Takip Edin

Eğitim

Erasmus Öğrenci Değişim Projesi Kapsamında Gelen Öğrenciler Türk Kültürünü Öğreniyorlar

Yayınlanma tarihi

-

Erasmus Öğrenci Değişim Programı kapsamında Menteşe’nin Düğerek Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlk ve Ortaokulu’na gelen Polonya, Litvanya, Letonya ve Portekizli 27 kişilik öğrenci ve öğretmen bir hafta boyunca kültürel ve sanatsal etkinlikler gerçekleştirecek.

Erasmus Plus projesi kapsamında ‘Yaşam için sanat projesi’ ile sanat ve sanatın alt dalları bir hafta boyunca ele alınacak. Yabancı öğrenci ve öğretmen bir hafta boyunca Muğla’da geleneksel Türk el sanatlarından bakırcılık, çömlekçilik, ebru, seramik boyama gibi el sanatları konusunda hem kurs verilecek, hem de Türk el sanatları tanıtılacak.

Yabancı öğrenci ve öğretmenler ilk gün Düğerek Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu okulunda okulun folklor ekibi tarafından karşılandı. Okul Müdürü Çağdaş Çeliköz tarafından misafirlere hediyeler sunulurken, Türk ve yabancı öğrenciler birlikte halay çekti ve müzik eşliğinde oyunlar oynadılar.

Düğerek Şahit İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Seval Gegez, iki yıldır devam eden Erasmus projesinin Türkiye ayağını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Projemiz Erasmus Plus projesi kapsamında öğrenci ve öğretmen hareketliliğini içeriyor. İki yıl boyunca sürecek bir proje. Şu anda Türkiye hareketliliğini gerçekleştiriyoruz. Bu yılki hareketliliğimizde Türkiye projesi kapsamında yabancı öğrencilerimize Türk kültürünün görsel ve el sanatlarını tanıtmak için buradayız. Bu kapsamda bir takım etkinlikler düzenledik. Bunlardan birisi Türk el sanatlarından ebru sanatı, diğeri seramik boyama ve okuma alışkanlığını geliştirme amaçlı kitap yapım ayracı atölyesi. Bir hafta boyunca da sanatsal etkinlikler düzenleyeceğiz. Amacımız Türk kültürünün zenginliğini, sanatsal anlamdaki zenginliğini onlara tanıtmak” dedi.

Ebru sanatını çok beğendiğini söyleyen Polonyalı öğrenci, “Türk yemeklerini ve Türk insanını çok sevdim. Burasının havası çok iyi. Burada gerçekleştirdiğimiz etkinliklere bayıldım. Özellikle ebru sanatı çok iyi. Burada daha fazla sanatsal etkinlik görmek istiyorum” diye konuştu.

Türkiye’deki misafirperverlikten çok mutlu olduğunu belirten Portekizli öğretmen, “Öğrencilerim dört farklı ailede kalıyor. Türk ailelerimiz çok misafirperver. Türk yemekleri de çok zengin. Türk sanatsal zenginliğini hiçbir ülkede görmedim. Ebru sanatı bunların içinde en ilginç olanıydı. Diğer sanatsal etkinlikleri de sabırsızlıkla bekliyorum” şeklinde konuştu.

Muğla’da bir Türk ailenin yanında kaldığını belerten Portekizli öğrenci de, “Yanlarında kaldığım dile çok sevimli ve çok ilgili. Türkiye’ye ilk defa geldim ve Türk insanını çok cana yakın ve sevimli buldum. Buradaki manzaradan çok etkilendim. Burada yapılan etkinlikler çok ilginç. Kendi ülkem ile karşılaştırdığımda çok farklı. Etkinlikler içinde şu ana kadar Ebru sanatından çok etkilendim. Bu hafta çok farklı bir şekilde geçecek. Sanırım ülkeme geri dönmek istemeyebilirim” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Eğitim

Öğrenciler Robotik Kodlama İçin Bir Araya Geldi

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Kodlama ve 3 boyutlu modelleme konularına ilgi duyan, yazılım geliştirme yetkinliğine sahip öğrencilere Kodlama ve Robotik Atölyesi ile 3 Boyutlu Tasarım Atölyesi eğitimi veriyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Bilişim ve Gelişim merkezinde 5 Ağustos’ta başlayan ve İlkokul 3. ve 4. Sınıf öğrencileri ile Ortaokul 5. 6. 7. ve 8. Sınıf öğrencilerine verilen eğitimlerin 6 Eylül tarihinde bitirilmesi planlanıyor.

Öğrenciler Robotik Kodlama konusunda bilgi ve beceri kazanacak 
Kodlama ve Robotik Atölyesi etkinliği kapsamında katılımcılara Kodlama (Blok Kodlama, Scratch Kodlama) ve temel Robotik Programlama konusunda bilgiler verilerek çeşitli robot kitleri ile uygulama atölye çalışması yaptırılıyor. 20 kişilik 8 grup halinde öğrencilerin katıldığı etkinlikte gerçekleştirilen çalışmalar ile atölyelere katılan öğrencilerin çeşitli robot kitleri ile çalışma fırsatı bulmaları ve Robotik Kodlama konusunda bilgi ve beceri kazanmaları hedefleniyor.

Katılımcılar 3 Boyutlu düşünme konusunda beceri kazanacak 
3 Boyutlu Tasarım Atölyesi etkinliği kapsamında ise katılımcılara temel olarak 3 Boyutlu modelleme konusunda bilgi verilerek katılımcılar tarafından modellenen objelerin 3 Boyutlu yazıcı ile üretilmesi kapsamında atölye çalışması yaptırılıyor. 15 kişilik 4 grup halinde öğrencilerin katıldığı etkinlikte gerçekleştirilecek çalışmalar ile atölyelere katılan öğrencilerin 3 boyutlu düşünme konusunda beceri kazanmaları hedefleniyor.

Devamını oku

Eğitim

Rektör Yardımcılığına, Prof. Dr. Sırrı Sunay Gürleyük Atandı

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcılığına Prof. Dr. Sırrı Sunay Gürleyük atandı.

Prof. Dr. Gürleyük, 1966 yılında Sivas’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Sivas’ta tamamladı. 1988 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. Yüksel lisans ve doktora eğitimini sırasıyla 1992 ve 1997 yıllarında Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde Elektrik Makineleri üzerine yaptı. 1997-2003 yılları arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, 2003-2013 yılları arasında Bülent Ecevit Üniversitesi öğretim üyeliği yaptı ve 2013 yılında itibaren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde göreve başladı. Bu üniversitelerde Elektrik-Elektronik Bölümü kurulmasında yer aldı. Bu güne kadar çeşitli Bölüm Başkanlıkları, Müdürlük, Dekan vekilliği görevlerinde bulundu. Amerika ve Avrupa’daki birçok ülkede araştırma yaptı ve ders verdi.

Gürleyük, İki çocuk babası olup İngilizce, İspanyolca ve Arapça biliyor.

Devamını oku

Eğitim

LGS’de Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi

Yayınlanma tarihi

-

Marmaris’te LGS’de ilçe birincisi olan özel bir okulun öğrencisi İrem Şengör ile Marmaris Ortaokulu öğrencisi Kumsal Kaanoğlu Marmaris Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ödüllendirildi.

Marmaris’te Liselere Geçiş Sınavı’nda ilçe birincisi olan özel bir okulun öğrencisi İrem Şengör ile Marmaris Ortaokulu öğrencisi Kumsal Kaanoğlu Marmaris Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ödüllendirildi. Ödül ve plaket takdimi kurum binasında yapıldı. Etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, şube müdürleri, dereceye giren öğrenciler, ailenin öğrencileri ve öğretmenler katıldı. Öğrencilere hitaben konuşan Aldoğan, “ Marmaris olarak bizi çok gururlandırdınız. Tüm eğitim camiası adına hepinizi kutluyorum, iyi ki varsınız. Muğla LGS’de ilimiz bu yıl Türkiye birincisi oldu. Bize çok haklı bir gurur yaşattınız. İleriki yıllarda Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS)da başarı sağlayacağınıza inanıyorum.” dedi. Zor bir sınav maratonunu geride bıraktıklarını belirten İrem Şengör, “LGS’ye giridk. Stresini yaşadık, herkes çok çalıştı. Herkes elinden geleni yaptı, emeklerimin karşılığını aldığımı düşünüyorum. Ben çok çalıştım, aileminde bana çok büyük desteği oldu.” dedi. Azimle çalışıldığı zaman başarıya ulaşmanın mümkün olduğunu belirten Kumsal Kaanoğlu ise, “Bu yıl LGS’ye girdim. Benim de tüm sorulardan bir yanlışım var. Öğretmenlerimin ve ailemin çok büyük desteği oldu. Çalışmaya odaklanıldığında ve azimle çalışıldığı zaman herkes başarıya ulaşabilir.” dedi. Aldoğan başarılı öğrencilere çeşitli hediyeler ve plaket verdi. Etkinlik hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

Devamını oku

POPÜLER