Takip Edin

GÜNDEM

Datça’nın Kızlan Köyünde Kadınlar Hedefe Kilitlendi

Yayınlanma tarihi

-

Datça’nın Kızlan köyünde yaşayan kadınlar, proje hedeflerine ulaşmak için çalışmalarına büyük bir özveriyle devam ediyor.

16 Ocak 2019’da ilk kez toplanan kadınlar, aldıkları kararla Kaymakam Mesut Çoban’ı ziyaret etmiş ve proje fikirlerine tam destek almışlardı. 22 kişi ile yaptıkları ilk toplantıdan sonra ikinci toplantıya 38 kadın katıldı. Akşam saat 22.00’de köy kahvesinde bir araya gelen kadınlar, saat 24.00’e kadar heyecanla proje konularını, örgütlenme modellerini tartıştı. Toplantı sonucunda ilk aşamada dernekleşme kararı çıktı. Uzun vadede farklı örgütlenmeleri de ihtiyaca göre belirleyecek.

Proje çalışmaları hakkında bilgi veren Nazmiye Halvaşi, “Örgütlenmeler ihtiyaçtan doğar ve doğru zamanda, doğru örgütlenmeler başarıya ulaşır. Buradan baktığımız zaman doğru zamanda ve doğru bir gündemle toplandık. Kadınların heyecanı ve konuya ilgileri, geliştirdikleri fikirleri ve önerileri ile ne kadar sahiplendiklerini görüyorum. Konunun asıl sahipleri bu kadar ilgiliyse başarı gelir. Uzun bir yol hikayesi yazmaya başladık. Datça, son yıllarda çok hızlı nüfus artışı İle karşı karşıya. Turizmde odak noktalardan biri oldu. Hala ülkemizde doğallığını çok da kaybetmemiş ender coğrafyalardandır. Sermayesi olan gelip Datça’dan arazi, konut sahibi olup çeşitli amaçlarla kullanmakta. Bu gelişmelerle köylerde araziler sürekli el değiştirmekte. Sanayinin olmadığı, tarımın devam ettiği köylerimizde halkın tek yapabildiği arazilerini satarak sorunlarına çözüm üretmek. Gelişme sürecinde birçok bölgede yaşanan bu durum Datça’da da yaşanıyor ve her yerde olduğu gibi kadınlar bu süreçlerde ikincil durumdalar” dedi.

“Kadınların daha güçlü ve üretimin içinde daha eşit rollere sahip olması, kız çocuklarının gelecek kaygısı yaşamadan yeni iş fikirleri içinde kendine fırsat yaratmasını sağlarken; bölgenin hala sahip olduğu doğal yapısını da korumasını ve geleceğe aktarmayı planlıyoruz” diyen Halvaşi, “Eğer doğal yapısı üzerinden para kazanırlarsa o yapıyı en çok da onlar koruyacaktır. Endemik bitkiler onların sermayesi olacaktır. İki tarafı deniz, dağları, Karia Yolu ve Antik Kenti ile yarımada kırsal turizmin çekim merkezi olmaya adaydır. Ayrıca kadınların önerileri ile su fakiri olan yarımadada susuz tarım için yeni bitkilerin araştırılması gündemimizdedir. İhracat ürünü yeni tarım ürünlerini Datça’nın en verimli tarım alanlarına sahip Kızlan’da üretme hedefleri vardır. Ev pansiyonculuğu yapmak, dünyadaki yeni akım olan doğa içinde, köyde turizmin öncülüğünü yapmak. Kadınlar bu proje ile artık sahip oldukları varlıklarını satarak değil! Onlara sahip olarak ailenin ekonomisini sürdürülebilir ve gelecek kuşaklara devredilebilir hale getirecekler. Büyük sermayenin karşısında başarılı olmamın ilk şartı örgütlenmedir. Bu konuda çok sağlam adımları attık, atmaya devam ediyoruz. Bizi izlemeye devam edin diyoruz” diye konuştu.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

Marmaris Tiyatro Günleri 23 Şubat’ta Sona Erecek

Yayınlanma tarihi

-

Bu yıl altıncısı düzenlenen Marmaris Tiyatro Günleri devam ediyor. İlçe yaşayanlarına tiyatro ziyafeti sunan etkinlik 23 Şubat’ta sona erecek.

Marmaris Tiyatro Günleri bu yıl altıncı kez kapılarını açtı. 12 Şubat’ta Büyük Gözaltı oyunuyla başlayan etkinlik devam ediyor. Oyunlar Armutalan Kültür Merkezi Tarık Akan Sahnesi’nde sergileniyor. Akademi Garaj Sorumlusu Cengiz Sezgin etkinlik hakkında bilgi verdi.

Oyunlara ilginin yoğun olduğunu belirten Sezgi, “Altıncısını düzenlediğimiz Marmaris Tiyatro Günleri, 12 Şubat’ta ‘Büyük Gözaltı’ oyunuyla başladı. Her şey iyi gidiyor. Oyuncularımız, seyircilerimiz herkes memnun. Bu akşam Uymazcı oyunumuz var. Ayın 23’ünde Alper Kul’un “Hamileyim” adlı oyunuyla devam edecek. Seyircilerimiz etkinliğimizin altıncısı olması nedeniyle daha duyarlılar. Önceden biletlerini alıp geliyorlar. Bu da bizi mutlu ediyor. Tiyatro iyidir. Tiyatro insanı mutlu kılar” dedi.

Devamını oku

GÜNDEM

“Muğla’da Hava Kirliliği ve Çözüm Önerileri” Konulu Panel Düzenlendi

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Tabip Odası ve Türk Toraks Derneği, Muğla Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri üzerine ‘Muğla’da Hava Kirliliği ve Çözüm Önerileri’ konulu panel düzenlendi.

Menteşe İskender Alper Konakaltı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panelin açılışını ve oturum başkanlığını Dr. Hakkı Turan ve Prof. Dr. Sebahat Genç yaptı. İki bölümden oluşan panelin ilk bölümünde; Hava Kirliliğinin Sağlık etkileri, Hava kirliliği nedir, nasıl oluşur? Çocuk sağlığına, solunum, kalp damar sistemine ve nörolojik etkileri hakkında bilgi verildi.

Panelde konuşan Çukuroca Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda Prof. Dr. Ali Kocabaş, Dünya Sağlık Örgütü’nün 2017 yılı Türkiye partikül madde kirliliği oranlarına değindi. Kocabaş yüzde 68’i orman olan Muğla’nın standartlara göre 4,3 kat daha kirli olduğunu açıkladı.

“Sanayi devrimi risk faktörlerini değiştirdi”
Prof. Dr. Ali Kocabaş konuşmasında, “Doğduğunuz yer sizin yaşam sürenizi belirler. Bu konuda son 250 yıla bakmak gerekir. Sanayi devriminin ardından risk faktörleri değişti. Hastalıklar değişti. Bunu belirleyen ise para, güç ve kaynakların dağılımı. Bizler doktorlar olarak sağlık veremeyiz, sağlık hizmeti veririz. Halka sağlık verecek olan politikadır. Aslında sağlık politiktir” dedi.

“Türkiye’de 33 bin 647 kişi öldü”
Kocabaş, “Gelişimin sonucu olarak hava kirleniyor. Ardından su ve topraklarımız da kirleniyor. Dünyada şuan önümüzdeki 100 yıl tartışılıyor. Araştırmalar sonucu Türkiye hava, kirliliğinin arttığı ülkeler arasında gözüküyor. Geçen sene Türkiye’de hava kirliliğinin neden olduğu sağlık problemleri nedeniyle 33 bin 647 kişi hayatını kaybetti. Bu rakam trafik kazalarında ölenlerin neredeyse 7 katı. Artık çağımızın sigarası hava kirliliği oldu. Ülke olarak hava kirliliğinin önüne geçebiliriz ve geçmeliyiz. 10 yıl içinde hava kirliliğini yüzde 85 oranında azaltan örnek ülkeler var” diye ifade etti.

Devamını oku

GÜNDEM

MÜSİAD Muğla Şube Başkanı Demir’den Protokol Ziyaretleri

Yayınlanma tarihi

-

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Muğla Şubesi’nin geçen ay yapılan olağan genel kurulunda görevi devralan Av. Kazım Demir ve yönetim kurulu üyeleri protokol ziyaretlerini sürdürüyor.

Göreve geldikten sonra görev bölümünü gerçekleştiren MÜSİAD Muğla Şubesi, şimdi de Muğla protokolü ziyaretlerini gerçekleştiriyor. MÜSİAD Muğla Şube Başkanı Av. Kazım Demir, Teşkilatlanmadan Sorumlu Başkan Yrd. Av. Emin Özler, Yönetim Kurulu üyeleri Cihan Şimşek, Av. Emin Koca, Mehmet Özsoy ve Muhsin Çakmak ile Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek’i nezaket ziyareti gerçekleştirdiler.

Devamını oku

POPÜLER