Takip Edin

GÜNDEM

Başkan Gürün’den Meclis Üyelerine Fethiye Arıtması Bilgilendirmesi

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Fethiye Körfezi’nde yaşanan kirlilik, arıtma ve 5 yıldır arıtmaya yapacakları yatırımlar ile göreve geldikleri 2014 yılından bu yana Fethiye arıtması ile ilgili yaşanan süreç hakkında bilgi verdi.

“2. Etap tesis 30 milyon TL’ye malolacak”
Başkan Gürün Büyükşehir Belediye Meclis üyelerine verdiği bilgide, “2015 yılında biz Fethiye arıtmasının fizibilitesini yaptık. Bunu yaparken amacımız Fethiye’nin daha kanalizasyon sistemine bağlanmayan kısımları vardı. Ovacık var. Ovacık’tan aşağıya doğru indirmemiz ve arıtmanın kapasitesini iki misline çıkarmamız lazımdı. Aynı zamanda, Fethiye’de kanalizasyona bağlanmamış alanlar vardı, onları da sisteme bağlamamız gerekiyordu. 2016 yılında proje ihalesi yapıldı ve sözleşmesi imzalandı. O zamana kadar arıtma ile ilgili hiçbir problem yoktu. 21 Kasım 2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Genel Müdürlüğü’ne hibe ile ilgili başvurduk. 14 ağustos 2018 tarihinde Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile tasarruf genelgesi yayımlandı ve Fethiye AAT ve Datça Betçe Bölgesi içme suyu yatırımlarımız durduruldu. Bizim bu arada Dünya Bankası ile ilgili çalışmalarımız devam ediyordu. Bu iptal edilince biz hemen bunu Dünya Bankası projesi içerisine koyduk. Dünya Bankası’nın projesi ile 2. Etap içinde kabul edildi ve gerekli izinler alındı. Bu tesis olağanüstü bir konu çıkmazsa 2019 yılının sonunda veya 2020 yılında inşaata başlayacak ve tahminen 30 Milyon TL.’ye mal olacak. Hem kapasiteyi yüzde 100 oranında arttırmak, hem de arıtma sonrası arıtılan suyun kalitesi yeşil alanların ve tarım arazilerinin sulanmasına uygun hale getirilecek. Menteşe İlçemizde şu an yeşil alanların %80’i arıtma deşarj suyu ile sulanmaktadır” dedi.

“Bakanlıktan hiç ikaz almadık”
“Bu tesiste Bakanlık tarafından kurulan bir birim var orada. O birim ile anlık olarak verileri topluyor. Benim saldığım suyun tahlillerini yapıyor ve on-line olarak Bakanlığa gönderiyor ve orada kayıt oluyor. Biz o veriyi alıyoruz. Ayrıca kendimiz sürekli akredite olmuş laboratuvarımız var iki tane Muğla’da. Bu laboratuvarlarda aldığımız numuneleri inceliyoruz ve raporluyoruz. Bizim körfeze verdiğimiz su standartlarda su. Atık su. Bu bakanlığın kayıtlarında belli. Bakanlık eğer herhangi bir şekilde bu standardın dışında atık su tespit ederse derhal error (hata) veriyor ve hemen geliyor. ‘Senin tesisin arıtmıyor’ diyor. Şimdiye kadar hiçbir ikaz almadık. Atıp tutacak bir konu değil. Bakanlık orada. Hiçbir ikaz almadık” dedi.

“Ulusal ve uluslararası boyutta çalışma yapılması gerekir”
Fethiye Körfezi’nin temizlenmesi için bütün aktörlerin bir araya gelerek kısa ve uzun vadede neler yapılması gerekir bunların konuşulması gerektiğini belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Kimseyi suçlamıyorum. Körfezi su kirliliği açısından etkileyen faktörlerin bir konsorsiyum ile bir araya gelerek kısa ve uzun vadede yapmamız gerekenler var. Körfezin temizlenmesi ile ilgili mali portresi yüksek olan milyon metreküplük temizlenmesi gereken bir atık var. Bununla ilgili ulusal ve uluslararası boyutta ortak bir çalışma yapılması lazım” dedi.

“Turizm tesislerini kontrol etme yetkisi bende değil”
Fethiye’deki turizm tesislerindeki arıtmaları kontrol etme yetkilerinin bulunmadığını belirten Başkan Gürün, “Bu yetki Çevre Bakanlığında. Ben hem ilçe, hem de Büyükşehir olarak turizm tesislerinin atık sularını ölçümünü bakayım diyemiyorum. Kontrol etmem mümkün mü? Mümkün. Aldığı su belli, atık suyunun miktarı belli. Ben onu kontrol edebilirim ama yetkim yok. Ver bana yetkiyi diyorum, vermiyorlar. Hadi gidelim beraber bakalım diyorum. Ona da yanaşmıyorlar. Ortada böyle bir durum var. Bunun kontrol altına alınması lazım” dedi.

Tekneler ve Şovalye adası
Başkan Gürün, uzmanların raporunda deniz yüzeyindeki teknelerin atıklarının yanı sıra, Şovalye adasında arıtma bulunmadığını ve buradaki atıkların da direkt denize aktığını belirtti.

“Neler yapılması gerekir uzmanların raporunda var”
Körfezin temizlenmesi konusunda önemli bir bütçeye ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Başkan Gürün, bilim insanlarının hazırladığı rapor bulunduğunu, bu raporda yapılması gerekenlerin tek tek sıralandığını belirtirken, Murt deresine 8 ayrı yan derelerin geldiğini, bu derelerin de kontrol altına alınması gerektiğini söyledi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

Yörükler Seydikemer’de Buluştu

Yayınlanma tarihi

-

Seydikemer ilçesinde Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen dernekleri tarafından düzenlenen Yörük Yareni etkinliklerine başta Ege ve Akdeniz olmak üzere bir çok sayıda Yörük Türkmen Derneği katıldı.

Seki Mahallesi’ndeki Zümrüt Çayısı’nda Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen Dernekleri düzenlene etkinliğe, Muğla, Antalya, Denizli, Isparta, Burdur, Manisa İzmir ve Afyonkarahisar’dan dernek başkanları ve temsilcileri katıldı.

Mahalle meydanında toplanan Yörükler yöresel kıyafetler ile, davul zurna eşliğinde zümrüt çayırına kadar yürüdü.

Programa Seydikemer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Ali Türken, Belediye Meclis üyeleri Alper Çalıkoğu, Önder Akdenizli, yöresel kıyafetleriyle katılan vatandaşlar katıldı. Yerel sanatçılarının çalıp söylediği şarkılarla oynayan davetliler. Zeybek oynayan Yörüklere, sahneye çıkan vatandaşlar eşlik etti.

Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak, gazetecilere yaptığı açıklamada, yarenlerin Yörüklerin yaylaya göçlerinin ardından yapıldığını söyledi.

Yaylalarda yaren tepesi ve yaren yeri olduğunu dile getiren Kıvrak, “Yaren tepesinde dua ederiz. Yaren yerinde eğleniriz. Yarenimizde cura, sipsi, kaval, tırnak kemane, saz, davul ve zurna çalındı. Kıvrak ve ağır zeybek, çömlek kırdıran oynandı. Ata türküleri söylenip ata oyunları oynandı. Şenliğe kadını erkeği, çocuğu yaşlısı ilgi gösterdi. Folklor ekipleri ve sanatçılar gösteri sundu. Yörük kültürünü yaşatıp yeni nesillere aktarmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Devamını oku

GÜNDEM

Fethiye, Hollywood’a Göz Kırptı

Yayınlanma tarihi

-

İskoç aktör Mike Michael, Fethiye’de çekilmesi planlanan yeni filmini tanıtmak amacıyla Fethiye Belediyesini ziyaret etti.

Daha önce Hollywood yapımı Cesuryürek (Braveheart), 007 James Bond, Gladyatör gibi filmlerde rol alan Mike Michael, Fethiye’de çekilmesi planlanan yeni film için prodüktör koltuğuna oturmaya hazırlanıyor.

Hazırlık aşamasında olan ve 2020 yılında çekilmesi planlanan yeni filminin tanıtımı ve planlaması amacıyla Fethiye’ye gelen Michael, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’yı ziyaret etti. Filmin korku türü olacağını söyleyen Michael, Amerikalı ve İngiliz birçok oyuncunun yer alacağını belirtti. Mike Michael, prodüktörlüğünü yapacağı filmin projesinde başrollerden birini ise, başta Kurtlar Vadisi ve Diriliş Ertuğrul, Sevda Kuşun Kanadında olmak üzere çeşitli dizilerde ve çok sayıda filmde rol alan Aydan Çakır’ın oynayacağını söyledi.
19 yıldır Fethiye’ye gelen ve Ovacık Mahallesi’nde evi bulunan Mike Michael, kendisini Fethiye’nin fahri hemşehrisi olarak gördüğünü ve Fethiye’yi tüm dünyaya tanıtmak amacıyla elinden gelen her şeyi yaptığını dile getirdi.

Ziyaretle ilgili düşüncelerini dile getiren Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise, geçtiğimiz aylarda yine Fethiye’de çekilen “Sol Yanım” isimli Türk filmine destek olduklarını, bu sefer yabancı yönetmen, prodüktör ve Hollywood oyuncularıyla Fethiye bölgesinde film çekilmesini önemsediklerini, büyük bir kısmı Fethiye’de çekilecek olan böyle bir filmin şehrimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacağına inandığını belirtti.

Mike Michael’in prodüktörlüğünü yapacağı ve Fethiye’de çekilmesi planlanan filmin çekimlerine 2020 Nisan – Mayıs aylarında başlanması planlanıyor.

Devamını oku

GÜNDEM

Yörük Oyunları Şenliği Büyük İlgi Gördü

Yayınlanma tarihi

-

Fethiye’nin Nif Mahallesi’nde geleneksel olarak düzenlenen “Geçmişten Günümüze Yörük Oyunları Şenliği” yoğun ilgi gördü.

Bu yıl 6’ncısı yapılan Yörük Oyunları Şenliği’nde, Yörüklerin boş vakitlerinde birlik beraberliğini sağlamak için oynadığı Yörük oyunları tekrarlanıp, gençlere tanıtıldı.

Fethiye’nin Nif Mahallesi Gedre Mevkii’nde düzenlenen 6. Nif “Geçmişten Günümüze Yörük Oyunları Şenliği” gerçekleştirildi. Mahallenin gelenek ve göreneklerinin yaşatılması amacıyla düzenlenen Yörük Oyunları Şenliği’ne ilgi yoğun oldu. Nif mahalle sakinlerinin yanı sıra çevre mahallelerden yoğun katılımın olduğu şenlikte; çuval yarışı, tahta ile yürüme, halat çekme ve yağlı güreş gibi oyunlar ve etkinlikler yapıldı. Etkinlikte, Dağların Sultanları Kadın Efeler grubu ve yöre halk oyunları ekipleri folklor gösterileri gerçekleştirirken; yöresel sanatçılar da türküleri ile halkı coşturdu.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Mahalle Muhtarı Ferhat Uysal’ın yanı sıra çok sayıda vatandaşın izlediği etkinliğin geleneksel hale geldiğini söyleyen Tertip Komitesi Üyesi Ali Arsal, “Yöremizdeki Yörük oyunlarını ve geleneklerini yaşatmak amacıyla düzenlediğimiz şenliklerimize destek veren ve katılanlara teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

POPÜLER