Takip Edin

Siyaset

Başkan Gürün’den Muğla İçin Önemli Açıklamalar

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, büyükşehirin ikinci hizmet dönemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Gürün altyapı, turizm, imar, üretim, kıyı temizliği, katı atık depolama tesisi çalışmaları hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Doğal ve tarihi güzellikleri ile Muğla’yı koruyarak geleceğe taşımaya devam edeceklerini ifade eden Başkan Gürün, modern şehirlerin gücünün alt yapısından anlaşılacağını belirtti. Gürün, “Muğla’nın alt yapı sorununu dünya bankasından sağladığımız kredi ve kendi öz kaynaklarımızla büyük ölçüde çözeceğiz. Dünya bankasından sağladığımız 900 Milyon TL (83+65 Milyon Euro) sadece alt yapıya harcanacak. Bodrum, Fethiye, Marmaris, Milas önümüzdeki dönemde alt yapılarına yapılan yatırımlarla konuşulacak” dedi.

“Kırsal Muğla üretecek, kıyısal Muğla tüketecek”
Kırsal ve Kıyısal Muğla’yı birbirine daha da yakınlaştıracaklarını ifade eden Başkan Gürün, “İlk dönemimizde düzenli yollar ve tarımsal desteklemelerle yakınlaştırdığımız kırsal- kıyısal Muğla’da kooperatiflerimizle işbirliği yaparak üretimi arttıracağız. Kırsal Muğla üretecek, kıyısal Muğla tüketecek. Alım garantili çiçekte kooperatifimizle başardığımız üretimi sütte, peynirde, ette, balda, susamda, balıkta, meyvede, sebzede hayata geçirecek, Muğla markasını oluşturacağız. Dışarıdan malzeme alan otellerimiz, kurumlarımız Muğla markasıyla kırsal Muğla’da üretilenleri tüketecek, Muğla tarımda kooperatiflerle kalkınacak, üretici kazanacak. Meyve kurutma tesisi, trüf mantarı projelerine damla sakızı ağaçlarını ekleyeceğiz. Tüm projelerin ortak özelliği birbirini tamamlamaları olacak. Toprak analiz laboratuvarımızda analiz edilen topraklarda hangi üründen daha fazla verim alınacağı belirlenecek, fidan desteği, yem bitkisi desteği sağlanacak, üretici üretecek, kooperatiflerimiz pazarı belirleyerek Muğla markası ile ürünü kıyısal Muğla ve Türkiye geneline satacak” diye konuştu.

“Deniz taksileri hayata geçirilecek”

Turizmin krizlerden etkilenmeden 12 ay kesintisiz süreceğine işaret eden Başkan Gürün; “Eren Dağı projemiz ile kış turizmini, Yatağan Bağyaka Günübirlik jeotermal tesisi ile sağlık turizmini, antik kentlerdeki kazılara desteğimiz ve yapımı devam eden Bölge Müze’miz ile kültür turizmini, kırsaldaki üretim, düzenli yollarla agro turizmini, teknoköy projemiz ile de Muğlamızı çekim merkezi haline getireceğiz. Deniz taşımacılığına önem vererek deniz taksileri hayata geçiriyoruz. Bodrum Datça feribot seferlerini geliştireceğiz” diye ifade etti.

“Geleceğin Muğla’sının Yerleşimini Planlıyoruz”
Başkan Gürün; “1/25000’lik nazım imar planını büyükşehir meclisinden oy birliği ile geçirdikten sonra yaşam kalitesi yüksek, sağlıklı ve güvenli çevreler oluşturmak için 1/5000 ölçekli nazım imar planını hazırlıyoruz” dedi. Açıklamasında Muğla’nın tarihi dokusunu da ortaya çıkaracaklarını ifade eden Gürün; “Restorasyon çalışmalarına ara vermeden devam edeceğiz. Bu kapsamda Milas Pınarköy Mahallesi Cami restorasyonu, Yatağan Cemil Toksöz Konağı, Menteşe İlçesi Gözcüler Evi, Ağa Konağı, Saburhane projesi, Yağcılar Hanı, Fethiye Kayaköy Taş Ev restorasyonu ile Muğla bir çekim merkezi olacak” dedi.

“Muğla’nın 25 yıl çöp sorunu olmayacak”
Doğal ve tarihi güzellikleri ile Muğla’yı koruyarak geleceğe taşımaya devam edeceklerini ifade eden Başkan Gürün, “Milas ve Menteşe ilçemizde 4 ilçeye hizmet veren katı atık düzenli depolama tesislerini hayata geçirdikten sonra Muğlamızın çöpünün beşte birini üreten Bodrum’un Katı Atık düzenli depolama tesisi sorununu çözüyoruz. Büyükşehirlerde katı atık düzenli depolama tesisi alanı olarak Muğlamız Bodrum’u da yaptığımızda 7 alana sahip tek belediye olacak. Çöpten elektrik üreterek bu tesislerden yararlanacak ve enerji üretiminde tasarruf sağlayacağız. Ayrıca vahşi depolama alanlarını rehabilite ederek doğaya 90 futbol sahası büyüklüğünde bir alanı kazandıracağız. Muğla’nın 25 yıl çöp sorunu olmayacak” dedi.

Türkiye’de ilk olan Mavi Deniz Temiz Kıyılar projesine dikkat çeken Gürün, “Bu projede tekne sayısını 14’e, atık alım tesisini 4’de çıkararak daha fazla deniz aracına ulaşacak ve eşsiz kıyılarımızı korumaya devam edeceğiz. 1480 km kıyı şeridi, yüzde 68 orman varlığı ile örnek bir şehir olan Muğla’da ranta, talana ‘dur’ demeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Siyaset

Ortaca Belediye Başkanı Uzundemir Göreve Başladı

Yayınlanma tarihi

-

MHP’den Ortaca Belediye Başkanı seçilen Alim Uzundemir, mazbatasını alarak göreve başladı.

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın MHP adayı olarak Ortaca Belediye Başkanı seçilen Uzundemir, mazbatasını aldı. Uzundemir, daha sonra beraberindekilerle devir teslim töreni için Ortaca Belediyesine geçti. Devir teslimin ardından Demokrasi ve Şehitler Meydanı’nda düzenlenen törende konuşan Uzundemir, görevi devraldığı Hasan Karaçelik’e teşekkür etti.

1959 yılında kurulan Ortaca Belediyesinde 12 başkanın görev yaptığını belirten Uzundemir, “Hepsi taş üzerine taş koymaya geldiler. İnşallah bizde eserlerimiz ile hatırlanmak için Ortaca’ya en iyi şekilde hizmet edeceğiz. Bunun için çalışacağımıza söz veriyorum.” diye konuştu.

Seçim sürecinde kendisine destek olanlara teşekkür eden Başkan Uzundemir; “Herkesin belediye başkanı olmaya söz veriyorum. İktidar ile belediyeyi buluşturmadıktan sonra yatırım alamayacağımızı söylemiştik. İl başkanlarımız ve Milletvekillerimizden Allah razı olsun. Ambulans için teşekkür ediyorum. Bu başlangıçtı. Seçim sürecinde verdiğimiz sözleri yerine getirmek için çalışmaya başlayacağız.” dedi.

Devamını oku

Siyaset

İl Başkanı Mete; “4 Belediye Kaybettiler Davul Zurnayla Kutladılar”

Yayınlanma tarihi

-

Ak Parti İl Başkanı Kadem Mete, Cumhur İttifakı Ortaca ve Dalaman Belediye Başkanlarının mazbata törenlerine katıldı.

Ak Parti İl Başkanı Mete, Dalaman Belediyesi önünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, seçimlerde 3 olan belediye sayısını 7’ye çıkarmalarına rağmen buruk bir sevinç içerisinde olduklarını söyledi.

Kazandıkları belediyelerde yapacakları hizmetlerle gösterdikleri başarıyı daha da ileri taşımak istediklerini belirten Mete, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 4 belediyeyi kaybetmesine rağmen seçim günü akşam davul zurnayla kutlama yapmasını şaşkınlıkla karşıladıklarını ifade etti.

İl Başkanı Mete; “Muğla’da arzu ettiğimiz sonucu genel olarak alamadık. CHP belediye sayısını düşürdü. 4 belediyeyi kaybetti. Seçim günü akşamı il binasının önünde davul zurna ile kutladılar. Biz 3 olanı 7 yaptık ama niye bunu 10 ya da 13 yapamadık Büyükşehri alamadık diye içimizde bir burukluk vardı. Bu aradaki siyaset farkını gösterir, siyasete nasıl baktığınızı gösterir.” diye konuştu.

“Oylarımızı artırarak kazandık”
Ak Partili 3 belediyede oylarını artırarak tekrar kazandıklarına dikkat çeken Met; “Köyceğiz’de oylarımızı yüzde 46’dan yüzde 49’a, Seydikemer’de yüzde 40’dan yüzde 50’ye ve Kavaklıdere’de yüzde 52’den yüzde 68’e çıkardık. Demek ki oralarda düzgün hizmetler yapmışız. Oralarda düzgün hizmet yapan belediye başkanları Dalaman, Ortaca, Yatağan ve Ula’ya örnek oldu ki biz sayımızı 7’ye çıkardık.” dedi.

Seçimlerin ardından kazandıkları yedi belediyenin başarılı olma sorumluluklarına değinen Mete; “Şimdi bundan sonra yapacağımız şey şu, bu yeni kazandığımız 4 belediye ve önceden olan 3 belediyeyle o kadar iyi hizmet yapmak zorundayız ki, bir dahaki seçimde geri kalan 6’sını alalım. Büyükşehri de alalım. Şimdi sizin hizmetkarınız sadece belediye başkanları değil, sizin ilde bir hizmetkarınız var, Ankara’da da iki hizmetkarınız var.” şeklinde konuştu.

Seçim dönemi Cumhur İttifakı teşkilatlarının başarılı çalışma yürüttüklerini aktaran Mete, sözlerini şöyle sürdürdü;
”Bu seçimlerde olağanüstü çalışan en başında inandığımız teşkilatlardan aday gösterdiğimiz ve seçimleri kazandığımız ilçe başkanları var. Onların arkasında kapı gibi duran teşkilatları var. Kadın, gençlik kolları başkanlarıma ve kutlu bir dava uğruna, beka uğruna bir araya geldiğimiz Milliyetçi Hareket Partisi’ne teşekkür ediyorum.”

İlk gün Ambulans müjdesi
Dalaman’daki törenin ardından Ortaca’ya geçen Ak Parti İl Başkanı Mete ve beraberindeki heyet Cumhur İttifakı’nın MHP’den seçimi kazanan Belediye Başkanı Alim Uzundemir’in mazbata törenine katıldı. Mete, burada yaptığı konuşmada, kazandıkları belediyelerde yaptıkları hizmetlerle oylarını artırmak istediklerini vurguladı.
İlk gün için Ortaca’ya ambulans kazandırdıklarını aktaran Mete, bundan sonraki süreçte hizmetlerin artarak devam edeceğini söyledi.

Devamını oku

Siyaset

İYİ Parti, Seydikemer’de Seçim Sonuçlarına İtiraz Etti

Yayınlanma tarihi

-

İYİ Parti Seydikemer ilçe başkanlığı 31 Mart yerel seçimleriyle ilgili Seydikemer sonuçlarına itiraz etti.

Muğla İl Başkanlığında düzenlenen toplantıya İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ ve Seydikemer ilçe Başkanı Uğur Salih Eroğlu katıldı.

İYİ Parti Seydikemer İlçe Başkanı Uğur Salih Eroğlu “ Uğur 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşen Mahalli İdareler Seçimleri ilçelerimizin bir çoğunda sıkıntısız bir şekilde tamamlanmış olup halkımızın iradesinin sandığa yansıması noktasında gerek İlçe başkanlıklarımız gerekse de İl başkanlığımız ve tüm teşkilatlarımız özverili bir şekilde çalışmış olup her bir oyun takibi için çalışmalarımız halen sürmektedir.Kamuoyunun da yakından takip ettiği üzere bu seçimlerin en önemli gündem maddesi; hatalı sandık sonuç tutanakları, geçersiz oyların çokluğu, Türkiye’nin birçok yerinde ilçe seçim kurullarınca verilen birbirinden farklı karar ve uygulamalardır” dedi.

Eroğlu “İlimiz Seydikemer ilçesinde yapılan yerel seçimlerde il ve ilçe teşkilatımızın yapmış olduğu titiz çalışmalar neticesinde 80 (Seksen) farklı sandıkta partimiz aleyhine ve seçim sonuçlarına etki edebilecek çoğunluktahaksız ve hukuka aykırı uygulamalar tespit edilmiştir. Seydikemer’de seyyar sandık dahil toplam 176 sandık kurulmuş olup tüm sandıklara ait ıslak imzalı sandık sonuç tutanakları teşkilatlarımızın elinde mevcuttur. Toplam 176 sandığın bulunduğu bir ilçede 80 sandıkta yapılan hata ve usulsüz uygulamaların yaratacağı haksızlık izahtan varestedir. Islak imzalı tutanakların incelemesinde de hukuka aykırı işlemler açıkça görülmektedir. Örneğin 1014 nolu sandıkta hiçbir gerekçe belirtilmeksizin 52 oy geçersiz sayılmış ve hesaba katılmamıştır. Bunun gibi toplam 80 sandıkta, sandık sonuç tutanağında İyi Parti’ye yazılan oylar YSK’nın sistemine yanlış ve eksik işlenmiş, sandık sonuç tutanakları ile birleştirme tutanaklarında partimiz aleyhine sonuç doğuracak şekilde hatalı iş ve işlemler yapılmıştır” diye konuştu.

Salih Eroğlu “Yapılan kapsamlı çalışma neticesinde Seydikemer İlçe Seçim Kuruluna teşkilatımız süresinde itirazını yapmış, maalesef ilçe seçim kurulu gerekçesiz, haksız ve mesnetsiz bir şekilde haklı itirazımızı oy çokluğu ile 2 cümlelik ve gerekçesiz bir kararla reddetmiştir. İki üye alınan bu karara itiraz etmiş ancak kurul başkanının diğer tarafta olması nedeniyle itirazımız reddedilmiştir. Bunun üzerine Muğla İl Seçim Kurulu’na müracaat edilerekilçe seçim kurulunun karanının kaldırılması veoyların tekrar sayılması talep edilmiştir. Gerek İl Başkanlığımız ve gerekse de Seydikemer İlçe teşkilatımız bu haklı mücadeleyi sonuna kadar devam ettirecek ve sürecin takipçisi olacaktır. Seçmenin iradesinin sandığa yansıma için başlatmış olduğumuz bu kutlu hukuk mücadelesi bağımsız ve tarafsız yargıçlar tarafından neticelenecek, seçimlerin sonucu değişecektir. Seydikemer’de hem belediye başkanlığında hem de belediye meclis üyeliği seçiminde kullanılan oylara yönelik itirazlarımız neticesinde Seydikemer’li vatandaşlarımızın iradesi hak ve hukuk çerçevesinde doğru sonuca ulaşılacaktır. Seçime katılan tüm siyasi partilerin haklarının korunması adına başlatılan bu hukuki mücadele demokrasimiz için de bir kazanım olacaktır. Partimiz üyesi olsun olmasın İyi Parti’ye veya diğer partilere oy vermiş Seydikemer’li vatandaşlarımız müsterih olsun, Partimiz tüm kadrolarıyla Seydikemer’de yapılan usulsüzlüklerin takipçisidir. İYİ Parti olarak Türkiye İYİ olsun, Muğla İYİ olsun diye yola çıktığımız bu yolda ne kimsenin hakkını yer ne de hiç kimseye hakkını yediririz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” diye ifade etti.

Devamını oku

POPÜLER