakları inşaatlarla ilgili olarak, belediyenin hazırlayacağı Tip Projeler konusu 2017 yılı Ocak meclisinde kabul edildiğini belirten Başkan Tokat “ Buna göre, belediye 50 ila 200 m2 arasında YAKLASIK 10 ayrı tip proje hazırladı. Belediyenin mimar ve mühendislerince hazırlanan ve Teknik Uygulama Sorumluluğu da Belediye mühendislerince yapılmakta olan bu projeleri uygulamak isteyen vatandaşlar, projeler için belediyeye herhangi bir ücret ödemeyecekler. Ancak jeolojik etüdlerini kendileri yaptıracaklar. Sonra, eğer gerekli şartları yerine getiriyorlarsa, bu projelerden birini belediyeden alarak, inşaatlarını yapabilecek, yaptırabilecekler. Bundan faydalanmak isteyen vatandaşların Mart 2014 tarihi öncesinden başlayarak, inşaat yapmak istedikleri yerde ikamet ediyor olmaları gerekiyor” dedi.

Daha önce Turizm Merkezleri içinde yer alan mahalleler uygulamadan faydalanamamakta olduğunu belirten Başkan Tokat ; “Tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüşen köylerde ticari amaç taşımayan konut amaçlı yapılar için yürürlükteki imar mevzuatına göre yörenin geleneksel kültürel ve mimari özelliklerine uygun tek ve iki katlı olmak üzere farklı tiplerde projeler Belediyemiz tarafından hazırlanmıştır.şartları uygun olan vatandaşlarımız projelerden kendilerine ihtiyaç olanı seçmekte yapı ruhsatı tanzim edilmesinin akabinde yapısının inşasına başlamaktadır. Yapının denetimi İdaremiz teknik personelleri tarafından yapılmakta, uygulamalar titizlikle kontrol edilmektedir. Köyden mahalleye dönüşen birçok mahallemizde ikamet eden vatandaşlarımız tip proje uygulamasından faydalanmış ve faydalanmaya devam etmektedir. Bu kapsamda birçok mahallemizde uygulama hayata geçmiş inşa süreçleri başlamış, bazı yapılar yapı kullanma izin belgesi almıştır. Belediyemiz bahse konu uygulamadan herhangi bir ücret, harç, proje ücreti vs. almamakta hizmet bila bedel karşılanmaktadır. Turizm Merkezleri içinde yer alan mahalleler uygulamadan faydalanamamakta idi. Muğla Büyükşehir Belediyesinin Uygulama İmar Planı Bulunmayan Kırsal Nitelikli Yerleşim Alanlarındaki Yapılaşma Hakkında Yönergede değişiklik yapması üzerine Belediye Meclisimiz Ocak ayı Meclis toplantısında Turizm Merkezlerinde de Tip Proje uygulanması kararı almıştır. Böylelikle ilçemiz sınırları içinde bulunan Turizm Merkezlerinde (Fesleğen Turizm Merkezi, vs.) yer alan mahallerimizin de Tip Proje Uygulamasından yararlanmasının önü açılmıştır. Yine aynı kararda istimlak sonucu köylerinden ayrılmak zorunda kalan vatandaşlarımızın da bu uygulamadan faydalanması sağlanmıştır.

Tip proje uygulamasından faydalanmak isteyen Köyden Mahalleye dönüşen köylerde ikamet eden ve şartları sağlayan vatandaşlarımızın Belediyemiz Ek Hizmet Binasında yer alan Plan ve Proje Müdürlüğü ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden uygulama hakkında gerekli tüm bilgileri alabilirler” dedi.

Devamını oku

POPÜLER