Takip Edin

Turizm

Bodrum’a Avrupa Pazarından Yoğun İlgi

Yayınlanma tarihi

-

Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV), Bodrum’u tanıtmak ve Bodrum’a gelecek turist sayısını arttırmak amacıyla 6-10 Mart 2019 tarihleri arasında Berlin’de düzenlenen ITB Berlin Turizm Borsası Fuarına katıldı.

Dünyanın en büyük turizm fuarlarından olan ve Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleştirilen ITB Berlin Turizm Borsası Fuarı’nda, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da turizmcileri yalnız bırakmadı. Hem magazin dergilerinde hem de ulusal kanallarda Almanya’da THY ile birlikte yoğun tanıtım kampanyasına başladıklarını ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, nisan ayı itibariyle THY’nin Almanya’nın çeşitli noktalarından tarifeli seferlerinde Antalya, Bodrum ve İzmir havalimanlarını da devreye aldıklarını, ayrıca Türkiye’nin tanıtımındaki farklılaşmanın yüksek seviyede olumlu sonuçlar getireceğine inandığını belirtti.

2017 yılında Almanya’dan Bodrum’a gelen turist sayısı 30 bin iken 2018 yılında bu rakam 81 bin kişiye yükseldi.

ITB Berlin Turizm Borsası Fuarı’na katılan BOTAV yetkilileri ve Yönetim Kurulu Üyeleri Almanya, Hollanda, Fransa, Belçika, İngiltere, İrlanda, Polonya, Çekya ve Ortadoğu ülkelerinin tur operatörleri ile çeşitli görüşmeler yaptı. Bu görüşmeler sonucunda Bodrum’a olan yoğun ilgi ve birçok şehirden gerçekleşecek direk uçuşların da artması ile birlikte 2019 turizm sezonunda Avrupa’dan Bodrum’a gelecek turist sayısında yüksek oranda artış olacağı belirtildi.

ITB Berlin Turizm Borsası dünyanın en önemli turizm fuarlarının başında geldiğini belirten Bodrum Belediye Başkanı ve BOTAV Başkanı Mehmet Kocadon “Biz de Bodrum ve BOTAV olarak yıllardır bu fuara katılarak Bodrumumuzu en iyi şekilde tanıtmaya çalışıyoruz. Yapılan görüşmeler hepimizi çok mutlu etmiştir. Her sene giderek artmakta olan beklentilerimizde ne kadar haklı olduğumuzu artan rakamlardan görebiliyoruz. 2019 turizm sezonu Bodrumumuz için daha iyi geçecektir. Dünya markası Bodrum’un yıldızını her geçen gün daha iyi parlatabilmek, tüm dünyaya en iyi şekilde tanıtmak için yoğun bir tempo ile çalışan BOTAV üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

180 ülkeden yaklaşık 12 bin katılımcı, işletme ve kurumun katıldığı fuarın ziyaretçi sayısının 230 bini geçmesi bekleniyor. ITB Berlin Turizm Borsası Fuarı 1966’dan bu yana bütün dünyadan sektör temsilcilerini, uçak şirketlerini, tur operatörlerini, otel ve havalimanı işletmelerini, uçak şirketlerini ve seyahat etmek isteyenleri aynı çatı altında buluşturuyor.

Bodrum Tanıtma Vakfı 2018-2019 turizm fuarları döneminde 32 ülkede tanıtım çalışmaları yürütmüş, Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile de Bodrum’a çeşitli ülkelerden çok sayıda medya mensubu ve blogger Bodrum’a davet edilerek Avrupa basınında ve sosyal medyada Bodrum ile ilgili birçok tanıtıcı yayın yapılmasını sağlamıştır.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Turizm

Turizm Bakanı Ersoy, Müjdeleri Ardı Ardına Verdi

Yayınlanma tarihi

-

Bodrum’a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yenilemede olan Bodrum Kalesi’ni gezerek 18 Mayıs’ta açılacağının müjdesini verdi. Turizmin sezonunun 3 aya sıkıştığı Bodrum için sezonu uzatmak için çalışmalar başlatacakları söyleyen Ersoy, turizmcileri heyecanlandırdı.

Bodrum’a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bodrum Kalesi’nin yenileme çalışmalarını yerinde inceledi. Restorasyon çalışması yapılan kaleyi gezen Bakan Ersoy, Muğla Anıtlar ve Röleve Müdür Vekili Bilge Havize Özyer’den çalışmalarla ilgili detaylı bilgi aldı. Daha sonra Bodrum merkezde esnafla buluşan Bakan Ersoy, vatandaşın sıkıntılarını dinledi. Merkez ve Özlem Taksi duraklarına da uğrayan Ersoy, taksici esnafının sorunlarını da dinledi. Uber ile ilgili sıkıntılarını anlatan taksici esnafı turizm sezonunu da kısa bir süre olduğunu Bakan Ersoy ile paylaştı.

Bakan Ersoy’a kale ziyaretinde Muğla Valisi Esengül Civelek, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, AK Parti İlçe Başkanı Ömer Özmen ve AK Parti Bodrum Belediye Başkan adayı Tahir Ateş eşlik etti. Kaleden sonra Cumhur İttifakı Bodrum AK Parti Başkan adayı Tahir Ateş ile birlikte esnaf ziyaretleri yaptı.

Bodrum Kalesi önünde açıklamalarda bulunan Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bodrum Kalesi’nin açılışıyla ilgili tarih vererek, “Bodrum Kalesi’nin sezona yetiştirilmesi için bir çalışmamız var. Geçen sene sezon sonunda sezona burayı yetiştireceğimizi taahhüt etmiştik. Bu yüzden gerekli incelemeleri yerinde yapmak için özellikle bugün ziyaret ettim. Söz verdiğimiz gibi Bodrum Kalesi’nin birinci etabını 18 Mayıs’a yetiştiriyoruz. Ben burada özellikle restorasyon çalışmalarında görev alan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Geceli gündüzlü çalışıyorlar yetiştirebilmek için. 18 Mayıs’da söz verdiğimiz gibi Dünya Müzeler Günü’nde yüzde 60’lık kısmını açacağız. Bunun dışında bir önemli noktada Bodrum bir kültür şehri, kültür ve sayfiye bölgesi. Burada kültür çok önemli ve en büyük aktivite alanı da kale içindeki sahne bölümüydü. Bunu da söz verdiğimiz gibi 1 Haziran’dan önce sahneyi monte edeceğiz. Bizim restorasyon ekibimizi sezon için arka bölümlere çekilecekler ve bu sene Bodrum Kale içi eski canlılığına, eski aktivitelerine kavuşacak. Ayrıca ben güzel sanatlar ve opera ve bale bölümlerimize talimat verdim. Bu yaz bu sahnenin de açılması sebebiyle ilave turneler buraya kaydırmaları talimatını verdim. Bu yaz bakanlığımızın da desteklediği çok önemli bir aktivite alanı haline gelecek kale içi. Kale içi ve Bodrum merkezin canlanması içinde çok faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

Yaz sezonu için Turizm sezonunu değerlendiren Bakan Ersoy, “Biz geçen seneyi çok ciddi bir artışla kapatmıştık. Bu sene de turist sayısında çok ciddi bir artış bekliyoruz. Önemli olan gelir artışı bizim için. Bu sene Türk turistinden kayması var Ege’ye. Bodrum için çok iyi bir sezon bekliyorum. Bodrum’un sorunu sezonda yolcu almak değil. Bodrum’un sorunu sezonun uzatılması. Biz de çalışmalarımızı Bodrum sezonunun uzatılmasıyla ilgili yapıyoruz. Bodrum Belediye Başkan adayımız Tahir Ateş ile beraber bir toplantı yaptık ve turizm sezonunun nasıl uzatılması gerektiği ile ilgili projelerini anlattı. Ben 21 Mart’ta tekrar Bodrum’a geleceğim. Bodrum’un sezonunu uzatmakla ilgili Bakanlık olarak neler yapabiliriz, neleri devreye almamız lazım, ona gayret edip onun üzerinde yoğunlaşacağız. Bodrum’da tek tip bir turizm var. 15 Haziran, 30 Ağustos arasından villacıların getirdiği bir turizm var. Gerçek turizm bu değil. Tek tip turizmden kurtarmamız lazım Bodrum’u. Bu projeleri yerinde incelemek için bir daha geleceğim” ifadelerini kullandı.

Kale Kurivaziyer turizmi için önemli
Bakan Ersoy, Kurvaziyer turizmi için Bodrum Kalesi’nin önemine değinerek, “Ben proje açıkladığım zaman bitiş süresini de açıklamayı seviyorum Geçen sene Bodrum’a sezon sonunda gelmiştim burayı açacağım, sezona yetiştireceğim demiştim sizlere. 18 Mayısa yetiştiriyoruz Bodrum Kalesi’ni. Bu da çok kurvaziyer destinasyonu olarak da geçiyor Bodrum. Eğer 1 sene daha kapalı tutsaydık Kurvaziyer turizmiyle ilgili çok ciddi bir darbe görecekti. Bu sene Kurvaziyer turizmi için kala en azından açılmış olacak. Bu tarz hızlandırılmış projelere biz devam edeceğiz. 2’inci etabı da 18 Mayıs 2020’ye yetiştireceğiz. Finansman kapsamına da aldık kale resterasyonunu. Finansal desteği de hızlandırıyoruz. Bodrum’u yavaş yavaş kazanacağız. Ayrıca bir müze ihtiyacımız var. Burası su altı müzesi olarak da hizmet görüyordu. Bizim kapsamlı bir su altı arkeoloji müzesi lazım. Bununla ilgilide başkan adayımız Tahir Ateş bir yer gösterdiği zaman güzel bir müze yapacağız” dedi.

Gündoğan Çetili burnunda yapılan inşaatın durdurulduğunu ve mühürlediğini de belirten Bakan Ersoy, “Ben de pazar günü sayın valimizle görüştüm ve hızlı bir şekilde durdurulmasını talep ettim. Zaten pazartesi günü sayın valim de mühürleme işlemini yaptı. Maalesef seçim öncesi böyle fırsatçılar oluyor. Kapadokya’da da aynısı yaşanmıştı biliyorsunuz. Burada da yaşandı. Sonunda da olayların nereye gittiğini hep beraber gördük. Böyle fırsatçılara izin vermeyeceğiz. Mühürleme işlemini yaptık. Bugün de savcılığımıza suç duyurularımızı yapıyoruz. Biz bakanlık olarak sıkı sıkıya takip edeceğiz. Yani artık Türkiye’de herkesin yasalara uygun yatırım yapması lazım, yasalara uygun inşaat yapması lazım. Biz sıkı sıkıya takipçisiyiz. Gelen her talebi de kontrol edip değerlendirerek sonuçlandıracağız” şeklinde konuştu.

Devamını oku

Turizm

Hapimag Sea Garden Resort Bodrum 25’inci Yaşını Kutladı

Yayınlanma tarihi

-

Kapasite açısından Ege Bölgesi’nin en büyük turizm tesislerinden Hapimag Sea Garden Resort Bodrum 25’inci yaşını üyeleri ve çalışanlarının katılımı ile düzenlenen etkinlikle kutladı.

Bodrum Gökova Körfezi’nde yer alan ve kapasite olarak Ege Bölgesi’nin en büyük turizm tesislerinden Hapimag Sea Garden Resort Bodrum 25’inci yaşını kutladığı kokteylde üyeleri ve çalışanları ile bir araya geldi. Kutlama birbirinden renkli anlara sahne oldu.

Hapimag Sea Garden Resort Bodrum Genel Müdürü Kerem Demirkol bu özel davete ilişkin “25’inci yılımızı kutladığımız bugünlerde tüm konuklarımıza bize olan bağlılıklarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. 25 yıldır sizlere hizmet veriyor olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. 4 Mart 1994’te hizmete başlayan Hapimag Sea Garden Resort Bodrum 25’inci yılda birçok misafir ağırladı. 25 yılda emeği geçen çok sayıda çalışanı oldu. Hep birlikte çok güzel anlara ve anılara imza attık. Misafirlerimizle süren çeyrek asırlık bu birlikteliğimizin daha uzun yıllar süreceğine inanıyorum. Emek veren gönülden çalışan tüm arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunarım. Umarım sağlık ve mutlulukla güzel yılları ve sezonları bir aile olarak hep birlikte geçirelim” dedi.

Devamını oku

Turizm

Turizm Öğrencileri Sektör Temsilcileri ile Buluştu

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından Türkiye İş Kurumu işbirliğinde düzenlenen ve turistik tesislerin kalifiyeli eleman ihtiyaçlarının karşılanmasını amaçlayan ‘Okul-Sektör’ buluşmasının 13’üncüsü başladı.

Üniversite Mavi Çatı salonunda düzenlenen okul-sektör buluşmasında 107 turistik firma ve 350 katılımcı yer aldı.
Her yıl katılımcının arttığı ‘Okul-Sektör Buluşması’na oteller, turizm seyahat acenteleri, restaurant işletmeleri gibi turizmi bünyesinde barındıran birçok firma katılıyor. İşletmelerin kalifiyeli elaman ihtiyacının karşılanmasını amaçlayan okul-sektör buluşmalarında öğrenciler ve işletme yetkilileri bire bir görüşme yapıyor.

İşletmeler ihtiyaç duydukları alanlarda öğrencilere form doldurtarak sezon öncesi geri dönüş yapıyor ve sezon boyunca öğrenciler bu işletmelerde hem staj yapıyor, hem de meslekleri ile ilgili deneyim kazanıyor.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Burhan Kılıç, “Bu yıl itibari ile 13’üncüsünü düzenlediğimiz okul-sektör buluşmasına işletmeler ve turizm sektörünün ciddi bir talebi oldu. 107 işletmenin resmi başvurusu var. Tabi daha fazla başvuru almak isterdik, işletmelerin yoğun talebi vardı ama fiziksel olanaksızlıklar yüzünden daha fazla işletmeyi kabul edemedik. Kaliteli hizmet açısından da 107’de kesmek durumunda kaldık” dedi.

Marmaris Turizm Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Cafer Topaloğlu, “Son iki yıldır ülkemizdeki turizm hareketliliği 2016’da ve 2017’de yaşanan olumsuzlukları atlattığımızı söyleyebiliriz. Geçen seneki dolululuk oranlarına baktığımızda 2015’i yakalamak üzere olduğumuz görülecektir. Bu yıldan sonra bu rakamların üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz. Rezervasyonlara baktığımızda ise turizmciler ile sürekli birlikteyiz ve toplantılar yapıyoruz. Rezervasyonlar son derecede sevindirici ve mutlu edici rakamlara ulaştı. 2019 yılı sonunda 2015 rakamlarını da geçeceğimizi söyleyebilirim” dedi.

Okul-Sektör buluşmasında işletme sahipleri buluşan ve iş talep formlarını dolduran öğrenciler “Bu sektör buluşmasının bize çok katkısı var. Tecrübemiz olmadığı için sektör buluşması da iş imkanı açısından bizim için çok. İş bulma konusunda daha iyi oluyor bizim için. Başvuruları veriyoruz, geri talep olursa bize dönüyorlar” dediler.

Hilton Bodrum CEO’su Zafer Tangil, “Güzel bir 2018 geçirdik. Geçmiş 2018-2017’ya baktığımızda 2018 gayet başarılı oldu. Rakamlar da çok güzeldi. Tabi bu beklenti ile 2019’a girdik. 2019 yılı için de yabancıların Pazar payı artmaya başladı. Özellikle baktığımızda bu oran yükseliyor. Rus pazarı olsun, DT pazarı olsun bunlarda artışlar var. Aynı şekilde Avrupa pazarında da bir artış görüyoruz. Ancak iç pazarda biraz yavaşlama var. Bu da herhalde biraz fiyatlardan kaynaklanıyor. Herkesin beklentisi, bizim de beklentimiz aynı doğrultuda, sezonun geçmiş yollara göre iyi geçeceği ve 2015 yılını yakalama ihtimali de yüksek. Bu tabi parasal olarak değil, gecelik olarak baktığımızda o oran rakam yakalanacak. Parasal anlamda gerileme olsa bile, 2015’e göre gecelemede iyi bir geceleme yakalanacağına tahmin ediyorum ben”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Çevik, “Bu yıl 107 şirket 350 katılımcı var. Bu gittikçe büyüyor. Tabi bu bizim Üniversite için çok önemli. Turizm bölgesiyiz ama sadece turizm ile sınırlı kalmak istemiyoruz. Öğrencilerimizin geleceğe dönük iş bulma imkânları açısından öğrenci-sektör buluşmasını önemsiyoruz Üniversite yönetimi olarak. Bunu gittikçe büyüyen bir tren ile gerçekleştirmek istiyoruz. 13’üncüsü de bizim için çok önemli oldu. Hakikaten 107 firma ve 350 katılımcı ile büyük bir organizasyon oldu. Öğrencilerimiz hayata atılırken,eğitimlerini aldıktan sonra direkt iş bulmaları açısından çok önemli bu öğrenciler ile sektörü bir araya getirmek, ihtiyaçlarını burada görmek, geri dönüşleri almak ve bunu de kendi eğitim standartlarımızı buna göre belirlemek açısından da önemli” dedi.

Devamını oku

POPÜLER