Takip Edin

GÜNDEM

Başkan Gürün’den Meclis Üyelerine Fethiye Arıtması Bilgilendirmesi

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Fethiye Körfezi’nde yaşanan kirlilik, arıtma ve 5 yıldır arıtmaya yapacakları yatırımlar ile göreve geldikleri 2014 yılından bu yana Fethiye arıtması ile ilgili yaşanan süreç hakkında bilgi verdi.

“2. Etap tesis 30 milyon TL’ye malolacak”
Başkan Gürün Büyükşehir Belediye Meclis üyelerine verdiği bilgide, “2015 yılında biz Fethiye arıtmasının fizibilitesini yaptık. Bunu yaparken amacımız Fethiye’nin daha kanalizasyon sistemine bağlanmayan kısımları vardı. Ovacık var. Ovacık’tan aşağıya doğru indirmemiz ve arıtmanın kapasitesini iki misline çıkarmamız lazımdı. Aynı zamanda, Fethiye’de kanalizasyona bağlanmamış alanlar vardı, onları da sisteme bağlamamız gerekiyordu. 2016 yılında proje ihalesi yapıldı ve sözleşmesi imzalandı. O zamana kadar arıtma ile ilgili hiçbir problem yoktu. 21 Kasım 2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Genel Müdürlüğü’ne hibe ile ilgili başvurduk. 14 ağustos 2018 tarihinde Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile tasarruf genelgesi yayımlandı ve Fethiye AAT ve Datça Betçe Bölgesi içme suyu yatırımlarımız durduruldu. Bizim bu arada Dünya Bankası ile ilgili çalışmalarımız devam ediyordu. Bu iptal edilince biz hemen bunu Dünya Bankası projesi içerisine koyduk. Dünya Bankası’nın projesi ile 2. Etap içinde kabul edildi ve gerekli izinler alındı. Bu tesis olağanüstü bir konu çıkmazsa 2019 yılının sonunda veya 2020 yılında inşaata başlayacak ve tahminen 30 Milyon TL.’ye mal olacak. Hem kapasiteyi yüzde 100 oranında arttırmak, hem de arıtma sonrası arıtılan suyun kalitesi yeşil alanların ve tarım arazilerinin sulanmasına uygun hale getirilecek. Menteşe İlçemizde şu an yeşil alanların %80’i arıtma deşarj suyu ile sulanmaktadır” dedi.

“Bakanlıktan hiç ikaz almadık”
“Bu tesiste Bakanlık tarafından kurulan bir birim var orada. O birim ile anlık olarak verileri topluyor. Benim saldığım suyun tahlillerini yapıyor ve on-line olarak Bakanlığa gönderiyor ve orada kayıt oluyor. Biz o veriyi alıyoruz. Ayrıca kendimiz sürekli akredite olmuş laboratuvarımız var iki tane Muğla’da. Bu laboratuvarlarda aldığımız numuneleri inceliyoruz ve raporluyoruz. Bizim körfeze verdiğimiz su standartlarda su. Atık su. Bu bakanlığın kayıtlarında belli. Bakanlık eğer herhangi bir şekilde bu standardın dışında atık su tespit ederse derhal error (hata) veriyor ve hemen geliyor. ‘Senin tesisin arıtmıyor’ diyor. Şimdiye kadar hiçbir ikaz almadık. Atıp tutacak bir konu değil. Bakanlık orada. Hiçbir ikaz almadık” dedi.

“Ulusal ve uluslararası boyutta çalışma yapılması gerekir”
Fethiye Körfezi’nin temizlenmesi için bütün aktörlerin bir araya gelerek kısa ve uzun vadede neler yapılması gerekir bunların konuşulması gerektiğini belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Kimseyi suçlamıyorum. Körfezi su kirliliği açısından etkileyen faktörlerin bir konsorsiyum ile bir araya gelerek kısa ve uzun vadede yapmamız gerekenler var. Körfezin temizlenmesi ile ilgili mali portresi yüksek olan milyon metreküplük temizlenmesi gereken bir atık var. Bununla ilgili ulusal ve uluslararası boyutta ortak bir çalışma yapılması lazım” dedi.

“Turizm tesislerini kontrol etme yetkisi bende değil”
Fethiye’deki turizm tesislerindeki arıtmaları kontrol etme yetkilerinin bulunmadığını belirten Başkan Gürün, “Bu yetki Çevre Bakanlığında. Ben hem ilçe, hem de Büyükşehir olarak turizm tesislerinin atık sularını ölçümünü bakayım diyemiyorum. Kontrol etmem mümkün mü? Mümkün. Aldığı su belli, atık suyunun miktarı belli. Ben onu kontrol edebilirim ama yetkim yok. Ver bana yetkiyi diyorum, vermiyorlar. Hadi gidelim beraber bakalım diyorum. Ona da yanaşmıyorlar. Ortada böyle bir durum var. Bunun kontrol altına alınması lazım” dedi.

Tekneler ve Şovalye adası
Başkan Gürün, uzmanların raporunda deniz yüzeyindeki teknelerin atıklarının yanı sıra, Şovalye adasında arıtma bulunmadığını ve buradaki atıkların da direkt denize aktığını belirtti.

“Neler yapılması gerekir uzmanların raporunda var”
Körfezin temizlenmesi konusunda önemli bir bütçeye ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Başkan Gürün, bilim insanlarının hazırladığı rapor bulunduğunu, bu raporda yapılması gerekenlerin tek tek sıralandığını belirtirken, Murt deresine 8 ayrı yan derelerin geldiğini, bu derelerin de kontrol altına alınması gerektiğini söyledi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

Emniyet Müdürü Önce Kendi Çakar’ını Söktürdü

Yayınlanma tarihi

-

Trafikte yetkisiz çakar kullanımının 1 Kasım tarihi itibari ile yasaklanmasına ilişkin düzenlemenin ardından Muğla’da çakar kullanan kamu kurumlarındaki araçların çakarları tek tek sökülüyor.

1 Kasım tarihinden itibaren kamuda, mahalli idarelerde, diğer meslek kuruluşları ve üniversitelerde üst yönetici, genel müdür, daire başkanı veya başka unvanlar ile görev yapan kamu görevlilerinin kullanımındaki araçlarda çakar olarak tabir edilen ışıklı uyarı işaretlerinin kullanımına izin verilmeyecek.

Yetkisiz çakar kullanımını denetleyecek kurumlardan Muğla İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki araçlarda bulunan çakarlar da sökülüyor. Muğla İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, önce kendi aracındaki çakarı söktürdü.
Muğla Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şube Müdürü Raşit Tosun, 1 Kasım’dan itibaren halk arasında ‘Çakar’ olarak tabir edilen ışıklı sistemin kullanımın yasaklandığını belirterek, “Muğla Emniyet Müdürlüğü olarak ilk olarak kendi araçlarımızdan başlayarak İl Emniyet Müdürümüzün aracı dahil tüm araçlarımızda, sivil ve kiralık araçlarımızda bulunan ışıklı ve uyarı sistemleri usul ve esaslar hakkındaki yönetmeliğe uygun bir şekilde söküm işlemlerini tamamladık. 1 Kasım itibari ile il genelinde Muğla Emniyet müdürlüğü olarak denetimlerimiz en üst seviyede devam edecek. Şu anda Emniyet Müdürlüğümüzde 11 adet çakar tabir edilen ışıklı sistem vardı. Bunların tamamının sökümü tamamlandı. Sadece boyama şekilleri ile yani resmi araç olan araçlarımız haricindeki diğer tüm sivil araçlardaki söküm işlemleri tamamlandı” dedi.

Muğla’da sadece Valilik çakar kullanacak
Muğla Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, çakar ile ilgili Türkiye’de çok ciddi sorunlar yaşandığını belirterek, “Bu konuda çok sayıda şikayetler alındı. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Sayın İçişleri Bakanımızın bize verdiği emirler doğrultusunda çakar konusundaki düzenlemeler ile ilgili uygulamalara 1 Kasım tarihi itibari ile başlıyoruz. Bu konuda çok geniş açıklamalar yapıldı, kamuoyu da bilgilendirildi. İlimizde sadece valilik makamı dışında hiçbir araç panjur içinde çakar kullanılmaması konusunda ilgili dairelere gerekli uyarı ve yazışmalar yapıldı. Başta benim kendi makam aracım olmak üzere acil durumlarda geçiş üstünlüğü kullanmamız gereken durumlarda kullanmak üzere araçların tepesinde kullanılacak olan uyarıcı işaretler siren ile birlikte kullanılmak suretiyle bu işlemleri gerçekleştireceğiz. İlimiz trafiğinin çok yoğun olduğu geçiş üstünlüğüne haiz araçların kullanıldığı bir güzergaha sahip. Bununla ilgili biz bu yeni düzenleme çerçevesinde en hassas bir şekilde Trafik Müdürlüğümüz takip edecek. Bu konuda ilgililerin bize yardımcı olmasını, herhangi bir olumsuzluğa mahal verilmemesi konusunda rica ediyoruz” dedi.

Devamını oku

GÜNDEM

Muğla Büyükşehirden Kadın Üreticilere “Kıl Keçisi” Desteği

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Büyükşehir Belediyesi kırsal kalkınma çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek Kıl Keçisi Projesi’ni hayata geçirdi. Özellikle kadın üreticilere destek olmak için başlatılan projede pilot bölge olarak seçilen Menteşe İlçesinde 40 üreticiye 2 dişi 1 erkek olmak üzere toplam 120 “Kıl Keçisi” dağıtıldı. Düğerek Mahallesi’nde gerçekleştirilen dağıtım törenine Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, eski ve yeni meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Kıl keçisi desteği proje ile üreticilerin ikinci yılda ellerinde anaçlarla birlikte 8 keçisi olması ve üretime teşvik edilmesi amaçlanırken, sürdürülebilir kırsal kalkınmanın sağlanması, hayvancılığın desteklenmesi ve alınan taleplerle birlikte diğer ilçelerde de hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Yörük kültürünün önemli öğelerinden olan kıl keçisinin bakım ve besleme ile her türlü iklim koşullarına çok iyi adaptasyon sağlayan, hastalıklara dayanıklı, makiliklerden iyi yararlanabilen, yetiştiriciliği kolay bir ırk olması nedeniyle seçildiği belirtildi.

Törende konuşan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Büyükşehir Yasasının ardından büyükşehir ve İlçe belediyelerine tarım ve hayvancılıkla ilgili bazı yetkilerin verildiğini belirterek Büyükşehir Belediyesinin çiftçiye büyük destekler verdiğini söyledi. Başkan Gümüş, “Menteşe ilçesi tarım ve hayvancılığın yapıldığı bir kent. Köylünün desteklenmesi amacıyla büyükşehir belediyesinin güzel çalışmalarını görmekteyiz. Tarım kenti Muğla’mız da köylünün desteklenmesi ve köyden kente göçün önlenmesi konusunda sağlanan bu destek nedeniyle başkanımız Osman Gürün’e teşekkür ediyorum” dedi.

Kıl Keçisi dağıtımında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla’nın sanılanın aksine sadece turizm kenti olmadığını aynı zamanda tarım kenti olduğunu vurgulayarak tarımsal üretimin arttırılması için gerekli destekleri vermeye devam edeceklerini belirtti. Başkan Gürün, Muğla’da kırsaldan kente göçüşün diğer illere göre daha düşük olduğunun altını çizerken, “Başka illerde kırsaldan kente göçüş çok yüksek ancak Muğla’da bizim köylümüz toprağına sahip çıkıp üretmeye devam ediyor. Burada en önemli faktör kadınlarımızdır çünkü üretimde kadınlarımız ön plana çıkıyor. Üretimin ana aktörü kadınlarımızla Alım Garantili çiçek üretiminde, Koku vadisi projemizde birlikte hareket ediyoruz. Milli ekonominin temeli tarım, tarımın ana aktörü de üretici kadınlarımızdır” dedi.

Başkan Gürün dağıtılan Kıl Keçilerinin 3 sene boyunca satılamayacağını belirtirken, “3 sene süreyle satış yapmak yasak ancak keçilerden üretilen süt ve kıllardan yararlanabilirsiniz. Üretimin devam etmesi için gerekli desteği de vermeye devam edeceğiz. Hayvancılık dışında ‘Tarlanı satma ürününü sat’ kooperatiflerle yaptığımız tarımsal üretimi destekleme projeleri de hız kesmeden devam edecek. Sahilde büyük bir tüketim var o nedenle pazarımız da hazır. Kırsalda üretip kıyısalda tüketim yapacağız” dedi.

Devamını oku

GÜNDEM

Şampiyona Dönüşü Kazada Ölen Milli Antrenör Son Yolculuğuna Uğurlandı

Yayınlanma tarihi

-

Bosna Hersek’te düzenlenen Kick Boks Şampiyonası sonrası Muğla’ya dönerken Aydın’ın Germencik ilçesinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Milli Takım Antrenörü Hasan Karlı, son yolculuğuna uğurlandı.

Aydın-İzmir otoyolu Germencik gişeleri yakınında dün sabah saatlerinde meydana gelen kazada Bosna Hersek’te düzenlenen Kick Boks Dünya Şampiyonası’ndan dönen Kick Boks Milli Takım antrenörü Hasan Karlı yönetimindeki 48 ABA 465 plakalı cip, otoban gişelerinde bariyerlere çarptı. Kazada ağır yaralanan Hasan Karlı ambulansla hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetti. Araçta bulunan milli sporcu Merve Sağlam ise Aydın Atatürk Devlet Hastanesi’ne tedavi altına alındı.

Milli Antrenör Hasan Karlı’nın Aydın Devlet Hastanesi morgundan alınan cenazesi, bugün karayoluyla Bodrum’a gönderildi. Karlı’nın cenazesi, ikinci namazı sonrası kılının cenaze namazının ardından Turgutreis Mahallesi’nde son yolculuğuna uğurlandı.

Devamını oku

POPÜLER