Takip Edin

Siyaset

Başkan Gürün’den Muğla İçin Önemli Açıklamalar

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, büyükşehirin ikinci hizmet dönemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Gürün altyapı, turizm, imar, üretim, kıyı temizliği, katı atık depolama tesisi çalışmaları hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Doğal ve tarihi güzellikleri ile Muğla’yı koruyarak geleceğe taşımaya devam edeceklerini ifade eden Başkan Gürün, modern şehirlerin gücünün alt yapısından anlaşılacağını belirtti. Gürün, “Muğla’nın alt yapı sorununu dünya bankasından sağladığımız kredi ve kendi öz kaynaklarımızla büyük ölçüde çözeceğiz. Dünya bankasından sağladığımız 900 Milyon TL (83+65 Milyon Euro) sadece alt yapıya harcanacak. Bodrum, Fethiye, Marmaris, Milas önümüzdeki dönemde alt yapılarına yapılan yatırımlarla konuşulacak” dedi.

“Kırsal Muğla üretecek, kıyısal Muğla tüketecek”
Kırsal ve Kıyısal Muğla’yı birbirine daha da yakınlaştıracaklarını ifade eden Başkan Gürün, “İlk dönemimizde düzenli yollar ve tarımsal desteklemelerle yakınlaştırdığımız kırsal- kıyısal Muğla’da kooperatiflerimizle işbirliği yaparak üretimi arttıracağız. Kırsal Muğla üretecek, kıyısal Muğla tüketecek. Alım garantili çiçekte kooperatifimizle başardığımız üretimi sütte, peynirde, ette, balda, susamda, balıkta, meyvede, sebzede hayata geçirecek, Muğla markasını oluşturacağız. Dışarıdan malzeme alan otellerimiz, kurumlarımız Muğla markasıyla kırsal Muğla’da üretilenleri tüketecek, Muğla tarımda kooperatiflerle kalkınacak, üretici kazanacak. Meyve kurutma tesisi, trüf mantarı projelerine damla sakızı ağaçlarını ekleyeceğiz. Tüm projelerin ortak özelliği birbirini tamamlamaları olacak. Toprak analiz laboratuvarımızda analiz edilen topraklarda hangi üründen daha fazla verim alınacağı belirlenecek, fidan desteği, yem bitkisi desteği sağlanacak, üretici üretecek, kooperatiflerimiz pazarı belirleyerek Muğla markası ile ürünü kıyısal Muğla ve Türkiye geneline satacak” diye konuştu.

“Deniz taksileri hayata geçirilecek”

Turizmin krizlerden etkilenmeden 12 ay kesintisiz süreceğine işaret eden Başkan Gürün; “Eren Dağı projemiz ile kış turizmini, Yatağan Bağyaka Günübirlik jeotermal tesisi ile sağlık turizmini, antik kentlerdeki kazılara desteğimiz ve yapımı devam eden Bölge Müze’miz ile kültür turizmini, kırsaldaki üretim, düzenli yollarla agro turizmini, teknoköy projemiz ile de Muğlamızı çekim merkezi haline getireceğiz. Deniz taşımacılığına önem vererek deniz taksileri hayata geçiriyoruz. Bodrum Datça feribot seferlerini geliştireceğiz” diye ifade etti.

“Geleceğin Muğla’sının Yerleşimini Planlıyoruz”
Başkan Gürün; “1/25000’lik nazım imar planını büyükşehir meclisinden oy birliği ile geçirdikten sonra yaşam kalitesi yüksek, sağlıklı ve güvenli çevreler oluşturmak için 1/5000 ölçekli nazım imar planını hazırlıyoruz” dedi. Açıklamasında Muğla’nın tarihi dokusunu da ortaya çıkaracaklarını ifade eden Gürün; “Restorasyon çalışmalarına ara vermeden devam edeceğiz. Bu kapsamda Milas Pınarköy Mahallesi Cami restorasyonu, Yatağan Cemil Toksöz Konağı, Menteşe İlçesi Gözcüler Evi, Ağa Konağı, Saburhane projesi, Yağcılar Hanı, Fethiye Kayaköy Taş Ev restorasyonu ile Muğla bir çekim merkezi olacak” dedi.

“Muğla’nın 25 yıl çöp sorunu olmayacak”
Doğal ve tarihi güzellikleri ile Muğla’yı koruyarak geleceğe taşımaya devam edeceklerini ifade eden Başkan Gürün, “Milas ve Menteşe ilçemizde 4 ilçeye hizmet veren katı atık düzenli depolama tesislerini hayata geçirdikten sonra Muğlamızın çöpünün beşte birini üreten Bodrum’un Katı Atık düzenli depolama tesisi sorununu çözüyoruz. Büyükşehirlerde katı atık düzenli depolama tesisi alanı olarak Muğlamız Bodrum’u da yaptığımızda 7 alana sahip tek belediye olacak. Çöpten elektrik üreterek bu tesislerden yararlanacak ve enerji üretiminde tasarruf sağlayacağız. Ayrıca vahşi depolama alanlarını rehabilite ederek doğaya 90 futbol sahası büyüklüğünde bir alanı kazandıracağız. Muğla’nın 25 yıl çöp sorunu olmayacak” dedi.

Türkiye’de ilk olan Mavi Deniz Temiz Kıyılar projesine dikkat çeken Gürün, “Bu projede tekne sayısını 14’e, atık alım tesisini 4’de çıkararak daha fazla deniz aracına ulaşacak ve eşsiz kıyılarımızı korumaya devam edeceğiz. 1480 km kıyı şeridi, yüzde 68 orman varlığı ile örnek bir şehir olan Muğla’da ranta, talana ‘dur’ demeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Siyaset

Başkan Aras, Ak Parti Bodrum İlçe Başkanlığını Ziyaret Etti

Yayınlanma tarihi

-

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Ak Parti Bodrum İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. Bodrum’da kavga dili olmadan bir seçim süreci yaşandığını ve bittiğini söyleyen Başkan Aras, ayrımcılık yapmadan, siyaset ya da şahsi menfaat gözetmeden, sevgi ve umut diliyle Bodrum için çalışma zamanının geldiğini belirtti.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Ak Parti Bodrum İlçe Başkanlığı’nı ziyaret ederek ilçe teşkilatı ile bir araya geldi. Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Ömer Özmen, Bodrum Belediye Meclis Üyesi Ayşen Kılıç Bozan, Ak Parti İlçe Yönetim Kurulu üyeleri ile Kadın Kolları ve Gençlik Kolları başkanlarının katıldığı ziyaret sıcak ve samimi bir sohbet havasında gerçekleşti.

ARAS: HEPİMİZİN ORTAK PAYDASI BODRUM

Bodrum’un çok değerli ve güzel bir yer olduğunu belirten Başkan Aras, “Hepimizin ortak paydası olan Bodrum’un yaşatılması, ileriye gitmesi, korunması bizim için çok önemli. Yıllardır sıkıntılı bir süreçten geçen beldemiz, hizmet almakta çok zorlandı. Ben Anadolu’nun her yerinde çalıştım. Bir çok yerde, Bodrum’dan çok daha üstün hizmetler yapıldığını gördüm. Bugün Sivas’ın köylerinde bile atık su arıtma tesisleri varken, Urfa’nın Viranşehir’inde kocaman bir kültür merkezi varken, Bodrum maalesef bu konularda çok geri kalmış durumda. Temel ihtiyacımız olan halk sağlığı gibi konularda bile çok ciddi sıkıntılarımız var. Bunun için mesaimizi tamamen Bodrum’un bu temel sorunlarıyla doldurmalıyız diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Bodrum’da yaşayan herkesin aynı amaçla yola çıktığını söyleyen Aras, görevlerin kimsenin şahsi menfaati ya da ikbali için kullanılamayacağını, tamamen vatana ve millete hizmet etme görevleri olduğunu vurgulayarak “Çocuklarımıza gelecek hazırlamak için, ülkemiz için yaptığımız bu görevlerde siyasi ya da şahsi hedef gözetilemez.”dedi.

Aras sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bürokrasiden geldiğim için devletin işleyişini bilirim. Bodrum’u kalkındırmak için hep birlikte çalışmak birincil görevimizdir. Başka türlü bakamayız. Kimseyi ayırt etmeden sevgi, umut ve kardeşlik diliyle yürümeliyiz. Kavga edersek olmaz. Bundan sonra Bodrum için yapılacak ne varsa el birliği ile yapmak zorundayız. Hatamız varsa lütfen konuşalım düzeltelim. Her eleştiriye açığız. Sizlerin de Bodrum ile ilgili güzel çalışmalarınız var. Bunların da farkındayım. Çalışılmış,projelendirilmiş işlerle her platformda sizleri görüyoruz. Bu konuda sizlere destek olmak için elimizden geleni yapacağız. Belediye sizlerindir. Kapımız herkese açıktır.”

BAŞKAN ARAS FARKLI BİR PROFİL ÇİZİYOR

Ak Parti İlçe Başkanı Ömer Özmen de Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın Bodrum için ortak hizmet etme gayretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Belediye başkanımız seçimden beri yapmış olduğu olumlu yaklaşımlarıyla farklı bir profil çiziyor. Siyasi büyüklerimizden birisi geldiği zaman kendisi de bir belediye başkanı olarak her zaman bulunmaya çalışıyor. Bodrum ile ilgili sorunları gerek bize gerek de milletvekillerimize, bakanlarımıza, bakan yardımcılarımıza iletmek istiyor. Hepimizin amacı Bodrum’a hizmet etmek. İnşallah bu olumlu hava böyle devam eder.” diye konuştu. Özmen, “Halkın huzuru mutluluğu onların yaşam standartlarını yükseltmek için hem belediye hem de hükümet kanadı alarak hepimize düşen görevler olacak. Önümüzdeki dönemlerde, bu olumlu hava içerisinde ne kadarını gerçekleştirebilirsek elimizden geleni yapacağız.”dedi.

Devamını oku

Siyaset

Ula CHP’den Muğla Ziyareti

Yayınlanma tarihi

-

CHP Ula İlçe Başkanı Hüseyin Özcan ve ilçe yönetim kurulu üyeleri CHP Muğla İl Başkanlığını, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığını ve Menteşe Belediye Başkanlığını ziyaret etti. Ula İlçe Başkanı Hüseyin Özcan “Yerel seçimler sonrası ilçe teşkilatı olarak Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımızı ve Menteşe Belediye Başkanımızı ziyarette bulunduk. Kendilerine başarılar diledik” dedi.

CHP Ula İlçe yönetimi yerel seçimler sonrası ziyaretlere başladı. CHP Ula İlçe Başkanı Hüseyin Özcan ve yönetim kurulu üyeleri CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu’nu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ü ziyaret etti.

CHP Ula İlçe Başkanı Hüseyin Özcan “Sevgi dedik, hoşgörü dedik, güler yüzle hizmet dedik. Başardık. Her şey çok güzel olacak diyen Muğla’mız için verdiği tüm sözleri yerine getiren ve getirmeye devam eden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün’ü, güler yüzlü ve samimi Menteşe Belediye Başkanımız Bahattin Gümüş’ü makamlarında ziyaret ettik. Kendilerine başarılar diledik” dedi.

Devamını oku

Siyaset

Ortaca Belediye Başkanı Uzundemir Göreve Başladı

Yayınlanma tarihi

-

MHP’den Ortaca Belediye Başkanı seçilen Alim Uzundemir, mazbatasını alarak göreve başladı.

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın MHP adayı olarak Ortaca Belediye Başkanı seçilen Uzundemir, mazbatasını aldı. Uzundemir, daha sonra beraberindekilerle devir teslim töreni için Ortaca Belediyesine geçti. Devir teslimin ardından Demokrasi ve Şehitler Meydanı’nda düzenlenen törende konuşan Uzundemir, görevi devraldığı Hasan Karaçelik’e teşekkür etti.

1959 yılında kurulan Ortaca Belediyesinde 12 başkanın görev yaptığını belirten Uzundemir, “Hepsi taş üzerine taş koymaya geldiler. İnşallah bizde eserlerimiz ile hatırlanmak için Ortaca’ya en iyi şekilde hizmet edeceğiz. Bunun için çalışacağımıza söz veriyorum.” diye konuştu.

Seçim sürecinde kendisine destek olanlara teşekkür eden Başkan Uzundemir; “Herkesin belediye başkanı olmaya söz veriyorum. İktidar ile belediyeyi buluşturmadıktan sonra yatırım alamayacağımızı söylemiştik. İl başkanlarımız ve Milletvekillerimizden Allah razı olsun. Ambulans için teşekkür ediyorum. Bu başlangıçtı. Seçim sürecinde verdiğimiz sözleri yerine getirmek için çalışmaya başlayacağız.” dedi.

Devamını oku

POPÜLER