Takip Edin

Eğitim

Erasmus Öğrenci Değişim Projesi Kapsamında Gelen Öğrenciler Türk Kültürünü Öğreniyorlar

Yayınlanma tarihi

-

Erasmus Öğrenci Değişim Programı kapsamında Menteşe’nin Düğerek Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlk ve Ortaokulu’na gelen Polonya, Litvanya, Letonya ve Portekizli 27 kişilik öğrenci ve öğretmen bir hafta boyunca kültürel ve sanatsal etkinlikler gerçekleştirecek.

Erasmus Plus projesi kapsamında ‘Yaşam için sanat projesi’ ile sanat ve sanatın alt dalları bir hafta boyunca ele alınacak. Yabancı öğrenci ve öğretmen bir hafta boyunca Muğla’da geleneksel Türk el sanatlarından bakırcılık, çömlekçilik, ebru, seramik boyama gibi el sanatları konusunda hem kurs verilecek, hem de Türk el sanatları tanıtılacak.

Yabancı öğrenci ve öğretmenler ilk gün Düğerek Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu okulunda okulun folklor ekibi tarafından karşılandı. Okul Müdürü Çağdaş Çeliköz tarafından misafirlere hediyeler sunulurken, Türk ve yabancı öğrenciler birlikte halay çekti ve müzik eşliğinde oyunlar oynadılar.

Düğerek Şahit İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Seval Gegez, iki yıldır devam eden Erasmus projesinin Türkiye ayağını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Projemiz Erasmus Plus projesi kapsamında öğrenci ve öğretmen hareketliliğini içeriyor. İki yıl boyunca sürecek bir proje. Şu anda Türkiye hareketliliğini gerçekleştiriyoruz. Bu yılki hareketliliğimizde Türkiye projesi kapsamında yabancı öğrencilerimize Türk kültürünün görsel ve el sanatlarını tanıtmak için buradayız. Bu kapsamda bir takım etkinlikler düzenledik. Bunlardan birisi Türk el sanatlarından ebru sanatı, diğeri seramik boyama ve okuma alışkanlığını geliştirme amaçlı kitap yapım ayracı atölyesi. Bir hafta boyunca da sanatsal etkinlikler düzenleyeceğiz. Amacımız Türk kültürünün zenginliğini, sanatsal anlamdaki zenginliğini onlara tanıtmak” dedi.

Ebru sanatını çok beğendiğini söyleyen Polonyalı öğrenci, “Türk yemeklerini ve Türk insanını çok sevdim. Burasının havası çok iyi. Burada gerçekleştirdiğimiz etkinliklere bayıldım. Özellikle ebru sanatı çok iyi. Burada daha fazla sanatsal etkinlik görmek istiyorum” diye konuştu.

Türkiye’deki misafirperverlikten çok mutlu olduğunu belirten Portekizli öğretmen, “Öğrencilerim dört farklı ailede kalıyor. Türk ailelerimiz çok misafirperver. Türk yemekleri de çok zengin. Türk sanatsal zenginliğini hiçbir ülkede görmedim. Ebru sanatı bunların içinde en ilginç olanıydı. Diğer sanatsal etkinlikleri de sabırsızlıkla bekliyorum” şeklinde konuştu.

Muğla’da bir Türk ailenin yanında kaldığını belerten Portekizli öğrenci de, “Yanlarında kaldığım dile çok sevimli ve çok ilgili. Türkiye’ye ilk defa geldim ve Türk insanını çok cana yakın ve sevimli buldum. Buradaki manzaradan çok etkilendim. Burada yapılan etkinlikler çok ilginç. Kendi ülkem ile karşılaştırdığımda çok farklı. Etkinlikler içinde şu ana kadar Ebru sanatından çok etkilendim. Bu hafta çok farklı bir şekilde geçecek. Sanırım ülkeme geri dönmek istemeyebilirim” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Eğitim

Lösemi Hastası Hale’ye Karne Sürprizi

Yayınlanma tarihi

-

Milyonlarca öğrenci bugün okullarına giderek karnelerini aldı. Marmaris’te yaşayan lösemi hastası Hale Öztürk’ün karnesi ise evinde teslim edildi. Öztürk, Kaymakam Celalettin Yüksel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan ve öğretmenlerin sürpriz ev ziyareti ile karnesini aldı.

Türkiye’de milyonlarca öğrenci, okullarında karnelerini alarak 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı’nı noktaladı. Sağlık sorunları nedeniyle okula gidemeyerek evde eğitim gören öğrenciler ise karnelerini evde aldı. O kişilerden biri de Marmaris’te yaşayan Nurettin Gençalioğlu Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi, lösemi hastası Hale Öztürk’tü.

Öztürk karnesini sürprizle aldı. Öztürk’ün karnesi, Beldibi Mahallesi’nde bulunan evlerine giden Kaymakam Celalettin Yüksel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan ve öğretmenleri tarafından verildi. Takdir ve onur belgesi alan Öztürk’ün mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Karnesini aldıktan sonra Hale Öztürk, Kaymakam Yüksel, Milli Eğitim Müdürü Aldoğan ve öğretmenleriyle birlikte şarkı söyledi.

Başarılarından dolayı Öztürk’ü tebrik eden Kaymakam Yüksel, “Hale kızımız, evinde eğitimi aldı. Milli Eğitim Bakanlığımızın, devletimizin, hükümetimizin bir uygulaması olan evde eğitim aldı. Görevli öğretmenlerimiz evde eğitim çalışmasını yürüttüler. Kızımız da gayet başarılı bir öğrencilik sergilemiş. Hem onur hem de takdir belgesi almış. Evde eğitim veren Milli Eğitim Müdürlüğümüze, evlerini eğitim için açan ailemizi de tebrik ediyorum. Gayretlerinden dolayı Hale kızımızı tebrik ediyorum” dedi.

Devamını oku

Eğitim

Marmaris’te 14 Bin 206 Öğrenci Karnesini Aldı

Yayınlanma tarihi

-

Marmaris’te öğrenim gören 14 bin 206 öğrenci ikinci dönem karnelerini alarak tatile girdi. 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı 9 Eylül başlayacak.

Tüm yurtta olduğu gibi Marmaris’te öğrenim gören öğrenciler de karne heyecanı yaşadı. Bin 665’i anaokulu, 4 bin 517’i ilkokul, 4 bin 499’dü ortaokul ve 3 bin 225 lise olmak üzere toplamda 14bin 206 öğrenci karne aldı. İlçede bulunan Beldibi Sıtkı Zaralı İlkokulu’nda karne töreni yapıldı. Saat 10:30’da gerçekleşen törene Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Öğrencilere karnelerini veren Kaymakam Yüksel, öğrencilere iyi tatiller geçirmesini diledi.

Devamını oku

Eğitim

Muğla’da 152 Bin 721 Öğrenci Karne Aldı

Yayınlanma tarihi

-

Menteşe ilçesinde, Şehbal Baydur İlkokulunda resmi karne töreni gerçekleştirildi.

Törene Muğla Valisi Esengül Civelek, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Menteşe İlçe Emniyet Müdürü Tümer Yılmaz, öğretmenler ve veliler katıldı. Karne töreninde Vali Esengül Civelek yaz tatiline çıkacak öğrencilerle sohbet etti. Ardından öğrencilerin karneleri protokol üyeleri tarafından verildi.

152 Bin 721 öğrenci karne aldı

Muğla’da 328 ilkokulda 47 Bin 285 öğrenci, 241 ortaokulda 49 Bin 468 öğrenci, 165 lisede 40 Bin 242 öğrenci karne aldı. Ayrıca 60 bağımsız anaokulu ve 291 bünyesinde anasınıfı bulunan okulda 15 Bin 726 okul öncesi öğrencisine gelişim karnesi verildi. Toplam 794 okulda 152 Bin 721 öğrenci karnelerini alarak yaz tatiline başlamış oldu.

Devamını oku

POPÜLER