Takip Edin

GÜNDEM

Deniz Süngerinden Doku Üreten Öğrenci Çin’deki Yarışmaya Gidebilmek İçin Destek Bekliyor

Yayınlanma tarihi

-

Marmaris ilçesinde yaşayan 17 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Alperen Telatar, zarar gören insan dokularını onaran bir projeye imza attı. Deniz süngerinden doku iskelesi üreten Telatar, Çin’de düzenlenecek olan CASTİC adlı uluslararası proje yarışmasına katılabilmek için maddi destek bekliyor.

Marmaris’te lise öğrencisi Alperen Telatar, deniz süngerinden doku iskelesi üretti. Zarar görmüş dokuları onarmayı hedefleyen Telatar’ın bu çalışması dünyada büyük yankı uyandırdı. Liseli genç, Türkiye’yi temsil etmek için Çin’de düzenlenecek CASTİC adlı uluslararası proje yarışmasına katılmaya hak kazandı. Genç yaşta başladığı bilimsel çalışmalarını sürdüren Telaatar, proje yarışmasına hazırlanmaya devam ediyor. Kaş Turan Erdoğan Yılmaz Fen Lisesinde son sınıf öğrencisi olan Telatar’ın Türkiye’yi temsil etmek için katılacağı yarışmaya maddi durumlarının uygun olmaması nedeniyle katılmama riski var. Yarışmada Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceğini belirten Telatar, yarışmaya katılabilmek için sponsorlardan yardım bekliyor.

Çin gibi uzak bir ülkeye gitmek için uçak bileti, konaklama gibi masraflarının karşılanması için yardım destek beklediğini belirten Telatar, “Yaptığım çalışma deniz süngerinden doku iskelesi yapma. Doku mühendisliği, polimerlerden oluşturulan doku iskeleleri üzerine ekilen hücrelerden doku veya organ oluşturmayı hedefleyen bir bilim dalıdır. Doku iskeleleri doğal veya sentetik polimerlerden oluşturulabilir fakat doğal polimerler daha çok tercih edilir. Çünkü doğal polimerler canlı ile uyum sağlar. Ben de bu doku iskelesini aldığım bir davet üzerine Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünün laboratuvarında deniz süngerinden ürettim. Bu iskelelere çeşitli analizler yaparak ve hücre ekimi çalışmalarıyla başarılı bir iskele olduğunu kanıtladım. Böylece projem başarılı bir şekilde sonuçlanmış oldu. Bu projeyle çeşitli proje yarışmalarına katıldım. Bayer’in düzenlediği yarışmada ikinci oldum. OKSEF’in yaptığı uluslararası proje yarışmasında teşvik ödülü ve Çin’de CASTİC adlı uluslararası proje yarışmasına Türkiye’yi temsil hakkı kazandım. İki hafta sonra Çin’de gerçekleşecek olan yarışmaya katılacağım.

Yarışmaya çok iyi bir şekilde hazırlanıyorum. Çin gibi uzak bir ülkeye gidiyoruz, maddi durumumuz müsait olmadığından dolayı sponsorlardan destek bekliyoruz. Bu yarışmada ülkemi çok iyi bir şekilde temsil edeceğimi düşünüyorum ve ülkem için gereken her şeyi yapacağım” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

Japonlar ‘Suşi’ Susamı İçin Muğla’da

Yayınlanma tarihi

-

Ula ilçesine bağlı Gökova havzasında Türkiye’nin en kaliteli susamı geleneksel yöntemlerle üretiliyor. Bölgedeki iklim dolayısıyla yağ oranı yüksek ve aroması çok lezzetli olan sarı susamın en büyük taliplisi Japonlar.

Gökova’nın geleneksel yöntemlerle üretilen susamının son yıllardaki en büyük müşterisi Japonya. Japonlar, geleneksel yemekleri şuşi yapımında ve yemeklerde dekoratif ürün olarak kullanıyor. Susam hasadının başlaması sonrası Japonya’dan ihracatçı firma ile Gökova’ya gelen Japon iş adamları susam tarlasında incelemelerde bulundu.

Gökova havzasında 9 bin dekarlık alanda sarı susam ekimi yapılıyor. Gübre kullanılmadan organik olarak yetiştirilen sarı susam, Haziran ayında ekimi yapılıyor. Eylül ayında ürünlerin kesilmesi ve kurumaya bırakılmasının ardından 18-20 gün sonra geleneksel yöntemlerle ana ürün çırpılarak çıkarılıyor. Havası ve toprağı nedeniyle Muğla bölgesinde sadece Gökova havzasında yetişen sarı susamdan bu yıl 100 ton rekolte bekleniyor.
İhracatçı firma yetkilisi ve Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Moiz Hemsi, “Gökova’da yetişen susamları Japonya’ya ihraç ediyoruz. Bu sene ürünlerde bir sıkıntı beklenemiyor. Hava şartları gayet uygun gitti ve susam mahsulü bol gözüküyor. Biz şirket olarak çalıştığımız her bölgeden alıyoruz. Tamamını Japonya’ya ihraç ediyoruz. Sarı Suma’ı daha çok dekorasyon için salatalarda ve geleneksel yemekleri Suşi’de kullanıyorlar” dedi.

Japon Masashi Tanugichi, “Japonya’dan her yıl Türkiye’ye geliyoruz. Sezon Eylül ayı olduğu için Susam’ı görmeye ve almaya geliyoruz. Susam’ı Japonya’da farklı alanlarda kullanıyoruz. Yemeklerde dekorasyon amaçlı kullanıyoruz. Suşi’de kullanıyoruz. Her sene Türkiye’ye gelerek ihracatçı kanalıyla ürünleri satın alıyoruz” dedi.

Gökova Akçapınar Mahallesi’nde susak üreticiliği yapan Hasan Köroğlu, hava koşullarının sarı susam için çok iyi geçtiğini ve Gökova havzasından bu yıl 100 bin ton susam ürünü beklediklerini açıkladı. Köroğlu, “Bu sene ussam verimi çok çok güzel. Çünkü tam zamanında yağış da oldu. Susamın ekimi zamanı Haziran ayında ekiyoruz. Diktikten 90 gün sonra yolmaya başlıyoruz. 18 veya 20 gün arasında çırpılıyor. Yani hasatı toplamaya başlıyoruz. Gökova susamının yağ oranı, aroma oranı çok güzel. Yılda 11 ve 12 kilo verirken teneke dolu, bu sene tahminim 13-14 kilodan aşağı olmaz. Çünkü çok güzel zamanda yağış oldu ve verim bu sene çok çok üstünde kalitenin üstünde oluyor. Rekolte olarak 100 tonun üzerinde bekliyoruz Gökova olarak. Fiyat konusunda tam kesin bir fiyat yok. 25 lira deniliyor ama sonuç ta tüccarlar belirleyecek bunu. Alıcı ne kadar çok olursa, fiyatta o kadar yüksek oluyor” dedi.

Devamını oku

GÜNDEM

‘Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu’na Yoğun İlgi

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğü, il genelinde çiftçilerin başlıca geçim kaynakları arasında yer alan zeytincilik ve kaliteli zeytinyağı üretimi konusunda, “Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculu Projesi” kapsamında eğitim çalışması gerçekleştiriyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca desteklenen “Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculu” ismini taşıyan proje toplantıları, Muğla ve Fethiye’nin ardından Milas’ta da düzenlendi.
Proje ortaklarından olan Milas Ziraat Odası’nın yeni hizmet binasındaki Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen eğitim toplantısına; Milas Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon Şube Müdürü Süleyman Kurnaz, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Türkiye Süt Üreticileri Merkezi Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Milas Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Sezgin, S. S. 153 Nolu Milas Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Kamil Gül ve Kooperatif Müdürü Elin Alpay, TARİŞ 152 Nolu Pamuk Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Halit Şenli, çok sayıda zeytinyağı üreticisi ve çiftçi katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Milas’ın zeytincilik bakımından çok önemli bir yer olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti:
“Değerli çiftçilerim ve zeytin dostu kardeşlerim, Milas’ta 530 bin dekarlık alanda, yaklaşık 11 milyon zeytin ağacıyla yıllık ortalama 18-20 bin ton zeytinyağı üretimi yapılıyor. Türkiye’deki üretimin yüzde 10’nuna karşılık gelen bu veri bize Milas’ın, Türkiye’de zeytin varlığı ve zeytinyağı üretimi bakımından önemli bir yer olduğunu gösteriyor. Barışın simgesi zeytin aynı zamanda sağlığın anahtarıdır. Zeytindeki antioksidan değerler ve diğer bileşikler, ezelden beri insanlığın besini olmuştur. Tarım Orman Bakanlığımızın desteklediği, Muğla Tarım Orman Müdürlüğümüzün gerçekleştirdiği ve Milas Ziraat Odamızın ortaklarından olan Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculu Projesi kapsamında sizlerle birlikte bir eğitim toplantısı gerçekleştiriyoruz. Bu eğitim toplantında MİTSO tarafından coğrafi işareti alınan yağlı zeytin ve zeytinyağı konularında hocalarımızın aktarımıyla önemli bilgiler paylaşılacak.”

Açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nden Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, zeytin ağacının özellikleri hakkında bilgi verdi. Barışın simgesi zeytin ağacının ölümsüz olduğuna dikkat çeken Özkaya, binlerce yıla meydan okuyan zeytin ağaçlarının çok değerli bir ağaç türü olduğunu belirtti ve “Zeytin ağaçlarını kesmeyelim. Zeytin ağaçlarını taşıyalım. Çünkü zeytin ağacı uygun şartlarda kökünden sökülerek taşınabilecek bir ağaç türüdür.” dedi.

Türkiye’nin zeytin ağacı varlığı ve zeytinyağı üretimi açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Özkaya, dünyadaki zeytin ve zeytinyağı üretimi yapan ülkeler hakkında veriler paylaştı. Zeytin ağacı çeşitleri ve zeytin ağacının bakımıyla ilgili bilgiler aktaran Özkaya’nın ardından sunum yapan Prof. Dr. Figen Durlu Özkaya ise kaliteli zeytinyağının önündeki engelleri sıraladı ve kaliteli zeytinyağı için yapılması gerekenleri anlattı. Bakımlı bir zeytin ağacında oluşan meyvelerin sırıkla değil makine yada elle toplanması gerektiğini belirten Özkaya, erken hasat edilen zeytinlerin çuval yerine plastik kasalara konularak, vakit kaybetmeden fabrikaya götürülmesi ve soğuk sıkım yaptırılması gerektiğini söyledi. Sıkımı yapılan yağın krom tanklarda saklanmasını öneren Özkaya, sofralık zeytin seçimi, yağlı zeytin yapımı ve zeytinyağı tadımı gibi konularda bilgi verdi. Katılımcılardan yoğun ilgi gören eğitim etkinliği, Ziraat Yüksek Mühendisi Özgür Dursun’un zeytincilik sunumuyla tamamlandı.

Milas’taki üretici firmaların yağ, bal, taze yeşil kırma zeytin ve otlu börek gibi yerel ürünlerinden oluşan ikramları, öğle arasında tadım yapan katılımcılardan tam not aldı. Etkinliğe katılanlar, MİZOTAR’ın zeytin toplama makinelerine ve krom tanklara da ilgi gösterdi.

Sunum yapanlara yöresel ürünlerden oluşan hediye paketi takdim eden Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, eğitim toplantısına olan yoğun ilgiden oldukça memnun kaldıklarını belirterek, “Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu konulu eğitime katılan tüm katılımcılarımıza, üreticilerimize, çiftçilerimize teşekkür ederim” dedi.
Toplantı sonunda ortak açıklama yapan Milas Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan ve Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon Şube Müdürü Süleyman Kurnaz, eğitim toplantılarının ardından çiftçi ve üreticilerin katılımıyla Aydın’da teknik geziler düzenleneceğini duyurdu.

Devamını oku

GÜNDEM

Ortaca Devlet Hastanesinde Katarak Ameliyatına Başlandı

Yayınlanma tarihi

-

Ortaca Devlet Hastanesi’nde göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi sonucu oluşan katarakt hastalığına yönelik cerrahi tedavi uygulanmaya başlandı.

Hastanede, Genel Cerrahi dalında olduğu gibi Göz Hastalıkları birimince de her geçen gün hastalara yeni tedavi yöntemleri ile hizmet verilmeye devam ediyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ayzın Deniz Sertöz tarafından son sistem cihazlarla genel göz muayeneleri, katarakt, şaşılık, göz kapağı ve pterjiyum ameliyatları yapılmaya başlandı.

Ortaca Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Erol Çetinkaya; “Hastalarımıza tüm branşlarda Ortaca Devlet Hastanesi olarak deneyimli kadrolarımızla bölge halkına ileri teknoloji ve bilimsel gelişmeler ışığında nitelikli, kaliteli bir sağlık hizmeti sunmanın mutluluğunu yaşamaktayız” dedi.

Devamını oku

POPÜLER