Takip Edin

Spor

Ada Akpınar, Dünya Turu Yapan En Genç Yelkenci Olmak İstiyor

Yayınlanma tarihi

-

Marmaris’te 14 yaşında olan Ada Akpınar, yaşamını teknede sürdürüp Solo Yelkenli ile Dünya Turuna hazırlanıyor. Başarılı bir öğrenci olan Akpınar, “Hedefim dünya turunu yapan en genç yelkenci olmak.” dedi.

Marmaris’te yaşayan 14 yaşındaki Eda Akpınar Solo Yelkenli ile Dünya Turuna hazırlanıyor. 7 yaşında optimist ile yelken sporuna başlayan Akpınar dünya çalışmalarına daha iyi adapte olmak için yaşamını teknede sürdürüyor. Akpınar sporcu kimliğinin yanında aynı zamanda başarılı bir öğrenci. Özel bir okulda Yelken Kulübü Sporcusu olarak burslu eğitim alan Akpınar, yeni tamamlanan yarı yıl eğitimi sonrasında da 97,03 ortalama notuyla da, okulun en başarılı öğrencileri arasında yer aldı. Akpınar, 7 yılda Türkiye Yelken Federasyonu’nca düzenlenen Türkiye şampiyonaları, İl Şampiyonaları turnuvalarında şampiyonluklarıyla birlikte toplam 22 madalya ve kupanın sahibi oldu. İdolü, yelkenli ile dünya turu yapan en genç denizci ünvanlı Hollandalı Laura Dekker olduğunu belirten Akpınar: “Beş yaşındayken ilk yelkenli tekneleri gördüm. Onları gördüğümde onlara karşı ayrı bir sevgi büyüttüm. Dünya turuna çıkan en genç insan olmak istiyorum. Bunu tek başıma yapacağım. Bunun için yaklaşık iki yıldır çalışıyorum. Bir ekibimiz var onlarla yarışmalara katılıyoruz. Aynı zamanda teorik eğitimler alıyorum. Hazır olduğumda tura çıkmayı planlıyorum. Hazır olmadan beni göndermeyecekler. Küçük bir yelkenli teknede yaşıyorum tek başıma. Sabahları teknede uyanıp okula gitmek hoşuma gidiyor. Teknemde mutluyum.” dedi.

“Ada’yla gurur duyuyorum”
Ada Akpınar’ın hocası genç Yelken Eğitmeni 27 yaşındaki Tunca Çalışkan ise: “Ben çocuk yaşta yelken yaparken güzel hayallerim vardı. Ada ile tanıştıktan sonra baktım ki bu genç yaşta olmasına rağmen Ada’nın hayalleri, benim hayallerimden daha büyük. Hemen destek olmaya karar verdim. Biz şuan Marmaris’te yelken eğitimlerimize başladık. Önümüzdeki dönem biz önde bir teknede arkamızda Ada tek başına kendi teknesinde, öncelikle bir Marmaris – Çanakkale ve ardından da 5 adadan oluşan Marmaris – Yunan Adaları olmak üzere eğitim turları yapacağız. Ada’yla gurur duyuyorum.” dedi. Dünyanın ikinci büyük fuarı olan, 23 Şubat – 4 Mart tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek, Türk denizcilik sektörünün en prestijli fuarı olan CNR Avrasya Boat Show’a konuşmacı olarak davet edilen Ada Akpınar; Solo Yelkenli ile Dünya Turu projesini de sektör temsileriyle paylaşacak.

Devamını oku
Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Spor

Avrupa Şampiyonu Güreşçi Süleyman Atlı, Memleketinde Coşkuyla Karşılandı

Yayınlanma tarihi

-

Avrupa Güreş Şampiyonası erkekler serbest stil 57 kilo finalinde Rus Müslim Sadulaev’i mağlup ederek, Fethiye halkı ve tüm Türkiye’ye büyük bir gurur yaşatan Süleyman Atlı Memleketi Muğla’nın Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde coşku ile karşılandı.

2 kez Avrupa ve 1 kez de Dünya şampiyonluğu bulunan milli güreşçi Süleyman Atlı, Serbest stil 57 kiloda Rus Rus Müslim Sadulaev’i 8-3 yenerek altın madalya kazanmıştı. Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen organizasyonda erkekler serbest stil 57 kilo finaline çıkan ve Rus Müslim Sadulaev’i de mağlup ederek altın madalya kazanan Süleyman Atlı’nın Dalaman Havaalanına geleceğini duyan Fethiye ve Seydikemer ilçelerindeki sevenleri ve yakınları onlarca araçlık konvoyla havaalanına gitti. Süleyman Atlı’yı burada davul zurnalarla karşılanırken, Atlı’nın annesi Zehra Atlı ile Babası Ziya Atlı Avrupa şampiyonu oğluna çiçekler sundu. Süleyman Atlı’yı karşılayanlar arasında Seydikemer İlçesi Esnaf Odası Başkanı Harun Sağır ile Fethiyeli turizmciler de yer aldı. Dalaman Havaalanından, ”Seninle gurur duyuyoruz şampiyon” yazılı afişler ve Türk Bayrakları asılı onlarca araç konvoy eşliğinde şampiyon Süleyman Atlı’yı Fethiye Belediyesi önüne getirdi.

“Olimpiyat ve Dünya Şampiyonluğu için hazırlanacağım”
Fethiye Belediyesi önünde, belediye bandosunun çaldığı marşlar eşliğinde Süleyman Atlı’yı Belediye Başkanı Alim Karaca karşıladı. Burada sevenleri ile bol bol fotoğraf çektirirken bir konuşma yapan Süleyman Atlı, “Romanya’da düzenlenen Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 57 kiloda şampiyon oldum. Fethiye ve Türk halkının duaları şampiyonluğunda önemli bir etkendir. Dualarını esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum. Şimdi Olimpiyat Şampiyonluğu ve Dünya şampiyonluğu için hazırlanacağım. Havaalanına kadar gelerek bana destek olan aileme ve tüm dostlara teşekkür ediyorum. Bu başarının perde arkasında çok büyük emekler var” şeklinde konuştu.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise, Süleyman Atlı ile gurur duyduklarını belirterek, “Bundan sonraki süreçte bizler de spora ve sporculara destek olacağız. Birçok branşta dünya şampiyonları çıkmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Spor

Özel Öğrenci Atletizm Yarışlarında 2 Madalya Birden Aldı

Yayınlanma tarihi

-

Muğla Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu olarak Antalya’daki atletizm yarışlarına katılan M. Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin özel öğrencisi Ebru Turgut, 100 metre yarışlarında bölge 1.’si, 200 metre yarışlarında ise bölge 3.’sü oldu.

M. Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde koruma ve bakım altında bulunan özel bireylerden Ebru Turgut, Antalya’da Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu tarafından düzenlenen atletizm bölge yarışlarında 2 madalya birden kazandı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu olarak katıldığı 100 metre yarışlarında bölge 1.’si, 200 metre yarışlarında ise bölge 3.’sü olan Turgut’un başarısı, M. Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde coşkuyla karşılandı.

M. Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Yardımcısı Ferhat Güler, kurumda sportif ve kültürel faaliyetlere ağırlık vermenin ayrıca çok çalışmanın meyvesini almaya başladıklarını belirterek, “Ebru Turgut’u tebrik eder spor yaşamında başarılarının katlanarak devam etmesini dileriz.” dedi.

Devamını oku

Spor

Zıpkınla Balık Avı Türkiye Şampiyonası Finalleri’nin Eleme Yarışları Tamamlandı

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF), 2019 Zıpkınla Balık Avı Kulüplerarası Türkiye Şampiyonası Eleme Müsabakası ilk yarışlarının tamamlandığı Bodrum’da, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü en başarılı kulüp olurken, aynı kulüpten Sabri Kılıç ise bireysel sıralamada birinci oldu.

Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’dan 10 spor kulübünden 10 takımın 40 sporcu ile katıldığı ve 5 saat süren Zıpkınla Balık Avı Kulüplerarası Türkiye Şampiyonası’nın ilk eleme müsabakası yarışları yapıldı. Bodrum İçmeler Mevkii açıklarında tek nefeste en yüksek puanı getirecek en fazla balığı avlamak için mavi sulara dalış yapan sporcuların yakaladığı balıklar aynı gün tartı işleminden geçirildi. Yakalanan balıkların puanlanmasının ardından kulüp ve bireysel sıralama belli oldu. Kapanış töreninde ilk üçe giren kulüplere ve sporculara madalyaları törenle takdim edildi.

İlk eleme yarışlarına katılan 10 spor kulübünün içinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü takımı 9520 puanla birincilik kürsüsüne çıkarken, Aliağa Sualtı Sporları ve Yelken Kulübü takımı 4720 puanla ikinci, üçüncü ise 4340 puanla 6 Eylül Söke Spor Kulübü oldu. Bireyselde, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’nden Sabri Kılıç 9520 puanla ilk elemelerin birincisi olurken, 6 Eylül Söke Spor Kulübü’nden Ali İbrahimiye 4340 puanla ikincilik, Söke Gençlik ve Spor Kulübü’nden Salih Kılıç, 2440 puanla üçüncülük kürsüsüne çıktı.
İlk eleme müsabakası sonuçlarına göre kaç takımın final yarışlarına gideceği, 10-12 Mayıs’ta Karadeniz, Marmara ve İç Anadolu kulüplerinin katılacağı ikinci eleme müsabakası sonuçlarına göre belli olacak. Zıpkınla Balık Avı Kulüplerarası Türkiye Şampiyonası Final Müsabakaları 14-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

TSSF Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, Zıpkınla Balık Avı Kulüplerarası Türkiye Şampiyonası’nın ilk eleme müsabakası sonuçlarını değerlendirerek, “Heyecan ve zorluk derecesi yüksek mücadeleler oldu. Katılan bütün kulüplere teşekkür ediyorum. Madalya kürsüsüne çıkan kulüp ve sporcularımızı gönülden kutluyorum. İkinci eleme müsabakalarından sonra final yarışlarımız olacak” dedi.

Devamını oku

POPÜLER