Takip Edin

GÜNDEM

Çiftçilerin Sorunları TZOB’da Masaya Yatırıldı

Yayınlanma tarihi

-

Muğla’daki Ziraat Odası Başkanları ile birlikte Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ı ziyaretinin ardından açıklama yapan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, çiftçilerin sorunlarını ve taleplerini içeren ortak raporu sunduklarını belirterek, “Çiftçimizin yeniden üretim yapabilmesi için bu girdi fiyatlarının acilen düşürülmesi, çiftçi desteklemelerinden kesilen yüzde 4’lük stopaj ve verginin de mutlaka kaldırılması gerekiyor.” diye konuştu.

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Muğla’daki Ziraat Odası Başkanları ile birlikte Ankara’ya giderek Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ı makamında ziyaret etti.

Muğla ve ilçelerindeki çiftçilerin tarımsal üretimde yaşadıkları sıkıntıları içeren detaylı bir raporun sunumunun yapıldığı ziyaret hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan İsmail Atıcı, “Kasım 2018’den itibaren süregelen bir delege seçimi ve 1 Şubat’ta yaptığımız ilçe kongresi ile 23 Mart’ta gerçekleştirdiğimiz il kongresinden sonra Muğla’da seçilen toplam 11 oda başkanıyla birlikte Ankara’ya giderek, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar’ı ziyaret ettik. Bu ziyaretteki amacımız, Muğla’daki Ziraat Odaları olarak ilimizdeki ve ilçelerindeki tarımsal sıkıntıları belirledikten sonra oluşturduğumuz ayrıntılı raporu, ülkemizdeki çiftçilerin meslek odası ve çatı kuruluşu olan Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin Genel Başkanı Sayın Şemsi Bayraktar’a birinci elden sunmaktı, bunu gerçekleştirdik. Tabi aynı zamanda 1 Şubat’taki ilçe kongremizde, çiftçilerimizin Ankara’ya iletilmesini istediği bazı sıkıntılar, hususlar vardı. Bu konuda verdiğim sözü de yerine getirdim ve Milaslı çiftçilerimizin yaşadığı sıkıntıları, talepleri ilettim.” diye konuştu.

Başkan Atıcı, “İlk etapta Milas ve Muğla’nın sıkıntılarını 11 Nisan itibariyle Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Merkezi’nde Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar’a ilettik ve ayrıca uzun süren bir toplantıda Milas ve Muğla’daki tarımsal sorunları masaya yatırdık. Başkanımızdan bu konuların Tarım Bakanlığına ve hükümet yetkililerine iletilmesini talep ettik.” diyerek, ziyaretin gündem konusunun tarımsal üretimin sürdürülebilmesi için alınması gereken acil önlemler olduğunu belirtti.

Öncelikle tarımsal üretimdeki girdilerin yüksek oluşu ve bu konuda henüz bir iyileştirme yapılmaması, yem fiyatlarındaki artışlar, özellikle tarımsal alt yapıların hazırlanması ve daha önce uygulanan yüzde 50 makine ekipman desteğinin yine Bakanlığın gündemine getirilmesi ve uygulanması amacıyla girişimde bulunduklarını ifade eden Başkan Atıcı, “Tabi çiftçimizin yeniden üretim yapabilmesi için bu girdi fiyatlarının acilen güncellenmesi ve düşürülmesi gerekiyor. Devletimizin sunduğu mazot gübre desteklemelerinin, primlerin biraz daha çiftçiyi rahatlatacak seviyede olması, çiftçinin önünü açabilecek bir seviyeye getirilmesi gerekiyor.
Türkiye’de üretimin sürdürülebilmesi, tarım arazilerimizin boş kalmaması için bizlerin sahadaki tespitlerinin Türkiye Ziraat Odaları Birliğimiz ve hükümetimiz tarafından dikkate alınması, sunduğumuz çözüm önerilerinin de mutlaka değerlendirmeye alınması gerekiyor.” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

Atık Pil Toplama Yarışması’nda Son Gün 30 Nisan

Yayınlanma tarihi

-

Menteşe Belediyesi’nin Muğla Çevre Geliştirme Derneği ile 5’incisini düzenlediği okullar arası ödüllü atık pil toplama yarışması 30 Nisan 2019 Salı günü sona eriyor. Yarışmaya katılan okulların atık pilleri 30 Nisan 2019 tarihine kadar belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne teslim etmeleri gerekiyor.

Çocuklarda çevre bilincinin oluşturulması ve geleceğe daha yaşanabilir, temiz bir çevre bırakmak amacıyla başlatılan yarışmanın ödülleri ise 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde verilecek. Kent merkezindeki ilköğretim ve ortaöğretim okullarına açık olan yarışma sonunda en fazla pil toplayan ilk 3 okul fotokopi makinesi, spor malzemeleri ve satranç takımı ile ödüllendiriliyor.

Devamını oku

GÜNDEM

Vali Civelek’ten 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

Yayınlanma tarihi

-

Milletimizi ortak düşünce ve değerlerde buluşturan, Cumhuriyetimizin kuruluşunda ve milli egemenliğin tesis edilmesinde önemli bir görev üstlenen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 99. yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını milletçe kutlamanın büyük onur ve gururunu yaşıyoruz.

23 Nisan 1920 tarihi, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bayramı olmasının yanında, egemenliğin millet iradesine bırakıldığı, demokrasinin temelinin atıldığı Cumhuriyetimizin yapı taşı Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşu olarak milletimiz ve ülkemiz için tarihimizi şekillendiren önemli bir dönüm noktasıdır.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ gelecek nesillere verilen önemin ve güvenin de simgesi olmuştur.Bu nedenle daha güçlü ve daha huzurlu yarınlar için geleceğimizin güvencesi, teminatı çocuklarımızı çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatarak, en iyi şekilde yetiştirmek, geleceğe hazırlamak hepimizin ortak hedefidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, 23 Nisan’ı çocuklara bayram olarak armağan eden başta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk Başkanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimiz ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmetle, minnetle, saygıyla yâd ediyor, milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.

Devamını oku

GÜNDEM

Boğalar Bafa Zeytinspor Yararına Güreşti

Yayınlanma tarihi

-

21 Nisan Pazar Günü Bafa mahallesinde düzenlenen Boğa Güreşleri renkli görüntülere sahne oldu. Güreşlerden elde edilecek gelir 1. Amatör kümede mücadele eden Bafa Zeytinspor yararına kullanılacak.

Bafa Mahalle Muhtarı Kerim Tekin,Bafa Zeytinspor Başkanı Sami Şener ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın katkılarıyla bu sene 2.’si düzenlenen Boğa güreşlerinde 130 şampiyon boğa kıyasıya mücadele verdi.Renkli görüntülerin yaşandığı güreşleri yaklaşık 5 bin kişi izledi.Havanın güzel olmasını fırsat bilen güreş severler Bafa Arenayı bayram yerine çevirirken,kazanan boğa sahipleri galibiyeti sahada davul zurna eşliğinde kutladı.

Güreşleri izlemek için Belediye Meclis üyeleri ile beraber Bafa Arenaya gelen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat güreş severlerden yoğun ilgi gördü.Sahayı gezerek güreş severlere hoş geldiniz diyen Başkan Tokat Güreş tertip komitesine de emekleri için teşekkür etti.

Milas Belediye Başkanlığı adına düzenlenen güreşte Yarım Hacı ve Fay Hattı isimli şampiyon boğalar kıyasıya mücadele etti.Çekişmeli ve heyecan içinde gecen güreş sonunda kazanan Boğa Yarım Hacı oldu. Boğa sahiplerine kupayı Başkan Tokat takdim etti.

Devamını oku

POPÜLER