Takip Edin

Siyaset

Başkan Saatcı 2018 Yılını Değerlendirdi

Yayınlanma tarihi

-

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, 2018 yılı değerlendirmesi kapsamında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 2018 yılıyla ilgili Fethiye’de gerçekleştirdikleri projeleri basın mensuplarıyla paylaşan Başkan Saatcı, 2019 yılında ise en önemli olayın 19 Mayıs’ın 100. Yılını kutlayacak olmaları olduğunu ifade etti. Siyasi gelişmeler hakkında bilgiler aktaran Başkan Saatcı, “Ben Türkiye genelinde Ak Parti ile MHP arasında yapılan ittifaka karşılık, İYİ Parti ile CHP’nin ittifak yapması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Başkan Saatcı konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Yeni yıl yeni umutlar demek. 2019 deyince aklımıza ilk olarak 2019’un 19 Mayıs’ı aklımıza gelecek! Yüz yıl önce parçalanmış, Anadolu Coğrafyasına sıkışmış, darmadağın olacak bir imparatorluktan, yeni bir devletin doğmasına ilk ateşin yakıldığı 19 Mayıs’ı bu sene içerisinde kutlayacağız. 19 Mayıs ruhunun, ülkemizde hakim olması, birlik ve dirlik içerisinde Atatürk’ümüzün hedeflediği muasır medeniyetler seviyesine yükselmesi en büyük dileğimizdir.Bizim için 2019’un en önemli olayı, 19 Mayıs’ın 100. Yılı olmasıdır”

Başkan Saatcı, “Fethiye’nin her zaman hakkını savunduk”
“Son beş yılı değerlendirdiğimizde ise, ‘Bu yıl çok iyi geçti’ diyeceğimiz bir yıl olmadı. 2019, 2018 yılının aranmadığı bir yıl olsun. Umutlarımızın tazelendiği, geleceğimize güvenle bakabileceğimiz, kardeşliğimizin pekiştiği, tatlı dilin ülkemizde hakim olduğu, ayrımcılığın olmadığı, kucaklaşmanın sağlandığı bir yıl temenni ediyorum. Biz muhalefette bir belediye başkanıyız. Ne yaptıysak, her şeyi tırnaklarımızla yaptık! Bunu bir elim yağda, bir elim bağda yapanlarda var. Ama bu bizim hayat tarzımız oldu. Biz Fethiye’nin hayrına iş yapanları her zaman baş tacı yaptık, Fethiye’nin zararına iş yapanlarla da makamı, mevkiisi ne olursa olsun, yasal yollarla mücadelemizi verdik!Önümüzde 3 ay daha süreç var. Bunu görev süremiz boyunca yapmayı sürdüreceğiz.

Başkan Saatcı, “Birçok büyükşehir ve ilden fazla ulusal basında yer aldık”
“‘Fethiye Belediyesi olarak 2018 yılında neler yaptık?’ dersek, hatırlamakta fayda olan projeler gerçekleştirdik. Gelen giden herkesin gıpta ettiği ve hakkını verdiği, yurt dışından, çevremizdeki il ve ilçelerden misafirlerimizin geldiği Şehit Fethi Bey Parkı’mızı hizmete açtık. Gerçekten dillere destan bir park oldu.Koru ve Kızılbel’de sosyal tesisleri hizmete açtık. Üzümlü’ye dastarhane yaptık. Esenköy’e destihane yaptık! Engelli kardeşlerimiz için deniz kenarında FESEM’i kurduk. Akarca ve Cami Mahallelerinde parklarımızı yaptık. Çeşitli mahallelerimizde yapılanlar ve yapılmaya devam edilen yol, park gibi projelerimiz var. Sosyal Tesis çalışmalarımız var. Üzümlü’de Düğün Salonu ve Sosyal Tesis projemiz devam ediyor. Avcı arkadaşlarımıza yeni hizmet binası yaptık. Dükkan Senin projesiyle yardıma muhtaç vatandaşlarımıza ulaştık. Geçtiğimiz aylarda hem Soner Olgun’u hem Kıraç’ı Fethiye’mize getirdik. Turizm fuarlarında Fethiye’mizi tanıttık. Konserler ve festivaller ile dolu dolu bir yılı geride bıraktık. Akıllarda kalanlardan bir tanesi de Muğla’da yapılan enler yarışmasında, Muğla genelinde şahsımın halk tarafından en başarılı belediye başkanı olarak seçmesiydi. Halkımıza şükranlarımı sunuyorum. Bu dönemde vermiş olduğumuz demeçler ve faaliyetlerle 800 belediye arasından sürekli ulusal basında yer alan belediyelerden birisi olduk. Çoğu il, çoğu büyükşehirden fazla Fethiyemiz, ulusal basında gündem oldu”

Fethiye’de birlik ve beraberlik hakim…
“Bunların dışında Fethiye Belediyesi olarak her türlü siyasi kimlikten uzak, her türlü ideolojik şartlardan kendini arındırmış, tüm Fethiyelilerin altında toplanabileceği, tüm kurum ve kuruluşlar, STK’larımızla birlik ve beraberlik içerisinde bir arada işlere imzalar attık. Bu dönemin en başarılı taraflarından birisi de budur! Fethiye’de tüm STK’lar bir çatı altında Fethiye’nin menfaatleri doğrultusunda beraber hareket eder hale geldik”

Başkan Saatcı, “İYİ Parti CHP ittifakı devam etmeli”
Gazetecilerin, Muğla ve Türkiye’de yerel seçimlerde yapılan ittifakla ilgili sorularını cevaplayan Başkan Behçet Saatcı, “Son seçimlerde Sayın Cumhurbaşkanının yüzde 52 oy almış. Partisinin yüzde 40 oyu var. MHP’nin de yüzde 10 küsurlarda oyu var. İktidar partisi yüzde 40 oyla yetinmiyor, MHP’yi de yanına alarak güç oluşturup, yerel seçime giriyor. Bu hamlenin karşısında HDP hariç diğer muhalefet partilerinin, ‘biz kendi adaylarımızla yalnız seçime gireceğiz’ deme lüksüleri yoktur. Rakibin ittifak yaparken, senin de yapman gerekiyor. İttifak çalışmalarının Türkiye genelinde doğru olduğu kanaatindeyim. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılan ittifakların çok doğru olduğunu düşünüyorum” dedi.

İttifak’ın devam etmesi gerektiğini belirterek konuşmasını sürdüren Başkan Saatcı, “Hiçbir şey çaresiz değildir! İttifak’ın bozulmaması gerekiyor. Park açılışında da söylemiştim; oyun bozucu değil, oyun kurucu olmak gerekiyor. CHP ve İYİ Parti’nin ittifak görüşmelerinin doğru olduğunu ve devam etmesi gerektiğini ifade ediyorum. Bunu söylerken, Behçet Saatcı’nın bir dönem daha belediye başkanı olabilmesi için bu ittifak’a ihtiyacı olduğunu kastetmiyorum. Ben Türkiye genelinde Ak Parti ile MHP arasında yapılan ittifak’a karşılık İYİ Parti ile CHP’nin ittifak yapması gerektiğini belirtiyorum. Yoksa bizim için bir sıkıntı yok! Saygıdeğer Fethiyeliler bizi geçen dönem oyu yüzde 0,1 olan bir tabela partisinde seçti. O yüzden bizi bir kenara bırakıyorum.Muğla ittifak kapsamına alındı. Sayın Osman Gürün, CHP’nin adayı oldu. İyi Parti’de Muğla’da aday çıkarmayacağını ifade etti. İlçeler arasında pazarlıklar devam ediyor.Bu görüşmeler olumlu sonuçlanırsa da, olumsuz sonuçlanırsa da ‘eyvallah’ deriz! Hiçbir şey dünyanın sonu değil! Bu pazarlıkların hakkaniyet, adalet içerisinde sonuçlanması gerektiğini düşünüyorum. Muğla’da da böyle olacağını temenni ediyorum” dedi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Siyaset

Ahmet Aras; “İYİ Parti Başkan Adayı, CHP’den Gösterilirse Kaosa Yol Açar ”

Yayınlanma tarihi

-

Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum Belediye Başkan aday adayı Ahmet Aras, “İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun’un ittifakın ortak adayı olarak CHP’den gösterileceğinin düşünüldüğü haberlerinin algı yönetimi ve asparagastan ibaret olduğuna inanmak istiyorum” dedi.

İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun’un ittifakın ortak adayı olarak CHP’den gösterileceği iddiaları Bodrum’da tepkilere yol açtı. CHP’li Beledi Başkan aday adayı Ahmet Aras, “Son günlerde çeşitli medya kuruluşlarında yer alan haberlerde, İyi Parti Bodrum Belediye Başkan adayı Mehmet Tosun’un ittifakın ortak adayı olarak CHP’den gösterilmesinin düşünüldüğünü kaygıyla izliyoruz. CHP bölge milletvekilleri, il ve ilçe örgütlerinin dahi bilgi sahibi olmadığı göz önüne alındığında, kulislerden fısıldanan bu mesnetsiz haberlerin algı yönetimi ve asparagastan ibaret olduğuna inanmak istiyorum. 31 Mart Yerel Seçimlerinde ittifak yapılacak en son ilçenin Bodrum olması gerektiği, geçmiş seçim sonuçları, siyasi gerçekler ve seçmen karakterinden ayan beyan anlaşılmaktadır. Bodrum’da CHP örgütü dışından aday aramak gaflettir. Mutlak değişimin gerektiği Bodrum’da partimizden başvuran aday adayları seçilme ve yönetme yeterliliğine sahiptir” dedi.

“Kaosa yol açar”
Böyle bir kararın Bodrum’da infiale yol açacağını belirten Aras, “CHP Yönetiminden aksi bir karar çıktığı takdirde, bölge milletvekilleri, Muğla ve Bodrum il ve ilçe örgütleri ile parti üyelerinin by-pass edilmiş olacağı böyle bir dayatmanın çözümden çok kaos yaratacağı, partimizin en güçlü olduğu hatta kalesi diye adledilen Bodrum’da infiale yol açacağı bilinmelidir. Devletin tüm imkanları ve büyük bir ekonomik güçle yıllardır seçmeni baskı altına alan AK Parti iktidarına karşı parti içi demokrasinin işletilmesinden başka çıkış yolumuz yoktur. Partimizin hem yerelde hem de genelde iktidara gelebilmesi için artık merkezden atanma yerine üye ve delegeler ile parti örgütlerimizin katılacağı aday belirleme süreçlerinin genel ve yerel seçimlerde uygulanmasından başka çare kalmamıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emaneti Cumhuriyetimizi korumak ancak laiklik, demokrasi, hak, hukuk ve adaletin teminatı partimizin güçlenmesiyle sağlanabilir. Bu da sosyal demokrasi kültürünün geniş kitlelere yayılmasını gerektirir. Tabanın desteğini almamış hiçbir hareket kalıcı ve sürdürülebilir değildir” diye konuştu.

Devamını oku

Siyaset

CHP ve İYİ Parti’den Bodrum Belediye Başkan Adaylığına ‘Özel Model’ İddiası

Yayınlanma tarihi

-

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Bodrum Belediye Başkan Adayı olarak İYİ Parti Başkan Adayı Mehmet Tosun’u göstereceği iddiası, Bodrum’da tartışmalara yol açtı. Konuyla ilgili açıklama yapan Mehmet Tosun, “Şahsımla ilgili bir kariyer mücadelesinde değilim. Birkaç güne sürecin netleşeceğini tahmin ediyorum. Her şey güzel olacak” dedi.

Ulusal bir gazetede çıkan “CHP-İYİ Parti’den Bodrum’a özel model” balıklı köşe yazısında İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun’un CHP çatısı altında ortak aday olarak gösterileceği iddiasının, daha sonra çeşitli ulusal basın kuruluşları ve televizyon programlarında dile getirilmesi ilçede büyük yankı buldu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun, geçtiğimiz perşembe gününden beri İYİ Parti’nin Mahalli İdareler Başkanlığı tarafından 2019 yerel seçimleri “İYİ Belediyecilik Vizyonu” çalışmalarını sonlandırmak üzere Ankara’da olduğunu belirterek, “Malumunuz halihazırda İYİ Parti’nin Bodrum Belediye Başkan adayıyım. Hepimizin bildiği gibi İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi arasında bir süredir devam eden ittifak görüşmelerinde Bodrum özellikle üzerinde çok tartışılan bir yer oldu. Bunun iki parti açısından da haklı sebepleri var. CHP’nin Genel Seçimlerde 1. parti olduğu bir ilçede belediye başkanlığından vazgeçmek istememesi anlayışla karşılanabilir. Öte yandan Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener Hanımefendinin şahsımla ilgili teveccüh ve güveni ile yapılan neredeyse tüm anketlerde adımızın ön plana çıkması, iki parti genel başkan yardımcılarını farklı formüller üzerinde çalışmaya itmiş olabilir. Şahsen benim dünden beri basında yer alan haberler ile ilgili net bir bilgim yok. Çalışmaların sona geldiğini duyuyoruz ancak şuan itibariyle şahsıma deklare edilmiş bir sonuç yok. Açık söyleyeyim, bizim derdimiz tasamız Bodrum’un belediyecilik ile ilgili kangren haline gelmiş sorunlarını çözecek imkanı yakalamaktır. Yoksa şahsımızla ilgili bir kariyer mücadelesinde değiliz. Birkaç güne sürecin netleşeceğini tahmin ediyorum. Her şey güzel olacak” dedi.

Mehmet Tosun, bu hafta içerisinde Ankara’daki çalışmalarını tamamlayarak Bodrum’a dönecek.

Devamını oku

Siyaset

Başkan Saatcı : ‘Biz 20 Yıldır Ne El Öptük Ne De Etek Öptük’

Yayınlanma tarihi

-

Fethiye Belediyesi tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle her yıl düzenlenen geleneksel Basın Gecesi, balık halindeki Reis Restoranda gerçekleşti. Siyasi gündemle ilgili konuşan Başkan Saatcı, “Biz 20 yıldır ne el öptük ne de etek öptük… Şayet siyasi ikbal peşinde koşsaydık, bir yerimizden belli olurdu. Siyasi ikbal peşinde koşup el etek öpenlerin durumu meydanda. Herhalde biz de şimdi Ankara’da bir köşede olurduk. Ancak biz el etek öpmeyiz, el etek öptürürüz” dedi.

Fethiye’de görevli yerel basın, ulusal basın ve ajans temsilcilerinden oluşan yaklaşık 127 basın çalışanını, yardımcıları Mehmet Yılmaz Cesur, Mete Atay ve Hakan Tufan ile birlikte kapıda karşılayan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, gece boyunca da konuklarıyla yakından ilgilendi. Fethiye basın camiasından rahmetli olan Sadettin Yalçın, Nuri Kuzugündelioğlu ve Erdal Orhan’ın fotoğraflarının olduğu pankart gecede yer aldı.

Başkan Saatcı, 20 yıldır el etek öpmediğini ve siyasi ikbal peşinde koşmadığını ifade ederek, “Birkaç ay sonra siyasi ortama girilecek. Bir siyasi yarış yapılacak ama bu yerel bir seçim. Yani biz ülkeyi yönetmeyeceğiz, savaşa da gitmiyoruz. Hele ki yerel politikada birbirimizin yüzüne bakacağız. Rakipte olunsa, yarın birbirimizin düğününde, derneğinde, cenazesinde bir araya geliyoruz. 9 boğum denen şu boğazdan çıkacak olan kelimelere, özellikle siyasete soyunmayı düşünen arkadaşlarımızın dikkat etme mecburiyeti var. Zaman zaman ilçemizdeki bir sürü arkadaşımızla problem yaşamışızdır, eleştirmişsinizdir. Her türlü eleştiriye de açığız. Ancak sizler de takdir edersiniz ki, biz 20 yıldır ne el öptük ne de etek öptük… Şayet siyasi ikbal peşinde koşsaydık, bir yerimizden belli olurdu. Siyasi ikbal peşinde koşup el etek öpenlerin durumu meydanda. Herhalde biz de şimdi Ankara’da bir köşede olurduk. Ancak biz el etek öpmeyiz, el etek öptürürüz. Kimse kusura bakmasın. Bu duygu ve düşüncelerle hem şahsım hem de çalışma arkadaşlarım adına, tekrar bu akşam böyle yoğun bir kalabalıkla sizlerle bir arada olmak, sizlerle aynı sofrayı paylaşmak bizim için çok keyifli. Bu keyifli ortamı sağladığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Mekan sahibi arkadaşım ve bizlere hizmette en ufak bir kusur sergilemeyen çalışma arkadaşlarına da huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Çok güzel günlerde tekrar bir arada olmak üzere hepinizi selamlıyorum” diye konuştu.

Devamını oku

POPÜLER