Takip Edin

GÜNDEM

Başkan Toksöz, Görevdeki 200 Gününü Değerlendirdi

Yayınlanma tarihi

-

31 Mart seçimlerinde Yatağan Belediye Başkanı seçilen Ak Partili Mustafa Toksöz, göreve geldiği günden bu yana yaptığı çalışmaları, basın açıklamasıyla değerlendirdi.

Görevinin çalışmak olduğu bilinciyle halka hizmet üretme, halkın yaşamını kolaylaştırma ve halkın sosyal yaşantılarını zenginleştirmek için çalıştıklarını belirten Toksöz, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Stratonikeia Antik Kenti’ni ziyaretinin ardından ilçemize destek arttı ve çalışmalarımız hızlandı. 50 mahallesiyle hizmet bekleyen Yatağanımızda öncelikli olan sorunlarımıza eğilmeye gayret ediyoruz. Seçim sürecinde söylediğimiz gibi artık işimiz çalışmak ve hizmet üretmek” dedi.

Toksöz, 200 günlük faaliyet raporunu, şu şekilde açıkladı: “Gerekli girişimlerde bulunup Yatağan Meslek Yüksek Okulumuza 419 yeni ek kontenjan kazandırarak, öğrenci sayımızı 800’lere taşıdık. Şu anda bu okulumuzda 714 öğrencimiz eğitim-öğretim görmektedir. Meslek Yüksek Okulumuzun iç tefrişatının yapımını özel sektör kanalıyla çözüme kavuşturduk. Yüksekokulumuzun yolunu ve kaldırımlarını, çevre düzenlemelerinin bir kısmını belediye imkanlarımızla gerçekleştirdik. Ayrıca belediye olarak bir kız öğrenci yurdumuzu işletmeye açtık, ikincisi için de çalışmalarımız devam etmektedir. Ben inanıyorum ki, misafirperver Yatağan halkımız üniversite öğrencilerimizi en iyi şekilde ağırlayacaktır. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Gençlik, geleceğimizdir.”

“Düğün yeri olmayan mahalle kalmayacak”
Toksöz, “Yine altyapı ile ilgili düğün yerlerine yemekhane, bulaşıkhane, depo ve tuvaletler yapıyoruz. Yukarıyayla, Akgedik, Yeşilbağcılar-TOKİ Mahallelerimizi tamamladık. Kafaca, Kadıköy mahallelerimizde inşaatı devam etmektedir. Hiç düğün yerimiz olmayan Mesken, Doğanköy, Katrancı, Gökgedik, Kadıköy’ün betonlama işlemleri yapılmıştır. Buralarda da 20×30 düğün yerleri inşa edeceğiz” dedi.

“Yaklaşık 65 bin metrekare altyapı gerçekleştirdik”
Belediye Başkanı Toksöz, “Parke taşı döşemede de Eskihisar, Çamlıca, Hacıveliler, Bahçeyaka, Gökpınar, Kadıköy, Elmacık, Yukarıyayla, Yava, Madenler, Yatağan Sanayi Sitesi 1 cadde, Dere Mahallesi’ndeki meslek yüksekokulu yollarını yaptık, yapıyoruz. Yaklaşık 65 bin metrekare altyapı gerçekleştirdik. Ayrıca Atatürk Mahallesi Hacıyakası Mevkisi için gerekli ödeneği devletimizden aldık. Alt yapı çalışmaları için MUSKİ, Telekom ve AYDEM’e yazılarımızı yazdık. İnşallah önümüzdeki yılın başında parke taşı, yol sorununu çözeceğiz. Yine Yatağan merkez ve mahallelerimizde parke döşeme işimizi aralıksız çözmeye gayret edeceğiz. Yine MUSKİ ile protokol yaparak bozdukları yerleri tamir ediyoruz. Koordinasyonda eksiklik olduğunu gözlemliyor, çözme gayreti içindeyiz” diye konuştu.

“Kırsal mahallelere de doğalgaz gelecek”
Tosöz açıklamasının devamında, “2019 yılı içinde Yatağan’da hiç doğalgaz yatırımı yoktu. Görüşmelerimiz sonucu 10 kilometrelik hattın döşenmesini sağladık. Doğalgazın halkımız için ne kadar ihtiyaç olduğunu biliyor, bu konuda ilgili firma olan Akmercan’la görüşmelerimiz devam ediyor. Doğalgaz çalışmalarına Madenler ve Akgedik mahallelerimizde başlandı, çalışmalar devam ediyor. Bozarmut, Bozüyük için ilk programlamaya alınmasına gayret ediyoruz. Yine Şahinler, Yeşilbağcılar ve Turgut mahallelerimize de doğalgazı getirmeye çalışacağız.
Altyapı ile ilgili Gölyeri Mevkiinde 1 kilometre asfaltlama gerçekleştirdik. Uzun süre halkımızın şikayetçi olduğu yolu en kısa zamanda devletimizin imkanlarıyla gerçekleştirdik. Yine Çamlıca Mahallemizin Sarıdere Mevkii yolunu asfaltladık” diye ifade etti.

“Sosyal belediyecilikle kimsesizlerin kimsesi olmaya çalışıyoruz”
Mustafa Toksöz, “Kimsesizlerin kimsesi olmaya çalışacağız” demiştik. Yine belediyemiz yardımlaşma fonuyla ihtiyaç sahiplerine yardımlar yapıyoruz. Tabi kamunun kaynaklarının doğru kullanılması amacıyla komisyon değerlendirmesi yaparak, kararlarımızı alıp yardımlarda bulunuyoruz. Engelli vatandaşlarımıza tekerlekli ve akülü araçlar alıyoruz. Belediyeye kazandırdığımız hasta nakil aracımızla, yatan hastalarımızın tedavileri için hastaneye nakil ediyoruz ve aynı şekilde evlerine ulaştırıyoruz. Önümüzdeki günlerde inşallah sosyal belediyecilik anlamında düşündüğümüz güzel projelerimizi hayata geçirmeye başlayacağız.”
Göreve geldiğimiz günden bu yana belediyemiz araç parkına araç takviyesi yapmaya gayret ediyoruz. Bir adet çöp kamyonu, hasta nakil aracı, yol süpürme aracımız geldi. Bu ay itibariyle arazöz, Beko-Lader ve hizmet aracımız ile toplu taşımacılık için iki midibüs gelecektir” dedi.

Kırsal mahallelere halı saha
Başkan Toksöz, “Yine üç halı saha yapımımız devam etmektedir. Yeni Mahalle, Gökpınar ve Kafaca mahallelerimiz yıl sonuna kadar halı sahalarına kavuşmuş olacaktır.
Yatağan Devlet Hastanemizin inşaatı devam ediyor, Mayıs ayında bitmesini planlıyoruz. Girme Barajı’nın çalışmalarının hızlandırılmasıyla birlikte en kısa sürede inşallah sonuçlandıracağız.
Ayrıca Yatağan’ın en büyük sorunu olarak gördüğümüz İnönü Bulvarıyla ilgili Karayollarıyla çok sayıda görüşme gerçekleştirdik. Alt yapı ile ilgili ufak tefek pürüzler var. Sivil toplum örgütlerimizle yaptığımız görüşmeler neticesinde üniversite ile görüşerek bir proje hazırladık. Projenin kabulü ve başlanılması için gayretlerimiz devam ediyor” diye konuştu.

“Artık siyaset ikinci planda”
Toksöz açıklamasının son bölümünde ise, “Ayrıca Yatağan Şehir Stadyumu ve gençlik merkezi için ödeneklerimizi aldık. Yine Bozüyük Mahallemizde restorasyon çalışmaları için gerekli ödenek çıkartıldı. Eskihisar Stratonikeia Antik Kenti kazı alanında kamulaştırma için gerekli ödenek de çıkmak üzeredir. Yine vergi borcumuzu da devletimizle mahsuplaştık.

Dediğimiz gibi 31 Mart bitti, siyaset artık ikinci planda, amacımız çalışmak ve Yatağanımıza hizmet etmek.
200 günlük süreçte Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve değerli eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi, ilçemize gelerek Stratonikeia’yı ziyaret ettiler. Yaklaşık 3 saat gibi bizlere vakit ayırdılar. Bakanlarımıza Yatağan’ın sorunlarının çözülmesi noktasında yardımcı olunması talimatlarını verdiler. Ben, Yatağan halkımız adına kendilerine şükranlarımızı tekrar tekrar iletiyorum” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

Emniyet Müdürü Önce Kendi Çakar’ını Söktürdü

Yayınlanma tarihi

-

Trafikte yetkisiz çakar kullanımının 1 Kasım tarihi itibari ile yasaklanmasına ilişkin düzenlemenin ardından Muğla’da çakar kullanan kamu kurumlarındaki araçların çakarları tek tek sökülüyor.

1 Kasım tarihinden itibaren kamuda, mahalli idarelerde, diğer meslek kuruluşları ve üniversitelerde üst yönetici, genel müdür, daire başkanı veya başka unvanlar ile görev yapan kamu görevlilerinin kullanımındaki araçlarda çakar olarak tabir edilen ışıklı uyarı işaretlerinin kullanımına izin verilmeyecek.

Yetkisiz çakar kullanımını denetleyecek kurumlardan Muğla İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki araçlarda bulunan çakarlar da sökülüyor. Muğla İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, önce kendi aracındaki çakarı söktürdü.
Muğla Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şube Müdürü Raşit Tosun, 1 Kasım’dan itibaren halk arasında ‘Çakar’ olarak tabir edilen ışıklı sistemin kullanımın yasaklandığını belirterek, “Muğla Emniyet Müdürlüğü olarak ilk olarak kendi araçlarımızdan başlayarak İl Emniyet Müdürümüzün aracı dahil tüm araçlarımızda, sivil ve kiralık araçlarımızda bulunan ışıklı ve uyarı sistemleri usul ve esaslar hakkındaki yönetmeliğe uygun bir şekilde söküm işlemlerini tamamladık. 1 Kasım itibari ile il genelinde Muğla Emniyet müdürlüğü olarak denetimlerimiz en üst seviyede devam edecek. Şu anda Emniyet Müdürlüğümüzde 11 adet çakar tabir edilen ışıklı sistem vardı. Bunların tamamının sökümü tamamlandı. Sadece boyama şekilleri ile yani resmi araç olan araçlarımız haricindeki diğer tüm sivil araçlardaki söküm işlemleri tamamlandı” dedi.

Muğla’da sadece Valilik çakar kullanacak
Muğla Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, çakar ile ilgili Türkiye’de çok ciddi sorunlar yaşandığını belirterek, “Bu konuda çok sayıda şikayetler alındı. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Sayın İçişleri Bakanımızın bize verdiği emirler doğrultusunda çakar konusundaki düzenlemeler ile ilgili uygulamalara 1 Kasım tarihi itibari ile başlıyoruz. Bu konuda çok geniş açıklamalar yapıldı, kamuoyu da bilgilendirildi. İlimizde sadece valilik makamı dışında hiçbir araç panjur içinde çakar kullanılmaması konusunda ilgili dairelere gerekli uyarı ve yazışmalar yapıldı. Başta benim kendi makam aracım olmak üzere acil durumlarda geçiş üstünlüğü kullanmamız gereken durumlarda kullanmak üzere araçların tepesinde kullanılacak olan uyarıcı işaretler siren ile birlikte kullanılmak suretiyle bu işlemleri gerçekleştireceğiz. İlimiz trafiğinin çok yoğun olduğu geçiş üstünlüğüne haiz araçların kullanıldığı bir güzergaha sahip. Bununla ilgili biz bu yeni düzenleme çerçevesinde en hassas bir şekilde Trafik Müdürlüğümüz takip edecek. Bu konuda ilgililerin bize yardımcı olmasını, herhangi bir olumsuzluğa mahal verilmemesi konusunda rica ediyoruz” dedi.

Devamını oku

GÜNDEM

Muğla Büyükşehirden Kadın Üreticilere “Kıl Keçisi” Desteği

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Büyükşehir Belediyesi kırsal kalkınma çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek Kıl Keçisi Projesi’ni hayata geçirdi. Özellikle kadın üreticilere destek olmak için başlatılan projede pilot bölge olarak seçilen Menteşe İlçesinde 40 üreticiye 2 dişi 1 erkek olmak üzere toplam 120 “Kıl Keçisi” dağıtıldı. Düğerek Mahallesi’nde gerçekleştirilen dağıtım törenine Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, eski ve yeni meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Kıl keçisi desteği proje ile üreticilerin ikinci yılda ellerinde anaçlarla birlikte 8 keçisi olması ve üretime teşvik edilmesi amaçlanırken, sürdürülebilir kırsal kalkınmanın sağlanması, hayvancılığın desteklenmesi ve alınan taleplerle birlikte diğer ilçelerde de hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Yörük kültürünün önemli öğelerinden olan kıl keçisinin bakım ve besleme ile her türlü iklim koşullarına çok iyi adaptasyon sağlayan, hastalıklara dayanıklı, makiliklerden iyi yararlanabilen, yetiştiriciliği kolay bir ırk olması nedeniyle seçildiği belirtildi.

Törende konuşan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Büyükşehir Yasasının ardından büyükşehir ve İlçe belediyelerine tarım ve hayvancılıkla ilgili bazı yetkilerin verildiğini belirterek Büyükşehir Belediyesinin çiftçiye büyük destekler verdiğini söyledi. Başkan Gümüş, “Menteşe ilçesi tarım ve hayvancılığın yapıldığı bir kent. Köylünün desteklenmesi amacıyla büyükşehir belediyesinin güzel çalışmalarını görmekteyiz. Tarım kenti Muğla’mız da köylünün desteklenmesi ve köyden kente göçün önlenmesi konusunda sağlanan bu destek nedeniyle başkanımız Osman Gürün’e teşekkür ediyorum” dedi.

Kıl Keçisi dağıtımında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla’nın sanılanın aksine sadece turizm kenti olmadığını aynı zamanda tarım kenti olduğunu vurgulayarak tarımsal üretimin arttırılması için gerekli destekleri vermeye devam edeceklerini belirtti. Başkan Gürün, Muğla’da kırsaldan kente göçüşün diğer illere göre daha düşük olduğunun altını çizerken, “Başka illerde kırsaldan kente göçüş çok yüksek ancak Muğla’da bizim köylümüz toprağına sahip çıkıp üretmeye devam ediyor. Burada en önemli faktör kadınlarımızdır çünkü üretimde kadınlarımız ön plana çıkıyor. Üretimin ana aktörü kadınlarımızla Alım Garantili çiçek üretiminde, Koku vadisi projemizde birlikte hareket ediyoruz. Milli ekonominin temeli tarım, tarımın ana aktörü de üretici kadınlarımızdır” dedi.

Başkan Gürün dağıtılan Kıl Keçilerinin 3 sene boyunca satılamayacağını belirtirken, “3 sene süreyle satış yapmak yasak ancak keçilerden üretilen süt ve kıllardan yararlanabilirsiniz. Üretimin devam etmesi için gerekli desteği de vermeye devam edeceğiz. Hayvancılık dışında ‘Tarlanı satma ürününü sat’ kooperatiflerle yaptığımız tarımsal üretimi destekleme projeleri de hız kesmeden devam edecek. Sahilde büyük bir tüketim var o nedenle pazarımız da hazır. Kırsalda üretip kıyısalda tüketim yapacağız” dedi.

Devamını oku

GÜNDEM

Şampiyona Dönüşü Kazada Ölen Milli Antrenör Son Yolculuğuna Uğurlandı

Yayınlanma tarihi

-

Bosna Hersek’te düzenlenen Kick Boks Şampiyonası sonrası Muğla’ya dönerken Aydın’ın Germencik ilçesinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Milli Takım Antrenörü Hasan Karlı, son yolculuğuna uğurlandı.

Aydın-İzmir otoyolu Germencik gişeleri yakınında dün sabah saatlerinde meydana gelen kazada Bosna Hersek’te düzenlenen Kick Boks Dünya Şampiyonası’ndan dönen Kick Boks Milli Takım antrenörü Hasan Karlı yönetimindeki 48 ABA 465 plakalı cip, otoban gişelerinde bariyerlere çarptı. Kazada ağır yaralanan Hasan Karlı ambulansla hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetti. Araçta bulunan milli sporcu Merve Sağlam ise Aydın Atatürk Devlet Hastanesi’ne tedavi altına alındı.

Milli Antrenör Hasan Karlı’nın Aydın Devlet Hastanesi morgundan alınan cenazesi, bugün karayoluyla Bodrum’a gönderildi. Karlı’nın cenazesi, ikinci namazı sonrası kılının cenaze namazının ardından Turgutreis Mahallesi’nde son yolculuğuna uğurlandı.

Devamını oku

POPÜLER